attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:59 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Noi 12, 2010 11:01 am        Subiectul mesajului: Frustrari la copii 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Am sa pun aici o lista cu subiectele unde s-a mai discutat frustrarea la copii

Sinceritate - nu e usor sa fi parinte

Frustrarile copiilor

"Lasă-l să plângă, ai să vezi că-i trece!"

Aletha Solter

O relationare corecta cu "restul lumii" a mamei AP

Cum sa iesim din situatia de criza?

Cat de personal este limbajul vostru fata de copii? (asta as spune ca neaparat sa-l parcurgeti cand va intereseaza sa aprofundati argumentul "frustrare la copil")

cama tat deocamdata, restul incerc sa le gasesc si maine dimineata

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 12, 2010 9:54 pm        Subiectul mesajului: Re: Frustrari la copii 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
multumim! eu ma bag la studiat :D

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 08, 2013 4:29 pm        Subiectul mesajului: Re: Frustrari la copii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
putem continua discutia ref la frustrarile lor aici?

nu se intampla des dar de cand 'vorbeste' devine foarte frustrata daca zice ceva si eu nu inteleg , sau imi trebuie 2 mins sa pricep ce vrea sa zica.
ieri cand am luat-o de la gradi si-a amintit cand am fost la zoo, si a inceput sa enumere ce animale a vazut acolo si la un moment dat zice ' dots' eu crezand ca-s 'ducks' zic da da . copila incepe ' no no DOTSSSSSSSS' si cand i-am zis ca nu inteleg ce zice, eram si eu vizibil incurcata a inceput sa planga. i-am zis ca-mi pare rau dar nu inteleg si dupa cateva minute am reusit sa o distrag cu altceva [intre timp intre mine si S am reusit sa realizam ca de fapt dots sunt donkeys tu'le..... X-( ].
de dimineata, in bucatarie cu taica-su, citeau o carte si la un moment dat zice ceva aratand la o carte S nu intelege si o intreaba ' ce ai zis? ' ea incepe sa planga si sa urle ' mummy, mummy' . am luat-o eu, a inceput sa ma zgaraie, i-am zis ca ma doare si nu-mi place cand ma zgaraie a inceput sa planga si mai rau . :tristuc: i-am zis ca inteleg ca-i suparata si ca e ok daca vrea sa planga, noi suntem aici pt ea. mai rau jelea. s-a linistit cat sa o pun la san si pe urma a inceput la loc ; sa nu o ating pe fund, pe cap, pe par, sa-mi dau parul in spate sa nu-l vada, farfuria de pe masa, vreau daddy nu vreau daddy si uite asa vreo 10 mins. dupa s-a linistit , a supt vreo 2 mins si apoi era vesela ca un cintezoi.
am tot citit si stiu ca reactioneaza normal, ca-si descarca anumite frustari, da noi ce facem? fata de ceea ce facem deja? din nou zic, iesirile astea nu-s f dese.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 08, 2013 10:14 pm        Subiectul mesajului: Re: Frustrari la copii 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
soricel scrie:
(...) am tot citit si stiu ca reactioneaza normal, ca-si descarca anumite frustari, da noi ce facem?


Zâmbetu' mai mare -- iac-așa: :). (Dar nu și când a-nceput deja să plângă, atunci nu mai e de șagă.)

Dacă presimțiți că-i aproape s-o ia pe panta frustrării încercați de-o dați pe glumă (în loc să vă crispați: „gee, iar nu-nțeleg ce zice... ce-i de făcut? iute-iute...”) că poate intră-n joc și nu mai ajungeți la partea nașpa. Al'fel, mie-mi pare caz tipic în care singură se agită, singură o să se prindă, la un moment dat, că nu ajută la nimic. Răbdare s-aveți și să-ncercați să nu vă-nervați și voi.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 11, 2013 3:33 pm        Subiectul mesajului: Re: Frustrari la copii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
merci de sfaturi. nu ne enervam nu, e frustrant pt noi ca simt ca din lipsa noastra de inteleger [eg ; daca pricep ce vrea sa zica] ajunge sa planga.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 11, 2013 5:25 pm        Subiectul mesajului: Re: Frustrari la copii 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
soricel scrie:
merci de sfaturi. nu ne enervam nu, e frustrant pt noi ca simt ca din lipsa noastra de inteleger [eg ; daca pricep ce vrea sa zica] ajunge sa planga.


Lipsă pe sărăcia -- e adaos, nu lipsă. Și e așa pentru că faceți ceea ce vă stă-n puteri s-o-nțelegeți, adică adăugați efort (adaos, da?), nu ignorați sau neglijați.

Doar de curiozitate, se comportă la fel și când nu o-nțelege altcineva? Să zicem educatoarea de la grădiniță sau un amic cu care vă-ntâlniți întâmplător -- dacă-ncearcă să le zică ceva și aceștia nu-nțeleg, pune de-un tantrum? Că dacă nu, atunci clar are alte așteptări de la voi, părinții ei, decât de la alții. Ceea ce e okay să aibă, doar că cumva trebuie să-i dați de-nțeles că n-ați absolvit la Hogwarts, adicătelea nu puteți face minuni -- tot oameni ați rămas, și-n materie de-nțeles bebeleză și alte magii din-astea sunteți la fel de limitați ca și restul lumii.

Părerea mea-i să nu-ți faci procese de conștiință. Când mai trece prin faze d-astea doar așteaptă să-i treacă nervii un pic și oferă-i două brațe deschise și-un umăr pe care să se liniștească cu totul. Eventual șoptește-i discret la ureche că e okay, îi înțelegi frustrarea și că și tu făceai la fel la vârsta ei (iar dacă promite să nu mai spună la nimeni, poți să-i dezvălui că încă nu ți-a trecut cu totul ;-)) și că nu-i mare brânză, hai mai bin' la joacă...

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 11, 2013 6:42 pm        Subiectul mesajului: Re: Frustrari la copii 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Citat:
amoga
Doar de curiozitate, se comportă la fel și când nu o-nțelege altcineva? Să zicem educatoarea de la grădiniță sau un amic cu care vă-ntâlniți întâmplător -- dacă-ncearcă să le zică ceva și aceștia nu-nțeleg, pune de-un tantrum? Că dacă nu, atunci clar are alte așteptări de la voi, părinții ei, decât de la alții.


ma bag si eu sa spun cum e la noi: de-mi cade mie la picioare, sau a intrat intr-un conflict cu cineva si eu l-am vazut, apoi 30 minute nu conteneste din urlat si plans. De incerc sa-l consolez nu-i bine. De incerc sa-l ating nu-i bine, de-l ignor nu-i bine ( a se intelege ca la noi fazele-astea-s atat de dese ca le-am incercat pe toate). De incerc sa fac o gluma, clar nu-i bine. Pur si simplu nu am decat sa-i fiu alaturi cuminte si empatica pana-i trece. L-am vazut de cateva ori imbrancit si catranit fara ca el sa ma vada, si... surpriza: nici o tranteala, sau ma rog, nimic asemanator cu ce face cu mine. Si mereu m-am intrrebat WHHHYYYYY?? :)) Adica, zic eu, ca nici mama aia de sare la cel mai mic disconfort, n-am fost, nici aia de sa-l las fara sa-l consolez de se loveste.... am gresit eu cu ceva sau, scuza mea perfecta, "asa s-a nascut"?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 12, 2013 1:02 pm        Subiectul mesajului: Re: Frustrari la copii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
la gradi ne-au spus ca e unul din cei mai fericiti copii pe care i-au vazut vreodat', ca sunt foarte rare cazurile cand plange [daca s-a lovit sau daca e bolnava] iar de tantrums n-a facut nicicand.
in relatia cu altii cam tot asa.
deci cu noi si am mai observat in special acasa, mai apar chestiile astea, care sunt rare si dureaza cel mult un minut sa zic pt ca reusim sa gasim o rezolvare.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 12, 2013 1:34 pm        Subiectul mesajului: Re: Frustrari la copii 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
am exagerat si eu cand am zis 30j minute. Sunt mai putine in realitate, e drept ca atunci cand te priveste un parc intreg ti se par o eternitate :P In schimb Vlad izbucneste din orice. Ultima oara s-a pus pe urlat groaznic ca i se dusese maneca la helanca de corp, sus pe mana. Si din.. din astea... :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 12, 2013 2:47 pm        Subiectul mesajului: Re: Frustrari la copii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
oh da cunosc, ieri s-a suparat ca haina lui taica-su era agata pe usa sa se usuce [ca mai si ploua la londra :D ] si nu in cuier.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 20, 2013 4:29 pm        Subiectul mesajului: Re: Frustrari la copii 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 27, 2013 5:03 pm
Mesaje: 5
e-alice scrie:
am exagerat si eu cand am zis 30j minute. Sunt mai putine in realitate, e drept ca atunci cand te priveste un parc intreg ti se par o eternitate :P In schimb Vlad izbucneste din orice. Ultima oara s-a pus pe urlat groaznic ca i se dusese maneca la helanca de corp, sus pe mana. Si din.. din astea... :)

O, mama, la 4 ani izbucneste din atata lucru? Ce faceai tu fix in momentul ala? Erai cumva in brate cu fratiorul lui?

_________________
Obtine | GoPro HERO3+ Black | simplu


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 20, 2013 6:53 pm        Subiectul mesajului: Re: Frustrari la copii 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Nuo, pe vremea cand se dezlantuia cel mai feroce nu avea fratior :). Acum stau si ma gandesc ca parca s-a mai calmat de la o vreme... Nu mai tipa atat de tare ca nu i-am pus apa cata s-a gandit el in pahar :) Plus ca l-am innebunit cu : vorbeste dragule, foloseste cuvinte, mami are creierii franjuri de tipete. Uite cat ai plans si masina e tot cu rotile in sus, etc... 8-}

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România