attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:27 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Ian 24, 2008 10:02 pm        Subiectul mesajului: Tendinta de a-l determina pe copil sa manance 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Atitudinea cu care un părinte, în general mama, asistă sau controlează alimentaţia copilului, e deseori sursă de conflicte şi tensiuni care pot să degenereze în obiceiuri negative, cum ar fi restricţiile sau, mai des întalnită, supraalimentarea copilului. Un studiu condus în Marea Britanie şi ilustrat în Jurnalul Internaţional al Obezităţiia cautat să identifice factorii care împing o mamă să adopte o strategie de control asupra comportamentului alimentar al copilului.

Cercetătorii de la secţia de Psihologie a Universităţii din Birmingham au urmărit un grup de 62 de "perechi" mamă-fiu de la naşterea acestuia din urmă până la împlinirea vîrstei de 2 ani. Au fost analizate numeroase variabile: greutatea de la naştere, sănătatea mintală a mamei, modul în care mama percepea temperamentul copilului la vârsta de şase luni, durata alăptării şi situaţii negative în momentul meselor odată cu începerea celui de al doilea semestru al primului an de viaţă. Tendinţa de a supraalimenta fiul la 2 ani a fost observată la acele mame care deja la vârsta de un an a copilului îl percepeau pe acesta ca având un caracter dificil.
Nu este surprinzător că alăptarea care presupune o adaptare maternă în a recunoaşte şi seconda semnalele de foame şi saţietate a copilului duce ulterior la o atitudine relaxată şi la presiuni reduse din partea mamei când copilul refuză să mănânce.

Sursa:Blissett J, Farrow C. Predictors of maternal control of feeding at 1 and 2 years of age. Int J Obes (Lond) 2007, June 19.


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 24, 2008 10:06 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 4:02 pm
Mesaje: 45
Localitate: Chicago
Trebuie sa marturisesc ca si eu o iau pe araturi uneori seara, cand vreau sa fiu sigura ca a mancat suficient si nu se trezeste de foame noaptea.
trebuie sa imi amintesc uneori ca el stie mai bine chiar daca uneori am impresia ca nu a mancat aproape nimic
As da vina pe noptile nedormite si disperarea dupa un somn neintrerupt

_________________
The more you use power to try to control people, the less real influence you`ll have on theirs lives. Th Gordon


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 25, 2008 11:30 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 1:26 pm
Mesaje: 189
Yahoo Messenger: dara_mar
Localitate: Bucuresti
Ce bine ca s-au facut studii d'astea....mi se intareshte convingerea ca fac foarte bine ca nu fortzez deloc copilul sa manance (deshi primesc reproshuri pe tema asta de la cei dragi) si ca il las exclusiv pe el sa-si stabileasca limitele. Deocamdata e sanatoasa tun chiar daca ciuguleshte doar (exceptie face laptele meu pe care-l bea ca pe apa fermecata, cu o pofta acerba)

_________________
Loredana cu Dara-i (30 noiembrie 2005)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 25, 2008 1:11 pm        Subiectul mesajului: Re: Tendinta de a-l determina pe copil sa manance 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
gazzella scrie:
Tendinta de a supraalimenta fiul la 2 ani a fost observata la acele mame care deja la varsta de un an a copilului il percepeau pe acesta ca avand un caracter dificil.
cred ca la orice varsta (si de obicei e vb de una f mica..) perceperea copilului ca pe unul dificil/obraznic/rasfatat.... e un semn de dezechilibru, o problema a parintilor. comportamentul copilul este rezultatul direct al actiunilor noastre, iar puterea limitata de intelegere, de empatizare a parintilor este cea care duce la dezechilibru :(


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 25, 2008 1:34 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
din ce am citit eu pe forumuri cam de cate ori se plangea o mamica ca nu mananca copilul cam tot de atatea ori copilul era asociat cu un copil dificil
iar saracul ce sa faca? ii raspundea mamei asa cum aceasta -mama- se astepta sa fie...adica dificil :)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 25, 2008 8:44 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Hai, ma, ca al meu nu-i dificil deloc, e un copil super la locul lui si totusi nu ii place sa manance. Are la 3 ani si 8 luni 15 kg. Si n-ar fi asta, nu-mi pasa chiar asa de mult ca e slab, insa mi-as dori sa manance ca sa stiu ca organismul lui are tot ce ii trebuie.


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 26, 2008 10:18 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
Baiatul meu de vreo 2 saptamani m-a speriat cu mancarea ... dupa ce luni in sir mi se parea ca traieste mai mult cu aer ... ciugulea numai, din toate cate putin, cantitati minuscule .... se intampla des ca masa de pranz sa fie numai 5-6 lingurite .... acuma mananca foarte mult si cu pofta ... trage de frigider la propriu ... isi scoate singur farfurie din dulap si cere sa-i pui Guuuuu (=gut, adica "ceva bun"). si la el in ultima vreme totul e absolut Guuuu, orice ii dau la fiecare lingurita rade si spune incantat Guuuu ...

ne bucuram mult de faza asta, inca ma bufneste rasul cand plange ca nu are rabdare pana reusesc sa pun in farfurie si trage de mine, de scaune, tranteste tacamuri .... apoi urmeaza plansul ca e prea fierbinte .... :)

nu stiu de unde brusc asa pasiunea asta pentru mancare. cu tacamuri, daca se murdareste cumva pe maini cere imediat sa-l sterg :rofl: desi nu am insistat niciodata sa manance frumos, sa nu se murdareasca etc ... asa vrea el sa fie curat pe maini.

gras oricum nu este, nu stiu sigur cat cantareste, dar e foarte suplu .... la cat se misca, nici nu ma mir ...

loredana, somnorici ... nu va stresati ... cine stie cand se apuca si puii vostri sa pape dintr-o data


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 26, 2008 10:25 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
apropo de asta
Bendis nu a fost o mare mancacioasa pana de ceva timp
ii spuneam Christei acum cateva zile ca nu stiu ce are fata, parca era sac fara fund :rofl:
a avut cateva zile ca a mancat ca o sparta, plecam din bucatarie, urla sa ma intorc
ma intorceam, fugea la frigider ca sa-mi arate si urla "aia, aia, aia"


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 26, 2008 10:43 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
gazzella scrie:
nu stiu ce are fata, parca era sac fara fund :rofl:
a avut cateva zile ca a mancat ca o sparta, plecam din bucatarie, urla sa ma intorc
ma intorceam, fugea la frigider ca sa-mi arate si urla "aia, aia, aia"


asa si gabriel, din senin m-am regasit cu un copil vesnic nesatul. e chiar comica situatia, sa vedem cat ne tine puseul asta de crestere.

si cand nu prea manca ma gandeam ca daca ar manca mai mult ... vai ce fericita as fi!!! dar acum nu ma simt nicicum special, nu ma simt o mama mai buna si nici pe el nu-l percep mai frumos, mai destept ... poate ca de aia s-a intamplat tocmai acum 8-|


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 26, 2008 10:46 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Ian 22, 2008 1:11 pm
Mesaje: 288
:D Am patit si noi chiar de mai multe ori. Are perioade cand mananca orice, tot timpul...Am observat ca acele perioade coincid cu salturile in inaltime, pentru ca Victor creste in salturi.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Ian 28, 2008 12:50 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Dum Ian 20, 2008 5:35 pm
Mesaje: 228
Localitate: bucuresti
nu stiu de ce, dar eu cunosc mai multe cazuri in care mama a controlat alimentatia copilului in sensul ca nu l-a hranit
e cazul unei amice care a fost bulimica (mama ei, medic pediatru, nu-i dadea sa manance "ca sa nu-i faca rau")
oricum acest control face mult rau unui copil


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 13, 2008 4:18 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2008 3:11 pm
Mesaje: 57
Noi nu suntem mancaciosi!
Nimic nu ne place!
Cateodata la cina mancam jumatate de maslina! ;(
Astept si eu perioada despre care vorbiti voi, vreau sa sparga frigiderul!
.....astept....


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 15, 2008 2:58 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 5:37 pm
Mesaje: 157
Localitate: romania
Daca toate mamele ar intelege ca fiecare copil papa atat cat ii trebuie ar fi foarte bine pentru toti....

Alexandra mea a avut o perioada pe la 1 an si trei luni cand a trait 3 saptamani doar cu san si suc de fructe.....atat a vrut atat i-am dat, o puneam la masa si isi intorcea capul in semn de refuz , in secunda urmatoare era data jos si gata cu masa.....

Acum, e o pofticioasa si o mancacioasa de ne sperie....
Daca ma vede ca mestec intr-o oala pe foc, isi trage scaunul langa aragaz si ma intreaba " ce faci bun acolo?"....
Daca il vede pe tati ca se pune sa manance , desi pe ea abia o dadusem jos de la masa cu vreo 30 min. mai devreme ( tati ajunge mereu tarziu acasa seara), striga in gura mare " si eu mananc ceva..." :)

Toate se fac cu rabdare si cu intelegere.....trebuie sa ne ascultam copiii daca vrem ca si ei sa ne asculte pe noi.....
Deci, nu se poate copil "rasfatat", rau, etc.....decat ca sa ascunda un comportament sau o lipsa de dragoste a celor din jur....
Asta....fiind umila mea parere......

_________________
kmn, mamica Alexandrei si a lui Sergiu


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 15, 2008 4:44 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
cred ca intr-o faza dintr-asta cum descrii tu, kmn, intram si noi de vreo citeva zile....Elouan nu mai vrea legumele, mincarea sub nici o forma, 3-4 lingurite ii ajung si apoi, de fiecare data cind il intreb daca mai vrea, da din cap ca nu....insa asteapta desertul cu nerabdare (mai ales ca pe ala il maninca singur)
greseala mea, de vreo doua ori am incercat sa insist....si printre avioane, muste si alte nazbitii, s-a pus pe plins
asa ca....am lasat-o balta
maninca ce vrea, cind vrea...
e drept ca imi mai pun intrebari uneori, daca oare ii ajunge, daca maninca destul de bine
insa nu cred ca ar sta el infometat :)


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 16, 2008 1:16 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
Si al meu!! 8-| 8-|
Paine sa fie (si san, binainteles!) ca in rest, nu conteaza.
Dar are asa cate o faza, la 2-3 zile il apuca (o foame mare cred) si manaca absolut tot ce ii propun eu fara mofturi >:) ... pranz, seara, dimineata, nu stiu niciodata cand ii vine .... mancatul! :lach:

A, si inca o chestie: nu are nici o mancare preferata, sa zic "noh, asta o mananca de fiecare data, indiferent!", nuuu, ce ii place astazi, maine se poate stramba in fata farfuriei de zici ca i-e scarba.... :< Asa ca sunt in ceata totala cand se apropie ora mesei.
Abia astept sa poate vorbi, sa-mi zica el ce vrea (imi asum toate riscurile ;D ) !!

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România