attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:36 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Mai 20, 2010 11:58 am        Subiectul mesajului: refuzul somnului 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
o problema recent aparuta si greu de "indurat" pentru mine; greu nu pentru ca mi-e greu sa o las nedormita ci greu pentru ca starea ei de oboseala si somn+refuzul de a se culca se materializeaza in crize lungi :(
azi:
-somn de noapte 7h
-la 8 dimineata ma pregatesc sa ies afara, ii arat hainele, ii spun ce treaba avem si ii las timp sa se "pregateasca" de iesire;la 9si 30 dupa ce ne-am jucat in tot acest timp ii aduc aminte de planurile mele si ii spun ca la 10 vreau sa ies din casa; a intins-o cu diverse pretexte; ma gandesc ca e ok, o fi avand motive, ma despachetez si zic ca e in regula sa ramanem deocamdata in casa. incepe plansul, cascatul...etc. imi dau seama ca ii e somn.
-la 10 ii propun sa ne bagam in pat sa ii citesc; imi cere lapte; apoi au urmat 2 povesti citite si recitite, foieli de pe o parte pe alta, plansete, cereri peste cereri
-la 12:20 ceruse olitza si adomea pe ea :tristuc: in sfarsit a adormit in bratele mele

in ultimile saptamini au tot fost zile in care a adormit in transportul comun prin oras, in scaunul de masa in bucatarie, in parc in leagan...etc.

cum ati facut?
am citit ca ar fi un comportament des intalnit si normal intre 2-3ani.....nu ma ajuta cu nimic sa stiu acest lucru.

p.s: pina la aceasta varsta a adormit in maxim 5minute, cand a vrut ea, la san; acum nu are sanul

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 21, 2010 9:38 am        Subiectul mesajului: Re: refuzul somnului 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:24 pm
Mesaje: 700
poate te ajuta daca iti spun ca si noi ne confruntam cu aceeassi problema. la noi se mai adauga si trezirea surioarei :( .
zic ca te ajuta la stransul din dinti, bineinteles, ca in alt mod ...? as vrea si eu o solutie - miracol.

_________________
Imagine
Imagine
http://piticiculipici.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 21, 2010 5:02 pm        Subiectul mesajului: Re: refuzul somnului 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
Radu a trecut prin astfel de perioade . Solutie n-am avut, insa am renuntat la a-i propune macar somnul si-i eram alaturi in momentele de criza, de frustrare, de nervi, de oboseala acumulata care se manifesta navalnic.
De multe ori m-am intrebat ce ascunde o astfel de perioada, de ce anume nu vrea sa se rupa, sau ce temeri are ce nu-l lasa linistit, ptr ce se lupta asa....( de fiecare data am descoperit - sau nascocit :D? - alte si alte motive posibile)
Urmatorul aspect insa mi s-a parut evident la noi: din momentul in care n-a mai avut presiunea , oricat de mica, din parte-mi cum ca ar fi vremea de somn, mare a fost schimbarea.
Acum chiar este in faza in care nu vrea sa doarma la pranz iar seara se culca la 11-12. Intre timp a inteles ca eu am nevoie de-o pauza, cat de mica peste zi, iar scenariul e urmatorul: eu ma intind langa Tudor la pranz iar Radu e liber sa se joace, atat timp cat nu face zgomot. Absolut in fiecare zi a sfarsit prin a veni langa mine sa-l iau in brate si a adormit. Practic are nevoie de odihna, dar in termenii lui - iar mie asta , pan la urma, mi se pare ca-i firescul . (ca-s chiauna de oboseala cateodata asta-i problema mea)

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 22, 2010 7:12 am        Subiectul mesajului: Re: refuzul somnului 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
gabman, si eu m-am gandit ca e ceva ce poate o sperie sau ceva de care nu se poate rupe.....am bajbait pe ici pe colo dar nu m-a lamurit;
ieri, am renuntat si eu la orice idei legata de somn; rezultatul a fost o zi fara crize; doar faza cu nevoia mea de odihna nu s-a "rezolvat" :D cand m-am intins explicandu-i ca sunt obosita....a zis: "vreau afara!"
s-a trezit la 6 dimineata (adica tarziu :D ) iar la 8 seara dupa 5h in total pe afara,nedormita la pranz, eu eram :o si de-a dreptul invidioasa ca ea are atata energie sa faca diverse acrobatii cu taica'su

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 22, 2010 12:45 pm        Subiectul mesajului: Re: refuzul somnului 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:24 pm
Mesaje: 700
la noi nu a functionat nici "da-i pace", nici explicatiile cu nevoia de somn (la toti).
mai zicem ca avem nevoie de odihna pentru ca: oboseala, nervi, bla-bla-bla, dar asteptam sa constientizeze ca daca ii e somn si doarme putin cand ii e somn, nu pierde nimic important. are impresia ca, atunci cand doarme se petrec toate lucrurile placute, iar ea le pierde.

_________________
Imagine

Imagine

http://piticiculipici.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 04, 2010 9:04 pm        Subiectul mesajului: Re: refuzul somnului 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
tot pe acolo suntem :tristuc:
nu face fata oboselii, dar parca se lupta cu ceva/cineva, opune un soi de rezistenta si nu inteleg la ce;
se trezeste intre 6 si 7 dimineata, per total doarme 10-11h(noapte +pranz,daca are pranz)
daca doarme la pranz, seara decurge mult mai lina si mai frumoasa, mai avem timp de o ieseala, ea e senina; daca nu doarme la pranz atunci incepand cu ora 16 oboseala ii pune capac, e irascibila, nervoasa, are fata cazuta, ochii impaiengeniti dar e hiperagitata; agitatia asta ma ingrijoreaza :-S
am urmarit, incercat: daca nu ii propun, vorbesc, sugerez somnul ea efectiv nu imi cere sa se culce; daca incerc sa o atrag in ritualul de somn si nu reuseste sa adoarma e totul pierdut

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 04, 2010 9:14 pm        Subiectul mesajului: Re: refuzul somnului 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
si la noi e la fel. insa. in cazul nsotru, sigur e faptul ca e in vacanta, ca se trezeste mai tarziu,nu mai face atatea cjhestii etc. la noi merge inca solutia sanul, insa trebuie sa astept sa doarma sofia ca sa ii dau si cezarei acolo cateva minute de tzitzi.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 04, 2010 9:22 pm        Subiectul mesajului: Re: refuzul somnului 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Uika, daca te culci tu, dar nu sa te prefaci, ci chiar sa te culci, nu se cuibareste langa tine?
Imi aduc aminte de mine, venisem odata dupa o tura de noapte, pe cand inca lucram in spital, franta de oboseala. El avea vreo 2-3 ani. Nu-mi dau seama cand am adormit, dar imi aduc aminte ca m-am trezit speriata, nu-l auzeam jucandu-se langa mine si am fugit disperata in toata casa, deja vinovata ca am adormit. L-am cautat peste tot si nu l-am gasit, imi tremura sufletul. Iar el... el dormea linistit intr-un coltisor de pat, desi era doar vreo 11 ceasul. :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 04, 2010 9:28 pm        Subiectul mesajului: Re: refuzul somnului 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
somnorici scrie:
Uika, daca te culci tu, dar nu sa te prefaci, ci chiar sa te culci, nu se cuibareste langa tine?
Imi aduc aminte de mine, venisem odata dupa o tura de noapte, pe cand inca lucram in spital, franta de oboseala. El avea vreo 2-3 ani. Nu-mi dau seama cand am adormit, dar imi aduc aminte ca m-am trezit speriata, nu-l auzeam jucandu-se langa mine si am fugit disperata in toata casa, deja vinovata ca am adormit. L-am cautat peste tot si nu l-am gasit, imi tremura sufletul. Iar el... el dormea linistit intr-un coltisor de pat, desi era doar vreo 11 ceasul. :)


Asta mi-aduce aminte de ceva intamplat prietenei mele, avea doua fete si era insarcinata cu bebe3, fata mare, 3 ani, cea mica 1. S-a dus s-o culce pe cea mica si, doborata de oboseala, a adormit si ea. Cand s-a trezit, pe la 1 noaptea, cea mare era in sufragerie, se juca cu papusile in liniste :D

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 04, 2010 9:31 pm        Subiectul mesajului: Re: refuzul somnului 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
:)) Na faza!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Aug 05, 2010 5:21 am        Subiectul mesajului: Re: refuzul somnului 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
somnorici scrie:
Uika, daca te culci tu, dar nu sa te prefaci, ci chiar sa te culci, nu se cuibareste langa tine?
Imi aduc aminte de mine, venisem odata dupa o tura de noapte, pe cand inca lucram in spital, franta de oboseala. El avea vreo 2-3 ani. Nu-mi dau seama cand am adormit, dar imi aduc aminte ca m-am trezit speriata, nu-l auzeam jucandu-se langa mine si am fugit disperata in toata casa, deja vinovata ca am adormit. L-am cautat peste tot si nu l-am gasit, imi tremura sufletul. Iar el... el dormea linistit intr-un coltisor de pat, desi era doar vreo 11 ceasul. :)


e maricica
ai mei nu dorm peste zi cam de doi ani, cred, oricum de muult
si poate e chiar in acea perioada prag, cand pe de o parte n-ar dormi ca sa nu piarda lumea (la ai mei sigur era asta, la bendis era totul destul de evident), pe de alta parte sunt prea mici ca sa functioneze ok far un somn peste zi cand si cand

si cand o vedeam rupta, dar disperat sa nu doarma ca sa nu piarda ceva din cea ce se intampla langa ea ma culcam eu cu gand ca chiar dorm
si doar atunci isi permitea sa ase abandoneze somnului
si si acum daca se intampla (foarte rar!) sa doarma peste zi dorm pentru ca dorm eu, se cuibaresc cumva langa mine
asta daca nu continua sa se joace prin casa linistiti (hmm, acum ca ma gandesc cand dorm au decenta sa nu-mi inunde casa)

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Aug 06, 2010 8:26 pm        Subiectul mesajului: Re: refuzul somnului 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
somnorici scrie:
Uika, daca te culci tu, dar nu sa te prefaci, ci chiar sa te culci, nu se cuibareste langa tine?


mie, de fel, nu imi place somnul si mai ales cel de pranz mi se pare o pierdere de timp (oare cui ii seamana copilul :D ), DAAAAAAAR acum, in sarcina, efectiv nu fac fata numai cu somnul de noapte si in cel mai firesc, natural si sincer mod mi se face somn, ma pleostesc, si ma scurg....si Nu, nu a functionat! dimpotriva atunci incepe sa sara pe mine. Nu i-am zis sa doarma cu mine, i-am explicat doar frumos ca eu nu mai am energie, imi trebuie odihna....nimic nu a convins-o inca sa ma lase sa dorm, apoi sa se culce si ea. din pacate, in starea asta de oboseala, mi s-a intamplat sa-mi pierd controlul si a iesit urat :( , asa ca mai bine imi iau gandul, imi rezerv juma' de cafea (din cea de dimineata), si in ultima-ultima instanta imi iau o cola mica sa fac fata. Dar despre frustrarile mele legate de nesomnul meu.....alta data.

acum 2 zile am incercat sa fiu mai ferma :disperat: , calma, iubitoare, dar am insistat sa ne culcam....... :capdezid: a iesit o tortura; si mi-am promis si i-am spus si ei ca nu ii mai spun/sugerez/propun sa se culce, ca somnul ii apartine. ii apartinea si pina acum, dar ma simteam responsabila de starea ei de oboseala, disperam si ma framantam sa rezolv cumva.

andreina, asta cred si eu : "si poate e chiar in acea perioada prag, cand pe de o parte n-ar dormi ca sa nu piarda lumea, pe de alta parte sunt prea mici ca sa functioneze ok far un somn peste zi cand si cand", partea subliniata nu o inteleg/vad ...., adica nu am vazut-o clar exprimata la ea; deci mie nu imi e foarte clar de ce nu vrea sa doarma la pranz, dar e foarte clar ca nu vrea

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Oct 15, 2010 8:37 am        Subiectul mesajului: Re: refuzul somnului 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 21, 2010 8:17 am
Mesaje: 94
Uika, ma regasesc in tot ce ai spus despre somnul copilei.
Am citit pe la celelalte subiecte ca ai nascut, felicitari si multa sanatate la toata familia !!
Daca dupa tot ce ai de facut acum prin casa cu 2 copii reusesti sa mai intri pe forum si iti mai aduci aminte de subiectul asta, spune-mi te rog cum ai evoluat lucurile la voi in privinta somnului si ce solutii ati mai gasit

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Oct 15, 2010 10:26 am        Subiectul mesajului: Re: refuzul somnului 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
Tango, lucrurile s-au mai aranjat, in timp. Nu am gasit solutia miraculoasa. Incet-incet a reinceput sa doarma. Ne jucam(ceva mai pasnic gen puzzle,papusi,autocolante,citit), in pat, pe mine ma ia somnul ii spun ca efectiv nu mai pot tine ochii deschisi(si asta foarte sincer) si ca eu ma intind, ea ramane langa mine si de regula in catva minute doarme si ea. La fel e si cu tatal ei. Nu ii spunem sa inchida ochii, sa faca liniste sau alte cele (mentionez asta pentru ca asta aude foarte mult la gradinita si e foarte necajita).
Mai sunt zile(acasa) in care nu doarme, dar putine; ziua(in care nu doarme) ramane mai scurta, totusi mai usoara ca pe vremurile cand deschideam subiectul, adica desi Matea e obosita parca ne gestionam mai bine.

Multumesc pentru urari!

Succes in gasirea unui moment pentru somn!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România