attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 12:20 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 82 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Dum Mar 06, 2011 9:24 am        Subiectul mesajului: Casa pentru o familie numeroasa 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Am deschis acest topic in care sa adunam imagini, experiente, idei pentru amenajarea si gospodarirea casei unei familii numeroase pentru ca:
... ma framanta ideea unei case in care toti sa avem loc, care sa fie functionala, usor de intretinut, nu exagerat de mare, dar suficient cat sa ofere fiecaruia un spatiu al lui (Noi suntem 5 spre 6 ;) )
... sunt printre noi mamici care au o familie numeroasa si cred ca au lucruri valoroase de impartasit.
... administrarea unui camin nu este un lucru chiar usor si de multe ori nici nu avem de unde sa invatam.
Va astept cu drag si cu maaaaaari sperante. :hug:

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 06, 2011 12:27 pm        Subiectul mesajului: Re: Casa pentru o familie numeoasa 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
... spre 6, adica esti insarcinata? :imbratisare2:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 06, 2011 1:54 pm        Subiectul mesajului: Re: Casa pentru o familie numeoasa 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
:imbratisare: , Multumesc!

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 06, 2011 3:25 pm        Subiectul mesajului: Re: Casa pentru o familie numeoasa 
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Emi, sa fie binevenit si tu cu o sarcina usoara :x

Chiar de suntem numai 4, dezastru facem cat pentru 8. Toti. Fara exceptie. Asa ca ma incadrez in descrierea ta. :D

Casa noastra(ma rog, stii tu, 30 de ani...haaat departe) parea mare cand am cumparat-o. Acum nu mai e.Nu stiu cat de eficienti am fost(70 mp), dar am incercat sa am in vedere mai toate aspectele> economia spatiului, utilitatea mobilierului, dar si estetica lui. Si, nu in ultimul rand, "sufletele" casei. Sau cum sa zic? Asa numitele centre de interes. Fiindca am cam gandit casa in felul asta. Nu fiecarui centru ii corespunde o camera, ci o camera are mai multe centre. Sau nu.

Inca nu e finalizat procesul(desi locuim deja de 2,6 ani), dar se tot completeaza casa. Si daca o faci lent, ai si sanse mari sa fie chiar ceea ce iti doreai. Fiindca in stresul mutarii initiale am facut si niste alegeri nefericite. Unele, iremediabile pt urmatorii 10 ani :D . Cum ar fi baia. Mai exact gresia si faianta. Am fost exact ca romanul sosit in Carrefour, la Paris, dupa Revolutie. Monotonia bailor copilariilor noastre ne-a aruncat exact in partea cealalta. Si ne-am trezit colorati rau, mult prea.Am incercat sa temperam, dar rosul tot rosu ramane :D

De exemplu, in sufragerie, exista un spatiu ceva mai intim(cu balansoar-fotoliu, polita deasupra, lampa mare, biblioteca) pantru lectura. Asta nu il impiedica pe altul sa se uite la tv, care se afla in exact partea cealalta. Asta intr-o zi ipotetica sau intr-o noapte fiindca in rest n-ai cum sa stai linistit :D Dar sperante sunt. Noroccul nostru ca nu prea deschidem tv-ul.
Mai exista spatii pentru depozitarea jocurilor, albumelor foto, globuri &comp, chestiutelor.


Bucataria e si ea gandita intr-un fel :D , cu o polita deasupra mesei, cu carti "asortate", cu o tablita pentru idei neasteptate(mesaje, desene etc)sau nechef de mancare. Dulapurile sunt organizate si ele oarecum logic si cu ajutorul cosurilor de ratan. Pentru mine indispensabile. Noi nu prajim, deci riscul de murdarire nesuferita e redus drastic.
Cosurile contin, de ex.: condimentele, fainurile pt paine, leguminoasele- fasole, linte, orezul, malaiul etc. Un cosulet e cu chestiile necomestibile pt prajiturit> forme, hartie de copt, spritul, lumanarele etc. Altul e cu ingredientele specifice operatiunilor. Un cosulet cu servetele pentru toate momentele anului.Si asa mai departe. La fel si dulapurile propriu-zise, organizate in functie de specificul elementelor care populeaza spatiul.
Eu am despre mine impresia ca sunt atat de ametita incat dezordinea exterioara m-ar coplesi definitiv. Si atunci am optat pentru organizare clara. Adica fara dubii de genul "Unde ar putea sa fie cerealele?". Fireste, langa fructele uscate, seminte, miere. Asta e ordinea mea pe care ai mei si-au insusit-o si acceptat-o usor. Chiar Vladimir se descurca bine de tot daca are acces, cat ii permite inaltimea lui +a scaunului.

Sa pun si poze

Daca ti se pare ca e vreo idee de ajutor, mai zic :D

_________________
Imagine

Imagine


Ultima oară modificat Dum Mar 06, 2011 6:02 pm de către cris, modificat 1 dată în total.

Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 06, 2011 5:59 pm        Subiectul mesajului: Re: Casa pentru o familie numeoasa 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Sarut mana! Multumesc muuuuuuuuuuult! MAi vreau!

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 06, 2011 8:02 pm        Subiectul mesajului: Re: Casa pentru o familie numeoasa 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
cris cred ca imi place muuuult bucataria ta.
chiar mi-ar place poze :> daca se poate :) . eu stiam (nu ma intreba de unde/cum) ca locuiti la casa dar cand ai scris de 70 mp inteleg ca este un apartament. cat de mare e bucataria ta? unde ai pus cosurile?

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 07, 2011 6:35 pm        Subiectul mesajului: Re: Casa pentru o familie numeroasa 
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Dodo, as fi vrut eu casa :D . e doar un apartament. Si asa ma gandesc cat suntem de privilegiati. Dupa fosta locuinta de 22,5 mp...

Nu stiu daca e pe gustul vostru estetic vorbind, dar e organizata pentru o familie care nu are timp de pierdut cu chestii chiar inutile sau care genereaza tensiuni suplimentare.


Pai va arat cum e la noi si v-o si povestesc un picut(bucataria, desigur) :D

Politele sunt Ikea iar cele doua din colt sunt,de fapt, polita taiata pe jumatate, fiindca voiam neaparat sa valorific spatiul ala. Cutia de paine nu isi gasea locul nicaieri, asa ca acum sta frumusel acolo, la indemana

Copilul, fireste, e unicat si irepetabil(si voia neaparat sa apara) :D
Imagine

Chestia de perete cu buzunarase ascunde toate pungile, pungutele, cartoanele refolosibile. A fost gandita de mine, dar poate fi imbunatatita :D

Imagine
O parte din cosuri(cele de sus adapostesc lucruri pe care le folosim mai rar- servetele de craciun, lumanarele, ustensile diverse
Imagine

si continuarea
Imagine
continuarea continuarii(unul din cosulete e cu dulciuri nepermise, fireste :> , altul cu "scule" de urgenta- surubelnita, baterii, scotch, patent etc, fiindca restul are cutie speciala)

Imagine
Cam asta fuse grosso modo
Poze am tot facut, dar nu prea artistice 8)

Nu stiu cat de folos am fost, dar pentru noi e cel mai bun mod de functionare
Si celelalte camere se inscriu tot in principiul minimului efort in utilizarea lucrurilor. Nu mai avem timp sa ne batem capul cautand lucruri. Traiasca tare cutiile si cosuletele!

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 07, 2011 6:52 pm        Subiectul mesajului: Re: Casa pentru o familie numeroasa 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Multumesc, Cris! La voi e luna, cum reusesti!?!!!!!! WAW! WAW!

Mai pune poze! Sunt geniale pozele! Si eu folosesc cutii, dar in ultimul an s-au aglomerat o multime de chestii de care ma impiedic. Trebuie sa imi rezerv timp sa fac o triere, ca altfel ne dau lucrurile afara!


Multumesc mult, dragele mele!

Noi locuim intr-un apartament cu doua camere. Camerele sunt mari, dar deja e nevoie de mai multa intimitate pentru fetita cea mare care e in clasa a 7-a. As vrea sa proiectez o casuta. Dar nu prea gasesc idei- de exemplu mi-as dori sa fie cu dormitoarele apropiate - in casele americane dormitorul matrimonial e la kilometrii de celelalte!
(Teo deja are nevoie de spatiul ei si poate poate ii convig si pe cei mici sau din imitatie vor vrea si ei, dar vreau sa ii stiu aproape)
Sa nu fie foarte mare - ma gandesc numai sa faci curat intr-o casa uriasa (plus ca nici prea multe resurse nu sunt), sa se circule usor, sa fie intim, sa aiba functiuni care ajuta munca - ex. spalatorie (o camera mica pentru masina de spalat, masa de calcat, cosuri de rufe, eventual loc de intins rufe cand afara nu se poate ). Daca gasit site-uri cu proiecte, sunt cu ochii mari!

Cum faceti sa pastrati curateni?
Cum distribuiti sarcinile si cum ii responsabilizati pe toti?
Aveti un ritual zilnic sau saptamanal pentru a va organiza activitatile? (Daca deja aveti macar 2 copii stiti cu siguranta cate sunt de facut! Mai ales daca sunt mici si daca mergeti si la serviciu, desi nici cu cei care sunt lascoala nu chiar usor)
Cum dorm copiii? Unde isi fac temele? (Eu oscilez intre a le amenaja o camera -birou unde sa se lucreze si un dormitor unde sa doarma toti, sau fiecare (sau cate doi) camera cu paturi si birouri)

Si as avea nevoie de o idee pentru carti - avem sute!

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 07, 2011 6:58 pm        Subiectul mesajului: Re: Casa pentru o familie numeroasa 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
Cris :imbratisare2: multumesc. Este absolut foarte dragut la tine. Si nu pot sa nu remarc ordinea si ... lipsa masinariilor :> (eu am de cafea, de paine, de suc, microunde, prajitor de paine insirate pe unde se poate). Bucataria ta e chiar mare. A mea e mica, mica.
Este o idee minunata cea cu cosurile si o voi aplica si eu. Aveam in program o plimbare la Ikeea dar acum si-a gasit si scop: merg sa-mi iau cosulete si cosuri sa reorganizez bucataria. Nici noi nu prajim nimic, niciodata ;)

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 07, 2011 8:07 pm        Subiectul mesajului: Re: Casa pentru o familie numeroasa 
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Eeee, spalasem vasele si le pusesem in dulap. :D

Suprafata cica ar fi de 13 mp

Nu e bucataria & casa visurilor, dar atmosfera(care nu se vede in poze) e placuta. Asa zic multi dintre cei ce ne calca pragul.

Masina de paine sta intr-un dulap si e scoasa de cate ori o folosim. Vreau spatiu pt pregatirea mesei si ma enerveaza sa-mi stea ceva in cale. La fel si robotul. Cuptorul cu microunde sta cocotat pe frigider :D , ca sa vedeti cat de drag imi e :ranjet1:

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 07, 2011 10:11 pm        Subiectul mesajului: Re: Casa pentru o familie numeroasa 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Emi scrie:
Cum dorm copiii? Unde isi fac temele? (Eu oscilez intre a le amenaja o camera -birou unde sa se lucreze si un dormitor unde sa doarma toti, sau fiecare (sau cate doi) camera cu paturi si birouri)

Acum unele sau altele :P isi vor da ochii peste cap daca ma vait ca nu am loc si apoi spun ca suprafata locuibila este de ceva peste 140 mp. Dar casa este din pacate prost impartita. La parter, pe aia aprox. 70 mp, nu avem practic decat 2 camere (plus bucataria foarte mica, nu avem loc de masa si scaune) si baia. Una din camere e mare, e drept, are aproape 40 mp, insa are o forma tare aiurea, practic e ca 3 camere gen vagon. Dar daca as avea loc asa cum nu am :D, acum depinde desigur si de varstele copiilor, as opta pentru prima varianta, camera birou + dormitor. Pe de alta parte, gandeste-te ca mai si cresc, incep sa isi aduca prietenii acasa si poate vor sa stea undeva feriti de fratii si surorile mai mici. ;) Ceea ce la camere comune e mai greu. Eventual fiecare cu camera lui plus o camera comuna de joaca pana sunt mai mici, apoi faci altceva cu camera aia. Un budoar de ex. :D

Emi scrie:
Si as avea nevoie de o idee pentru carti - avem sute!

Maine imi vin biblioteca (parca 2,50m latime) si vitrina (parca 1,25 latime), uraaaaaaaaaaaaa. Abia astept sa le vad, sper sa nu fiu dezamagita :D, ca le-am comandat la tamplar si inainte nu am vazut decat o schita in creion! Dimensiunile nu le mai stiu exact, ca am tot masurat si modificat. Inaltimea tot asa iar n-o mai stiu :D, dar parca 2,10m.

Emi, pune-o pe Andreina sa-ti proiecteze casa cand o termina pe a ei. :ranjet1:

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 07, 2011 10:53 pm        Subiectul mesajului: Re: Casa pentru o familie numeroasa 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
eu sunt cu ochii pe voi sa ma inspir ...

Ne-am mutat in octombrie in casa noua (noua pentru noi ca ea e din 1920) si am zis ca in sfarsit avem si noi spatiu. Am organizat dulapuri si dulapioare pentru diverse, cosuri si recipiente, rafturi si suprafete deschise ca sa vina mai usor copilului ... In fne, imi parea mie ca n-are cum sa mai fie haos, ca am organizat de asa natura sa fie usor sa tinem ordine si sa gasim lucruri. si totusi am jucarii peste tot desi exista o camera speciala pentru ele. Un dinozaur mic si vreo doi omuleti de playmobil tot ajung pe la bucatarie. Animalele de plus nu sunt de convins sa paraseasca sufrageria, hotweels cu toate accesoriile lor sunt pe podea prin birou ... Cartile la fel, desi exista loc special pentru carti ... Am mai restructurat, am inteles ca animalele de plus au nevoie de un loc in sufragerie si le-am gazduit la nivelul cel mai de jos al unui raft.

sotul meu zice ca daca sunt jucarii nu inseamna ca e dezordine, important e sa nu fie murdar. Dar totusi, voi cum organizati jucariile?

Despre curatenie ... Cand eram gravida cu maria si nu ma lucram eram cu casa in pline renovari si se facea un praf incredibil. aveam in fiecare zi aceeasi ordine in care faceam curat, camera dupa camera si era fain. Acum nu am atat timp la dispozitie si fac pe apucate ce e cel mai urgent. Si ma plang si eu ca si Christa, desi am spatiu mult, e prost croit. Am multe trepte in casa, multe colturi si locusoare care la inceput m-au fascinat. Acum ma impiedica sa tin curat.

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 08, 2011 8:46 am        Subiectul mesajului: Re: Casa pentru o familie numeroasa 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Christa, buna idee! Andreinaaaaaaaaaaaaaaaa!
Va fac si eu poze, ca sa vedeti "asa nu"!

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 08, 2011 4:26 pm        Subiectul mesajului: Re: Casa pentru o familie numeroasa 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
uau, cris ce frumos e organizat totul!

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 13, 2011 12:38 pm        Subiectul mesajului: Re: Casa pentru o familie numeroasa 
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Despre ordine - cred ca sunt maniaca in a nu risipi ambalajele si pastrez cutiile de la incaltaminte, obiecte diverse, iar jucariile lor sunt si ele organizate asa. E simplu pentru toata lumea. Si lucrurile astea, vorba bunicii mele, isi gasesc rostul lor


E adevarat ca jucariile sunt omniprezente, dar cumva s-a nascut ceva de echipa si le strangem cu totii cand stabilim ca nu ne mai putem misca sau ne ranim din cauza lor. Deja cand propun sa limitam numarul lor(cand sunt imprastiate toate) am parte de sustinere, in general. Pe mine chiar nu ma deranjeaza vizual jucariile aruncate, ci faptul ca se produc diverse mici accidente.


Am sa va povestesc ce idei ne mai ajuta in a ordona lucrurile, dar se pare ca nu acum :D

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 82 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România