attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 5:07 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 179 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Aug 31, 2012 4:15 pm        Subiectul mesajului: Re: cate ceva despre pedagogia Montessori 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
VAzut si eu. Teo ma intreaba cine a fost Maria Montessori:)

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Aug 31, 2012 5:14 pm        Subiectul mesajului: Re: cate ceva despre pedagogia Montessori 
Neconectat

Membru din: Sâm Feb 25, 2012 8:57 am
Mesaje: 64
Localitate: București
Asta e pt ca se fac 142 ani de la nasterea ei :)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Aug 31, 2012 6:25 pm        Subiectul mesajului: Re: cate ceva despre pedagogia Montessori 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
si pentru ca:

" Google's co-founders, Sergey Brin and Larry Page, both went through the Montessori education system and have credited it for their success.

"I think it was part of that training of not following rules and orders and being self-motivated, questioning what's going on in the world, doing things a bit different," Page said in an interview with ABC (below). "

mi-a explicat Christa cum daca dai cu mouse peste imagini, afli ce cauta ele acolo, si am vazut ca poti sa intri si in detalii :):

http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2409181,00.asp

Si ce i-ai zis, Emi?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Sep 01, 2012 7:08 am        Subiectul mesajului: Re: cate ceva despre pedagogia Montessori 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Adana, nu pot intra pe linkul acela dat de tine cu materiale pt scoala primara. Cand ai timp, mi-as dori niste informatii. Pe net am mai cautat, am vazut si niste filmulete...
Am obtinut un post de invatatoare (pe un an) la scoala de care apartinem noi si la care va merge Dia, probabil... la 5 minute de casa, la 5 minute de gradinita Dianei, pare minunat! Doar ca am clasa 0 de care fuge toata lumea si mi-am facut oarecum o idee cam ce as vrea sa fac (in mare, ca programa inca n-avem). Oricum, tinand cont ca a functionat de minune cu Dia, mi-as dori aceasta "metoda" pt scoala. De fapt, nu e vorba de 100% Montessori, nici n-as putea. Ma intereseaza materialele pt primara deocamdata. Vreau sa le confectionam noi (asa cum am facut si cu cele ale Dianei) pentru ca alta varianta de achizitie n-am.
Astept idei, sugestii...

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Sep 01, 2012 3:05 pm        Subiectul mesajului: Re: cate ceva despre pedagogia Montessori 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
sigur, te ajut cu ce pot.
ne auzim pe messenger si-mi spui despre ce iti trebuie si iti dau.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 07, 2012 4:20 pm        Subiectul mesajului: Re: cate ceva despre pedagogia Montessori 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Azi, ultima zi a pregatirii pentru clasa pregatitoare, a fost rezervata celor care cunosteam sisteme alternative de invatamant pentru a le prezenta. A fost o tipa care a vorbit de step by step si ne-am lamurit si noi cam cum stau lucrurile cu intalnirea de dimineata printre altele, si eu am vorbit, atata cat m-am priceput despre Montessori. Am dus materialele facute de noi Dianei care se preteaza f usor clasei pregatitoare: pink tower, red rods, niste cilindri sunatori, cele patru blocuri de cilindri, cutia cu tablite colorate, literele in relief si multe altele. Am vorbit vreo ora despre centrele de activitate si nu ma lasau sa plec din fata. Mi-au dat si un scaun sa stau ca obosisem si deja gafaiam. Veneau intrebari de peste tot. Chiar ieri seara ar fi fost a doua parte a unui documentar despre Maria Montessori si cateva fete il vazusera si erau tare incantate sa vada jucariile in realitate. Nu am stiut sa explic prea in amanunt insa esentialul l-am surprins si am facut si o demonstratie de joc cu betele rosii facand labirintul care se preteaza foarte frumos copiilor de 5 ani.
Ni s-a aratat apoi un filmulet extraordinar de interesant cu o parasuta cu manere pe care multi copii o tineau si apoi alergau pe sub ea si isi schimbau locurile si incercau sa se prinda. Ah! Cat mi-as dori sa o cumpar pentru prima zi de scoala! Nu cred ca se gaseste, din pacate, la noi. Nu am energia necesara sa mai caut ceva la ora asta. Sunt epuizata. Daca stie ceva cineva de achizitionarea acelei parasute ar fi fain de tot. Eu am bagat parasuta pe google si mi-a ajuns. Noapte buna de acum. Cred ca ne mai trezim maine dimineata si eu si Dia. Draga de ea, cat a stat ea fara mine in saptamana asta! Dar s-a adaptat foarte usor si l-a ajutat pe taica-sau sa vanda lucruri ca facea pe mascota pe acolo.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 07, 2012 9:53 pm        Subiectul mesajului: Re: cate ceva despre pedagogia Montessori 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
alexxya scrie:
Ni s-a aratat apoi un filmulet extraordinar de interesant cu o parasuta cu manere pe care multi copii o tineau si apoi alergau pe sub ea si isi schimbau locurile si incercau sa se prinda. Ah! Cat mi-as dori sa o cumpar pentru prima zi de scoala! Nu cred ca se gaseste, din pacate, la noi. Nu am energia necesara sa mai caut ceva la ora asta. Sunt epuizata. Daca stie ceva cineva de achizitionarea acelei parasute ar fi fain de tot.

Nu stiu cat esti dispusa sa investesti:

http://www.kidoh.de/3/15965622-1/spielw ... h-3-m.html
http://www.kidoh.de/3/17195792-1/spielw ... -85-m.html
http://www.walzkidzz.de/Sport-Outdoor/S ... 833.0.html

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Sep 08, 2012 6:19 am        Subiectul mesajului: Re: cate ceva despre pedagogia Montessori 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Prima are diametrul de 3 metri si mi se pare prea mare pentru copii atat de mici.
A doua, cea de 1,85m, mi se pare ok. Oare intra 20 de copii? Vreau sa fie implicati in acelasi timp. Da, sunt dispusa sa investesc pt ca o sa-mi ramana mie si mi se pare interesanta ideea.
Oare e o idee buna pentru prima zi de scoala? Ma gandeam ca jocul le mai rapeste putin din timiditate si mi se pare usor de manuit. Nu trebuie decat sa ridice mainile si sa o future. Ca nu mi-am propus alte jocuri complicate cu ea pt prima zi. Nu-mi plac intalnirle din primele zile cand toata lumea se prezinta. Avem tot anul pentru asta si ma indoiesc ca vor dori prea multi copii sa vorbeasca despre ei insisi chiar asa, fara sa fi interactionat deloc. Si iarasi primirea aceea clasica "Vai ce copil frumos! Ai venit la scoala..." pe mine ma deranjeaza chiar.
Se rupe usor? La noi in curtea scolii este ciment si doar acolo ne putem juca. Sau, la acest diametru, cred ca poate fi folosita si in clasa noastra. Trebuie neaparat sa bata vantul? In filmuletul pe care l-am vazut erau undeva pe iarba si asa de dragut a fost jocul acela de-a soarecele si pisica!
Am vazut ca e chiar 10 euro? O vreau! Daca ar intra toti 20 as lua-o. Mi se pare ca e suficient de mare.
Cum procedez? Trimit in Romania? Sau ai putea, daca ai timp, sa o iei tu sa o trimiti tu?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Sep 08, 2012 8:28 am        Subiectul mesajului: Re: cate ceva despre pedagogia Montessori 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
3 metri la 20 copii nu cred ca e mult, mai ales daca vrei sa fie implicati deodata. Unul care a comentat a scris ca e prea mica suprafata si nu prea "vantura" si nici copiii n-au putut sa fuga pe dedesubt, a incercat-o cu copii de 6 ani, deci cam ca ai tai. Ambele au doar cate 8 manere, dar nu e asa problema, ceilalti copii o pot tine de margine, nu musai de maner. Cat de usor sau de greu se rupe nu stiu, depinde de calitate, si calitatea astora nu o stiu. Ca aveti ciment nu-i problema, doar si asa o tin in mana, nu o terfelesc pe jos. Vantul nu trebuie sa bata, fac copiii destul vant. :D
Trimisul in Romania (trimit ei direct) costa 13,99, adica 3,99 cat ar costa trimisul in Germania plus 10 euro in plus pentru strainatate.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Sep 08, 2012 8:58 am        Subiectul mesajului: Re: cate ceva despre pedagogia Montessori 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Multumesc! Trebuie sa plecam acum. O sa ma mai gandesc pana pe seara. Cea de 3 m e cam scumpa.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 11, 2012 6:59 am        Subiectul mesajului: Re: cate ceva despre pedagogia Montessori 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Am comandat-o din Romania pe cea de 3.5 metri. Vine prin curier rapid.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 14, 2012 1:26 pm        Subiectul mesajului: Re: cate ceva despre pedagogia Montessori 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
A ajuns azi parasuta. E la D si mi-o aduce mai tarziu. Am convocat intalnirea piticotilor din cartier si deseara pe la 6, 6.30 o probam aici intai. O sa fac poze.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 14, 2012 8:56 pm        Subiectul mesajului: Re: cate ceva despre pedagogia Montessori 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
este tare faina! si noi la un club de bebei ne+am jucat cu asa ceva, si erau tare tare incantati! si era de efect. :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 06, 2013 5:12 pm        Subiectul mesajului: Re: cate ceva despre pedagogia Montessori 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 03, 2013 3:53 pm
Mesaje: 4
Yahoo Messenger: dana_tancu
Localitate: Copenhaga
dupa ce am citit toate mesajele m-am convins ca ar trebui sa citesc cate ceva de m.m. am cumparat acum ceva vreme the secret of childhood, dar ceva m-a oprit sa o citesc.

_________________
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 179 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România