attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:35 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 166 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Apr 29, 2014 8:14 pm        Subiectul mesajului: Sarcina, munca, casa... echilibru de gasit 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
Dupa cum stiti, insarcinata mi-s, am ajuns deja la jumatate de drum :o

Prima sarcina e departe, si cea de acum nu are nimic in comun cu prima. Inceputa binisor, continuata cu greturi de zile mari si cu pofte de mincaruri pline de sare, de mai bine de o luna nu mi-s bine deloc.
Intre stresul de la munca (sa n-aud, va rog, vesnica placa, "18h in fata elevilor, lux curat" >:) ), orele in picioare (nus tiu sa fac curs asezata pe un scaun, la birou), zilele ce s-au tot alungit cu reuniuni diverse, comisii si alte minunatii specifice, zilele in care mi-am uitat pruncul cel "mare" si m-a readus V cu picioarele pe pamint... m-am trezit la nici patru luni cu contractii dureroase, dureri infernale de spate, picioare umflate si greturi mai rau ca-n primul trimestru, epuizata cum n-am fost. Doctorul meu de familie (anti-concediu medical de cind il stiu) m-a tratat ca pe o cirpa si m-a trimis la ginecolog. Care in nici doua minute a scos hirtiile si mi-a interzis munca (si drumul implicit, 50 km pe zi) pentru doua saptamini. Acum is in vacanta pina pe 12 mai.

Si mi-e mai bine. Azi avui vizita moasei (in plus de "supravegherea" de la maternitate). Tensiune ok (cu trei saptamini in urma incepea sa urce), contractii exceptionale #.-S totul e bine. Dar.... dorm cind imi vine, dimineata, dupa-amiaza, sau macar ma alungesc in pat.
Deci aveam in minte ideea sa ma intorc la munca. Sa pregatesc cursurile in detaliu in astea doua saptamini de vacanta, ca sa fiu mai linistita oaresicum.

Moasa insa mi-a zis clar: pentru ea e o aberatie. Cit o sa rezist, cite zile/ saptamini? Oricum nu alea 8 pina in iulie. Si daca-i sa ma regasesc iar in aceeasi stare ca inainte sau chiar mai rau.... ma rog, pentru ea ar trebui sa-mi vad de mine si de sarcina si sa las balta munca. N-au decit sa gaseasca pe cineva care sa ma inlocuiasca, si e drept ca sint multe cadre didactice cu statut de remplaçant.

Miine ma duc iar la ginecolog, care a insistat sa ma vada rapid. Stiu sigur ca o sa am parte de acelasi discurs. Pentru el, o femeie insarcinata e sacralizata, nici n-ar trebui sa muncim.

Si dupa toate astea, mi-s in cumpana. Mi-e bine, doamne ce bine imi e sa ma pot in sfirsit odihni, fara nici o presiune, sa ma ocup atit cit pot de ai mei, sa ma concentrez in sfirsit pe sarcina asta, sa stau alungita si sa simt noul "locatar" miscindu-se in voie! :iubire1:
Dar... am ajuns in colegiul asta anul acesta scolar. Am reusit cu chiu cu vai sa dau clasele pe brazda, sa le arat pruncilor ca-s capabili. Am o clasa de 3e (echivalent a8a) care are brevetul in iunie. Nu mi-am terminat programele, evident, imi ramine cam un capitol-doua de facut pe nivel. Mda, culpabilizez din greu fata de elevi. Chiar daca, stiu bine, pe linga aia frumosi si deschisi am si elevi care nu dau doi bani pe ce facem, vin la scoala sa defuleze lipsurile din familie etc.
Chiar si in perioada asta de medical, tot n-am reusit sa ma deconectez complet. Transferasem mesageria profesionala pe cea personala, m-am achitat deci cu sirguinta de toata "sarcinile" urgente. Am corectat copii care imi ramasesera, ba am adunat si altele. Am citit iar operele care mi-au ramas de facut.

Si ma intreb ca prostul, is normala oare? Ma las coplesita de munca acasa.

Nu stiu ce sa fac. Sa incerc totusi sa ma duc dupa vacanta? Voiajele in masina, fie si scurte, ma obosesc inca, imi provoaca dureri (si la naiba, cel mai adesea V conduce, nu eu, si Rav-ul e mai confortabil decit vechea mea Corolla pe care tot n-am abandonat-o).
Acasa fac minimum necesar. Adica.... de dau cu aspiratorul intr-o dimineata, stau toata dupa-maiza in pat. Azi, mi-a spalat pruncul pe jos in jumate de casa.... :>

Ma tot intind 8-}
Oare cum reusesc unele femei sa munceasca pina la ultimele saptamini de sarcina???

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 30, 2014 8:09 am        Subiectul mesajului: Re: Sarcina, munca, casa... echilibru de gasit 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Eu sunt cea care nu a avut concediu decat cu primul din patru si atunci pentru ca eram studenta si am terminat facultatea in cei doi ani. La ceilalti doar cate 6 saptamani dupa nastere (la Filo s-a nimerit si vara in continuare - am stat pana la 4 luni.)
Acum regret enorm. S-au dus resursele mele personale, neuronii, rezistenta fizica, disponibilitatea pentru copiii mei, pierdut relatia apropiata cu Teo...

Teo, daca nu te mai duci la scoala, se gasese alt dascal, dar daca clachezi, puii tai nu au alta mama. O mama obosita si/sau cu gandurile in alta parte nu le e de prea mare ajutor.

In locul tau m-as concentra pe baiat. Dupa ce nasti vor fi schimbari majore si veti avea nevoie de resurse sa va adapati. Incarca-ti si tu si incarca-i si lui bateriile pentru atunci.

Stiu - iti place profesia ta, ti se pare usor, te stimuleaza, dar toate la un loc: sarcina, job, Elouan, sot, casa sunt multe, foarte multe si nu le poti acorda atentia de care au nevoie asa cum ti-ai dori la toate simultan. Doar pe rand. Al cui rand crezi tu ca este acum?

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 30, 2014 10:30 am        Subiectul mesajului: Re: Sarcina, munca, casa... echilibru de gasit 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
Emi, :imbratisare2:

Cu doi ani in urma: anul cu concursul, munca norma intreaga plus pregatirea concursului, redactarea dosarului, zilele departe de casa pentru orale, stresul rezultatelor, apoi al afectarilor.
Anul trecut: anul de stagiu. Meserie de invatat din mers, trei clase de gerat plus zilele de "formare" academica, inspectia la sfirsit de care depindea situatia mea profesionala, re-stres pentru afectare.
Anul asta speram sa pot in sfirsit respira usurata. Doar ca.... am nimerit intr-un colegiu reputat dificil, un nivel nou (3e), ceva probleme de gestionat (intre clase dificile, elevi impertinenti, parinti ignoranti dar pretentiosi). Plus o gramada de probleme financiare neasteptate (baterii de masini, lucrari de facut in casa in urgenta).

E prea multa vreme de cind pun totul intre paranteze: casa, familia, pruncul ca sa ma ocup de "cariera" si de pruncii altora.

Al cui e rindul? In suflet imi spun: al meu, al nostru. Al micii familii, singura pe care o am.
Si atunci de ce culpabilizez cu privire la munca? Haabar n-am.

Imi place ce fac la munca, insa usor n-as spune ca mi-e. Is inca la inceput de drum, construiesc totul bucata cu bucata, incapabila sa preiau un curs facut de altcineva si sa-l aplic in clasele mele. Imi consum serile, noptile in pregatiri, exercitii, corectari. Si devin irascibila, nervoasa, ca am nevoie de timp sa ma concentrez.
Si printre toate visez la momente de calm, in care sa ma pot ocupa de mine, de noi.

Cu atit mai mult cu cit stiu bine ca dupa nastere timpul va fi al naibii de limitat. 10 saptamini, maximum 13 de ma descurc, poate alungite cu o luna de concediu. Financiar, un concediu parental nu-i posibil (chiar de V se informeaza, sperind ca poate ar fi posibil sa il ia el). O nimica toata :tristuc:

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 30, 2014 10:45 am        Subiectul mesajului: Re: Sarcina, munca, casa... echilibru de gasit 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
:imbratisare: Teo draga de tine.

Cat de mult depinzi tu material sa mergi la munca pana nasti?
Daca poti si fara, bea un rachiu mare - ah nu poti ca esti gravida, in fine nu stiu ameteste-te cumva si uita de culpabilizare din cauza muncii si pune chicioarele frumusel sus si sezi blanda.

:imbratisare2:

ps: deci ma tii in suspans pan' la final cu ce va fi .... [eu o vad copila balaie :iubire1: ] .

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 30, 2014 11:17 am        Subiectul mesajului: Re: Sarcina, munca, casa... echilibru de gasit 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
Pina sa nasc, soricelu', mai am dreptul la doua luni jumate de concediu medical platit cu salariul intreg. Adica taman pina la vacanta de vara. Dupa, sfirsit august, intru in concediu prenatal. Deci financiar ar fi ok, fara nici o problema (ma rog, minus orele suplimentare efective, dar nu-s asa mare pierderea).

Peste o ora ma duc la ginecolog, sa vad ce discut cu el.

De cind tot scriu si rumeg de ieri.... parca vad mai clar. Si... cum si moasa zicea: ore de curs imi ramin ani intregi, pe cind o sarcina o traiesc o data, de doua ori, poate de trei ori in viata.
Si ca sa fie si mai clar in mintea mea: azi, dupa doar pus niste paie in gradina pe linga citeva salate plantate zilele trecute si pus o masina de spalat in functiune, is vraiste, m-as intinde in pat. #.-S
V, cu premonitiile lui, tot ma "cearta" mereu: sa nu ajun pina la urma alungita obligatoriu in pat (stie ca mi-as lua cimpii in momentul ala).

Mda, soricelu' , ne tinem si noi in suspense. :ranjet1: saptamina viitoare am ecografia, tre' sa-i explic clar ginecologului (de azi!) ca nu vrem sa stim ce e. Apoi... poate percepem ceva la eco :) dar ar fi placut sa raminem cu misterul. Pregatim toate in dublu, V incepuse sa se uite dupa prenume. De fata in primul rind. :)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 30, 2014 11:24 am        Subiectul mesajului: Re: Sarcina, munca, casa... echilibru de gasit 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
Si tot din seria "probleme":
(cred ca am mai vorbit de asta) Spatiul din casa. Cine ma aude, sigur ride, 120 m² totusi, dar doar doua camere. >:). Un enorm spatiu de amenajata in pod: veluxuri puse, solul inceput, dar toata electricitatea si isolatia de facut. V se gindeste sa il faca singur (ma rog, cu ajutorul unui frate de-al lui care ar fi dispo sa vina pentru citeva saptamini, un om tare tare fain). Insa financiar tot nu stim de unde si cum sa scoatem banii de materiale :( (cu atit mai mult cu cit avem un "cadou" financiar: o eroare pe foile de impozite din 2011 si 2012, bam, bam, peste 2500 de euro de rambursat la fisc >:) )

Excuses, in momentul asta ma tot descarc scriind...

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 30, 2014 12:16 pm        Subiectul mesajului: Re: Sarcina, munca, casa... echilibru de gasit 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
Io una mi-as lua concediu si mi-as vedea taman de mine si de prunci.

Cu spatiu, nu stiu cum facusi tu cu Elouan da' io la al doilea [daca vreodat' imi lancezeste neuronu :D ] nu m-as complica cu patul [crib] pt prunc, direct cu noi in pat si cand trebe mutat [un an, doi] direct in patul lui/ei cum am facut cu Bubu. No vezi ca ti-am rezolvat problema spatiului pt primul an. Next? :)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 30, 2014 12:30 pm        Subiectul mesajului: Re: Sarcina, munca, casa... echilibru de gasit 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
Soricelu' drag, :imbratisare2: rezolvarea asta o avem si noi deocamdata in minte (plus un berceau de ala dragut, cu funde si alte minuni macar de data asta, am io pata pusa, in camera noastra (cam strimta si aia, da' macar lunga)
Cu Elouan fu usor, eram inca in apartament si aveam o camera disponibila.
Aici, la casa, i-am refacut camera lui vara trecuta, o frumusete :iubire1: (cita modestie, hein???? :D ), camera de marinar vru baiatul.
Si drept sa zic mi-e drag sa dau cu var, sa bibilesc diverse, sa tot amenajez un spatiu; de altminteri asteptam vacanta asta de vara sa continui cu celelalte piese, sa arunc tapetul care ma scoate din minti (mult orange peste tot >:) ).... bon, astea vor astepta.
Amu' ori sintem noi rau organizati, ori.... habar n-am, dar in momentul asta in casa cu greu mai poti plasa un ac. 8-} Adica va trebui macar sa gasesc loc de instalat comoda de infasat (pe care am urcat-o in pod vara trecuta) si loc dehaine pentru prunc mic (in conditiile in care am un dressing in camera si am facut altul in culoarul dintre camere..... mda, un tri se impune #.-S ).

No, iar tre' sa scot masina din garaj. :ranjet1: Ma duc la gineco, va zic dupa.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 30, 2014 12:51 pm        Subiectul mesajului: Re: Sarcina, munca, casa... echilibru de gasit 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
e foarte posibil pana pe 12 mai sa te odihnesti si sa intri in etapa aia mai faina a sarcinii intre 5 si 7 luni.
Vezi si tu :)
eu nu as lua o hotarare pana dupa perioada de odihna.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 30, 2014 2:50 pm        Subiectul mesajului: Re: Sarcina, munca, casa... echilibru de gasit 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
Pe asta contam, Sabina, pe acel al doilea trimestru in general foarte bun, cind esti in plina forma. Cu Elouan imi dadeam ultimele examene de licenta fara nici o problema.
De data asta, forma aia nu o vad venind. De altfel, de-aia a preferat moasa acu' citeva saptamini sa-mi traga semnalul de alarma: epuizare in perioada asta de sarcina nu-i normal.

Iar aici, decizii de ultim minut nu-s de luat. Pentru ca rdv-urile se fixeaza de dinainte, la date stabilite. Altminteri, directia urgente cind nu se mai poate (as prefera sa evit).

Ginecologul mi-a lasat mina libera. Le cunoaste el pe femeile care lucreaza in invatamint :D , stie cum e greu sa lasam pruncii. Dar luni, la ecografie, tre' sa-i zic musai de ma vad reluind munca sau nu. Cu atit mai mult cu cit dupa 15 mai si pina la sfirsitul lunii el e plecat....

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 30, 2014 4:41 pm        Subiectul mesajului: Re: Sarcina, munca, casa... echilibru de gasit 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Inteleapta moasa si intelept sot!

Ma gandeam daca sarcina asta mai delicata nu este un raspuns al subconstientului tau ca numai cu probleme serioase ai avea motiv sa tragi pe dreapta.

Stiu cum e stresul cu problemele materiale. In acelasi timp mi s-a dovedit de mii de ori ca oricat m-as stresa tot nu rezolv eu nimic...
Continuu...

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 01, 2014 9:59 am        Subiectul mesajului: Re: Sarcina, munca, casa... echilibru de gasit 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
Emi, in general, adevarat, nu ma autorizez sa "trag pe dreapta" decit in cazul in care cad de pe picioare (si inca...)

Mizerie, ieri dupa-amiaza si toata seara am lincezit in pat/ canapea, cu greturi de zile mari, somnolenta si dureri. Azi mi-s in picioare, dar moale ca o cirpa, sa nu-mi ceara nimeni nimic, nici macar sa citesc nu reusesc, ceva ameteli.... 8-}

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 07, 2014 10:45 pm        Subiectul mesajului: Re: Sarcina, munca, casa... echilibru de gasit 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Teo, noi avem 50 de mp si ne descurcam bine de tot. :) Matei are camera lui, Iulia doarme cu noi inca de cand s-a nascut, probabil o sa ii facem un pat in camera lui Matei cand va mai creste. In rest, cu sarcina... Eu te inteleg ca nu te induri sa iti lasi treburile profesionale, copiii, asa am fost si eu. Dar sa stii ca n-a murit nimeni ca am stat acasa un an si nici nu mi-ar fi ridicat nimeni statuie daca as fi muncit nonstop pe plantatie. Cantareste bine si bucura-te de sarcina! :imbratisare2:
Mai ales fii senina! :>

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 08, 2014 8:06 am        Subiectul mesajului: Re: Sarcina, munca, casa... echilibru de gasit 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
Dupa un oaresicare timp de gindit (si culpabilizat), bilant:
-ecografie al doilea trimestru ok, bebe creste si se dezvolta bine (wow, 400gr estimate, incepe sa isi faca loc!), medicul foarte discret, nici o imagine in intregime caci i-am zis ca nu vrem sa stim sexul
- eu tot pe acolo: o zi buna, in care is ok sau aproape, o alta de epuizare.... departe de perioada aceea plina de enrgie si exuberanta din al doilea trimestru cu Elouan. Concluzie: faceti copii cit sinteti tinere, o sarcina la 36 de ani pare-se ca nu-i la fel ca inainte de 30. :D (asta nu ma impiedica sa visez la un al treilea, cum sugera V mai deunazi....)
- pina la urma, iar in medical pina pe 4 iunie, sa stau linistita si sa ma ocup de mine, de noi. Bine, o sa dau luni pe la colegiu, sa dau copiile de brevet blanc (pe care nu le-am terminat inca de corectat!), sa depun copiile claselor mele si ceva fotocopii in dulap, asteptind ca cineva sa ma inlocuiasca. Si-ar fi timpul sa imi fixez si un rdv psy, sa mai rezolv ceva din angoasele care inca ma mai hartuiesc.
Si uite-asa ajung sa fiu pina la urma senina (multu', somnorici :imbratisare2: )

In rest, ceva intrebari:
-perna de alaptare: mi-ar fi utila si acum (dorm deja cu o perna normala sub burta), si dupa, nu reusesc sa ma hotarasc... aveti ceva sugestii?
- sling/esarfa, ceva de purtat confortabil si ok, rapid de pus... ah, to do: site-ul Dianei!

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 08, 2014 10:44 am        Subiectul mesajului: Re: Sarcina, munca, casa... echilibru de gasit 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Odihna placuta! Sper sa fie odihna... Dar te trage gâza mică de mâneca.

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 166 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România