attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 3:53 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 102 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Dum Iul 08, 2012 10:04 pm        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Ale, e un king nord american patul asta, iar nordamericanii au un cult pentru imens, mare, brrr
aa, stii cum zugravesc eu? pe portiuni...
nimeni nu se prinde ca io zugravesc :p
trag mobila, dau o mana, curat eventualele pete, pun mobila...
e fantastic asa....
si cand doarme marc, deci eu practic n-am decat vreo ora santier in casa, zilnic
si putin cate putin se vede diferenta
intre timp visez, eu merg cu pasi mici ca mi-e frica de mine, adica nu stiu de pot face ceea ce am in suflet, n-am experienta, dar am curaj :)

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Iul 08, 2012 10:13 pm        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Imi plac combinatiile de culori. Superbe sunt! Tot asa frumos va iesi si la noi? Macar culorile...ca atata ordine nu cred ca vom avea vreodata.

Spuneam ca revin maine cu poze. Din pacate imi dau seama acum ca nu am cum. Maine merg cu fiica-mea la tuns, apoi cand doarme am de invatat. Voi reveni la sfarsit de saptamana. Oricum, tamplarul mi-a spus ca e ocupat si el in perioada asta. Iar peste 2 saptamani mergem in Bucuresti si as vrea sa ajung la Ikea inainte. I-ar fi placut Dianei sa aiba deja patul insa e mai bine sa nu ne grabim.

Andreina, fain. Eu cred ca sunt mai... delasatoare. Nu ma deranjeaza nimic cu adevarat. Prefer sa ramana toate asa decat sa ma stresez atata. Nu pot pune atata pasiune decat in ceea ce iubesc. Iar vopsitul si varuitul nu sunt printre pasiunile mele. M-ar stresa numai gandul ca trebuie iar sa deschid vopselele, sa intind prosoape sau ziare, sa sterg, sa retusez... nu-i genul meu.
Imi place, in schimb, cultul acela pentru imens. Mi-as dori o casa imensa, pe un teren imens, cu dormitoare imense si o padure imensa in apropiere. Ah! Ce frumos!

Ah! Diana si-a inchis usa la dormitor si ne-a strigat sa nu intram. A facut asta si ieri. Si sta si se joaca singura. A vazut ca nici noi nu o lasam in baie in ultima vreme cand intram si a preluat ideea, cred. Deci chiar cred ca-i trebuie un spatiu al ei. Acum mi-a venit ideea sa-i punem si un fel de perdeluta la pat cu un neon ceva, inauntru. Ma mai gandesc la asta pana saptamana viitoare.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Iul 08, 2012 10:32 pm        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
http://www.getrichslowly.org/blog/2007/ ... big-house/

si aici am scanat eu cate ceva...
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

ideea e ca nu ne trebuiesc asa:dormitor, bucatarie, birou, biblioteca ci avem nevoie sa individualizam exact nevoile noastre si sa construim in functie de acestea, astfel sufrageria conventionala poate sa dispara, un salon conventional poate sa dispara si putem sa punem astfel accentul pe spatii specifice care sa intruneasaca total cautarile noastre inspre bunastare


casa mare inseamna resurse multe, ori sa platesti rate, ori sa mananci paine cu ulei ani de zile ca sa strangi intreaga suma...si restul, etc si etc...
is faine casele mari in vederi, pe mine m-ar apasa cat timp n-as avea femeie in casa
si n-o sa am ca-s contrarie practicii, chiar daca as fi bogata...

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Iul 08, 2012 11:45 pm        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
M-am uitat pe poze si informatii. Interesant. Nu m-am gandit ca s-au scris si carti despre asta. Da, pai cred ca, partial, am aplicat acest concept cumva. Adica
...sufrageria noastra e si loc de joaca, si birou, si loc unde servim masa.
Bucataria este locul unde fac mancare, unde ne jucam cu apa, pictam deci avem un colt de joaca (in restul casei am covoare) si avem un spatiu unde tinem role, biciclete s.a.
Dormitorul l-am transformat ca sa organizam un colt ca un fel de uscator de haine (nu aveam balcon), deci e si dormitor si balcon si daca te mai gandesti la casele acelea mari si sofisticate... atunci e si dressing.
Baia e...doar baie. Si sauna ar zice D, cand fac eu baie. Oricum, mi se pare ca am optimizat la maximum spatiul si e ok...in trei. Nu cred ca pot face mai mult in 54 mp.

In casa pe care o vom face vom avea putine incaperi.
1. Camera de trenulete a lui D + cu atelierul lui.
2. Bucatarie+ living
3. Dormitor mare+birou+dressing
4. Dormitor mic dar mai lung cu mai multe ferestre, astfel incat, atunci cand vor creste copiii sa avem posibilitatea sa ridicam niste pereti despartitori daca ei isi doresc asta
5. Garaj + terasa + uscator deasupra
6. Baie
Asta e ce am gandit. Nu m-as simti confortabil daca le-am comasa si mai mult.
Avem o cunostinta care are un wc in dormitor. Prima oara am crezut ca e o gluma... dar am ramas stupefiata sa aflu ca era folosit destul de des. Au inceput prin a-l pune acolo cu gandul ca vor ridica ulterior peretele, apoi le-a placut cum arata. No way!

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Iul 08, 2012 11:58 pm        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
ec nu, dar vana daaaaa :)))), roz bombon daca se poate :P

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 09, 2012 7:15 am        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
Andreina scrie:
Ale, e un king nord american patul asta, iar nordamericanii au un cult pentru imens, mare, brrr
aa, stii cum zugravesc eu? pe portiuni...
nimeni nu se prinde ca io zugravesc :p
trag mobila, dau o mana, curat eventualele pete, pun mobila...
e fantastic asa....
si cand doarme marc, deci eu practic n-am decat vreo ora santier in casa, zilnic
si putin cate putin se vede diferenta
intre timp visez, eu merg cu pasi mici ca mi-e frica de mine, adica nu stiu de pot face ceea ce am in suflet, n-am experienta, dar am curaj :)


:) de un an o duc asa...si adevarul e ca intr-un fel e fain, nu numai ca am toata vremea ceva nou prin casa, dar am timp sa le potivesc si gandesc si razgandesc, am timp sa caut cu atentie si cumpar cand gasesc la pret bun.
Acum sunt super animata de noua idee care mi-a mancat noptile : tot anul asta nu mi-am gasit nici un soi de tablou care sa ma cucereasca insa taman ce m-a traznit sa mi le fac eu inramand diverse. Si-i la fix caci unul din magazinele de rame din zona trece prin reducerea anului. Azi mi-am luat rame 9 nu cate mi-ar fi placut mie :D ) iar zilele trecute mi-am luat restul pur intamplator caci m-am nimerit in magazinul cu pricina fix in ultima zi de reduceri.
Abia astept sa le vad pe pereti.

M-ai inebunit cu houzz.com-ul!!!
http://www.houzz.com/photos/836925/Soft ... ta-barbara
http://www.houzz.com/photos/164396/Bedr ... inneapolis
http://www.houzz.com/photos/243838/Elle ... ble-lamps-
http://www.houzz.com/photos/345941/Flor ... room-miami
http://www.houzz.com/photos/132594/Ston ... manchester


...........imi dau seama ca pot copia tot site-ul =))

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 09, 2012 10:09 am        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Si uite asa casc gura la doua ore la poze...

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 09, 2012 5:56 pm        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
cine vroia sa deseneze peretii?
ia uitati aici idee:
http://www.houzz.com/photos/370484/Anit ... ce-atlanta
mi-ar placea la nebunie :D

ia alta ordine de idei, cum va impacati cu gaurile in pereti?
eu am oroare sa dau gauri aiurea, sa ma razgandesc dupa si sa raman cu gaura (sau cuiul deja bagat) in perete.
eu tablourile le vad in continua "miscare", adica dupa un timp mi-as pune altceva, de alta culoare\dimensiune sau poate pozitionat in mod divers. si asta ma opreste sa mai dau gauri :D.... nu radeti, e ca o obsesie si-mi lipseste curajul si n-am nici un tablou in casa, doar in camera lui Matteo 2-3 poze cu el inramate ( au 1 an de cand le-am pus si deja ma gandesc sa le schimb... pozele, ramele etc).
i-am mai cumparat si frunza aia verde de la ikea in iarna gandindu-ma ce misto i-ar sta deasupra patului copilului. credeti ca i-am pozitionat-o? nici acum, sta in ambalaj inca, cu gandul ca in curand se va schimba pozitia patului......... offf, nu stiu ce sa fac cu problema asta a mea....

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 09, 2012 9:00 pm        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
pe mine m a invatat taica meo sa repar gaurile din pereti, e f usor
la o cautare rapida am gasit explicat si aici http://www.cefacemimi.ro/gauri-in-peret ... le-repari/

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 09, 2012 10:28 pm        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
exact, asa fac si eu, e foarte simplu dupa ce ai o (minima) experienta

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 10, 2012 8:06 am        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Micky, si eu am aceeasi teama, cu gaurile. :) In plus, am cumparat si eu niste maci de la Ikea acum aproape 2 ani si inca nu i-am pus, dintr-un fel de teama ca se demodeaza (daca nu s-a demodat intre timp), daca nu o sa arate bine dupa ce o pun?..., ca ar trebui sa varuiesc inainte de a-i lipi pe perete, de-astea.
andreina, ma incurajeaza enorm ceea ce scrii, ca varuiesti pe bucatele, tu singura, fara sa strangi toata mobila, cred ca o sa urmez exemplul.
Ca solutie pentru spatiu mic (noi avem apartamentul de 50 mp), am gasit potrivita folosirea unui pat rabatabil. Daca il strangem arata ca un dulap de haine, alaturi are ceva etajere ca sa arate fain, plasam doua fotolii si o masuta aproape si avem sufragerie. Seara avem dormitor. De obicei nu-l strangem decat cand vine cineva in vizita.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iun 11, 2014 5:44 pm        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat

Membru din: Mar Apr 15, 2014 10:34 am
Mesaje: 4
somnorici scrie:
andreina, ma incurajeaza enorm ceea ce scrii, ca varuiesti pe bucatele, tu singura, fara sa strangi toata mobila, cred ca o sa urmez exemplul.


topicul este cam vechi, dar plin de experiente impartasite, asa ca vreau s-o spun si eu pe-a mea. cand am renovat, am luat fiecare camera pe rand. inainte sa ne apucam de treaba, am scos mobila din camera, cea mai putin voluminoasa (dulapul nu am avut cum, de exemplu, dar biroul a putut fi scos, masuta cu oglinda, scaunele, etc). mobila ramasa (cum am zis, dulapul, patul, etc) am acoperit-o cu folie. am curatat peretii ca sa fie netezi, apoi am aplicat vopseaua. ca obiecte de lucru am folosit plasa din fibra de sticla, banda adeziva lata, kit pt lemn, folie de plastic, spaclu, smirghel, surubelnite, gletiera. copilul a stat la bunici in timpul asta. nu i-am pus stickere pe pereti, am folosit bidinea cu model. a iesit frumos.

_________________
mobila birou


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 102 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România