attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 12:19 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Mar 13, 2008 11:06 am        Subiectul mesajului: Suzeta 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Am citit acum cativa ani intr-o carte a lui Francoise Dolto ca suzeta este un fel de a minti copilul, ii substituim prezenta noastra, sanul mamei cu o bucata de cauciuc (cuvintele mele despre ce am retinut) si chiar ca a-i da copilului o suzeta este ca si cum i-ai crea cu buna stiinta o dependenta (suzeta ar fi pt bebe ca si tigarea pt adult).

Daca a citit cineva, sa imi reaminteasca, va rog in ce carte, ca sa reiau.

Intrebarea mea: ce parere aveti despre aceasta opinie? ce parere aveti despre suzeta?

Filotheei nu i-am dat suzeta, Teodorei da, si acum ma gandeam ca l-ar ajuta sa adoarma pe Matei, care nu adoarme decat in brate (si l asan noaptea). A-l purta tot timpul in brate este f greu pt mine (si fizic - are deja la o luna 5,300 kg, a avut 4,420 kg la nastere si pt ca Filothea sufera si pt ca nu mai fac nimic nimic asa - si sunt totusi 3 copii ...)

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 14, 2008 6:44 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
hai sa-ti zic cum vad eu treaba cu suzeta. deci ei pleaca de la un stomacel cat o aluna. si tzi. plus in primele zile de viata trebuie sa faca trecerea de la inauntru la afara. cu tine singura cunoscuta in ecuatie. ceea ce inseamna la san si la pieptul tau non stop. deci supt..la greu. si trecerea la fara tine si afara se face treptat, pana la 1-2-3-....ani. cel putin asta e calea naturala.

in secunda in care tzi nu mai e si e formula, el nu poate suge atat de mult cat instinctiv stie ca are nevoie. pt ca nu e tzi unde sa ia 5 guri si sa i se umple stomacelul pt 30min. apoi iar tzi. e formula care umple stomacelul 2-3h, ca tre' sa munceasca saracutul sa digere ditamai laptele praf. si atunci ce faci cu suptul? ca foame nu ii mai e dar el instinctiv stie ca trebuie sa suga. si vine..ta-na-na-nam...suzeta! salvarea....

DECI : sanul nu e pe post de suzeta ci suzeta in loc de san.

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 14, 2008 6:55 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Emi, cand nu poti da-i suzeta
eu am incercat s-o citesc pe Francoise Dolto, dar am abandonat iute,
nu era pe gusturile mele :D
dar in privinta suzetei cred si io acelasi lucru, adica suzeta e un mod de-a minti copilul
asupra unui aspect, acela ca-i creezi o dependenta as avea retineri
functioneaza in acest sens doar daca mama cauta sa scape de copil, iar copilul reuseste sa-si gaseasca linistea, sa se regaseasca in suzeta
dar tu nu cauti sa scapi de copil, esti constienta de importanta prezentei tale langa copil, atat doar ca mai ai 2 prunci care cer si ei macar sa fie schimbati si hraniti, mai ai un sot la munca, ba mai mult, am inteles ca esti constransa sa incepi munca
deci, cu inima usoara da-i suzeta atunci cand te simti depasita de situatie pentru ca sunt sigura ca chiar in prezenta acesteia vei reusi sa-l ajuti pe Mateias sa-si creeze constiinta continuitatii tale langa el

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 14, 2008 8:35 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
dar degetul cum e? Gheo a inceput sa suga degetul de vreo 10 zile. si daca nici eu nu-l alaptez si nu-l dragalesc.....
Si Sofia a supt degetul 2 ani, iar eu....vreo 15 :D

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 14, 2008 8:46 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
stai linistita, ca nu cred ca o sa-l suga obsesiv
face parte din procesul de cunoastere al corpului
alea de la picioare pe cand? :P

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 14, 2008 8:52 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
le suge deja.
dar asta a devenit supt din ala obsesiv. Azi aproape incontinuu. Cunosc diferenta....pana acu 10 zile era f rar. L-am lasat odata in patut juma de ora, se juca f frumos si n-am vrut sl deranjez, si a adormit cu degetu.
Peste 3 zile a racit....si s-a amplificat chestia.
cred ca si din cauza serului fiz in nas....a fost cam suparat si pe viata ca nu poate respira, si pe mine ca-l jignesc maltratandu-l cu tratamentul.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 14, 2008 9:42 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Sabina, ai incercat sa umidifici camera?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 14, 2008 10:06 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Oh, Sabina, bine ca ai adus degetele in discutie..ca eu deja imi si conturasem un subiect pe tema asta. Mi se pare si mie ca Alla-si suge degetele tare tare mult; o face cand ii e somn si mai nou o face in timp ce papa...de nici nu mai stiu ce prefera - degetele sau tzitzi :(. Ia o gura de laptic, apoi una de deget (prefera degetele mari, dar nu le refuza nici pe celelalte daca ii sunt la indemana). Si le baga in gura pana pe la jumatatea palmei, nici nu stiu unde-i incap! Intr-o vreme facea asta numai in somn, acuma o face mult in timpul zilei.

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 14, 2008 11:12 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
Gazzella, ii puneam serul pt tonele de muci, nu imi place ideea aia cu mucii trasi prin aspirator, asa ca ii bagam ser in nasuc, mult, si ieseau mucii singuri. E mult mai eficient. 2 zile nici n-a putut sa suga de atatia muci saracutul, acuma e mai bine, (ptiu ptiu ptiu. :lach: )
In rest, ii umidific camera si n-a fost nevoie de ser in nasuc. Doar acuma, la viroza....

Alla, ce sa zic...Sofia de la 4 luni si-a supt degetul, pana la fix doi ani cand a avut doua afte dedesubtul buzei de sus, si pur si simplu o durea sa-l bage in gurita. Dr noastra zice ca e un gest refelx....
eu cred ca la noi a fost chestia cu stat singurel la joaca....din joaca in joaca si-a descoperit placerea asta .
barbatu-meu zice ca e normal, si ca mult mai normal decat suzeta si daca ma vede cu asa ceva ma da afara din casa , LOL

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 15, 2008 5:50 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
gazzella scrie:
Emi, cand nu poti da-i suzeta

Un singur aspect, desi eu am reusit sa scap fara suzeta la Mona: am citit ca ar fi bine sa i se ofere suzeta doar dupa vreo 7-8 saptamani, cand s-a "instalat" deja relatia de alaptat ca lumea. Deci ar fi bine daca ai reusi sa mai astepti un pic, desi imi imaginez ca e greu cu 3 copii.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 15, 2008 9:08 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Eu i-am dat suzeta de la cateva saptamani. Nu pentru ca "sa scap de ea" ca oricum stateam toata ziua cu sanul in gurita ei dar o foloseam strict cand iesea din cadita, ii place asa mult apa incat la inceput urla infiorator la scoaterea din apa, daca o puneam la loc, gata. Si ca sa o pot imbraca, masaj etc fara siroaie de lacrimi ca ma durea sufletul, am decis sa-i dau suzeta. Mai tarziu, i-o dadeam cand nu putea adormi (pentru noi era exclus sa adoarma la san si s-o pun in patut) si apoi i-o scoteam.
Sta oricum foarte prost cu somnul de la inceput. Suzeta i-o dau exclusiv ca sa adoarma, apoi o da ea afara, ce-i drept se tot trezeste cand "isi aduce aminte" de ea si dupa ce i-o dau iar o scuipa dupa 2 min.
Nu i-am dat niciodata ca sa-i intarzii foamea (doamne fereste) sau ca sa-mi pot face eu linistita treburile.
Consider deci ca o calmeaza pentru somn fiindca altfel e jale cu adormitul. Sunt constienta ca probabil va deveni dependenta dar la maxim 2 ani o sa incercam sa-i explicam, sa se convinga singura sa renunte la ea.
Nici eu nu eram, teoretic, de acord cu suzeta insa Alise e un fenomen al nesomnului asa ca am hotarat sa-i dau. Nu ma simt vinovata pentru asta, am zis in ce conditii i-o dau si nu cred ca e un lucru gresit.


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 15, 2008 10:58 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Dum Ian 20, 2008 5:35 pm
Mesaje: 228
Localitate: bucuresti
eu cred ca daca copilul accepta suzeta e ok, Karo n-a vrut-o, am incercat de cateva ori
si sincera sa fiu, avand in vedere ca ziua doarme in bratele mele cu tzi in gura, m-as fi bucurat s-o fi luat
i-o lasam doar la somn

_________________
Karolina (10.06.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 15, 2008 11:06 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Eu i-am dat suzeta pe la o luna si-un pic, cred, si-am renuntat la ea pe la doua luni si ceva; mi se parea ca Alla arata a copil trist cu ea in gura, asa ca am preferat sa i-o scot (i-o dadeam cand ieseam afara, in carucior; e drept ca de-atunci nu mai sta in carucior decat daca doarme :)) )
I-am scos-o si din cauza "abuzului de suzeta" - copilul unor prieteni suuuge tot timpul suzeta si parca e pe alta lume; si parintii i-o indeasa in gura de cum o scapa pe jos...aproape ca nu i-am vazut/auzit gurita niciodata.
Dar la tine ma indoiesc ca s-ar pune asa problema...si adevarul e ca nici nu-mi pot inchipui cum e sa te descurci cu 3 copiii care te solicita!

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 15, 2008 1:02 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Ce retin:
- E bine sa i se dea suzeta dupa 7-8 sapt,
- daca o accepta,
- ca sa il ajute sa adoarma,
- nu ca sa scap de copil.

Nici mie nu imi plac copiii cu suzeta in gura - au o expresie tampa(sa ma scuzati). Teodora a luat suzeta pana la 1 an si 2 luni cand "a papat-o chit-chit"(ca asa m-a dus pe mine capul atunci), doar la somn.
Filo nu a vrut, dar mai mult nu am vrut eu.
Daca vad ca se ingroasa gluma cu adormitul, peste vreo 2 sapt ii dau suzeta.

Jocelyn, si Matei si Filo(cand era bebe mic) urla cand ii scot din baie. Ii puneam la san si se potoleau, apoi ii imbracam.

Apropos de Dolto - am aplicat sfatul ei la suptul degetelor la filo - i-am spus ca sunt degete nu titi, de cateva ori si nu le-a mai supt - avea aproape 4 luni si sugea doua degete - aratatorul si mijlociul.A tinut

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 15, 2008 1:13 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Emi scrie:


Apropos de Dolto - am aplicat sfatul ei la suptul degetelor la filo - i-am spus ca sunt degete nu titi, de cateva ori si nu le-a mai supt - avea aproape 4 luni si sugea doua degete - aratatorul si mijlociul.A tinut


La noi nu tine :D Degeaba ii explic eu ca din degete nu curge laptic...nu ma crede si testeaza :)

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România