attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:45 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Iul 11, 2011 1:09 am        Subiectul mesajului: nu adoarme...ce sa mai fac? 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 21, 2010 8:17 am
Mesaje: 94
Nu stiu ce sa mai fac. Somnul, si mai ales cel de seara este piatra de incercare pentru toti. Niciodata nu a adormit usor si nu si-a depasit sub nici o forma orele de somn. Dar am presupus ca in timp se va rezolva, dar nu vad nici o schimbare in mai bine.

In seara asta era obosita, ieri a dormit f putin la pranz, azi la fel, de dupaamiaza se cunostea ca era obosita, singura a cerut sa mergem acasa, am respectat ritualul de fiecare seara si totusi ca de obicei au trecut aproape 2 ore intre momentul in care am inchis lumina si cand a adormit (de la 10 si ceva si a adormit pe la 12 fara un sfert, nu stiu orele exact) Nu vrea sa se dea jos din pat, nu cere sa se joace, pur si simplu se foieste de pe o parte pe alta pana ma scoate din minti. Bineinteles ca de regula adormim inaintea ei si o gasesc adormita cand ma mai trezesc sa o invelesc.
Deja incepe sa nu mi se mai para firesc. Cat a fost bebelus am spus ca asta este, apoi cand avea un an si ceva nu reuseam nici macar sa o bagam in pat, desi era moarta de oboseala. Niciodata nu a adormit singura desi se vedea pe ea ca nu mai poate. Era teleghidata de somn prin casa, se vedea ca nu mai rezista si nu adormea, eventual incepea sa planga. Pana nu ajungea in faza asta extrema si adormea in cateva minute la san nu era chip sa o aduc in pat.
Pana acum 3 luni (acum are 2 ani si 5 luni) a adormit la san, cu f putine exceptii, adormea in carut primele luni si apoi pot sa numar pe degetele de la o mana de cate ori a adormit in masina sau altfel decat la san.
De fapt nici la san nu adormea usor, stiu ca si atunci statea tot intre o ora si 2 ore, si schimba sanul la 30 de secunde. Sa zic ca parca se mai schimbase situatia in ultimele luni, inainte de a scoate sanul,nu mai protesta la inchiderea luminii, nu mai citeam tot raftul de povesti inainte de culcare si adormea in 20-30 min sau mai repede. Nici acum nu mai este problema la bagatul in pat, cere singura de multe ori sa pergem in dormitor, ne jucam cu totii in pat, isi aduce o cana de laptic cu tata (are de ceva timp ritualul asta, inainte bea o gura de lapte si o gura de tzatza :)) ), inchidem lumina dupa o poveste si apoi incepe foiala.
Chiar am ajuns in faza in care sa ma ingrijorez de-a dreptul si sa ma gandesc ca exista o problema, si nu vreau sa o iau pe panta asta, sunt f buna la a gasi motive de ingrijorare. Doarme cu noi in pat, ne jucam o gramada, nu i-am facut niciodata program de somn, am incercat sa-i respect dorintele la somn (lumina deschisa cand a cerut, ne culcam amandoi odata cu ea) nu stiu ce sa mai fac sa daca si ea intr-un somn lin fara atata chin inainte.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 11, 2011 8:06 am        Subiectul mesajului: Re: nu adoarme...ce sa mai fac? 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
dar ziua doarme de pranz?

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 11, 2011 8:15 am        Subiectul mesajului: Re: nu adoarme...ce sa mai fac? 
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
Sabina scrie:
dar ziua doarme de pranz?

TANGO scrie:
ieri a dormit f putin la pranz, azi la fel

:)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 11, 2011 8:21 am        Subiectul mesajului: Re: nu adoarme...ce sa mai fac? 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
dar de obicei vreau sa zic.

ca sofia mea a avutr mari probleme cu somnul cand era canicula, nu mai dormea nici ziua, nici noaptea.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 11, 2011 8:25 am        Subiectul mesajului: Re: nu adoarme...ce sa mai fac? 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
Tango, incearcasa o culci mai devreme nu doarme de pranz.
la tine ce inseamna f putin? 20 de minute? daca doarme o ora nu e f putin.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 11, 2011 9:11 am        Subiectul mesajului: Re: nu adoarme...ce sa mai fac? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
pfiu, cate asemanari intre somul vostru si al nostru! asa, cate un gand imi mai trece prin cap..cum o fi cand lucrez, din toamna...dar apoi ma incurajez tot io..las ca se schimba in bine pana atunci 8-} are si zile foarte bune, cand adoarme asa usor, firesc..dar si zile in care 2 ore da ture prin pat, pe jos, schimba sanul de 10 ori....si tot asa. deocamdata nu am incercat sa schimb nimic...nu trebuie sa fiu a doua zi fresh...din toamna, mai vedem, ma inspir de aici daca-i cazul :-S

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 11, 2011 9:53 am        Subiectul mesajului: Re: nu adoarme...ce sa mai fac? 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
la noi solutia a fost sa adoarma cu tati. Cu el adormeau f repede amandoi. El e mai detasat si are mai multa rabdare. va sfatuiesc calduros. Eu ii alaptam cat ii alaptam si daca nu mergea nimic, il chemam pe el.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 11, 2011 10:05 am        Subiectul mesajului: Re: nu adoarme...ce sa mai fac? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
Sabina scrie:
la noi solutia a fost sa adoarma cu tati. Cu el adormeau f repede amandoi. El e mai detasat si are mai multa rabdare. va sfatuiesc calduros. Eu ii alaptam cat ii alaptam si daca nu mergea nimic, il chemam pe el.
tata e cel mai bun peste zi. la plimbari lungi, la toate...seara si noaptea...daca nu-s langa ea...e circ :-S

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 11, 2011 6:18 pm        Subiectul mesajului: Re: nu adoarme...ce sa mai fac? 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
mira scrie:
Sabina scrie:
la noi solutia a fost sa adoarma cu tati. Cu el adormeau f repede amandoi. El e mai detasat si are mai multa rabdare. va sfatuiesc calduros. Eu ii alaptam cat ii alaptam si daca nu mergea nimic, il chemam pe el.
tata e cel mai bun peste zi. la plimbari lungi, la toate...seara si noaptea...daca nu-s langa ea...e circ :-S


subscriu.

la noi nu mai zic nik ref la asta :( leganat in wrap intre 20 min si 2 h jum... asta dion momentul in care cere el somn :( de 2 ori ziua, o data seara la culcare

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 11, 2011 6:26 pm        Subiectul mesajului: Re: nu adoarme...ce sa mai fac? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
si la noi ca la sabina. tati era tzitzi free, asa ca le oferea alt fel de caldura si ele adormeau, si adorm si acum nu stiu, parca vrajite. nu pot sa le lat juma de ora in brate la el, ca le si adoarme. la mine, in schimb, nu vor si pace. mai ales ca nu mai am tzitzi de laptic, doar cu ceva desene animate, un cantec etc

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 11, 2011 11:42 pm        Subiectul mesajului: Re: nu adoarme...ce sa mai fac? 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 21, 2010 8:17 am
Mesaje: 94
Sabina, la pranz doarme, nici atunci nu cedeaza usor, dar de regula doarme. A avut in ultimul timp destule zile nedormite la pranz, mai ales cand sunt eu acasa, e prea entuziamata si nu-i mai arde de somn.
Cand am spus ca a dormit putin la pranz dormise cam 30 min, in conditiile in care nu prea dormise mult nici zilele anterioare si ea are cate un somn reparator in care recupereaza smnul pierdut cu cateva zile inainte.
Nu este din cauza caniculei, nu prea suporta ea caldua, dar pe aici inca nu este chiar atat de rau, plus ca ea nu doarme nici vara nici iarna :)
Am incercat si fara somn la pranz, nu adoarme mai devreme seara, e doar mai miorlaita. Si nici nu rezista multe zle asa, inca nu e pregatita sa renunte la somnul de pranz. In schimb ce am observat, cu mine nu dormea niciodata mai mult de o ora jumate la pranz, cu bunicile prinde uneori si 3 ore :o .
In ceea ce priveste adormitul cu tata, nici vorba, nu exista somn seara fara mama.A avut o f scurta perioada la 10 -11 luni cand a adormit cu el apoi gata. Acum asa cum spune mira, e circul gata daca nu vin si eu in pat.
Asea a adormit asa cum v-am spus la 12. Azi dimineata s-a trezit la 10,30 fata mamii. Bineinteles ca in conditiile astea somnul de pranz a fost eliminat si ne-am mai culcat in seara asta la 11. Nu stiu sa va spun cat a durat sa adoarma in seara asta ca recunosc ca eu am adormit bustean de cum am pus capul pe perna, m-am trezit la 12 si ceva si dormea

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 13, 2011 7:58 pm        Subiectul mesajului: Re: nu adoarme...ce sa mai fac? 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 21, 2010 8:17 am
Mesaje: 94
scuzati raspunsurile mele mai pe fuga, sunt prinsa intre 2 job-uri, copil si nevoia sa mai dorm si eu din cand in cand :D
Ultimele 2 seri au fost ceva mai bune, nu stiu cum se intampla dar de fiecare data dupa ce scriu de o problema pe aici parca imediat se schimba lucrurile in mai bine :)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Aug 13, 2011 2:19 pm        Subiectul mesajului: Re: nu adoarme...ce sa mai fac? 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Tango, deal with it...cu alte cuvinte, impaca-te cu situatia asta. Nu cred ca ai ce sa faci, asta e felul lor. Ai vazut ca au mai ridicat vreo 2 mamici mana pe aici, si eu sunt in club, cu singura diferenta ca pot sa i-l pun lui taica-su in brate ca nu se intampla nimic. Tot eu sunt "goal"-ul lui... Sa stea cat mai mult treaz, sa stea cat mai mult timp la tzatza, sa stea cat mai mult timp cu mine. E asa un paradox, cata fericire ar fi in sufletul nostru daca n-ar fi oboseala crunta care sa stirbeasca din ceea ce e normal sa simti... :)

Sa scriu ceva dragutz de aseara: noile metode de a mai sta nitel treji: aseara, dupa titi, dupa citit, dupa iubit: gata? ne culcam? ok. Se lungeste...il aud : caca pipi. Scoala-te, aprinde lumina, insoteste-l la olita, face un pipi, ne spala, ne iubim, ne culcam, da? Da. Mamiiii!! Apa.
Ma scol, aprind lumina cu ochii inchisi, aduc apa, ne intoarcem impreuna in camera ca venise dupa mine sa fie sigur ca-i aduc, bea o gura...noapte buna? Noapte buna.
Mamiii!!! caca-pipi!
Vezi ca olita e pe hol, du-te si fa caca-pipi... 8-}
S-a dat jos, am auzit olita taraita nitel, apoi diverse jucarii incercate (nu intelegeam ce e un anume scrasnet, era cutare elicopter....eu in timpul asta ma si odihneam, pe bune...) a venit inapoi in pat, si aud, ca intr-un cosmar... mancam- mancam!!
No s..@#$%...t. Nu mancam Vlad, ne culcam.
Am adormit. Si ne-am mai trezit la 4 pt. un supt, si la 7 de tot. Parca dormisem o saptamana... O:-)

N-au trecut de mult timp oricum vremurile in care in loc de orice alta activitate, exceptand somnul, erau plansetele, desigur. Plansete, si urlete si jelite, si desigur, nelipsitele frichineli. Adica frecat de mine si invartit pana la epuizarea lui fizica si a mea nervoasa... Grele timpuri, noroc ca trec :imbratisare:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Aug 19, 2011 12:24 pm        Subiectul mesajului: Re: nu adoarme...ce sa mai fac? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 13, 2011 3:22 pm
Mesaje: 46
Yahoo Messenger: madymadiy@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Ma pot inscrie si eu in clubul mamicilor cu micuti dificili la somnic.
Am auzit ca trece... ha ha, ne mananca doar nervii.La noi niciodata nu e lafel trebuie sa inventam aproape in fiecare seara alta metoda: plimbat in carut prin casa, leganat in brate, calarit mami, la tati in brate, pe la buni (nu stiu cum face dar o adoarme foarte repede), povestit um dorm si ceilalti copii,calarit ursuleti,mai revin si cu alte idei daca te ajuta cu ceva.
Am observat ca adoarme cel mai greu cu mine pt ca ma asociaza prea mult cu joaca si distractia, crede ca asta facem si la culcare pffff.

_________________
http://madalinamihai.wordpress.com/

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Aug 19, 2011 4:24 pm        Subiectul mesajului: Re: nu adoarme...ce sa mai fac? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
No, vaz ca avem fete cam apropiate la varsta :D Nici io nu ma laud cu un copil care pune capul pe perna si doarme....pana la somn trece uneori muulta vreme dupa ce nea-m pus in pat 8-} Mie cel mai usor am observat ca mi-este daca nu pomenesc absolut nimic de somn, nu o indemn, nu o atrag vadit, stau linistita langa ea in pat, nu o provoc, nici n-o linistesc, daca se urca pe mine ii dau pusi si o tin calm in brate. Nu ma joc de fapt...o las sa dea ea ture roata prin pat, sa se dea peste cap (am trait s-o vad si p-asta 8-} ), de citit..inca nu se pune problema la noi, eventual de rupt cartile mele daca le uit in patut :D Asa ca....incerc sa iau totul cu cat mai mult calm posibil, sa ma gandesc ca e imposibil sa intru eu in capul ei si sa-i ordon sa doarma si ca n-am ce face decat sa accept situatia. Dar nu stiu cum va fi cand plec la serviciu, revin atunci poate sa ma plang si eu mai rau O:-)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România