attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 12:00 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Apr 07, 2012 6:36 pm        Subiectul mesajului: Dangers of “Crying It Out” 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
http://www.psychologytoday.com/blog/mor ... ing-it-out

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 08, 2012 7:39 am        Subiectul mesajului: Re: Dangers of “Crying It Out” 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 5:37 pm
Mesaje: 157
Localitate: romania
multumesc andreina de articol...

nu am mai auzit pana acum ca prea multa dragoste de mama, atentie, suport... strica :(
si nu pot sa cred ca sunt oameni, care se vor instruiti, care incurajeaza aceasta practica....sarmanii copilasi

_________________
kmn, mamica Alexandrei si a lui Sergiu


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 08, 2012 2:14 pm        Subiectul mesajului: Re: Dangers of “Crying It Out” 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
eu am chiar in familia extinsa...

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 08, 2012 7:22 pm        Subiectul mesajului: Re: Dangers of “Crying It Out” 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
:tristuc: Una din mamicile care e in grupul nostru si-a inchis monitorul pe timpul noptii ca o 'deranja' plansetul copilei la 5am (copila doarme de la 7seara pana dimineata, e in camera ei).
Acum 2 zile a gasit-o aproape inecata in propria voma, a facut o gasteroincolita ? f urata si ei erau bucurosi ca ea doarme si nu-i deranjeaza. Macar a avut decenta sa zica ca se simte vinovata. E al doilea caz ce il aud printre cunoscuti in ultima luna

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 08, 2012 9:31 pm        Subiectul mesajului: Re: Dangers of “Crying It Out” 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 5:37 pm
Mesaje: 157
Localitate: romania
ingrozitor..mi s-a facut pielea de gaina, nici nu ma pot gandi la asa ceva.....

_________________
kmn, mamica Alexandrei si a lui Sergiu


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 08, 2012 10:03 pm        Subiectul mesajului: Re: Dangers of “Crying It Out” 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
Stii care e ciudatenia? Ca-i o mamica 'normala' care-si iubeste copila, e o femeie educata.
Nu-i pot gasi scuze, si noi avem monitor pt ca Bu doarme in patul ei, dar ca sa-mi 'scape' faptul ca o noapte intreaga a vomat si plans e.... peste puterea mea de intelegere.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 09, 2012 12:31 pm        Subiectul mesajului: Re: Dangers of “Crying It Out” 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
cat de departe poate fi camera asta a copilei?? la alt etaj? cum sa nu auzi copilul ca plange neincetat??
eu il auzeam pe matteo si cu usile inchise cand ma striga noaptea si intre camerele noastre sunt scarile, deci nici vorba de perete in comun. ii mare si tot ma duc la el noaptea... la cateva luni cum sa i te refuzi??? off, doamne.......

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 09, 2012 12:48 pm        Subiectul mesajului: Re: Dangers of “Crying It Out” 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
eu n-am putut deschide linkul nici aici, nici pe FB...dar cum banuiesc ce scrie in el, ce efecte poate sa aiba, mai bine asa...

e peste puterea mea de imaginatie acest comportament pe care l-as numi schizofrenic de-a dreptul: pe de o parte sa ai grija de copil ziua, sa-l iubesti, sa-l tii ca pe ochii din cap, iar noaptea sa-l lasi sa planga, singur in camera, pana vomita...

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 09, 2012 2:11 pm        Subiectul mesajului: Re: Dangers of “Crying It Out” 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
MIcky dar ei o aud!!! Si o ignora, o lasa sa planga. Inchid monitorul, pt ca ii deranjeaza, PE EI zgomotele. Au auzit-o plangand, tusind si alte zgomote ( copila si-a aruncat jucariile din pat sa le atraga atentia cred) insa au ignorat-o pt ca nu au crezut ca-i nici macar necesar sa deschida nenorocitul ala de monitor sa o vada acopertia in voma.
Acu se dau de ceasu mortii ca doctorii n-au ce sa-i faca. Sincer mi-e sila.

Ps: tocmai am primit mesaj si copila e mai bine

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 09, 2012 5:10 pm        Subiectul mesajului: Re: Dangers of “Crying It Out” 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
si mai trist atunci :(

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Apr 12, 2012 2:57 pm        Subiectul mesajului: Re: Dangers of “Crying It Out” 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 14, 2011 10:35 pm
Mesaje: 78
nu imi vine sa cred ce citesc aici!!!!
eu nu am incredere nici in mine ca o aud si e cu mine in pat. tre sa stau si cu o mana pe ea sa vad daca se trezeste...

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 20, 2012 4:13 pm        Subiectul mesajului: Re: Dangers of “Crying It Out” 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Eu recunosc ca inainte sa am copil nu intelegeam de ce parintii ar dormi cu pruncii in pat. Auzeam si de la putinii prieteni cu copii ca "nu mai scapa acum de ei" (de copii adica), ca au nu stiu cati ani, si s-au obisnuit la parinti in pat, si consideram eu asa in capusorul meu ca-corect e ca-copilul sa fie in camera lui, parintii cu treaba lor. Ok. Dupa ce am nascut, nu mi-a trecut prin cap sa pun ghemotoc de copil in alta camera decat cea a noastra. Adica mi se parea o chestie de super bun simt, daca nu de supravietuire, sa stii ce e cu copilul ala. Are nevoie de tine, sau doarme dus, sa stii asta. Si nu printr-un monitor, for God sake!!
Dupa ce am devenit mult prea obosita sa-l iau si sa-l pun in cosul lui de langa patul nostru, si l-am culcat pe Vlad cu noi, totul a devenit "normal". Ok, au fost niste luni in care am suferit rau cu capul, pt. ca se trezea foarte des, si adormea foarte greu, dar dormitul impreuna ne-a ajutat, nu ne-a incurcat.
Am acum o prietena insarcinata, si nu intelege de ce dorm cu copilul in pat. Si ce-o sa fac cu asta micul, o sa-l culc Si pe el cu noi??? Abia astept!!!!!!!!! :iubire1: Iar ei i-am spus fix povestea noastra de mai sus. Nu am lamurit-o sincer, dar sper sa i se trezeasca instinctele intocmai ca mie :P

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 20, 2012 8:41 pm        Subiectul mesajului: Re: Dangers of “Crying It Out” 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 5:37 pm
Mesaje: 157
Localitate: romania
eu cand l-am nascut pe sergiu am dormit cu amandoi:)...si tati singur o vreme, si a fost super ...
si pentru bb si pentru ali care astfel nu s-a simtit abandonata (ea a dormit mereu cu noi, si chiar daca are aproape 7 ani , tot cu mine doarme si acum)...si nu ma deranjeaza absolut deloc...si nici pe tati...:)
de aceea este peste puterile mele de intelegere....de ce unii accepta sa arunce un pruncut mic, lipsit de ajutor ...in intuneric:(

_________________
kmn, mamica Alexandrei si a lui Sergiu


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România