attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 12:29 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Mar 16, 2012 6:43 pm        Subiectul mesajului: Segregarea copiilor pe varste si cum este incurajata ea 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
Asta este ceva ce ma preocupa de multa vreme.
Si nu e doar faptul ca se intampla in scoala.
Ceea ce e foarte prost, din punctul meu de vedere, ca se intampla la scoala, dar observ cat de mult se incurajeaza peste tot, in rest.

Mergi in parc si auzi intr-una-intr-una chestii legate de varsta.
Copilul nu trebuie sa uite nici o secunda ce varsta are, cat e de mic in general.
Si apoi sunt copiii care vor sa se simta mari si atunci arata si ei altora cat sunt ei de mici.

Aud deseori parintii de copii mici spunandu-le copiilor lor: asta este un loc de copii mari.
De multe ori nici nu este, dar sunt acolo deja "copii mari" si banuiesc ca parintele se teama ca ar putea ca al sau copil sa fie lovit, sau sa stanjeneasca jocurile celor mari.
In fine, de multe ori parintii doar le spun micutilor ca acolo se joaca copii mari si ca ii pot lovi.
Si, surpriza. Surpriza? O multime de copii "mari" se simt indreptatiti sa impinga, macar un pic, un copil mic asezat neregulamentar printre ei, ca sa inteleaga ca nu e locul lui aici.

Apoi...un copil "mare" care se joaca cu copii mici. Hmm, deja asta e jenant. Colegii lui il vor privi cu dispret de multe ori. Si, oricum, va vrea sa faca parte din copiii mari.

Apoi ....copiii mici luati separat. Carora parintii le spun: esti mic, nu poti. Culmea este ca puiutul nici nu apucat sa incerce. de multe ori nici nu ar fi vrut sa incerce. El doar se tinea cu mana de bara de la tobogan. Si tot de multe ori, ar fi complet competent sa incerce. Sau ar incerca numai pana acolo unde ar simti el ca poate. Copiii mici nu sunt sinucigasi. Nu chiar se arunca aiurea. Si daca poate nu au atata experienta si nu pot anticipa toate pericolele, care e problema? De ce nu isi poate tine parintele temerile in gura si mainile pe langa copil, sa il poata sustine la nevoie?
si apoi copilul creste mare. mare bucurie. acum e randul lui sa le zica la altii ca sunt mici si nu pot. ca el e mare si poate, ei nu. :(
cam astea sunt locurile in care vad si ma deranjeaza.
vreau sa scriu despre asta mai multe.
vreau sa imi luminez mie insami mai multe.
si poate se poate face despre asta mai multe.
ce credeti?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 17, 2012 2:17 pm        Subiectul mesajului: Re: Segregarea copiilor pe varste si cum este incurajata ea 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 11, 2011 4:40 pm
Mesaje: 325
Site web: http://maruntisuri-aiurite.blogspot.ro/
Localitate: Bucuresti
De cate ori ii spuneam lui vladut ca esti mic si nu se poate el ma contrazicea miorlaind mai mult: " ba nu, eu sunt maaree... sunt mare"
Asa ca am renuntat la propozitia asta clasica. Nu mai folosesc genul asta de comparatie.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 19, 2012 4:59 pm        Subiectul mesajului: Re: Segregarea copiilor pe varste si cum este incurajata ea 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
Chiar daca Adana nu mai are nevoie de poze, eu va arat cateva dintre cele pe care am reusit sa le selectez ieri.
http://s249.photobucket.com/albums/gg22 ... %20varste/
parola: varste

(in pozele in care sunt copii de varste apropiate, diferenta dintre ei e cam de 1-2 ani. In celelalte, diferenta e intre 5-14 ani)
Mie imi sunt foarte dragi toate, de asta si vreau sa vi le arat. O sa mai caut si o sa mai pun aici, daca e ok.

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 19, 2012 5:13 pm        Subiectul mesajului: Re: Segregarea copiilor pe varste si cum este incurajata ea 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Mi se pare un subiect foarte bun. Am inteles ca ai de facut un proiect? Succes! Cu ce te pot ajuta?
In parc procedez astfel... o las sa se duca unde vrea dar nu o ajut. Daca vrea sa urce pe toboganul celor mari nu va putea (sunt prea departate treptele) si, dupa ce incearca, imi arata ca nu poate. Ii spun "daca nu poti inca, vei putea cand te vei mai inalta"-cunoaste termenii de inalt-scund. Aveam tendinta sa-i spun ca e prea mica dupa care am trecut definitiv la formule ce vizeaza inaltimea. Nu-i spun "Nu poti ca esti scunda" ci "Vei putea cand te vei mai inalta". Nu stiu, zau, cat de corect procedez... insa sunt situatii in care consider ca nu am de ales. Toboganul celor mari e foarte inalt (cu vreo 50 de cm deasupra capului meu) si nu are 2 laterale. In general evit sa o ajut sa urce unde nu poate singura (mai fac si exceptii daca vede alti copii care sunt ajutati sau daca nu e vreun pericol iminent).

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 19, 2012 5:23 pm        Subiectul mesajului: Re: Segregarea copiilor pe varste si cum este incurajata ea 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Intr-o zi am lasat-o pe Dia la buni pt cateva ore. La intoarcere, mama mi-a spus ca Diana nu manca decat daca ii baga in gura. Am fost uimita mai mult de faptul ca Diana nu accepta, in general, sa-i bagi in gura. Insa mama a insistat :" Nu, nu! Nu a vrut sa manance singura! Mi-a spus ca ea e mica!" Diana a completat-o "Nana mi mi"= Diana e mica.
Banuiesc eu ca mama s-o fi uitat la tv (se uita prea mult chiar si cand e cu Dia) si nu a mai bagat-o in seama si de aceea Diana a gasit modalitatea de a-i intoarce acel "mi mi"-numai mama ii spune ca e mica. Nu poate sa renunte la vechile tipare deloc. Nu se straduieste prea mult, dar cred ca incearca in felul ei. Si uite asa i-o intoarce fiica-mea.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 19, 2012 7:14 pm        Subiectul mesajului: Re: Segregarea copiilor pe varste si cum este incurajata ea 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
Si eu am fost foarte surprinsa cand mi-a zis nasa ca Iulia cere sa-i dea ea mancare.-..ai apoi am facut legatura, am auzit-o spunand ca Iulia e mica si nu poate asa bine, o ajuta ea ca e mai mare...celebra poveste, iritanta, enervanta dar omniprezenta. I-am spus ca as prefera sa o lase singura sau macar sa nu ii spuna ca e mica, nu poate, sa gaseasca alta forma de exprimare...insa cer cam mult, e un reflex prea bine format, nu numai in cazul nasei, care sta 5 ore cu Iulia zilnic, ci si in cazul sotului, din pacate, iar pe el chiar l-am atentionat d emai multe ori. Abia acum realizeaza din cand in cand ce zice, se corecteaza singur, dar am impresia ca numai fiindca sunt eu in zona. Si am uneori senzatia aia de lupta cu morile de vant, plus ca ma gandesc la el, ca se simte criticat, chiar daca rational ma intelege, imi da dreptate. Aici simt ca trebuie sa fac un compromis, sa nu devin prea insistenta si sa uit ca pana la urma el e tatal si are dreptul sa nu se comprote exact asa cum imi doresc eu, ci cum simte el. Faptul ca se corecteaza singur si uneori reuseste sa se raporteze normal (fara Iulia e mica, fara comparatii si vorbit la eprsoana a 3-a) e mai bine decat ceea ce era initial.

Asta e. m-am resemnat cu ideea ca numai eu ma pot raporta la ea in felul acesta, in mod total. De restul, ma bucur daca macar pe alocuri ma copiaza.

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 20, 2012 4:24 pm        Subiectul mesajului: Re: Segregarea copiilor pe varste si cum este incurajata ea 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:05 pm
Mesaje: 154
Site web: http://greenamalgam.netau.net/blog/
http://homeschooling.urbankid.ro/2012/0 ... -copiilor/

Nu stiu daca e aceeasi Andreea de aici, e posibil. Oricum, articolul e in directia care zici tu, cred.

_________________
"If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together." ~ African saying.


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 21, 2012 3:03 am        Subiectul mesajului: Re: Segregarea copiilor pe varste si cum este incurajata ea 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
Kmn, Somnorici, Emi, Christa, Ralu', multumesc tare mult de poze.
Erau asa de frumoase ca le-am lasat sa ilustreze singure, sa curga vesele si frumoase si vii.
Cu alte cuvinte am trasat pe un powerpoint cateva puncte, usor de epuizat, despre ce avantaje sunt vazute in a separa copii pe varste in scoala si in afara, si ce avantaje vad eu sa nu-i izolez. Si apoi am discutat.
Erau acolo persoane din diferite tari si, in general, ideea ca e bine sa ii separi pe varste in clase, cum ma asteptam, a fost cea dominanta.
Eu totusi sper ca am reusit sa mai atrag un pic atentia asupra unor aspecte.
O sa mai revin, pe masura ce subiectul se activeaza.
Oricum, articolul catre care m-a indreptat Andreea e foarte fain si m-a ajutat mult si inspirat mult, si il recomand.
Si da nikomiko, e aceeasi Andree.
Sau poate ca nu mai este aceeasi de ieri, sau nu va mai fi aceeasi de maine...cand se va naste, sau daca s-a nascut deja Pavel :).

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 21, 2012 4:59 pm        Subiectul mesajului: Re: Segregarea copiilor pe varste si cum este incurajata ea 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 27, 2008 4:20 pm
Mesaje: 60
Site web: http://www.temepentruacasa.wordpress.com
Yahoo Messenger: andreeaursu85
Localitate: București
Eu sunt Andreea. :) Nu, inca nu s-a nascut Pavel, dar am 37 de saptamani, deci anytime now. Si clar n-o sa mai fiu aceeasi din clipa in care o sa ni se intalneasca privirile. :)

Legat de segregare si atitudinea generala fata de copii, pe mine m-a ajutat mult cartea lui Holt, "Escape from childhood". Chiar mi-a deschis ochii cu privire la toate "micile" prejudecati pe care le-aveam fata de copii, mostenite din copilarie, luate-n zbor de la alti adulti etc.
Sigur, au mai fost multe surse de iluminare, inclusiv forumul asta minunat.

_________________
”We have no reason to be discouraged about the future of education. We just must realize that real reform is not going to occur within the established school system. It will continue to occur outside of that system. The gradual change that will occur is that more and more people will opt out of conventional schooling.” - Peter Gray Why Schools are What They Are

Un alt fel de educatie

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 24, 2012 7:41 pm        Subiectul mesajului: Re: Segregarea copiilor pe varste si cum este incurajata ea 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
andreea_u scrie:
Eu sunt Andreea. :) Nu, inca nu s-a nascut Pavel, dar am 37 de saptamani, deci anytime now. Si clar n-o sa mai fiu aceeasi din clipa in care o sa ni se intalneasca privirile. :)

Legat de segregare si atitudinea generala fata de copii, pe mine m-a ajutat mult cartea lui Holt, "Escape from childhood" . Chiar mi-a deschis ochii cu privire la toate "micile" prejudecati pe care le-aveam fata de copii, mostenite din copilarie, luate-n zbor de la alti adulti etc.
Sigur, au mai fost multe surse de iluminare, inclusiv forumul asta minunat.


o ai cumva (sau o are cineva cumva) in format electronic?

eu chiar voiam sa va rog (asta mai mult sau mai putin conex subiectului) sa-mi indicati o sursa pe care s-o dau spre digerare taticului nostru, care nu e convins ca un copil trebuie tratat "ca pe un prieten adult" si in caz de CONFLICT (adica el e oarecum de acord cu faptul ca nu e ok sa maimutaresti relatia cu copilul cat timp toate-s bune si frumoase, dar, cum treburile o iau spre mici-mari crizute, nu mai e de acord ca o explicatie ca intre adulti e tot ce trebuie facut - care abordare, ce-i drept, se lasa de cele mai multe ori cu nervi din partea Crisului, dar, daca e tratat cu fermitate si respect, pricepe si se linsiteste relativ repejor. Spre deosebire de varianta lui tati, respectiv "facut orice numai sa nu mai planga"... caz in care copilul se linisteste pe moment, aparent mai bine/repede, isi distrage atentia, dar frustrarea nerezolvata izbucneste cu prima ocazie, daca nu chiar imediat ce jocul/stimulul care-l distrage inceteaza... adica in urmatoarele 10 minute dupa ce prima criza "a trecut").

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 25, 2012 8:11 am        Subiectul mesajului: Re: Segregarea copiilor pe varste si cum este incurajata ea 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 27, 2008 4:20 pm
Mesaje: 60
Site web: http://www.temepentruacasa.wordpress.com
Yahoo Messenger: andreeaursu85
Localitate: București
Da, Ilinca, o am in format digital. O poti descarca de aici: http://dl.transfer.ro/transfer_ro-25mar ... fbc503.zip. Nu stiu daca te ajuta la problema pe care ai descris-o, dar sigur e o lectura fascinanta.

_________________
”We have no reason to be discouraged about the future of education. We just must realize that real reform is not going to occur within the established school system. It will continue to occur outside of that system. The gradual change that will occur is that more and more people will opt out of conventional schooling.” - Peter Gray Why Schools are What They Are

Un alt fel de educatie

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 25, 2012 7:40 pm        Subiectul mesajului: Re: Segregarea copiilor pe varste si cum este incurajata ea 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
multumesc!

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România