attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:54 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Noi 09, 2010 10:04 pm        Subiectul mesajului: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Asa...azi l-a apucat pe D. harnicia si-a dat cu matura prin calculator; el zice c-a dezinstalat niste fonturi din Corel si-atat, cert e ca de-atunci nu mai merge Mozilla. Nici macar reinstalata :(( asa ca acuma functionam cu Opera (hate it; de IE nici nu mai zic). Vreau Mozilla inapoi (si mai cu seama bookmarksurile, e a doua oara in cateva luni cand le pierd :(( (stiu, nimic mai bun decat agenda si pixu', ma pun pe treaba).
Asta-i una. A doua e cu calculatorul. De o vreme face niste figuri (merge de parca-i melc) si el si cdromul, care nu mai vrea sa scrie cduri si nici sa ne arate filme de pe ele (adica ne arata, da' sunetul e distorsionat; daca vreau sa vad poze de pe cd, distorsioneaza sunetul la winamp sau tv sau ce mai merge pe calculator). Io ce-i fac, in afara ca-l dau de pamant si iau un Mac cu-n sistem de operare normal? (vise, taica!). Il scanam destul de des, incercam sa nu-l umplem cu prostii, avem si-un de-ala de cauta spyware si alte ware-uri si degeaba :(( Cum sa ma mai mir ca ma loveste depresia...

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 09, 2010 11:05 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
uaaa, asta cu mozilla nu stiu cum se face. eu stiu ca in general daca dezinstalezi, eventual dai un restart (desi la mozilla nu cred ca e nevoie) si reinstalezi din nou, ar trebui sa fie ok. mai exista si programe care dupa ce faci o dezinstalare, fac si ele o curatare de registri. aici doar sa se fi sters din greseala vreun fisier important pt mozilla si sa nu se dezisntaleze din cauza asta si nici sa se instaleze.

eu as reformata calculatorul, mai ales ca merge si lent. asa se instaleaza din nou toate driverele... nasol e cu favoritele de la mozilla. daca instalezi Google Chrome, la un moment dat, exact cand sa se deschida pentru prima oara (la final de instalare), parca (parca, nu retin daca e asa, logic ar fi sa fie) te intreaba daca vrei sa importi favorite/marcatoare din celelelate explorere. incearca sa dai sa le ia din mozilla.

dupa ce dezinstalezi mozilla, daca mergi in fisierul din C, mai gasesti ceva?

eu daca vad ca doua-trei metode nu merg, reformatez. iau si copiez totul ori pe dvd, memorie externa sau in partitia D... daca mi.e ca e nasol tare, le copiez de tot in alta parte, nu in calculator si reformatez tot calculatorul, pun din nou sistemul etc. poti sa pui sistemul si doar formatand C-ul si lasand datele in alta partitie.

Cand ai facut ultima formatare? Poate ca e obosit ;)

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 09, 2010 11:08 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
allamarine scrie:
Asa...azi l-a apucat pe D. harnicia si-a dat cu matura prin calculator; el zice c-a dezinstalat niste fonturi din Corel si-atat, cert e ca de-atunci nu mai merge Mozilla. Nici macar reinstalata :(( asa ca acuma functionam cu Opera (hate it; de IE nici nu mai zic).


Încearcă Chrome; eu îl folosesc cu succes de vreun an de zile. O vreme am mers în paralel, adică foloseam şi Firefox şi Chrome, da' de vreo lună-două am cam renunţat la vulpiţă.


allamarine scrie:
Vreau Mozilla inapoi (si mai cu seama bookmarksurile, e a doua oara in cateva luni cand le pierd :(( (stiu, nimic mai bun decat agenda si pixu', ma pun pe treaba).


Sau poţi încerca delicious, ca variantă alternativă la copaci tăiaţi :-). Are avantajul că de pe orice computer (conectat la Internet) îţi poţi accesa contul (cum ar veni, bookmark-urile salvate acolo); şi-n plus poţi ataşa câte etichete vrei la fiecare bookmark, ceea ce-ncepe să fie folositor din momentul în care ai mai multe bookmark-uri salvate decât ceşci de cafea băute pe zi ;-)). Şi cred că există şi plug-in-uri care integrează serviciul în Firefox/Chrome sub formă de toolbar adiţional, sau ceva opţiuni suplimentare în meniul contextual (ăla de apare la clic-dreapta). Nu mai ştiu prea bine, căci am renunţat la a-l mai folosi de-o vreme. (Beau multe cafele pe zi ;-)...)

Şi Chrome are ceva similar de salvat bookmark-uri „de la mama lui” (adicătelea nu trebuie să mai instalezi nimic suplimentar), doar că pentru a-l folosi va trebui să foloseşti şi iGoogle, adicătelea să-ţi creezi un cont pe Google (gmail.com) în caz că nu ai, şi să te autentifici în timp ce foloseşti navigatorul (al'fel n-ar avea de un' să ştie Chrome, sireacu', cu cine să asocieze boomark-urile salvate). Diferenţa e că nu poţi ataşa etichete, în schimb e totul integrat în interfaţa grafică (i.e. în meniul/toolbar-ul cu bookmarks al aplicaţiei) şi nu trebuie să mai gestionezi un cont separat pe delicious sau ceva similar. (Bine, asta dacă ai deja un cont iGoogle, că dacă nu ai e fix indiferent unde creezi unul nou...)

O chestie drăguţă e că bookmark-urile salvate via Chrome se sincronizează pe mai multe computere, cu condiţia ca pe toate computerele să foloseşti Chrome şi să fi autentificat cu acelaşi cont iGoogle. Da' asta e un feature care prinde bine doar dacă foloseşti în mod uzual mai multe computere (cum fac eu, job - home), dacă nu, cred că-ţi va fi cvasi-indiferent.

allamarine scrie:
Asta-i una. A doua e cu calculatorul. De o vreme face niste figuri (merge de parca-i melc) si el si cdromul, care nu mai vrea sa scrie cduri si nici sa ne arate filme de pe ele (adica ne arata, da' sunetul e distorsionat; daca vreau sa vad poze de pe cd, distorsioneaza sunetul la winamp sau tv sau ce mai merge pe calculator). Io ce-i fac, in afara ca-l dau de pamant si iau un Mac cu-n sistem de operare normal? (vise, taica!). Il scanam destul de des, incercam sa nu-l umplem cu prostii, avem si-un de-ala de cauta spyware si alte ware-uri si degeaba :(( Cum sa ma mai mir ca ma loveste depresia...


Dac-ar fi să ghicesc, aş zice că cd drive-ul (ăla-n care bagi cd-ul ca să-l foloseşti) e pe ducă; nu e chiar „mort”, dar dă suficiente rateuri pentru a încetini rata de citire/scriere de pe cd şi, în consecinţă, a-i da de lucru procesorului (i.e. căci, nu-i aşa?, în loc să facă 10 citiri scurte pentru o imagine, va face 50, din care 40 sunt eşuate), care procesor fiind acum ocupat cu mânăritul cd-ului are ceva mai puţin timp disponibil pentru redat mp3-uri via WinAmp sau cine ştie ce altceva mai are de lucru în paralel. Dar, ce zic eu aci e „a wild guess”, aşa că nu e deloc sigur că chiar asta e problema. (Dacă, totuşi, computerul se comportă similar cu cum îl ştiai până acum atunci când nu foloseşti cd-ul, atunci e destul de probabil că acolo e buba.)

Mac-urile-s mai bune, dar şi mai scumpe. Şi eu vreau cam de multişor să-mi iau unul, şi până la urmă tot cu Dell-uri mă aleg :-)...

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 09, 2010 11:15 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Nu ma mai tine sa citez, deci o iau batraneste:
Cristine, stiu ce zici tu cu formatarea; ultima e de vreo jumate de an (respectiv de cand am pierdut ultima data semnele de carte :D); din pacate cum nu pot nici sa scriu cd-uri si dvd-uri, deocamdata varianta asta cade pana in momentul in care ma hotarasc de-adevarat sa-mi tai venele, ca atunci nu mai conteaza ce-i pe hard.
Augustin:
1. cafea nu beu :P
2. igoogle am
3. chrome seamana cu mozilla, opera sau ie? :D
4. cd drive-ul are cam un an, a murit vara trecuta si am luat unul nou. Mi se pare cam repede sa moara iarasi :((
5. computerul e mai lenes decat de obicei, mama lui. Il tot scanam, il curatam, si el nimic.
6. Stiu ca macurile-s bune, de aia ziceam. Oricum nu-i cazul acuma sa visez la cai verzi pe pereti. Mai bine un linux, sa-mi prind de tot urechile :D

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 09, 2010 11:34 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
incearca si cu un cd de curatare a cdromului.

chrome f misto, parca merge si mai repede. iar faza cu igoole e tare de tot, si noi avem p cele 2 calculatoare.
incearca sa il instalezi si sa faci, pls, chestia aia cu importatul de marcatoare de pe mozilla.

pai daca nu poti scrie cd/dvd, muta tot din C in partitia D, formatezi doar C si pui sistemul si vezi daca merge asa. ca nu pierzi datele... si sigur merge si cdromul din nou.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 09, 2010 11:41 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
allamarine scrie:
[...]
3. chrome seamana cu mozilla, opera sau ie? :D
4. cd drive-ul are cam un an, a murit vara trecuta si am luat unul nou. Mi se pare cam repede sa moara iarasi :((
5. computerul e mai lenes decat de obicei, mama lui. Il tot scanam, il curatam, si el nimic.
6. Stiu ca macurile-s bune, de aia ziceam. Oricum nu-i cazul acuma sa visez la cai verzi pe pereti. Mai bine un linux, sa-mi prind de tot urechile :D


3. Da, foarte mult. (Deşi, primele două zile o să te-ntrebi unde fras se ascunde meniul ăla cu „File | Edit | View | ... | Help”, până-ţi dai seama că de fapt nu ai nevoie de el.)

4. Unele specii au ciclul de viaţă mai redus.

5. Hmm... Adevăru-i că-n timp se degradează performanţa cam oricărui computer dacă insişti să instalezi aplicaţii noi pe el (i.e. versiuni actualizate ale aplicaţiilor care mergeau ok mai demult). Dar degradarea asta ar trebui să dureze de ordinul anilor (trei-patru), de obicei.

Deci, nu-ş' ce să zic. Poate n-o fi cd drive-ul, poate o fi altceva.

(Apropo de cd drive-uri problemă -- am şi eu unul, aşa că pe computerul cu pricina transfer aproape-n exclusivitate via memory stick; dar e drept că mai am un alt computer pe care cd drive-ul e okay, şi la o adică pe acesta din urmă fac transferul între cd/dvd şi memory stick. Dacă eşti cumva într-un scenariu similar, atunci memory stick-ul ar putea fi o soluţie de a-i da o pauză cd drive-ului cu pricina.)

6. Linux... uau! Eşti curajoasă :-)...

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 09, 2010 11:54 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Cristine scrie:
chrome f misto, parca merge si mai repede. iar faza cu igoole e tare de tot, si noi avem p cele 2 calculatoare.
incearca sa il instalezi si sa faci, pls, chestia aia cu importatul de marcatoare de pe mozilla.


Asta cu importatul de bookmarks va să meargă doar dacă acele bookmarks mai există; dac-au fost şterse... ghinion! Da' merită-ncercat, desigur.


Cristine scrie:
pai daca nu poti scrie cd/dvd, muta tot din C in partitia D, formatezi doar C si pui sistemul si vezi daca merge asa. ca nu pierzi datele... si sigur merge si cdromul din nou.


Nu toată lumea are două (sau mai multe) partiţii (i.e. D:, E:, ...). Eu, bunăoară, nu mă mai prea complic cu partajare multiplă (o făceam cândva, dar mi-a trecut; am ajuns la concluzia că dacă e să-mi crape hard-discul, apoi crapă toate partiţiile de-odată, nu pe sărite :-); iar reinstalări de sistem fac mult prea rar ca să merite să-mi bat capul cu partiţiile pentru salvatul datelor în astfel de situaţii; dacă e să fie, copiez pe-un memory stick sau hard-disc extern şi-i dau bice cu reformatatul). Ralu' pân-acu' n-a zis care-i situaţia la ea, dar tu pari să faci presupunerea că e fix ca şi la tine... poate da, poate ba. :-)

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 10, 2010 11:47 am        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
amoga scrie:

Nu toată lumea are două (sau mai multe) partiţii (i.e. D:, E:, ...). Eu, bunăoară, nu mă mai prea complic cu partajare multiplă (o făceam cândva, dar mi-a trecut; am ajuns la concluzia că dacă e să-mi crape hard-discul, apoi crapă toate partiţiile de-odată, nu pe sărite :-); iar reinstalări de sistem fac mult prea rar ca să merite să-mi bat capul cu partiţiile pentru salvatul datelor în astfel de situaţii; dacă e să fie, copiez pe-un memory stick sau hard-disc extern şi-i dau bice cu reformatatul). Ralu' pân-acu' n-a zis care-i situaţia la ea, dar tu pari să faci presupunerea că e fix ca şi la tine... poate da, poate ba. :-)


asta e o chestie care imi place mie la calculatorul de masa si urasc la laptop... faptul ca am mai multe alternative pt a salva ce e pe un hard. iar daca pun totul pe o singura partitie si prind un virus, pot sa zic adio. pentru ca poate fi compromis tot ce acolo. In general se viruseaza partitia in care se instaleaza programele. cealalta partitie, de date, e foarte rar sa se poata virusa... eu folosesc doua partitii tocmai pentru a putea jongla cu datele daca am nevoie sa instalez sistemul. inainte sa cumpar un cd original de windows, aveam emreu probleme... am observat ca folosind un cd original de windows so nu mai am problemele respective (ca merge incet, ca nu mai functioneaza la un moment dat nu stiu ce programe).

o varianta foarte buna e si cea cu hard diskul extern. si eu ma gandeam sa imi cumpar unul pe cre sa il pot accesa usor de la ambele calculatoare.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 10, 2010 6:30 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Cristine scrie:
asta e o chestie care imi place mie la calculatorul de masa si urasc la laptop... faptul ca am mai multe alternative pt a salva ce e pe un hard.


Cum ziceam mai la deal, e vorba de situaţia ta personală (i.e. calculatorul TĂU de masă, laptopul TĂU), care nu e deloc regulă universală, adică nu-i musai să fie la fel şi la alţii. Bunăoară, calculatorul meu de masă (de beci) are trei partiţii, c-aşa au vrut neuronii mei; şi aşa au vrut neuronii mei nu pentru că tremuram de frica viruşilor, ci pentru că eram curios să văd cum merge un Windows şi-un Linux pe aceeaşi maşină, lucru care e posibil numai dacă faci mai multe partiţii (minim: una per sistem de operare + una de boot). Iar partiţionarea asta am făcut-o amu' mai bine de cinci ani de zile (că p-atunci aveam timp pentru aşa prostii) şi d-atunci nu mi-am mai reinstalat nimic pe computerul ăla că n-am avut motiv s-o fac.


Cristine scrie:
iar daca pun totul pe o singura partitie si prind un virus, pot sa zic adio. pentru ca poate fi compromis tot ce acolo. In general se viruseaza partitia in care se instaleaza programele. cealalta partitie, de date, e foarte rar sa se poata virusa... eu folosesc doua partitii tocmai pentru a putea jongla cu datele daca am nevoie sa instalez sistemul.


Faptul că se virusează programele (i.e. fişiere .exe) şi nu datele (i.e. fişiere .doc, .pdf, .avi, .mp3, ... şi aşa mai departe) nu are nici o legătură cu numărul de partiţii, ci cu mecanismul prin care se propagă viruşii de calculatoare. Poţi foarte bine să ai o singură partiţie şi să-ţi extragi de pe ea fişierele de date în momentul în care ai computerul virusat.


Un lucru pe care ar trebui să-l ai în vedere când te lansezi în datul de sfaturi e că situaţia ta personală poate să difere mult de cea a celui căruia te adresezi. Computerele sunt foarte versatile, deci pot fi particularizate în fel şi chip, aşa că e mult mai înţelept să pleci de la premiza că între ceea ce ai tu şi altcineva există diferenţe, şi nicidecum totul e identic. Iaca, un sfat care ţine cont de asta :-).

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 10, 2010 7:25 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
Cristine scrie:

asta e o chestie care imi place mie la calculatorul de masa si urasc la laptop... faptul ca am mai multe alternative pt a salva ce e pe un hard.....
o varianta foarte buna e si cea cu hard diskul extern. si eu ma gandeam sa imi cumpar unul pe cre sa il pot accesa usor de la ambele calculatoare.


pai cu ce te limiteaza laptopul? laptopul meu din cauza ca l luam in pat, iar cei mici il tot pacaneau, sareau pe langa mine, ajunsese sa aibe o gramada de bad uri, le a izolat pe o partitie, si asa am mai tarat o un an pana si a dat obstescul sfarsit. Am cumparat un hard ptr laptop, l a infipt in el si am rezolvat pb, avea 4 ani, m as fi ofticat sa l schimb, asa am scapat cu 50 euro. Hard diskul extern e oricum f folositor, nu numai pentru transfer info, dar macar stim ca am salvate acolo foto plus alte cele.

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 10, 2010 10:52 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
uau, amoga, dar te.ai enervat nu gluma. imi cer scuze, nu stiu cum de mi-am permis sa imi storc creierii si neuronul ca sa incerc sa o ajut pe allamarine. daca nu i se preta niciunul dintre sfaturile mele... din motivul ca nu are decat o partitie sau orice alt motiv, asteptam sa spuna cand avea timp/ ocazia. si nu e acelasi lucru sa ai doua partitii si sa stii ca in partitia de date totul e nevatamat (de virus) si in cea cu sistemul sa ai afectata majoritatea arhivelor. din punctul MEU de vedere, e mai comod. si nu doar pt virus, scrisesem mai sus ca am doua partitii pt ca daca vreau sa reinstaleznsistemul, prefer sa trec datele in partitia secunda si sa formatez doar C. desigur ca totul pica daca avem un hard extern.

alinutza, la un calc de masa pot sa scot hardul, sa merg la un calc sanatos sa recuperez date, hardul cu probleme fiind pus nu primar ci secund. de ex.
ca si confort, folosesc mai mult laptopul, acum scriu de la el in timp ce fetele au adormit.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 10, 2010 11:26 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Cristine scrie:
uau, amoga, dar te.ai enervat nu gluma.

Nu-s avocata lui, da' nu stiu de ce ti-a facut impresia ca s-a enervat. Probabil incerca doar sa iti franeze putin elanul, pentru ca ...

Cristine scrie:
imi cer scuze, nu stiu cum de mi-am permis sa imi storc creierii si neuronul ca sa incerc sa o ajut pe allamarine. daca nu i se preta niciunul dintre sfaturile mele... din motivul ca nu are decat o partitie sau orice alt motiv, asteptam sa spuna cand avea timp/ ocazia.

... nu i-ai mai dat timp sa iti spuna nimic, ai bombardat-o cu sugestii care se preteaza la calculatorul tau, ignorand complet ca poate, dupa cum zicea si amoga, la calculatorul ei nu se preteaza niciuna din ele.

Cristine scrie:
si nu e acelasi lucru sa ai doua partitii si sa stii ca in partitia de date totul e nevatamat (de virus) si in cea cu sistemul sa ai afectata majoritatea arhivelor.

Pe virus il doare fix in pix cate partitii ai, virusul ataca tipuri de fisiere, nu partitiile, asa ca daca e sa iti distruga ceva, zau ca n-are limite. Ca din punctul tau de vedere e mai comod sa copiezi datele de pe o partitie pe alta e altceva. Pentru asa ceva altii, cum zicea si amoga, au hard disk-uri externe. Si eu de ex. nu am decat o singura partitie, dar 4 hard disk-uri externe (sa-mi traiasca, multumesc :P), doua dintre ele au capacitate mai mica si-s mai vechi, cele doua mai noi sunt de cate 1,8 TB.

Si in alta ordine de idei, Augustin ...
amoga scrie:
6. Linux... uau! Eşti curajoasă :-)...

Tu cand ai pus mana ultima oara pe un Linux, acum 20 de ani, cand imi instalam eu SuSE de pe 40+ diskette de 1,44 MB? ;) In ziua de azi cunosc pana si o cantareata soprana (deci suflet de artist :D) care e incantata de Ubuntu si nu mai vrea sa auda nimic de Windows. :P

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 10, 2010 11:31 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
in fine, eu am reactionat ca de obicei in spirit de a ajuta. nu de a sufoca. si am "bombardat" gandidu-ma ca poate are nevoie de idei mai multe, sa aiba de unde alege.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 10, 2010 11:34 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Cristine scrie:
uau, amoga, dar te.ai enervat nu gluma. imi cer scuze, nu stiu cum de mi-am permis sa imi storc creierii si neuronul ca sa incerc sa o ajut pe allamarine. daca nu i se preta niciunul dintre sfaturile mele... din motivul ca nu are decat o partitie sau orice alt motiv, asteptam sa spuna cand avea timp/ ocazia.


Faptul că vrei s-ajuţi pe cineva e lăudabil, dar premizele de la care pleci (că Xulescu e fix în situaţia ta) mi se par cam şubrede. Mă gândeam că poţi lua critica asta ca pe un sfat, dar dacă nu poţi e okay şi-aşa. (Apropo, poate ne spui şi codul de licenţă a cd-ului original Windows pe care-l foloseşti când copiezi datele în partiţia a doua -- nu se ştie niciodată la ce poate ajuta :-).)


Cristine scrie:
si nu e acelasi lucru sa ai doua partitii si sa stii ca in partitia de date totul e nevatamat (de virus) si in cea cu sistemul sa ai afectata majoritatea arhivelor. din punctul MEU de vedere, e mai comod. si nu doar pt virus, scrisesem mai sus ca am doua partitii pt ca daca vreau sa reinstaleznsistemul, prefer sa trec datele in partitia secunda si sa formatez doar C. desigur ca totul pica daca avem un hard extern.


Dpdv al virusărilor numărul partiţiilor e irelevant -- asta e ce am spus şi-mi menţin afirmaţia. Că ţie îţi este mai comod nu ştiu cum sau că ai nu ştiu ce obişnuinţe sunt chestiuni care, în general, nu interesează pe nimeni. (Nici chiar pe mine :-).)

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 10, 2010 11:40 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
amoga, da, aici ai dreptate, nu ar trebui sa consider ca cineva e in aceeasi situatie cu mine cand dau un sfat. eu ziceam de partitii ca mi se parea mie normal sa aiba omul doua partitii... ca ziceam si eu ca prima partitie e a sistemului si a doua a datelor.
apropo de licenta, mi-e ciuda ca acum daca vreau sa trec la windows sapte trebuie sa il cumpar la pret intreg. eu credeam ca daca am cumparat xp-ul, puteai si ei sa faca ceva de genul: sa le dau codul de la xp sa il anuleze sau nu stiu ce si ei sa imi dea mai ieftin windowsul sapte. ziceam si eu.
nu stiam ca aici pe forum scrii degeaba daca scrii despre anumite preferinte/obisnuinte. credeam ca e vorba de un schimb de idei, de exemple proprii etc.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România