attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 4:37 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 72 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Ian 23, 2008 9:38 pm        Subiectul mesajului: co-sleeping pana cand? 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:26 am
Mesaje: 54
Localitate: Brasov
Nici nu stiu daca e de fapt co-sleeping.Uneori e la el in patut si simt ca imi lipseste ceva.Patutul e la noi in camera.
Sincer,nu intelegeam de ce sa dormimi toti trei in acelasi pat.Auzeam alte persoane care o faceau si mi se parea absurd din multe puncte de vedere.Asta era inainte sa nasc,bineinteles.Apoi in primele zile a dormit la el in patut si eram atat de obosita incat mi-era frica ca nu o sa il aud plangand si puneam te;lefonul sa sune noaptea din doua in doua ore.Acum imi vine sa rad...nu stiu cum ma gandisem eu ca s-ar auzi mai bine soneria telefonului decat plansul lui.Regurgita des si atunci am inceput sa impartim patul,mi-era frica sa nu se inece.Ziu as doarme in patut dar noaptea nu pot sa nu il am langa mine,e drept ca mi-e mai comod si cu alaptatul,se trezeste de vreo trei ori pe noapte.
Ma gandesc cateodata daca e ok ca fac asa si pana cand?


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 23, 2008 9:47 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
stelutzza scrie:
nu stiu cum ma gandisem eu ca s-ar auzi mai bine soneria telefonului decat plansul lui.

Pai chiar asa! :D

stelutzza scrie:
Ma gandesc cateodata daca e ok ca fac asa si pana cand?

Nu stiu sa iti spun pana cand. Mona a implinit 18 luni acum 10 zile, dar inca o alaptez (si mai ales noaptea), asa ca pentru mine e foarte convenabil. Nu stiu cand se va intarca si cum va fi dupa aceea ...


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 23, 2008 10:09 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Dum Ian 20, 2008 5:35 pm
Mesaje: 228
Localitate: bucuresti
Am niste amici, ea e reversul AP-ului, ca sa nu zic mai rau (ii dadea ceai noaptea sa nu se mai trezeasca, l-a culcat la 2 camere de ei, etc)
I-am zis mamicii respective ca fetita doastra doarme cu noi fuaaaaaaa ce reactie a avut, ca nu e sanatos, ca ea niciodata nu l-a pus in pat cu ei sa nu se-nvete etc; copilul e cam timorat din pacate
si chiar ma gandeam intr-o zi ca baietelul are 4 ani...ce-au trecut, ce daca dormea cu ei, acu numa bine il transferau incet-incet


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 23, 2008 10:16 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
nu cred ca exista o limita
cred ca fiecare nucleu familial e unic, cu nevoi specifice
Felix cand e acasa taica-su doarme mult multumit cu el, cand nu e acasa nu reusesc eu sa dorm cu ideea ca eu cu fata dormim bine merci una langa alta si el...nici el nu cred ca ar accepta sa doarma chiar singur, nu inca
si astfel dormim in trei
deocamdata ne e bine asa
in cativa ani banuiesc ca o sa vrea ei un spatiu numai al lor, acolo o sa aiba un pat unde fara sa realizeze o sa adoarma obositi in timp ce-si fac jocurile...sau stiu io....


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 24, 2008 12:22 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 3:28 pm
Mesaje: 124
Localitate: Bucuresti
Rares doarme cu noi in pat, iar Stefania in patutz langa patul nostru, inca :) Au si o camera a lor amenajata, deocamdata pentru haine si jucarii, uneori ne mai jucam acolo.
Urmatorul pas va fi mutarea Stefaniei cu noi trei, nicidecum mutarea lui Rares in camera lui. Patul sa ne tina pe toti patru :)
Si probabil inca vro' 2 ani vom fi in formatie completa intr-un pat.
Asta daca n-o cere Rares sa dorma singur, dar mira-m-ash! Peste 2 ani asha poate vor vrea amandoi in camera lor.
Nu stiu cum e la altii, dar noua ne e bine asha. La momentul asta n-as putea sa dorm daca unul din ei ar fi in alta camera.

:floarealbastra:

_________________
mami de Rares Andrei(10.03.2005) si Stefania Maria(10.10.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 24, 2008 12:30 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
cand sunt 2 cred ca e putin diversa situatia decat cand e unul singur
acum in doi fiind se joaca mult in afara incaperii unde sunt eu la noi fiind toate larg deschise
uneori stau cu sferturile de ora si golesc impreuna totul de pe rafturi, deci se creeaza o complicitate
ma gandesc ca si aceasta va contribui mai incolo sa vreie ei sa se separe de spatiul nostru
deci deja o separare se face clar notata chiar daca nu e bine delimitata in sensul de camera mea, camera lor, timp de noapte, timp de zi
asa..se intrepatrund....


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 24, 2008 12:40 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 3:28 pm
Mesaje: 124
Localitate: Bucuresti
gazzella scrie:
cand sunt 2 cred ca e putin diversa situatia decat cand e unul singur
....


conteaza mult si diferenta de varsta dintre ei!

_________________
mami de Rares Andrei(10.03.2005) si Stefania Maria(10.10.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 24, 2008 12:50 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 8:20 pm
Mesaje: 897
Yahoo Messenger: inaioana
Localitate: Ploiesti
Copiii mei adorm cu mine/noi in pat amandoi. Nu au adormit niciodata altfel. De vreo cateva luni le-am facut camera lor si dupa ce adorm ii ducem frumusel in patuturi. Dimineata ne trezim toti patru in patul nostru. :D


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 24, 2008 1:38 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
Si noi cu co-sleepingul...
Eu de drag, Adi de nevoie - la inceput, acum i-e drag si lui.
Chiar ziceam zilele trecute daca n-ar trebui sa cumparam o canapeluta joasa sa incercam sa-l mutam dupa ce adoarme, si Adi: da ce, nu-i prea mic?? sa mai asteptam vre-un an... :biggthumpup:
Si cand ma gandesc ce inversunat era la inceput (initial Matteo a dormit primele 4 luni in patut), ca nu e igienic, ca are nevoie de spatiul lui, sa stie de mic ce e al lui etc. Dar n-a avut ce face, copilul incepuse sa adoarma numai la san si mie mi-era mai usor asa...
Sa-l vedeti acum seara cand se baga in pat cum se cuibareste langa Matteo si il admira si-l pupa pe manute... :pusi:
:floarealbastra:

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 24, 2008 9:05 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
micky_creanga scrie:
Sa-l vedeti acum seara cand se baga in pat cum se cuibareste langa Matteo si il admira si-l pupa pe manute... :pusi:
:floarealbastra:


si Andrei sufera ca nu poate sa doarma cu amandoi
seara dupa ce adoarme se duce si se pune langa ea si-i sopteste, o mangaie
cand ajung eu in dormitor ii spun sa se mute in patul lor (a lui si a lui Felix) si-mi cere vesnic broscuta
si-l intreb "da' o alaptezi tu?"

broasca, iarasi, ii indragostita de taica-su
se scoala desori noaptea "tata, tata, tata" se da jos din pat in mijlocul noptii si se cuibareste langa taica-su
dorm asa cateva ore dupa care se trezeste din nou si vine la mine

Andrruzza, asteapta sa creasca putin Stefania sa vezi dupa distractie :rofl:
practic in foarte multe aspecte dupa ce s-a depasit perioada de acomodare e mai usur cu 2 decat cu unul


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 24, 2008 9:40 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Ian 20, 2008 3:40 pm
Mesaje: 84
Localitate: Italia, Verona
Si noi tot 3 sintem in pat. Adoarme totdeauna cu mine, bineinteles imbratisate :) si apoi Fede a reinceput sa manince noaptea de cind au inceput sa-i iasa dintii, asa ca de vreao 3 ori pe noapte tre sa incalzesc bibe ;) Da nu-i bai ca sintem fericite asa.
Soacra-mea moare ca fata nu doarme la ea in pat si in camera ei :oroare: nu stiu cum sa-i mai explic situatia.....
Cind o fi mare Fede nu o sa ma mai vrea asa ca acu...


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 24, 2008 10:00 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Ian 22, 2008 1:11 pm
Mesaje: 288
La noi cu dormitul e ciudat tare. Adica doarme unde vrea. Seara ne spune, fie ca vrea sa doarma cu mine, fie ca vrea sa doarma cu bunica, fie ca vrea sa doarma cu ursuletul, adica la el in pat. De cele mai multe ori cere la el in p[at. Cand e bolnavior cere la bunica, iar cand se alinta cere la mine. Cand suntem plecati in vacanta doarme numai cu mine si apoi cand revenim acasa are o lunga perioada cand cere sa doarma singur...nu stiu de ce este asa, insa nu ma deranjeaza.
Daca doarme singur, rar se intampla sa se trezeasca si sa ceara, fie la mine, fie la tati, fie la buni. Daca cere la tati, eu trebuie sa dispar din peisaj. Daca cere la mine, putem dormi toti 3, nu-l deranjeaza 8-|

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 24, 2008 3:39 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
eu sunt cautare de mobilier de birou, vreau sa transform camera "copilului" in camera de lucru. .... pai nu? :)

vedem noi mai tarziu ce ma fac, atunci cand intr-o buna zi va veni de la scoala cu pata pusa ca vrea camera lui .... ;D


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 24, 2008 3:56 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 3:28 pm
Mesaje: 124
Localitate: Bucuresti
gazzella scrie:


Andrruzza, asteapta sa creasca putin Stefania sa vezi dupa distractie :rofl:
practic in foarte multe aspecte dupa ce s-a depasit perioada de acomodare e mai usur cu 2 decat cu unul


Sincera sa fiu mie nu mi s-a parut greu nici cu unul, desi pana la 2 ani am stat impreuna 24h din 24, nu mi se pare nici cu doi, deocamdata.
Insa Rares este cam nebunatic, mult prea energic pentru varsta lui (cine il cunoaste, stie ;) ) si nu stiu cum va decurge joaca intre ei pe masura ce Stefi va creste. El sare, se arunca, alearga cu viteza prtin casa. Peste 3-4 luni cand o va lua si piticuta din loc... atunci sa ma vad

_________________
mami de Rares Andrei(10.03.2005) si Stefania Maria(10.10.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 24, 2008 5:39 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 4:02 pm
Mesaje: 45
Localitate: Chicago
Mie imi place la nebunie sa dorm cu el(copilu) :D, sa-i fiu aproape, cand deschid ochii sa fie acolo, sa-l invelesc , sa-l pup, sa adorm tinandu-l in brate( pentru ca in momentele alea pot sa-l iubesc cat vreau, ziua mai face figuri), iar cand se trezeste el inaintea mea si ma pupaceste/strange in brate, imi face ziua. nu ma intereseaza cand o sa doarma in patul lui, daca e ceva ce am invatat de la el e ca totul e pe faze si toate trec si vin altele mai cucuiete

_________________
The more you use power to try to control people, the less real influence you`ll have on theirs lives. Th Gordon


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 72 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România