attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:06 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Ian 14, 2013 4:43 pm        Subiectul mesajului: Re: Adio naştere la privat cu decontare de la CNAS 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Deci după martie nu se va mai deconta, atunci ar trebui să apară noile preţuri care vor fi cel puţin duble.

şori, adică ar crede cineva că tu vizitai madame tussaud în luna a 9-a şi te-a apucat naşterea? lol


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Ian 14, 2013 4:46 pm        Subiectul mesajului: Re: Adio naştere la privat cu decontare de la CNAS 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
nu-ti zisai ca nu pot discrimina? si nici sa te intrebe cand ai venit in uk [la spital adica].
fostul meu dc dentist e in manchester poate iti faci si dantura daca tot te plimbi :))

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Ian 14, 2013 4:50 pm        Subiectul mesajului: Re: Adio naştere la privat cu decontare de la CNAS 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Dragă am un dentist bestial aici cu care pot vb în engl sau franceză, are umor şi face treabă excelentă, nu am probleme. Sâc :P


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Ian 14, 2013 5:51 pm        Subiectul mesajului: Re: Adio naştere la privat cu decontare de la CNAS 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
Jocelyn scrie:
Dragă am un dentist bestial aici cu care pot vb în engl sau franceză, are umor şi face treabă excelentă, nu am probleme. Sâc :P


are ochi albastri? ca a' meu da :D plus ca are si un frate doctor [care a fost si gagiul meu prin tinerete] deci primesti 2 in 1 :)) Sâc Sâc

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Ian 14, 2013 6:07 pm        Subiectul mesajului: Re: Adio naştere la privat cu decontare de la CNAS 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
sunteti f simpatice!
Joce, nu mai sta pe ganduri ... cauta de vezi cum poti ajunge in UK in prag de nastere si ... nastere usoara! acolo! in Uk!

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Ian 14, 2013 6:54 pm        Subiectul mesajului: Re: Adio naştere la privat cu decontare de la CNAS 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Si crezi ca o sa te coste mai putin in UK cu totul (avion, cazare, masa) decat in Romania la privat? Poate gasesti chiar un spital de stat unde sa iti fie ok.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Ian 14, 2013 7:09 pm        Subiectul mesajului: Re: Adio naştere la privat cu decontare de la CNAS 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
bine ca vii tu domnle sa ne strici apele , ca joce era deja aranjata colea la regina si mai isi facea si dantura la doctoru' cu ochi azurii .. boooooo :D

off topic: vezi ca viu de paste la piatra, hai ca poate tura asta ne organizam ... doamna;)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 15, 2013 12:07 am        Subiectul mesajului: Re: Adio naştere la privat cu decontare de la CNAS 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Scuze, citeam intercalat cu altceva si cu Iulia atarnata de muma-sa si am luat-o in serios.

da, doamna, ne vedem negresit, daca nu esti iara la mosie.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 15, 2013 9:37 am        Subiectul mesajului: Re: Adio naştere la privat cu decontare de la CNAS 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
somnorici scrie:
Si crezi ca o sa te coste mai putin in UK cu totul (avion, cazare, masa) decat in Romania la privat? Poate gasesti chiar un spital de stat unde sa iti fie ok.


Având în vedere că nu aş plăti cazare dacă m-aş duce să nasc în vreuna din ţarile menţionate iar biletele de avion le poţ lua f ieftin înainte, nu numai că nu plătesc cât la privat, nu plătesc nici cât aş da şpăgi la stat (pe care şi aşa mi-e f greu să le dau şi mă fac toate culorile curcubeului :( )

Eu am născut la Bucureşti la CF2 pe Alise iar dna dr, moaşa au fost super super faine. Însă nu sunt rezerve, am stat cu alte trei femei şi toate disperate să nu cumva să dau drumul la AC la 41 de grade!!! Dat fiind că a trebuit să stau 5 zile eu nu mai vreau să trec prin acelaşi coşmar. Deci dacă oi găsi un spital de stat cu rezervă şi să cunosc o moaşă măcar, acolo o să nasc. Deocamdată însă nici nu ştiu unde o să fim în apropierea naşterii, aşa că trebuie să mă calmez şi să văd ce opţiuni sunt de departe şi gata.


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 16, 2013 1:31 pm        Subiectul mesajului: Re: Adio naştere la privat cu decontare de la CNAS 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Jocelynule, anuntul ca nu o sa se mai deconteze nu e un fapt. Sigur ca trebuie sa-ti faci un plan din timp, dar nu exclude Eva pe un motiv care deocamdata nu e sigur.
Apoi, daca ti-a placut la cf, intereseaza-te daca intre timp nu au facut rezerve. Cumpara-ti una daca e posibil!
Deloc in ultimul rand, io nu m-as duce la oricare spital din afara, nerecomandat, nevazut, nevorbit. Prietena mea a nascut in Polonia, "acasa" la ea, adica in spital pol., si o invidiam pana in varful unghiilor, ca are 40 ani si o invita aia sa nasca natural. A avut o experienta de toata pleazna. Traumatizant, departe de ceea ce si-a dorit. Imi povestea de colegele nascute si ele ca aveau toate bebelusi nascuti cu probleme din pricina ne-asistentei medicale. Ar fi vrut sa intoarca timpul inapoi si sa nasca in rom. O fi de necrezut pt. unii, io, ti-am zis, m-as gandi de 2 ori inainte sa plec. Sa nasc in Ungaria si sa vorbesc limbajul trupului cu moasa sau cum? Ca sa nu zic ca nu te urca nici o companie in avion in luna a 8-a, si sa faci un drum cu masina pana in Anglia...Nu stiu...m-as orienta spre romania, clar.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 16, 2013 5:10 pm        Subiectul mesajului: Re: Adio naştere la privat cu decontare de la CNAS 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
alice, intreb si io, colegele prietenei nu-s din categoria "nu io, medicul naste", adica stii tu, nu cred deloc in competentele lor ci ale personalului medical
aceste persoane pot sa fie da, traumatizate de o nastere naturala
"cum, sa nu vina medicul sa ma vada?"
intreb, nu cunosc, stiu doar ca cu astfel de femei orice nastere, oricat de naturala si frumoasa e daca e fara medic e oripilanta
eu stiu din Italia, italiencele nu aveau pretentii de 'dom doctor' langa ele, la o romanca de-i spuneai ca va naste fara medic deja se speria si se gandea cum sa ajunga in romania sa nasca
aici e cam la fel ca si in italia...

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 16, 2013 5:31 pm        Subiectul mesajului: Re: Adio naştere la privat cu decontare de la CNAS 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
alice la noi e simplu, nasti cu moasele in centrul natural [pe mine m-a vizitat dc cand eram acolo si a decretat ca tre sa ma care in partea monitorizata si dadeau moasele cu aghiasma dupa el de parca era necuratu] sau cu dc daca sunt probleme, daca nasti cu cezariana si vrei droguri.
nu ai o singura moasa care iti monitorizeaza sarcina si nici macar cu care nasti [daca prinzi un travaliu asa ca al meu 3 zile cine sa stea dupa fundul lui bubu sa apara?].
pana nu 'dovedesti' ca esti incapabila si te tavalesti pe podele , nu te baga nici un dc in seama , nasti cu moasele natural si fara ajutor.
eu mi-am dorit tare mult sa nasc natural, in apa, fara droguri si am rezistat 72 de ore insa cand au inceput sa dea dc din coate si sa vina consultantii de specialitate de parca eram un exponat , mi-am zis la naiba cu apa dati-mi drogu'.
si tot ca o paralela la noi se fac 2 ecografii mari si late in sarcina, eu am mai facut una privat ca am vrut sa o vad in 4D pe bu cum isi roade cordonu' ombilical.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Ian 27, 2013 4:50 pm        Subiectul mesajului: Re: Adio naştere la privat cu decontare de la CNAS 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
scuze ca n-am revenit, n-am primit notificare si n-am mai dat pe aici. Traumatizant pt. ea a fost epiziotomia uriasa, facuta, crede ea, fara a fi fost necesar. Nu e genul romancelor "si n-a venit d-le nici un doctor" dar nu s-a simtit cum se astepta. A simtit, tocmai, ca naste altcineva pt ea. A simtit ca pierde controlul si ea si moasa. Un travaliu foarte lung si dureros, cu taietura despre care spuneam bonus.


Citat:
soricel
pe mine m-a vizitat dc cand eram acolo si a decretat ca tre sa ma care in partea monitorizata si dadeau moasele cu aghiasma dupa el de parca era necuratu
:) ce fain...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 25, 2013 9:59 am        Subiectul mesajului: Re: Adio naştere la privat cu decontare de la CNAS 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Deocamdată legea nu a fost aprobată în parlament, deşi ar fi vrut să fie în vigoare începând cu martie aşa că eu tot sper că au alte probleme decât să o introducă înainte să nasc eu. Iar dacă nu se dă legea, chiar vreau să nasc la Braşov la clinică.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 25, 2013 10:37 am        Subiectul mesajului: Re: Adio naştere la privat cu decontare de la CNAS 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Jocelyinule, ce zisei io mai sus cu astia care se misca cu legile complet neasteptat...fie fulgerator, fie... niciodata :P Nu pot decat sa ma bucur pt. tine :imbratisare:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România