attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:39 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Oct 16, 2010 4:00 pm        Subiectul mesajului: Tandem 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 10, 2009 12:26 am
Mesaje: 55
Yahoo Messenger: florinaciuperca
Mi-am dorit si am asteptat tandemul .. nu mi-am imaginat nici o clipa ca o sa clachez, dar nici n-am reusit sa fac vreun scenariu despre cum va fi .. l-am asteptat, e adevarat si cu oarecari temeri ca nu va fi usor, dar cu siguranta in suflet ca e un lucru bun pentru copii, pentru mine si ca sigur vom gasi calea ...
Si am ajuns aici .. am nascut-o pe Cezara de 2 saptamani si amandoi sug la san acum. Numai ca mie mi-e din ce in ce mai greu, spre imposibil. Gruia (2 ani si 1 luna) vrea mai tot timpul la tzitzi, din ce in ce mai mult, mai obsedant .. se trezeste noaptea, doarme prost ziua, nu e fel sa o alaptez pe cea mica fara sa vrea si el ... simt ca nu fac fata, e prea mult pentru mine. E o presiune prea mare. As vrea imi arate, sa vad ca insemn pentru el si altceva decat tzatza, sa pot comunica cu el pe tema asta, sa accepte cand tzitzi nu mai poate (ar dormi cu ea in gura, trebuie sa fie bine adormit ca sa o pot scoate) sau sa pot sa spun si nu fara ca el sa planga, sa fie o armonie cumva in asta, sa nu-i mai scot fetei tzatza din gura ca sa fug la el ..
Ma gandesc la intarcat, asa cum e acum e traumatizant pentru toata lumea, nimeni nu e in confort, multe nevoi sunt ne-mplinite..
Mi-ar prinde bine niste idei/sfaturi ref la intarcare in acest context, multumesc frumos! :floarerosie:

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Oct 16, 2010 5:45 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
uf, nu stiu ce sa iti zic. eu cezarei ii tot dau ca mi-e sa nu creada ca din cauza sofiei nu mai are ea tzitzi. exact cum descrii tu, asa eram eu pt cezara... cam de pe la trei ani si ceva s-au mai schimbat lucrurile. eu la doi ani inca o vedeam micutza.
imi pare rau ca nu stiu sa iti dau niciun sfat... doar sa mai incerci sa vorbesti cu el, sa ii arati ce fel simti, ca nu poti... insa nu stiu cat va putea sa asculte si sa lase tzitzi la o parte.
nu pot decat sa iti zic mult succes :(

felicitari pt cea mica!

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Oct 16, 2010 10:51 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Bebele nostru are 2 luni si ceva acum,iar "musiu" are 2 ani si-o luna.Se crizeaza si el,mai ales cand il refuz,din diferite motive(trebuie sa fac altceva urgent,Bebe inca n-a mancat si nu il las pe el primul,ca e in stare sa pape tot,etc)...insa mereu il iau in brate,il pup si-l dragalesc,ca sa mai inmoi putin trauma refuzului.M-as da si eu peste cap daca mi s-ar refuza constant una-alta de care-s legata,nu?
La inceput a fost teroare si la noi! Daca il ultimele luni de sarcina sugea mai mult de amorul artei,pt afectul lui,imediat ce am venit cu bebe acasa si a dat si de laptic proaspat,si de noua rivala la san,deja a luat-o razna pe linia asta....precum spui si tu,mereu cerea "ghighi",la orice ora...ca scaiul de oaie se tinea dupa mine,oriunde ma asezam,hop si el! O data m-a prins pe buda si s-a urcat in brate,voia "ghighi",of course...
S-a mai domolit,poate m-am mai obisnuit si eu putin cu noul ritm(la noi e iures deja,cu 3 pitici!),m-a si salvat de o mastita nasoala pana acum si de una car era sa ma loveasca chiar ieri...Deci e bun si el de ceva la casa omului,daca suge inca!:))
Nu am nici eu sfaturi,iti spun experienta noastra,e musai sa mergem inainte,sa gasim formula care ni se potriveste noua ca mama-copil si implicit ca familie intreaga.Nu mai zic de "prietenele" care s-au crucit si ras-minunat ca inca il alaptez pe Mark,ca imi bat joc de copil si de psihicul lui,ca ...multe altele! Deci,pe langa ce am eu de indurat in cerc restrans,pentru a ne gasi echilibrul intim nu e suficient,trebuie sa mai primesc lovituri si din dreapta-stanga...
Oricum,va doresc numai bine si laptic bun! Si tie nervi de fier,muuulti... :pupic1:


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Oct 17, 2010 8:06 am        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 10, 2009 12:26 am
Mesaje: 55
Yahoo Messenger: florinaciuperca
Ieri eram pe muchie, azi mi-a mai trecut .. cand ma gandesc sa-i iau de tot ce are mai drag, plang si mai adanc .. va trebui sa traiesc constant pe aceasta muchie ca sa pot sa intarc pana la capat ..
Problema cea mai grea e cu somnul lor si oboseala mea, Cezara are colici, doarme numai la mine in brate sau pe burta/pieptul meu, tipa si geme de durere noaptea, exclus sa doarma si Gruia cu noi, care se trezeste din orice si ar vrea si el si imbratisari si tzitzi in acelasi timp si eu abia ma descurc cu asta mica sa-i mai alin durerea ... Si nu stiu cum se face, dar ea se calmeaza cand se trezeste definitiv cel mare si nu mai dormim .. eu sunt praf cu odihna ..
Gruia nu o accepta pe mama in preajma, l-as mai lasa la ea vreo 2-3 ore peste zi, dar nici in parc nu iese cu ea .. nu vreau sa-l fortez nici aici, sa nu se simta indepartat, dar undeva trebuie sa fie ceva care merge sub compromis, ca asa nu rezist mult si se rupe toata craca :((

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 18, 2010 3:46 am        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
florina, daca o pui pe pitica in sling sau intr-un wrap elastic, sa iti stea in brate dimineata cat te joci cu gruia, nu adoarme?

mai mult nu stiu, sorry :(

sa o pui tot asa, lipita de tine (nu carucior) si sa iesi un pic cu ei pe afara? stiu ca nu e vremea buna, dar ma gandesc ca poate il mai inspiri pe gruia la altceva :-s

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 18, 2010 9:03 am        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
florina, am citit chiar prima ta interventie, dar nu stiam ce am sa-ti spun

decat ca te inteleg pentru ca noi am fost intr-o situatie care pare sa se identifice cu a voastra
felix pana la 2 ani a avut anii de aur, eu chiar nu ma asteptam sa aiba acele reactii, din contra
eram destul de convinsa ca totul are sa curga ca si pana atunci

la 2 ani ai lui felix, inainte sa se nasca galusca eram convinsa ca am un copil cel putin geniu, nimic nu-mi parea prea mult pentru noi, ca si nivel de intelegere
ajungea la mine, ajungeam la el pentru ca doar se intampla
eh, si din acea simbioza perfecta n-am reusit sa regasesc dupa nasterea galustei nimic in mine, nimic in el
decat lupte, dureri
atunci am clacat eu ca si mama, atunci m-am transformat in monstru
neputinta m-a condus si acolo
il uram cand plangea cu noptile, se dadea de pamant si o tinea astfel cu orele, chiar noptile
readucea in mine dureri, traume pe care doar intuiam ca le-am avut candva (atunci mi-am dat seama eu de ce tineam cu ostenatie sa nu fiu in situatia sa-l aud vreodata plangand)
si le aducea atat de dureros la suprafata ca totul devenea monstruos
nu puteam sa-l intarc, eu nu
si de fiecare data mai incercam odata sa ma ridic sa-i fiu mama asa cum eu intelegeam la un nivel rational sa-i fiu
si mai picam odata si ma mai simteam inca o data un monstru
si-mi era greu sa ma iert

incet, incet cu mari dureri reciproce ne-am regasit
eu pierdusem contactul cu el, iar el il cauta disperat, motiv pentru care ma impingea unde ma impingea
la noi a fost si o situatie particululara cu bendis, la nastere, care m-a determinat ca din acel moment sa o vad doar pe ea, ma deconectasem de la el
nu a fost un act constient, cautat, calculat, rational
atunci, la acel moment eu nici nu realizam ca se intampla

deci nu realizazem cand m-am pierdut de el ci realizam doar la nivel rational ca lui nu-i este bine, doar la nivel rational puteam sa-l vad, la nivel emotiv nicicum nu reuseam sa ma conectez la el
si faceam eforturi mari in acest sens, imi aduc aminte cam ii cautam ochii, cautam sa-l privesc incercand sa redescopar in mine acea stare de gratie pe care o simteam inainte de a se realiza ruptura
si nimic....
si reluam constienta fiind ca daca nu ma regasesc in ochii lui il nenorocesc
au fost anii cei mai dificili din viata mea, simteam ca traiesc pe muchia unei prapastii interioare in care era posibil sa alunec oricand
faceam eforturi disperate sa nu o fac, intr-un final am intrat si in depresie post partum (o tot amanasem, dar intr-un final m-a ajuns din urma)
iar eu, ca de obicei, ocultez multe despre mine, lasandu-le la suprafata doar in momentul in care sunt la adapost, am trecut peste

nu am sfaturi pentru tine, niciunul, doar sunt sa-ti spun ca orice ti s-ar intampla, vi s-ar intampla eu sunt si va inteleg
daca te ajuta sa vorbesti doar vorbeste

eu am reusit sa regasim un echilibru doar dupa ce am invatat sa ma iert, sa ma iubesc asa cum eram
si cu pasi mici, nu imi mai propuneam nimic din ceea ce cu felix inainte de nasterea fetei faceam cu naturalete si care rezulta in ochii celorlalti magie

si in fiecare zi invatam din nou sa ma bucur pentru micile mele realizari, si in fiecare zi cautam sa fiu cat mai blanda cu mine pentru a-mi putea permite sa ma uit in ochii lui fara sa ma simt din nou o mizerabila, sa-l vad pe el cel care cauta un echilibru pierdut sa nu ma vad pe mine descompusa

Julia deja le aveti voi pe ale voastre de gestionat, pentru moment nu permite nimanui sa intre in viata voastra, decat daca o face cu intelegere fata de voi.

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Oct 24, 2010 9:41 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 10, 2009 12:26 am
Mesaje: 55
Yahoo Messenger: florinaciuperca
Diana, am incercat de cateva ori sa o pun pe Cezara in sling, in pozitia de nou-nascut, dar se pare ca nu ii place, ar vrea, ca si Gruia, sa poata vedea in jur, nici in brate la orizontala nu sta decat dormind, cand e treaza vrea sus, pe umar. Apoi, nici asta nu agreeaza Gruia, adica sa o tin pe ea in sling, se agata de mine si plange spunand ca e mic (deci sa-l iau si pe el acolo) sau ca vrea in brate :(
Afara am mai iesit zilele astea, se mai ia cu joaca, dar tot vine din cand in cand la mine: 'casa, mami, tzitzi' .. in casa se opreste din ce face deseori si se posteaza la san, suntem parca intr-un film pe invers ... ne indreptam spre alaptat exclusiv :plang: , mananca extrem de putin altceva, lapte praf nu mai bea deloc (inainte bea zilnic cam 500ml), daca il intreb ce vrea sa manance, raspunsul este, invariabil: tzitzi!
Andreina, incerc, pe cat pot (si zic ca pot destul de mult, avand in vedere ca Cezara o accepta pe mama la 'colic dance' sau tinut in brate/adormit, in general orice nu include sanul (ea nu doarme cu tzatza in gura, suge rapid si ii da drumul)) sa fiu foarte disponibila pentru Gruia, ma joc cu el, il tin mult in brate, il alint, il includ in aproape tot ce fac, vorbim mult, avem multe momente cand suntem numai noi doi, observ ca pare sa se simta din ce in ce mai putin amenintat de aparitia surioarei, daca o aude plangand, imi spune sa mergem sa-i dam si ei tzitzi (evident, in acelasi timp cu el), chiar daca el era in acel moment la san, a redevenit deschis catre mine, ma cuprinde in brate zambind, ma pupa vesel ... numai suptul e foarte agresiv, in continuare, cel putin fata de baierele mele ..
Cel mai greu e seara si noaptea, la adormit si la trezirile de noapte, ca se suprapun si mi-e greu sa fac fata. Nu dormim impreuna, fetita are olici si are ore intregi noaptea de tzipete si zvarcoliri, ma plimb cu ea prin casa, incerc cat pot sa nu-l trezesc si pe Gruia, insa se mai intampla sa se trezeasca in acelasi timp si atunci plang amandoi si momentele astea ma termina psihic :tristuc:

Edit: vorbesc in fiecare zi, de multe ori pe zi, cu voi in gand si asa mi-e ciuda ca vine seara, noaptea si nu apuc sa scriu, pic rupta de oboseala si vreau sa prind somnul din prima secunda libera. Azi a fost o zi mai relaxata, adica neepuizanta, au fost si sotul, si mama acasa si s-au ocupat ei de copii, am reusit sa ma odihnesc si au adormit si puii mai devreme .. amandoi la san, in acelasi timp .. mi-am amintit ce am zitit aici, Claudia parca zicea ca se tineau copiii de mana cand ii alapta ... Gruia ii cauta manuta Cezarei si incerca sa ii puna un degetel de-al lui in palma ei sa i-l cuprinda :x

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 12:38 am        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
florina, doo vorbe (pe mare fuga)

1 vorbeste cu noi in gand si foloseste tot timpul pe care l ai sa dormi. stiu ca ai vrea sa spui multe, sa povestesti, sa simti un strop de timp al tau dupa ce adorm ei, dar sunt sigura ca somnul iti va face si mai bine decat discutiile cu noi. sincer, cred ca e cel mai subestimat lucru. dormi! cat poti de mult.

2. pe cezara poti sa o pui in sling (parca ai si cu inele, nu? daca nu, da un semn, inca sunt datoare la tine ;) ) pe sold. atat timp cat ii sustiibine spatele, e ok si pe sold. si pe gruia poti sa l iei pe soldul celalat.

nu stiu cum e cu doi, dar stiu cum e cu unul si cu firma. d s a intors aproape de alaptat exclusiv la 2 ani si la 3 ani. si a revenit numai cu multa dragoste si cu timp. si sunt sigura ca tot raul a fost spre bine, ca macar mi-am dat seama cat de greu era pt el in mom ala, poate altfel nu as fi fost asa constienta.

va imbratisez tare si sper sa se aranjeze lucrurile cat de repede

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 11:41 am        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 10, 2009 12:26 am
Mesaje: 55
Yahoo Messenger: florinaciuperca
As avea nevoie de sugestii/sfaturi despre cum pot sa-mi permit un somn de o ora ziua sau un drum la magazin sau la banca, adica activitati care tin de necesitate (nu mai zic sa ajung sa ma epilez!) cand am un copil super-atasat, care nu vrea decat cu mami TOTUL (buni nici macar nu-i poate schimba pijamaua :( )
Scuze pentru stilul telegrafic ..

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 7:47 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
O trimiti pe buni la magazin, sau la banca... Cu banca mai rezolvi cu Internet Banking.
Mai problematic vad somnul... dormi cand dorm copiii, lasi totul nefacut si te culci.
Epilat, dus chiar, hmmm, cat se poate de rapid :(

Sincer varsta aceasta de 2 ani mi s-a parut cea mai crunta, si nu vorbesc doar de un copil de 2 ani care s-a trezit cu o surioara pe cap, ci in general (adica si Teodora, a doua fiind, a avut niste faze nu tocmai pe placul meu la 2 ani... mai accentueaza si cu venirea fetitei... greu :( )

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 9:40 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 15, 2008 1:29 pm
Mesaje: 406
Localitate: Cluj-Napoca
Daca ai mei-tai sau ai de la cine imprumuta unul, incearca sa-l pui pe Gruia in mei-tai si pe Cezara in fata (brate, wrap, sling). Lui Vlad i-a placut mult in mei-tai, si acum ar sta, dar nu ma mai tine spatele. Cu dushul - eu apuc sa fac baie doar cu ei (imi pare rau daca suna descurajator), de epilat nu-ti pot spune nimic incurajator, dar pentru mine epilatul nu e o chestie prea importanta, cand erau ei doi mici ma faceam cu aparatul de ras, abia vara asta am reinceput sa ma epilez cu epilatorul si benzi de ceara. La salon inca n-am apucat sa ajung.

_________________
Imagine
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 9:46 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 15, 2008 1:29 pm
Mesaje: 406
Localitate: Cluj-Napoca
Si te admir pentru curajul si rezistenta ta, cand ai hotarat sa-i alaptezi in tandem, chiar si faptul ca te-ai gandit s-o faci mi se pare extraordinar! La fel cum le admir pe toate mamicile de aici care au alaptat si inca o mai fac!

_________________
Imagine
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 9:49 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
dar nici cu tatal nu sta? sau vine prea tarziu acasa? :(

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 10:59 pm        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Fetelor eu o stiu pe Nerantula, pica varianta sa ii care pe amandoi ca o rup. Cred ca ii este aproape imposibil sa stea cu Gruia in spate si cu fetita in brate, in plus ea a spus ca fetita sta cumintica in pat.
Eu sfaturi nu stiu sa iti dau din pacate la noi Alexei in perioada venirii pe lume a lui Dimitri nu mai era alaptat si s-a atasat foarte tare de tatal lui.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 26, 2010 1:59 am        Subiectul mesajului: Re: Tandem 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
florina, din cate am obs eu la noi, singura modalitate ca el sa nu te mai ceara atat e ca tu sa ii oferi mai mult decat are nevoie. si cred ca totul sta in asteptarile tale. ia o gura maaaare de aer si spune-ti ca momentele astea nu se vor mai intoarce niciodata.
1 nu mai sta pe net :D
2 in orice secunda cand gruia nu e dupa tine, du te tu dupa el. si pune i ca l iubesti. sau pupa-l. sau mangaie-l.
3 pune o pe mama sa faca tot ce nu inseamna copii. sa gateasca, sa stranga, sa mearga la piata.
4 uita de spalat :D sau fa-o cu el. intra cu el in cada in mom in care a adormit cezara.

incearca sa te relaxezi, sa enjoy momentele cu el. nu te mai gandi ca la o chestie care nu merge bine. gandeste te ca copilu' asta te iubeste la nebunie, ca i e teama sa nu te piarda, ca nu intelege ce i/vi se intampla.

stiu ca e usor de zis si greu de facut, am fost acolo, dar se poate. mult din ce se intampla tine si de cum te raportezi tu lucrurilor. mai intra pe dc si citeste-o pe paulush.

pune-o pe mama sa iti faca o cana de cioco calda sau ceva ce iti place tie mult de tot si savureaz-o. un capucino bun, un ceai bun de tot.

ia ti timp si fa un lucru pe zi numai cu gruia. mancati amandoi o banana uitandu-va unul la altul. faceti un calarit in pat. faceti ceva ce ii place lui mult. cauta ce zicea andreina, cauta sa-l privesti in ochi si sa iti faca placere sa faci asta. va veti incarca amandoi cu energie.

incearca sa te centrezi un pic pe el, sa nu il vezi ca cel care strica cumva echilibrul, ci ca cel care poate restaura totul.

e vreo sansa sa dormi cu el ziua si mama ta sa stea cu cezara ora aia?

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România