attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Apr 19, 2024 5:13 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Mar 10, 2008 11:22 pm        Subiectul mesajului: Ce este scoala de fapt (2) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 8:20 pm
Mesaje: 897
Yahoo Messenger: inaioana
Localitate: Ploiesti
Ce este şcoala de fapt (2)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 26, 2010 4:26 pm        Subiectul mesajului: Re: Ce este scoala de fapt (2) 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 27, 2008 4:20 pm
Mesaje: 60
Site web: http://www.temepentruacasa.wordpress.com
Yahoo Messenger: andreeaursu85
Localitate: București
Parca mi-ar fi citit gandurile! Intr-adevar, cum pot fi oamenii atat de orbi, incat sa nu vada ca tot firescul a pierit din educatie? Si ce sanse au sa se trezeasca, din moment ce continua sa fie manipulati de stat?

Uneori ma gandesc la mine ca eleva si constat ca nu-mi aduc aminte prea multe. Am fost mereu printre primii si am facut asta usor, dar acum imi dau seama ca n-am facut-o decat ca sa obtin aprecierea adultilor (parinti, profesori pe care-i apreciam) si nu pentru ca ma interesa ce memoram. Abia acum imi dau seama ca prea mult din ceea ce stiu sunt cunostinte ”declarative” pe care nu le pot aplica pentru a intelege lumea. Si-mi mai dau seama ca nu stiu lucrurile de care-as avea nevoie.
Mi-e clar ca nu m-am dezvoltat pe masura potentialului meu si in directiile in care as fi vrut. De exemplu, n-am mai desenat de ani de zile, desi m-a pasionat cativa ani la rand. Partea asta din mine s-a pierdut pe drum, printre regulile de gramatica si elementele din tabelul lui Mendeleev. Imi doresc altceva pentru copiii mei: libertate, autonomie, implinire, autenticitate, prietenii cu oameni de varste diverse, nu numai cu cei de-o seama, experiente interesante, o educatie care sa le implineasca nevoile, o educatie care sa le apartina. Asa mi-as implini nevoia care, cred eu, ii motiveaza pe parinti sa-si duca prichindeii la scoala: siguranta de a sti ca se vor descurca in viata. Doar ca eu m-as simti in siguranta daca ei nu ar fi controlati, evaluati, notati, indopati cu informatii etc.
Imi doresc altceva si pentru mine: nu vreau sa fiu profesor, daca asta inseamna sa-i controlez, sa-i verific, sa-i evaluez, sa-i notez și sa-i indop cu informatii pe elevi.

_________________
”We have no reason to be discouraged about the future of education. We just must realize that real reform is not going to occur within the established school system. It will continue to occur outside of that system. The gradual change that will occur is that more and more people will opt out of conventional schooling.” - Peter Gray Why Schools are What They Are

Un alt fel de educatie

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România