attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:46 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Noi 17, 2011 3:29 pm        Subiectul mesajului: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
mai intai, ne-am luat casuta, foarte fain, azi noapte n-am dormit tot imaginandu-mi ce si cum o sa transform in ea
http://phoebeslifesart.net/blog/2011/11 ... stra-casa/

acum, casa are cateva probleme urgente de rezolvat:
noi ne mutam in ea rapid, usa de la intrarea e usa din lemn masiv, lata cam 6 cm, poate si mai mult, foarte frumoasa, superba chiar.
atat doar ca inspectorul care a facut inspectia casei s-a plans de ea ca nu-i captusita si are sa lase frigul sa intre prin casa.
Andrei ar vrea sa captuseasca usa, pe mine ideea unei usi din lemn masim captusite ma oripileaza :D
cum sa captusesti o asa minunatie?

imediat cum intri in casa e un hol micut, cam 1,60 per 1,60. eu zic ca si acel hol poate sa joace ca si izolant
abia din acel hol se intra in camera de zi

voi ce credeti? cum o sa fie iarna la -20 noaptea...
dati-va cu parerea....

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 17, 2011 3:43 pm        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 2:50 pm
Mesaje: 37
Localitate: BRASOV
draga mea, daca lemnul este bine uscat, adica n-are crapaturi, fisuri, etc.....eu zic ca n-are ce sa treaca
depinde si cat de gros e lemnul....eu iti zic din experienta si din ce-am vorbit adineauri cu omul meu care da pareri avizate in domeniul lemnului
holul ala este incalzit? ce pardoseala este? depinde mult si de izolatia casei
dar in mare ai dreptate....e pacat sa capitonezi o astfel de usa

apropos....foarte faina casa
sa va bucurati de ea
si de curte


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 17, 2011 3:47 pm        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
pana una alta..Felicitari!!!! Sa o stapaniti sanatosi!! Ce ma bucur pentru voi! Ce curte faina, ce imbietoare la joaca sunt frunzele alea uscate.... :x :imbratisare2:

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 17, 2011 4:23 pm        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
onitzu scrie:
draga mea, daca lemnul este bine uscat, adica n-are crapaturi, fisuri, etc.....eu zic ca n-are ce sa treaca
depinde si cat de gros e lemnul....eu iti zic din experienta si din ce-am vorbit adineauri cu omul meu care da pareri avizate in domeniul lemnului
holul ala este incalzit? ce pardoseala este? depinde mult si de izolatia casei
dar in mare ai dreptate....e pacat sa capitonezi o astfel de usa

apropos....foarte faina casa
sa va bucurati de ea
si de curte



holul nu l-as incalzi, eu ma gandesc ca daca pastreaza 12 grade in hol e bine, usa dintre hol si camera de zi are un geam mare, simplu, pare subtire, dar vreau sa acopar acea usa cu o bucata de stofa groasa, ca o perdea

daca nu ma insel e linoleum pe jos, cat pot de repede o sa pun parchet...
peretii casei inteleg ca-s izolati bine

usa nu cred ca are fisuri, dar oricum daca are intentionez sa le chituiesc toate cu chit pentru lemn, nu vreau sa las nicio fisura neacoperita....

multumim de urari, io de cand am inteles ca este chiar a noastra m-am relaxat mult, redevin om, visez multe, casuta in copaci pentru copii, leagane, multe...

Alinutza, la voi ma gandeam, cum mi-ai zis, "neaparat sa va mutati la tara, casa cu curte" si am tras tare, ca te-am crezut!!!
In primavara puteti veni la noi, va asteptam, spune-i de pe acum lui B.

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 17, 2011 5:49 pm        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
e absolut idilica imaginea cu casuta in padure toamna. Nu stiu cu izolatiile, dar va urez o sedere frumoasa acolo!|

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 17, 2011 5:56 pm        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Felicitari, Andreina!
Faina-faina! Iti da senzatia de libertate! :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 17, 2011 7:08 pm        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
Este ca din povesti casuta voastra! Sa devina mult visatul camin cald pentru voi!

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 17, 2011 8:07 pm        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
Ce fain ca ati reusit, Andreina! Tare, tare ma bucur pentru voi!
Sa va bucurati cati ani vreti voi de ea!
Si ce bine ca visezi iar!
:imbratisare2:
Cat despre santier eu va doresc elan, curaj si spor! Casa este absolut dementiala, ti-am mai zis. O sa fie de vis cand o sa-ti pui amprenta.

Usa de lemn masiv nici eu n-as vedea-o capitonata, sa zic drept . Ci chituita cum ai zis de are fisuri si pus eventual burete d-ala de izolare pe cant, unde se inchide. Cum naiba ii zice? Dar sper sa intelegi ce-am vrut sa zic.
Eu as face proba cu lumanarea sa vad pe unde sufla, daca sufla.

eu te vad abandonata viselor pe un balansoar de lemn , cu bebe la san, prinvindu-ti cu ochii stralucind de multumire ceilalti 2 nazdravani alergand prin frunze

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 17, 2011 8:57 pm        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
II zic :pupic1: :imbratisare2:

Andreina, si noi aici avem usa masiva din lemn la intrare, cand era inchisa vedeam afara prin crapatura din mijloc :D , am pus burete din ala izolant(e unul special ptr usi) si e ok acum. Mai exista si niste foi de aluminiu (cu burete pe o parte) le poti lipi de usa in perioada rece , am cumparat, nu l am folosit inca (mi e ca arata prea urat). Casa asta are insa 2 usi la intrare, dupa ce intri, juma de m, iar usa si abia apoi holul mare. Ar mai fi si niste benzi autocolante de cauciuc (le poti cumpara in culoarea usii), le lipesti in partea de jos a usii, izoland astfel pe toate partile :) .
Initial am fost speriata ca vom ingheta de frig iarna in casa, fiind descoperiti pe 3 parti, plus dependinte de vreo 90 m la subsol complet neizolate, centrala de prin 1950 toamna >:) . Am dat drumul la caldura si e ok, casa se incalzeste, acu ne mai sperie doar factura la gaz :ranjet1: (nu stiu cum sunt preturile in Canada, dar aici iarna gazul ne ajunge la 350-400 euro pe luna :plang: )

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 17, 2011 9:16 pm        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Sa va fie de bine. :D
Cum e la -20 grade as astepta sa vad. Dar din experienta iti spun ca holul l-as incalzi. Nu mult, dar mai mult de 12 grade. Inainte sa avem incalzire centrala la parter era oribil, cand am pus incalzirea centrala am pus si un calorifer micut (ca de unul mai mare nu era loc :P), dar e mare diferenta! Usa noastra nu stiu daca are 6 cm, are si multa sticla (aproape jumatate, partea de sus), dar nu e "capitonata".

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 17, 2011 10:26 pm        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
Andreina, sa va bucurati de ea, Doamne ce de poveste arata! Va invidiez, pe bune si cu inima curata :)

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 17, 2011 10:48 pm        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Mișto casa! Să vă bucurați de ea!

Acu' spune-i la bărbă că-ncepând cu luna viitoare, vreme de fo' 3-4 luni, sportul lui cel mai îndrăgit o să fie lopătatul zăpezii :-)...

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 17, 2011 11:03 pm        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
amoga scrie:
vreme de fo' 3-4 luni, sportul lui cel mai îndrăgit o să fie lopătatul zăpezii :-)...


wow! ce-am uitat cum e viata cu zapada :( si :) .
N-am vazut zapada de 4 ani si mai bine in afara de cateva zile de vacanta .

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 18, 2011 12:24 am        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
gabman scrie:
si pus eventual burete d-ala de izolare pe cant, unde se inchide. Cum naiba ii zice? Dar sper sa intelegi ce-am vrut sa zic.

Cristi a zis la fel, garnitura la usa. El cica e arhitect :D ma rog, face amenajari interioare, dar na.

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 18, 2011 12:28 am        Subiectul mesajului: Re: izolatie usa din lemn masiv 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
alinutza scrie:
Casa asta are insa 2 usi la intrare, dupa ce intri, juma de m, iar usa si abia apoi holul mare.

cred ca se numeste wind fung, ma bag si eu in seama ca sunt sotie de arhitect ;))

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România