attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:50 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Mar 26, 2010 10:48 am        Subiectul mesajului: Epidurala 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
Epidurala

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 11, 2010 4:26 pm        Subiectul mesajului: Re: Epidurala 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 15, 2008 1:29 pm
Mesaje: 406
Localitate: Cluj-Napoca
Multumesc de traducere, Micky!

Tare as vrea sa mi se mai dea o sansa sa nasc, s-o fac fara epidurala. Pe amandoi copiii i-am nascut cu epidurala, la primul am avut un travaliu greu, provocat inainte ca organismul meu sa fie pregatit de nastere, dar mi s-au rupt membranele. Dupa 10 ore de dureri intense, cu dilatatie de 3 cm in alea 10 ore, i-am implorat sa-mi faca epidurala, a fost intr-adevar o mare usurare, care a durat inca 6 ore. La cea de-a doua nastere, stiind prin ce am trecut prima data, am spus din start ca vreau epidurala, dupa aia mi-a parut rau, pentru ca am nascut repede, in 3 ore de cand am ajuns la spital, poate daca nu era epidurala as fi nascut mai repede si poate ca as fi reusit sa alaptez, a doua oara, ca prima data au fost prea multi factori care m-au impiedicat s-o fac. Asa ca inca mai sper la o sansa sa nasc, fara epidurala, si sa si alaptez. Daca mi se intampla, promit sa inrosesc forumul asta cu intrebari legate de alaptare! :)

_________________
Imagine
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 11, 2010 4:35 pm        Subiectul mesajului: Re: Epidurala 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 01, 2010 9:28 am
Mesaje: 93
Localitate: Israel
Eu daca ar fi sa mai nasc o data nu as mai face epidurala,am ramas cu dureri de cap ingrozitoare,cand ma apuca abia daca-mi trec dupa o zi.Iau pastile foarte puternice si abia daca-mi trece durerea.Plus ca la mine epidurala n-a prins,am urlat in gura mare de durere timp de 12 ore cat m-a tinut travaliul.Daca stiam ca va fi asa cu siguranta nu mai faceam anestezia.Plus ca o perioada buna dupa anstere abia daca puteam sa ma ridic din pat din cauza durerilor de spate,ma durea groaznic locul in care mi-a fost facuta anestezia.Am auzit cazuri si cazuri in care s-au simtit si se simt bine mamicile dupa epidurala si unele care au patit ca mine si inca au dureri si nu mai scapa de ele.Dar ce nu face omul cand e disperat si nu mai poate de durere?epidurala....bat-o vina,mai bine nu mai exista :plang:

_________________
carmenusapusa

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 11, 2010 5:12 pm        Subiectul mesajului: Re: Epidurala 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
oooo, eu am la activ 2 cezaria(sau e?)ne. daca va spun ca la a doua nastere am urlat cerand cezariana, ma bateti? de la cinci dimineata cand s-a rupt apa pana la unu dupa amiaza am avut dureri groaznice, mi s-a facut si epidurala si nu ma mai durea, insa nu ma dilatasem decat un cm. plangeam si ma rugam de dr sa imi faca cezariana ca nu mai suport. dr spunea ca suport, nu mor, sa mai astept ca poate pot sa nasc normal. mi-a si zis ca sa strig cat pot, sa o si injur dar ca ea ma lasa sa mai astept... poate nasc normal. desi atunci o uram, a fost un dr de nota zece, mai rar asa... cand s.a schimbat tura si a venit alt dr, a venit sa ma vada, eu eram deja terminata si de oboseala si de dureri si atunci mi-a facut epidurala ca sa ma linistesc ca deja o luam razna si mi-a spus ca gata, e cezariana.

daca voi mai avea un alt copil, acum zic ca o sa cer cezariana, insa cu siguranta cand ar veni sorocul, tot as astepta sa vad daca nasc normal. si sigur as face o chestie pe care nu am facut-o (la cezara din lipsa de informatie, de bani, de toate... iar la sofia din lipsa de timp pt ca lucram opt ore) si anume as merge la cursuri de respiratie. cand eram in durerile acelea mari, a venit o infirmiera, care mirosea muuult a tigara si era si cam uratica asa, oricum, in momentul ala cand am vazut-o ca vine si ma ia de mana si mirosea atat de tare a tigara, imi venea sa ii zic sa plece. insa, na, am tacut si bine am facut. m-a luat mai strans de mana si m-a certat ca de ce nu am mers la exercitiile de respiratie. si mi-a zis cum sa fac. va jur ca nu ma mai durea atat de tare. insa cum a plecat, cum nu am mai putut face ce imi zisese sa fac. cand i-am simtit mirosul de tigara, parca am simtit cel mai frumos miros posibil si am strigat-o ca din gura de sarpe sa mai vina la mine. era cel mai iubit om de pe pamant. :)

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 11, 2010 5:42 pm        Subiectul mesajului: Re: Epidurala 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 01, 2010 9:28 am
Mesaje: 93
Localitate: Israel
Eu am facut cursuri de respiratie in ultimul trimiestru de sarcina dar cand a fost vorba sa pun in parctica deja nu mai reuseam de durere.Uitasem cum si cand sa respir si chiar daca asistentele imi spuneam tot n-am reusit sa ma calmez.Cel mai tare m-a linistit urlatul,am urlat cat m-a tinut vocea si gura ,numai asa mai scapam de durere iar 2 zile dupa nastere eram muta,nu mai aveam voce.Ce sa zic....am suferit enorm dar totul a meritat.Uneori ii zic sotului ca daca era el in lcoul meu sa nasca n-ar fi reusit,el a stat langa mine pana si-a vazut fata,i-a taiat cordonul,a luat-o primul in brate dar mi-a zis ca abia acuma isi da seama prin ce trece o femeie pt copilul ei si ce inseamna sa fii mama.Dupa ce am nascut mai avea putin si-mi pupa picioarele :D

_________________
carmenusapusa

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 12, 2010 10:47 am        Subiectul mesajului: Re: Epidurala 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Eu marturisesc ca epidurala mi-a fost de mare folos. Ce se intampla, aveam contractii f dese, la 3 min, dureri ca la... nastere si nu ma dilatam deloc. Aveam dilatatie 3-4 si contractii cum am zis de ore intregi. Eu eram decisa sa nasc fara epidurala, dar cum dura atat si bebe a fost monitorizata pentru ca intrase in brahicardie, cand am simtit ca o iau razna (desi nu scoteam un sunet), am cerut epidurala. Cand am ajuns la dilatatie 4 mi-au facut-o si imediat am inceput sa ma dilat si m-am relaxat. Totusi, dorinta mea a fost sa nu fiu anesteziata astfel incat sa nu pot coopera cand imping. Motiv pentru care atunci cand a trebuit sa imping, efectul trecuse, eu am simtit tot si cooperat asa cum trebuia ca sa nu ma rup, ma abtineam cand imi spunea dr s.a.m.d. Deci pentru mine epidurala a fost intrutotul benefica.


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iul 31, 2010 11:20 pm        Subiectul mesajului: Re: Epidurala 
fara epidurala nu cred ca ma tineau puterile sa nasc, dupa 34 de ore de travaliu acasa (nasterea a durat in total 45 de ore).
dupa 2 nopti nedormite, fara mincare si contractii extrem de puternice si ineficiente, epidurala m-a ajutat enorm.
a fost mentinuta prost si un picior mi-a amortit complet asa incit impinsul a fost extrem de greu de controlat dar nu imposibil. intr-adevar (pentru ca nu am vrut episiotomie) m-am rupt intravaginal, nu numai perineul, in exterior. acum insa totul este vindecat. m-au ajutat cu vacuum (ajutat, nu tras, e o diferenta).
in ciuda tuturor interventiilor, fetita mea a avut 10 la testul apgar si a inceput sa suga la citeva minute de la nastere.
are acum 6 luni si este alaptata exclusiv. nu am vazut nici un fel de efecte secundare pentru ea sau pentru mine.
inainte de nastere eram 100% adepta nasterii naturale. numai ca uneori... nu se poate.
nu va simtiti vinovate pentru ca ati apelat la epidurala dar nici nu o folositi decit daca este absolut necesar.
in ceea ce priveste legatura dintre epidurala si insuccesele alaptatului... exemplul meu o infirma.

claudia


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 01, 2010 9:32 am        Subiectul mesajului: Re: Epidurala 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
claudia75 scrie:
in ceea ce priveste legatura dintre epidurala si insuccesele alaptatului... exemplul meu o infirma.

Faptul ca poate pur si simplu ai avut noroc chior ca NU au fost probleme cu alaptatul nu-l iei in considerare?

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 01, 2010 9:51 am        Subiectul mesajului: Re: Epidurala 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
exceptii mai sunt. noroc sau intamplari ... poate sunt naiva dar la mine functioneaza fff bine gandirea pozitiva :D
eu am nascut prin cezariana cu epidurala si NU am avut probleme cu alaptatul. dupa cca 3 ore l-am avut la san si ... a supt.

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 01, 2010 10:05 am        Subiectul mesajului: Re: Epidurala 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
dodosasha scrie:
exceptii mai sunt. noroc sau intamplari ... poate sunt naiva dar la mine functioneaza fff bine gandirea pozitiva :D
eu am nascut prin cezariana cu epidurala si NU am avut probleme cu alaptatul. dupa cca 3 ore l-am avut la san si ... a supt.

Eu am gandit asa de pozitiv, ca nu mi-am cumparat nimic inainte de nastere, cum tot citeam pe parinti.com, nici pompa de muls, nici biberoane, nici tetine ... fapt pentru care cand am iesit din spital primul drum a fost la Rossmann sa cumpar biberoane, tetine si ... lapte praf. Al doilea drum a fost la doctorita mea gine sa-mi iau reteta pentru pompa de muls (mai tarziu mi-am cumparat una mica, dar electrica, asta a fost una mai mare pe care nu mi-as fi permis s-o cumpar).

Si eu am nascut prin cezariana, dar cu rahianestezie, si mi-a pus-o la san dupa vreo jumatate de ora, si a si supt, dar ... a supt in gol! Si am plecat de la spital in a opta zi de viata si inca nu mi se instalase lactatia, abia cand avea ea trei saptamani am reusit sa renunt la completarea cu formula. Si asta doar ca ma "scuturase" Noe (mamaluieric), ca altfel probabil as fi mers pe alimentatia mixta pana as fi ramas fara lapte. Desi citisem o gramada inainte, si, cum ziceam, numai negativ nu pot spune ca am gandit.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România