attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:19 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Dec 06, 2011 8:10 pm        Subiectul mesajului: Contractii in timpul sarcinii 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Am scapat de greturi de ceva timp, acum am contractii. Dimineata ma trezesc ok, fara, pana pe la 12 functionez normal, dupa ma iau contractiile. Sunt durereroase, dar nu foarte. Mai rau e cu frustrarea ca tre sa tai ziua punandu-ma in pat, cand eu as mai face una alta in casa...
Voi ce stiti despre astfel de contractii?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 06, 2011 8:21 pm        Subiectul mesajului: Re: Contractii in timpul sarcinii 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
Daca ai Braxton Hicks sunt ok
http://www.americanpregnancy.org/laborn ... hicks.html
http://www.babycenter.com/0_braxton-hic ... ons_156.bc
http://en.wikipedia.org/wiki/Braxton_Hicks_contractions
eu le-am avut cu amandoi din sapt 6 pana la final
dar poate ar fi bine sa faci un control ca sa stii sigur ca-s d-astea

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 06, 2011 8:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Contractii in timpul sarcinii 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
habar n-am ce-s, cu primii 2 n-am avut contractii decat cand a inceput travaliul
cu primii 2 nu eram mai mult leguma, la 8 luni inca ma cataram cu ei pe munti, acum sunt varza, rasuflu greu doar sa-mi iau apa :(

se vede ca-s baba, tzz, ce deranjata ma simt....

merci mult de link-uri, merg sa ma intind, dupa am sa citesc

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 06, 2011 8:48 pm        Subiectul mesajului: Re: Contractii in timpul sarcinii 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
gabman scrie:
Daca ai Braxton Hicks sunt ok

din cate stiu, astea-s nedureroase.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 06, 2011 10:30 pm        Subiectul mesajului: Re: Contractii in timpul sarcinii 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
andreina, cam asa m am simtit si eu in sarcina cu Alex, oboseala, mai degraba sfarseala, abia mergeam (a trecut dupa ce mi am tratat infectia urinara, asta cred ca a fost cauza la mine..), contractii (nu neaparat dureroase..dar nu stiu cum sa zic, ma intepa, le simteam... si cum le aveam pentru prima data (cu david si toma deloc) era ciudat..ma preocupau..)
vestea buna e ca la sf am avut parte de o nastere usoara :) , o refacere si mai usoara...sper ca va fi la fel si la tine :imbratisare:

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 06, 2011 10:40 pm        Subiectul mesajului: Re: Contractii in timpul sarcinii 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
somnorici scrie:
gabman scrie:
Daca ai Braxton Hicks sunt ok

din cate stiu, astea-s nedureroase.

da, depinde cum e descrisa durerea.
Andreina sigur poate face diferenta intre un soi de discomfort si durere ca de travaliu.
eu m-am speriat rau cu Radu pentru ca erau si la 1-2 min, mi se strangea cumva burta, era o amorteala intepatoare mai mult decat durere care insotea fiecare contractie. Mi-au dat ceva, parca non-spa. Dar frecventa asta si intesitatea au fost datorita deshidratarii, in cazul meu atunci. Si pan la urma n-am mai luat nici medicamente.
M-am pus pe baut si s-au rarit, calmat , insa de avut am avut zilnic pana am nascut.
Cu Tudor le-am simtit de pe la 4 sapt, parca si tot pana l-am nascut le-am avut. Am avut si dilataie 4 si contractii si bed rest in ultimele 3 sapt ca sa se mai coaca puiul :D

eu clar m-as duce la dr sa stiu ce se intampla :D

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 06, 2011 10:59 pm        Subiectul mesajului: Re: Contractii in timpul sarcinii 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Gabi, eu cu doctorul am ramas aceasi, adica nah doar luata pe sus mai ajung si acolo (la ecografie ma fost numai pentru ca era Andrei acasa, altfel eu pe drumuri nu ma puneam)
cred ca si de nascut o sa nasc acasa de n-o sa fie Andrei sa ma duca cu masina, eu nu ma pun pe drumuri cu contractii nicicum...

Alinutza, merci muult, ma mai linistesti
asa-mi spuneam si io, ca macar imi fac travaliul + extra pana atunci si-o sa nasc cu un stranut :))

e durere de travaliu toata ziua, o cunosc, primele dureri de travaliul, si e clar conlegata odihnei, ca vad ca daca ma indur si ma intind dupa se estompeaza
numai ca purceii nu prea ma lasa, bendis toata ziua a tras de mine sa impodobim bradul, felix plangea ca nu reuseste sa citeasca nu stiu ce instructiuni la un joc....tot asa, cand nu-i una ii alta, ca la nebuni...

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 06, 2011 11:11 pm        Subiectul mesajului: Re: Contractii in timpul sarcinii 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
madam, du-te totusi la dr.
asculta-ma ca sunt rodata, chiar daca mai tanara cu prea putin semnificativi ani.
oricat ai citit pe internet, nu ai de unde sa stii tu mai bine ca medicu ce se intampla.
Nu e f normal sa ai contractii dureroase atat de des cu toata oboseala pe care o invoci.

deci, cand mergi? maine imi zici ce ti-a spus?

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 06, 2011 11:45 pm        Subiectul mesajului: Re: Contractii in timpul sarcinii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
Bre nu sta ca o closca pe oua mergi la dc. Nu-ivorba de tine aci ci de marc! Haida!

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 07, 2011 12:32 am        Subiectul mesajului: Re: Contractii in timpul sarcinii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
contractii false am avut si eu ff devreme. uneori durerea ma facea sa ma indoi. dar de fapt era mai mult ceva ca un junghi, nu o durere propriu-zisa. si n-.am facut mare caz de ele pt ca ma simteam f bine in rest :roll: ajunsa la spital pentru titraj de anticorpi i-am spus intr-o doara dr stagiare..atat mi-a trebuit, s-.a uitat lung la mine, intai mi-a zis ca probabil le confund cu crampele...apoi cand am zis de burta care se aduna ca o minge si se intareste de obicei intr-o parte m-a luat pe sus la ecograf...acolo, ca muta, nu-mi zicea nimic, eu intrebamuna alta, ea cu ochii in monitor. o intreb iar daca intr-adevar e fetita ea nimic...o...urata, ca sa fiu draguta :D si mi-a zis sa iau no-spa zilnic, o saptamana. dupa o saptamana am mers la medicul meu care nu parea deloc asa mirat, a zis ca sarcina este in stare foarte buna. sa iau no-spa daca mai am contractii dar numai atunci cand simt, nu zile in sir.

si am nascut la 41 de saptamani O:-)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 07, 2011 1:58 am        Subiectul mesajului: Re: Contractii in timpul sarcinii 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
Andreina scrie:
e durere de travaliu toata ziua, o cunosc, primele dureri de travaliul, si e clar conlegata odihnei, ca vad ca daca ma indur si ma intind dupa se estompeaza.


Daca-i asa, iubesti nu iubesti dr , eu m-as pune pe drum macar sa vad daca tre sa spal haine ptr prunc, sau sa ma asigur ca imi dau o sansa sa nu-i las pe ceilalti dezorganizati si speriati in regim de urgenta pana-l aranjez pe noul venit :D . Dar asta-s eu.

Pe de alta parte, nu stiu cat e normal sa ai dureri de travaliu chiar daca esti obosita. Gravida cu Felix sau Bendis erai pe munte zici, dar far' de contractii. Deci......



Eu stau pe langa Sabina si astept vesti. BUNE :)
Bem un ceai, Sabina, pana vine cu vestile? Desi cred ca ne plezneste vezica de prea plin si Andreina tot nu merge la dr.

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 07, 2011 7:49 am        Subiectul mesajului: Re: Contractii in timpul sarcinii 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
gabman scrie:
Eu stau pe langa Sabina si astept vesti. BUNE :)
Bem un ceai, Sabina, pana vine cu vestile? Desi cred ca ne plezneste vezica de prea plin si Andreina tot nu merge la dr.



Stau si eu cu voi la ceai pana ne aduce Andreina vesti bune :)

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 07, 2011 10:00 am        Subiectul mesajului: Re: Contractii in timpul sarcinii 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
Andreina, am fost in aceeasi situatie si cu mutatul@doctorul, in luna a 4 am schimbat casa, eram obosita, la fel, dupa ce stateam in pat imi treceau contractiile, m am adunat greu sa schimb doctorul. Primul era la o ora distanta, n as fi mers pana acolo, prin traficul din Milano...dar gandul ca ma simt altfel decat la primele sarcini iar eu nu faceam nimic...nu mi dadea pace, era ca un ghimpe, asa ca dupa o luna (! of..) m am adunat si am gasit doctor...imi pare rau ca n am facut o mai devreme, m as fi scutit de preocupari..
In ce priveste organizarea din preajma nasterii/situatiilor de urgenta ..Gabman are dreptate..sunt mult mai linistita cand stiu sigur ca am totul sub control #.-S

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 07, 2011 10:25 am        Subiectul mesajului: Re: Contractii in timpul sarcinii 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
intre timp eu mi-am facut si cafeaua de dimineata si tot n-avem vesti.
Andreina, te pupam.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 07, 2011 10:46 am        Subiectul mesajului: Re: Contractii in timpul sarcinii 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Eu, la sarcina cu Matei, in luna a patra m-am mutat, am muncit foarte mult si la cele doua servicii si acasa. Am inceput sa am contractii dureroase. Am fost la medic, aveam iminenta de avort, pentru care a trebuit sa stau cateva zile in spital, cu injectii de calmare a acestora.
Andreina, pe bune ca ar trebui sa mergi la spital, macar pentru linistea familiei tale si a lui Marc daca nu pentru tine.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România