attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:28 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Mar 25, 2011 6:21 am        Subiectul mesajului: Ajutor! 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 27, 2011 11:16 am
Mesaje: 8
Buna (foarte de )dimineata la toate mamicile matinale!
O sa incerc sa fiu concisa.Mi-am dorit mult sa alaptez...sa fim in conceptul AP...Primele 4 luni am avut nste dureri de neanchipuit la fiecare alaptat, de mi-am zdrelit mainile si indoit rigipsul,ca sa nu le mai simt.Au trecut.Acum de mai multe luni se trezeste ora de ora, dar de cele mai multe ori ma invarte de la o tzitzi la alta toata noaptea de nu se aduna nici jumatati de ora, iar noaptea se termina (ca in cazul de azi) un pic dupa ora 4 dimineata. Am incercat toate posibilitatile- initial am dormit cu ea amandoi, apoi numai tati, apoi numai eu...acum- prima parte tati, apoi eu. Are 9 luni jumate, mananca doar din an in Pasti mancare solida, cu toate ca a avut perioade cand a mancat bine. Peste zi e ca o floare, dar noaptea e calvar .Adoarme usor la ora 8 seara fara sa ii fi impus eu...dar de acolo in colo haosul.
Au reanceput durerile la san (canale blocate). Una peste alta sunt la capatul puterilor. Am ajuns sa urasc alaptatul...vreau sa se termine...nu mai pot....cu toate ca atunci cand sunt cu mintile adunate si ii vad bucuria cand vine la san, mi se umple sufletul si mi se pare cea mai minunata binecuvantare. Tetina nu o accepta decat prin nu stiu ce rara minune, asa ca mi se pare ca nici asta nu e o solutie.
Ma port urat cu ea, nu mai am rabdare si simt ca nici putere sa mai caut vreo solutie.
Cineva?Vreun cuvant?Un ajutor cat de mic?
Multumesc!


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 25, 2011 9:10 am        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
:( eu nu am sfaturi decat intamplari, IDEM SI LA FEL, la noi este constant cosleeping-ul din prima zi adica am dormit toti trei mereu, nu am schimbat nimic, bebe in mijloc noi pe langa el :D nu mananca solide decat in proportie de 10%, din diverse motive: fie ca nu are chef, fie ca nu am eu timp pt ca suntem plecati, fie ca nu am gasit lapte la punga sa ii fac branzica, fie ca sunt varza de oboseala. Azi noapte dupa ora 12 s-a trezit din ora in ora, si eu si daddy suntem PRAF. Ma ustura ochii big time, sunt irascibila (cu mama saraca...) si cu daddy din cand in cand. Nu isi mai suge degetul, asa ca atunci cand se trezeste din somnul REM e un pic debosulat si il pun la tzitzi pt ca altfel plange. Nu e mereu asa, din ora in ora, de obicei se trezeste la 2h, ceea ce tot e greu dar am vazut ca nu sunt singura si unica si sunt convinsa ca va trece, va creste si va fi mai bine :P Probabil ca vor scrie mai multe fetele :) Iti tin pumnii
ps: o singura data l-am asezat pe canapea si i-am spus sa planga daca vrea, l-am lasat trei secunde si si-a schimbat plansul, era un urlet, m-am intors intr-o secunda, l-am luat in brate si am inceput sa plang :( nu mai fac din astea, mi-a parut foarte rau pentru el.

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 25, 2011 12:52 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
am avut si noi o perioada din aceasta cu trezire din ora in ora sau mai des in timpul noptii, ce pot sa spun e ca a trecut...acum se mai trezeste noaptea, dar mai mult spre dimineata...perioadele cand ies dintisori, cand are vreo raceala, durere de care nu stim, se trezeste mai des...inarmeaza-te cu rabdare, accepta situatia si fii convinsa ca nu va dura la nesfarsit...si profita de momentele de somn din timpul zilei ca sa te odihnesti si sa mai recuperezi din criza de somn...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 25, 2011 1:46 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
bine ai venit!

nimirada scrie:
Primele 4 luni am avut nste dureri de neanchipuit la fiecare alaptat, de mi-am zdrelit mainile si indoit rigipsul,ca sa nu le mai simt


offf, 4 luni astfel...ai reusit sa vorbesti cu cineva care sa te ajute, vada, indrume? din ce cauza aveai acele dureri? mastita ragade, ce s-a intamplat?


Citat:
Acum de mai multe luni se trezeste ora de ora, dar de cele mai multe ori ma invarte de la o tzitzi la alta toata noaptea de nu se aduna nici jumatati de ora, iar noaptea se termina (ca in cazul de azi) un pic dupa ora 4 dimineata.


in jurul a 8 luni copiiii chiar si cei ca initial parea sa doarma toata naptea ince sa aiba trez frecvene, "de cotrol". solutia nu prea se gaseste noaptea ci ziua, in functie de evolutia zilei copilul renunta la control intr-o oarecare masura.

ne povestesti despre noptile voastre, zilele cum va sunt?

ce faceti acum, ca va treziti la 4 dimineata? cum e copilul peste zi? la fel de avid de contact? cere sanul la fel de des? cum e (auto)diversificat?

hmm, se trezeste la 4 si adoame la 8, peste zi cat, cum doarme, unde?

despre canalele infundate le las pe fete sa incerce sa te ajute, e un argument pe care eu l-am pierdut.....

Citat:
Am ajuns sa urasc alaptatul...vreau sa se termine...nu mai pot....cu toate ca atunci cand sunt cu mintile adunate si ii vad bucuria cand vine la san, mi se umple sufletul si mi se pare cea mai minunata binecuvantare.


spui ca ziua va e floare,cum va e alaptarea ziua? pvesteste-ne despre voi, tine, bb, tata ziua.

cum il/o cheama pe bb?

sper sa gasiti solutia care sa va aduca odihna, repaus, multumire

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 25, 2011 2:27 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
off, cata putere ai ca ai trecut peste atatea impasuri :imbratisare2:
nu stiu ce sa-ti zic, povesteste despre el, cum a sugerat andreina...sigur se gasesc fete cu experienta sa ajute cu-n sfat :) si a mea se trezeste mai ales acum f des noapte, dar la ea e clar din cauza dintilor....abia astept sa treaca perioada...

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 25, 2011 10:46 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 27, 2011 11:16 am
Mesaje: 8
Bine v-am gasit pe toate :)

Durerile initial au fost date de ragade, la care apoi s-au asociat punctele acelea galbene pe varful mamelonului, extrem de dureroase, care am zis ca or fi canale infundate, apoi vasospasm.Da am fost si la medic, m-a mai ajutat pe ici pe colo, insa punctele albe dureroase au fost mai tot timpul tovarasele mele de drum ;)

Mi-a atras atentia ce ai zis tu Andreina- trezirile de control...asa le-am definit si eu...ma simt ca la securitate...si peste zi am surprins-o facand asta...isi deschide juma de ochi, se asigura ca-s in post, si adoarme la loc. Si ce e de facut peste zi, ca parca asa spuneai?

Zilele noastre sunt usor de dus in privinta fetitei (pe care o cheama Ilinca), mai ales ca sotul meu a ramas fara slujba taman de cand s-a nascut copila, fapt ce pe mine m-a salvat efectiv, pentru ca nu am avut pe altcineva alaturi. Ilinca are practic doua mamici, ca sa fiu rezumativa :). Rar asa tatic..Inafara de alaptat face tot...fara exagerare. Asadar ziua o plimbam de la unul la celalalt, fara prea mare dificultate (in brate si sling)in a face fata fetitei. Noptile au aratat mai bine de atat in trecut..adica destul timp s-a trezit si doar o data pe noapte pe la 3...doar ca ades, ca si acum de altfel, nu mai doarme decat dupa o pauza de 1-2 ore de la 4 sau 5,cand sta iar tati cu ea, ca ei se culca seara cam la aceeasi ora :D

Ilinca e foaaarte avida de contact...ar sta calare pe tzitzi 24 din 24...radiaza cand ma vede, iar cu tzitzi povesteste, il alinta si se veseleste la vederea lui nevoie mare. Mama (care e total opusul AP, zice sa o mai als sa planga, sa nu-i mai dau san ca s'a obisnui asa sa nu se mai trezeasca) o vede extrem de dependenta de mine. Si eu, comparativ cu alti copiii, parca o vad astfel , dar totusi gasesc normal sa fie asa de legata. Din nou- mama zice ca eu sunt de vina, ca eu am incurajat-o sa fie asa, ca de ce ii dau sa suga atata peste zi...adica la cerere...Eu am incurajat tot ce era firesc intre noi doua. Normal ca alaptarea copilului il face mai dependent, mai aproape cumva chiar de sufletul mamei si ea cum nu m-a alaptat...

Acum intrebarea e, daca eu m=am deraiat asa de tare cu noptile astea, sa incerc sa o intarc? Ca nu stiu la ce ii mai foloseste o mama cu nervii intinsi la maxim, care e uneori doar ca o leguma langa ea.

Sper ca am raspuns intrebarilor...
Multumesc ca ati venit cu un cuvant bun atat de repede...m-a intarit si promptitudinea si istoriile voastre similare :)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 26, 2011 12:18 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
intarcarea nu cred ca iti va pune capat problemelor, ba va genera altele... beneficiile alaptarii pe termen cat mai lung sunt nenumarate pentru dezvoltarea fizica si emotionala a copilului, si chiar daca o vei intarca prematur asta nu e o garantie ca ea nu se va trezi in continuare noaptea, o va face mult si bine, pana cand va fi suficient de matura sa nu se mai intample. caz concret-o prietena i s-a intarcat fetita singura la 11 luni (pe fondul unei raceli, a refuzat sanul-drept e ca sugea doar la adormire) dar de atunci ii este mult mai greu sa o consoleze pe timpul noptii si sa o readoarma)...eu n-am supt decat 3 luni (ca s-a reintors mama la serviciu si asa a crezut ea ca nu mai e bun laptele dupa ce sta atata in san!) dar m-am trezit noaptea pana pe la 5 ani, de o innebuneam pe maica-mea - "bei ceiuc".

e greu cu trezitul -iti recomand cartea lui elizabeth paintley - "the no cry sleep solution"-o gasesti la surse bibliografice - inveti de acolo anumite tehnici prin care sa ajunga bebelusul la un somn mai odihnitor fara ca nici unul dintre voi sa sufere inutil.

si la presiunile externe, lasa-le sa treaca pe langa urechi, or fi ei bine intentionati, dar tu stii ce este mai bine pentru tine si copilul tau. eu am intampinat multa presiune din cauza ca l-am purtat pe bb numai in mijlace purtatoare si toata lumea insista sa ne luam carucior, asa ca le-am spicuit un document cu beneficiile purtatului pentru mama si bebelus si le-am trimis pe mail bunicelor, au incetat sa ma bata la cap pentru ca nu mai aveau nici un argument.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 26, 2011 6:00 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
nimirada, vezi si acest topic

viewtopic.php?f=3&t=1430

dar dupa ce l-ai citit eu ti-as spune sa faci cumva sa ai odihna efectiva, cea care te incarca
spui ca fetita ta are 2 mamici, fapt impresionant, pentru mine exceptional

lasa fetita cu el 2-3 ore si odihneste-te, incarca-ti bateriile dormind, mergand in parc doar tu, asezand-te pe o patura la soare, orice ce stii tu ca te umple cu asa un sens de bine, dupa intoarce-te la fetita si vezi ce simti, sa continuati sa nu

atat dar ca nu gandi din perspectiva unui viitor, nu calcula, doar lasate convinsa exact de primul impuls, prima tresarire atunci cand iti vei vedea fetita tu fiind cu bateriile incarcate

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 26, 2011 9:02 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
si eu cred ca trebuie sa furi 2, 3 ore de somn continuu ziua, sa mearga tatal cu ea la plimbare si tu sa dormi. Dupa un pic de somn altfel vezi viata.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 26, 2011 11:38 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
nimirada scrie:

I Mama (care e total opusul AP, zice sa o mai als sa planga, sa nu-i mai dau san ca s'a obisnui asa sa nu se mai trezeasca) o vede extrem de dependenta de mine. Si eu, comparativ cu alti copiii, parca o vad astfel , dar totusi gasesc normal sa fie asa de legata.



Chiar e perfect normal sa fie asa. Si nu sta prea mult sa visezi ca va fi legata de fustele tale. :D Peste putina vreme s-ar putea sa te intrebi cum sa o intorci pe la tine, ca iti va arata ea independenta. :D


Te asteptam la povestit dupa ce gasesti putina liniste, odihna :)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 27, 2011 10:16 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 27, 2011 11:16 am
Mesaje: 8
Multumesc de ganduri !
Am gasit o solutie... cel putin intermediara...macar pentur cateva nopti...Doarme el cu fetita si ma cheama doar cand nu o mai poate consola .In felul asta am dormit vreo 5 ore legate...dupa multe luni...E de nedescris!Sunt alt om :) M-am putut apleca asupra copilei cu mult mai multa dragoste si intelegere. Pot sa spun chiar ca pentru a ...multa oara m-am indragostit de ea. In spatele ritualurilor zilnice si al oboselii am reusit sa redecopar Minunea...darul pe care l-am primit si pe care am uitat de ceva vreme sa il consider dar si minune :)


Ultima oară modificat Dum Mar 27, 2011 10:26 pm de către nimirada, modificat 1 dată în total.

Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 27, 2011 10:23 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
:imbratisare2:

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 27, 2011 11:25 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 27, 2011 11:16 am
Mesaje: 8
Susurlet : ai putea sa imi trimiti si mie pe mail cartea despre care ai scris mai sus?Am vazut ca ai trimis-o cuiva.
nimirada@yahoo.com
Multumesc!


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 28, 2011 12:17 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
nimirada scrie:
Susurlet : ai putea sa imi trimiti si mie pe mail cartea despre care ai scris mai sus?Am vazut ca ai trimis-o cuiva.
nimirada@yahoo.com
Multumesc!

si eu vreau :> am cumparat atatea carti (vine un amic din UK) incat trebuie sa fac o pauza altfel golesc bugetul :P
multu' mult: floilasc@yahoo.com

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 28, 2011 12:32 pm        Subiectul mesajului: Re: Ajutor! 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
[quote="nimirada"] Mi-a atras atentia ce ai zis tu Andreina- trezirile de control...asa le-am definit si eu...ma simt ca la securitate...si peste zi am surprins-o facand asta...isi deschide juma de ochi, se asigura ca-s in post, si adoarme la loc. /quote]
Sasha face la fel :)) daca stau langa el doarme doua cicluri de 40min...daca spre sfarsit il mai iau si in brate, mai baga 30min si ajungem la 2h si 30min somn, de la 09am la 11:30am de ex. Daca nu stau langa el, pt ca nu e mama cu noi sa zicem, si vreau sa fac ceva in casa se trezeste dupa 30 min ...si e mofturos pana la somnul de amiaza. M-as fi dus si eu sa dorm singura dar nu doarme daca nu ma simte langa el desi daddy al nostru e la fel de bun ca al vostru, nu atat de prezent fizic pt ca e imposibil, insa we-urile este cu noi iar seara pe la 20:00 e acasa. Nu mai zic de nona (mama mea) care este langa bebe de cand s-a nascut, la fiecare doua zile este cu noi, degeaba, bebe numa pe mine ma vrea, sta si cu ei dar nu il mai pot lasa cum statea cand eram de 3 luni, adica sa ies afara 30 min, no way Jose! Cand vin il gasesc plangand :( frustrant, dar eu sper sa treaca, nu? Alftel nu stiu ce facem la doi ani cand il duc la gradi, pt ca alta solutie nu am :(

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România