attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:04 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Aug 17, 2011 11:31 am        Subiectul mesajului: Prezentatia pelviana si nasterea naturala 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Am 29 de saptamani si ieri la examinarea ECO mi+am vazut baietelul. E superb! (Chestia cu cioara si puii o stiti si voi.... :D )
Din pacate am si un motiv de ingrijorare: e in prezentatie pelviana - capul si talpile si le tine catre stomacul meu, iar funduletul catre col.
Eu sper sa se intoarca pana la nastere. Dar tare am nevoie sa citesc despre asta, despre posibilitatea nasterii vaginale in cazul in care nu isi schimba pozitia, posibilitatea de a fi intors de medic...

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 17, 2011 12:10 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
Emi, si puiuta mea era cu fundu in jos pe la 28 de sapt...teoretic ei se mai pot intoarce pana in sapt 34-35.Se intampla frecvent acest lucru (bebeii sa stea cu fundu in jos pana mai tarziu) la femeile care au avut cel putin o sarcina anterioara, din cauza uterului care este mai flexibil (nu stiu daca asta e termenul potrivit, dar nu gasesc altul acuma) si au mai mult loc. A mea s-a intors singurica la 32 sapt...Daca nu, sunt tot felul de pozitii din yoga, inotul ajuta mult, si in cele din urma varianta cu intorsul de catre medic la nastere, dar nu stiu cati se baga, are unele riscuri. Fii pozitiva, ca se intoarce el.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 17, 2011 12:28 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
adelia scrie:
In sapt. 34 era pozitionata transversal... in saptamana 36 este ca la carte :D . Eram pregatita cu miscarile de gimnastica recomandate de Christa, insa am avut niste contractii destul de dese si de puternice (n-au fost dureroase, ci ... pietroase ) si m-am gandit ca sunt din cauza ca s-a intors. Asa ca nu am mai facut nimic pana nu am fost la medic, pentru siguranta.

Am mai citit ca la a doua sarcina se intorc mai tarziu ca deh, au spatiu mai mare :wink:

Sper sa nu-mi faca figura si sa se intoarca pe ultima suta de metri :mad:


De aici: http://www.parinti.com/modules.php?name ... w=previous

Cauta dupa "podul indian" acolo.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 17, 2011 12:31 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 2:50 pm
Mesaje: 37
Localitate: BRASOV
la a doua sarcina, mi s-a spus la 36 de saptamani ca juniorul sta cu capul in sus si picioarele in jos......avea o pozitie tare verticala, asa mi s-a parut mie.....
medicul, initial a zis ca sunt slabe sanse sa se intoarca in timp util, pentru ca nu prea avea spatiu de manevra, fiind destul de marisor si ca e posibil sa fie necesara cezariana
cand a vazut figura pe care o aveam la auzul cuvantului "cezariana" m-a linistit spunandu-mi ca exista diverse tehnici prin care medicul poate reusi sa-l intoarca la fata locului, tehnici pe care el le aplicase in trecut, adica acum 20 de ani, (pentru ca in ultimii ani toate pacientele se bucurau de ideea de cezariana)
mi-a spus si-n amanunt ce si cum avea sa-mi faca......nu mi-am creat o imagine tocmai idilica, ba chiar unele chestii m-au ingrozit
cert e ca dupa 3 saptamani, cand m-am dus cu contractii, la o ultima ecografie, musiu al meu statea in pozitie corespunzatoare.....
cred ca de teama ca o sa intre nenea ala cu toae mainile dupa el si-o sa-i faca diverse chestii contorsioniste.......
mi-a recomandat sa merg cateva ture la piscina, sa ma masez intr-un anume fel.....cu masajul nu mi-a iesit ca ma gadilam ingrozitor, dar de innotat mi-a prins tare bine.....


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 17, 2011 12:56 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
eu am cunoscut o alta situatie, copilul la 36 de saptamani pus corect, de iesire :P
chiar in zilele apropiate nasterii s-a intors de vreo 3-4 ori foarte decis
pana la urma dupa doua nasteri vaginale mama a facut cezariana ca nu mai vroia pruncul sa stea pregatit pentru vaginala
deci concluzia e, de intors se pot intoarce chiar inainte de nastere

emi, multa incredere si tu o simt ca o ai si lasa lucrurile sa le aseze cine crezi tu
te pup cu drag, mama cioara :imbratisare2:

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 17, 2011 6:12 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
susurlet, Adelia, Onitzu, Andreina :imbratisare2: !
Cred ca am mai spus undeva, dar eu cred ca gravidele au mai mult nevoie de psiholog, psihiatru, decat de obstretician! :D Ma apuca cate o paranoiaaaaaaaaaaaaa!
Pe undeva am nadejde, dar cate un cui mi se mai infige.

Andreina, poate modifici tu titlul, ca am mancat o litera. Si nu de pofta! :))

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Aug 18, 2011 11:49 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
Emi, 4 copiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!! 8-> 8-> 8-> 8-> 8-> 8-> 8->
esti o fericita! :imbratisare:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Aug 18, 2011 12:12 pm        Subiectul mesajului: Re: 
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
Emi scrie:
Andreina, poate modifici tu titlul, ca am mancat o litera. Si nu de pofta! :))

Am modificat eu, mancasei doua. ;-)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Aug 19, 2011 10:12 am        Subiectul mesajului: Re: Prezentatia pelviana si nasterea naturala 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
Emi cand stai pe scaun sa fii cu talpile complet lipite de podea picioarele in unghi de 90 grade. Acasa evita sa stai intinsa cand esti treaza,sus in popou,e bine pe un scaun cu spatarul spre tine si la fel talpile lipite de podea.sunt f bune exercitiile de rotire pe minge daca ai.
Pe de alta parte,prietenei mele i s-a intors baiatul in saptamana 39 si a nascut natural si fara prea multe dureri , S o iesit la nastere cu talpile in fata si tot natural o nascut si soacra-mea asa ca se poate...curaj ca o sa fie bine.si daca pan' la urma nu s-o poate natural,atata timp cat tu & bebe sunteti sanatosi si voiosi restul sunt doar cuvinte pe hartie. Astept cavalerul la petit ;)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 09, 2012 5:17 pm        Subiectul mesajului: Re: Prezentatia pelviana si nasterea naturala 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Mi-am intrebat si eu doctorul despre a naste natural dupa cezariana (datorata poz. pelviene) si mi-a zis ca vom vedea, dar exista o mare mare posibilitate sa se aseze si al doilea la fel...Voi stiti ceva - in teorie sau in practica- de asta ?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 09, 2012 6:06 pm        Subiectul mesajului: Re: Prezentatia pelviana si nasterea naturala 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
alice, eu in astfel de situatie as incerca sa vad pana unde pot ajunge
adica ok, ce as vrea eu la mod teoretic?
la mod teoretica s vreao nastere orgasmica , sa zicem
la mod practic ai aia si aia si aia si aia...
si atunci mergi pana unde se poate pe nasterea orgasmica dupa intri in cezariana de urgenta :)))
toate cu calm, impacare

nu-s nici rea, nici ironica, nici nicicum
ma gandesc doar la mine acum, multe as vrea si nu depind doar de mine
asa ca pana unde pot ma intind, cat n-oi putea trec cu gratie chiar pe cezariana, parol
doar sa raman intreaga la minte...

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 09, 2012 6:21 pm        Subiectul mesajului: Re: Prezentatia pelviana si nasterea naturala 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
nu are nicio legatura, sofia a fost pelviana si ghe nu.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Feb 10, 2012 9:47 am        Subiectul mesajului: Re: Prezentatia pelviana si nasterea naturala 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
andreina, ti-am sorbit fiecare cuvant, exact asta simt, asta vreau...iau lucrurile incetuc, visez nasterea orgasmica dar raman totusi pe pamant...(Am intrebat doctorul pt ca n-as fi vrut sa visez 100% degeaba :-) ) M-ar umple de bucurie sa nasc acasa, dar nu cred ca ma pot intinde pana acolo. Nu si fara suportul sotului.
Asa ca, sa vedem unde ajungem intr-un final :)
Problema mea e ca ma simt intreaga la cap, unde nu m-am simtit de doi ani astfel, si sunt un pic "deranjata" ca se va face iar haos in linistea abia gasita. Atat de mult egoism n-am mai simtit de mult si imi vine sa ma flagelez. Unde pot vorbi despre asta? :-S

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Feb 10, 2012 11:18 am        Subiectul mesajului: Re: Prezentatia pelviana si nasterea naturala 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 14, 2011 1:41 pm
Mesaje: 102
Localitate: wonderland
e-alice scrie:
Problema mea e ca ma simt intreaga la cap, unde nu m-am simtit de doi ani astfel, si sunt un pic "deranjata" ca se va face iar haos in linistea abia gasita. Atat de mult egoism n-am mai simtit de mult si imi vine sa ma flagelez. Unde pot vorbi despre asta? :-S


Nu stiu, dar vin si eu :).... de cateva zile tot citesc ce zic tantile astea: http://www.unassistedchildbirth.com/sen ... asmic.html si tare bine-mi suna... eu nu stiu daca sa sper la asa, m-as multumi si cu o nastere netulburta, in ritmul nostru, fara perfuzii, panica si alte magarii...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Feb 10, 2012 11:29 am        Subiectul mesajului: Re: Prezentatia pelviana si nasterea naturala 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
Alice ai ceva sa ne spui? :imbratisare2:
Sau ai spus undeva si nu am vazut eu?

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România