attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:11 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Feb 05, 2011 10:10 pm        Subiectul mesajului: Nastere doar cu moasa 
Neconectat

Membru din: Sâm Feb 05, 2011 10:01 pm
Mesaje: 8
Buna! Am descoperit forumul acesta de putin timp si sunt foarte incantata de informatiile gasite aici.

Eu sunt insarcinata si vreau sa nasc numai cu moasa, in caz ca toate decurg bine pana la finalul sarcinii. Mi-ar fi suras chiar nasterea acasa cu moasa, dar am citit legislatia, stiu ca in Romania nu este posibil acest lucru si ma mai intriga si faptul ca nici in spital nu poti opta pentru o nastere de acest fel. Exista cineva care a reusit sa nasca doar cu moasa in spital, la dorinta ei expresa? Si bineinteles ca as dori si o nastere nemedicamentoasa, sa nu mi se rupa apa la spital, sa nasc din alta pozitie decat cea clasica de pe masa, fara epiziotomie, sa mi se dea copilul dupa nastere, sa nu imi taie cordonul imediat, deci cam multe pretentii, in viziunea spitalelor noastre. La CMU nu imi permit sa ma duc, ar mai fi maternitatea Isis din Constanta, dar mi se pare un pic complicat cu drumul pana acolo. Va multumesc si apreciez orice sfat!


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Feb 05, 2011 10:18 pm        Subiectul mesajului: Re: Nastere doar cu moasa 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Ralucis, te admir pentru decizia pe care ai luat-o. Sa te ajute Dumnezeu ca sarcina sa evolueze bine si apoi ne mai auzim. Eu locuiesc langa Isis. ;) Daca te pot ajuta cu ceva, astept sa-mi spui. In cate luni esti insarcinata?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Feb 05, 2011 10:34 pm        Subiectul mesajului: Re: Nastere doar cu moasa 
Neconectat

Membru din: Sâm Feb 05, 2011 10:01 pm
Mesaje: 8
Alexxya, multumesc! Eu sunt in luna a sasea si de vreo doua luni ma tot documentez serios, desi nu sunt la prima nastere :) dar ma bucur ca am gasit chiar si acum informatiile astea, mai bine mai tarziu decat deloc!


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 21, 2011 10:47 am        Subiectul mesajului: Re: Nastere doar cu moasa 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
Salut,

dupa o luna jumate am reusit sa vad si io subiectul asta...

In Bucuresti nu se naste nicaieri cu moasa, nici macar la cererea mamei. Au fost ceva cazuri la Filantropia cand moasa a prins copilul, dar tot medicul era cel care supraveghea treaba, pozitia era cea clasica, perfuzii si tot restul la locul lor...

La Isis e intr-adevar mai ok, dar nu au nici ei moase care sa asiste. Inca nu exista norme pt legislatia moaselor, asa ca nici noi nu putem profesa pana cand nu stim exact ce si cum.

Poti cauta un medic mai deschis, un spital prieten al copilului si asa ai mai multe sanse sa scapi de interventii de rutina. Si nu uita sa spui ce vrei. Si apoi sa repeti.

Succes!

_________________
Imagine
Imagine

http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 21, 2011 11:05 am        Subiectul mesajului: Re: Nastere doar cu moasa 
Neconectat

Membru din: Sâm Feb 05, 2011 10:01 pm
Mesaje: 8
Irina, multumesc pentru raspuns, pana la urma am gasit un medic intr-un spital cum zici tu, prieten al copilului, care mi-a dat mari sperante ca voi naste asa cum imi doresc. Sper sa nu fiu dezamagita si sa decurga totul cum imi imaginez. Voi scrie ulterior cum s-a desfasurat nasterea, nu mai chiar asa de mult pana atunci ;)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 24, 2011 10:45 pm        Subiectul mesajului: Re: Nastere doar cu moasa 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
Unde planuiesti sa nasti? Si cu ce medic?

Poate iti mai dau niste ponturi specifice! ;)

_________________
Imagine

Imagine



http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 25, 2011 1:11 pm        Subiectul mesajului: Re: Nastere doar cu moasa 
Neconectat

Membru din: Sâm Feb 05, 2011 10:01 pm
Mesaje: 8
Irina, voi naste la Municipal, cu dr. Ruxandra Albu.


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 25, 2011 4:33 pm        Subiectul mesajului: Re: Nastere doar cu moasa 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Dragelor, exista posibilitatea in cazul unei nasteri normale, cu mami si bebe sanatosi, sa se externeze a doua zi dupa nastere? De regula stai dupa vaccinarea BCG, dar cum nu o voi face... Ma ingrozesc zilele de spitalizare: aglomeratie, fara somn, multi vizitatori, mai ales la vecinii de salon, ca dupa prima nastere eu m-am facut nesuferita - nu primesc decat familia(rudele de gradul 1)!

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 25, 2011 5:00 pm        Subiectul mesajului: Re: Nastere doar cu moasa 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
Emi, o vecina de-a mea sambata era la cumparaturi, duminica a anscut si luni isi ducea fiul cel mare la scoala. A aparut deodata cu un bebe, de o zi, pe strada... A nascut repede, fara probleme si a doua zi a fost externata. DEci e posibil.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 25, 2011 5:02 pm        Subiectul mesajului: Re: Nastere doar cu moasa 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Multumesc! Mie mi se pare cumplit sa fie nevoita sa isi duca copilul la scoala ... EU nu am fost asa fresh dupa nici o nastere.

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 26, 2011 2:21 pm        Subiectul mesajului: Re: Nastere doar cu moasa 
Neconectat

Membru din: Sâm Feb 05, 2011 10:01 pm
Mesaje: 8
emi, si eu sper sa ies tot asa de repede din spital, nu vad rostul unei sederi mai lungi de atat, daca totul decurge bine. In strainatate iti da drumul, in cazul unei nstrei normale si fara complicatiii, chiar in aceeasi zi, de ce nu s-ar putea si la noi?


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 27, 2011 1:49 am        Subiectul mesajului: Re: Nastere doar cu moasa 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
Municipalul e ok pt ca aduc bebelusii in prima ora la san, iar tu poti sa ceri chiar mai mult de atat. Ei au semnat acordul baby friendly cu UNICEF, ceea ce presupune ca bebe ramane pe burta mamei imediat dupa nastere, dar nu o fac de rutina. Dar ai sanse sa amani procedurile de rutina si sa-ti tii bebelusul cu tine, daca ceri asta.
Despre dna dr stiu ca este intr-un parteneriat cu Ana Maita, deci ar trebui sa fie deschisa la nasterea fara interventii de rutina. Poti sa completezi un plan de nastere si sa i-l prezinti. Si inca o copie pt cei de la neonatologie.

_________________
Imagine

Imagine



http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 27, 2011 1:52 am        Subiectul mesajului: Re: Nastere doar cu moasa 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
Emi, nasterea normala e ceva fiziologic, poti pleca si dupa 3 ore. Dupa 24 cu atat mai mult!
In Romania se sta mult in spital pt ca nu exista un sistem de continuitate, de supraveghere la domiciliu a mamei si copilului de catre moasa.

_________________
Imagine

Imagine



http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 27, 2011 7:16 am        Subiectul mesajului: Re: Nastere doar cu moasa 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Da, Irina, ceea ce scrii e perfect adevarat. Eu as naste acasa daca ar fi dupa mine, insa la noi... Eu voiam sa stiu daca aveti cunostinta de existenta acestei posibilitati in ROmania.

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 27, 2011 9:03 am        Subiectul mesajului: Re: Nastere doar cu moasa 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
din pacate nu i chiar asa pe afara....eu am nascut joi dimineata la 06.45 si m am externat sambata la pranz pe propria raspundere, dupa ei trebuia neaparat sa raman 3 zile


"Mie mi se pare cumplit sa fie nevoita sa isi duca copilul la scoala ... EU nu am fost asa fresh dupa nici o nastere."
Emi, eu cred ca depinde de persoana :) doar dupa nasterea lui Toma am fost cam turmentata juma de zi...cu david si alex in schimb eram f fresh. Pai a doua zi puteam participa si la vreo cursa, zau :)) , asa energie aveam.

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România