attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 12:02 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Mai 06, 2010 8:43 pm        Subiectul mesajului: Pay pal 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Aici sau la non-ap...

Bai, ajutati-ma si pe mine cu un rezumat la pay pal. Sunt varza, pur si simplu nu reusesc sa inteleg nimic de pe siteul lor :>

Asa, ca pentru prosti :P se poate?

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 06, 2010 8:58 pm        Subiectul mesajului: Re: Pay pal 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
aia!!
eu m-am chinuit ceva cu el
spune exact ce nu reusesti sau ce vrei sa faci

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 06, 2010 9:20 pm        Subiectul mesajului: Re: Pay pal 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
pai vreau sa pot sa primesc bani de afara.
m am uitat la biznis da' jur ca nu inteleg o iota.

bun, recunosc ca s super obosita, totusi...

hai ca mai incerc cand s o culca d

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 06, 2010 9:54 pm        Subiectul mesajului: Re: Pay pal 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Eu am folosit PayPal doar ca să dau bani, nu ca să primesc, aşa că s-ar putea să nu cunosc bine ce te interesează, dar... ideea este că un cont PayPal trebuie „legat” de unul sau mai multe conturi bancare/cărţi de credit/instrumente financiare care funcţionează în afara online-ului. Şi o dată una sau mai multe legături d-astea făcute, PayPal poate jongla cu banii din conturile cu pricina.

Nu ştiu cum e cu băncile din România, dar în ce priveşte interacţionatul cu băncile din Canada, PayPal funcţionează fără greşeală (i.e. face automat conversii de valută când cumpăr în altă monedă).

În altă ordine de idei, parcă ţin minte ceva reclamă PayPal de acu' câţiva ani cum că oricine are o adresă de e-mail poate primi bani via serviciul lor. N-am încercat niciodată, dar nu văd cum naiba ar putea funcţiona dacă destinatarul nu-şi are un cont pe la ceva bancă care să fie legat, via adresă de e-mail, la un cont PayPal. (Ultima oară când am încercat n-au intrat prea bine banii-n e-mail; monezile cam zdrăngăneau pe tastatură :-).)

Bottom line: după ce-ţi creezi un cont PayPal caută cum faci legătura la unul bancar (pe care deasemenea trebuie să-l ai). N-ar trebui să fie complicat, că doar din asta-şi câştigă pita ăia de la PayPal. Dă un semn dacă te-mpotmoleşti...

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 06, 2010 9:55 pm        Subiectul mesajului: Re: Pay pal 
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
dupa cum am constatat, paypal pentru Romania nu e totuna cu paypal pentru Italia si nici cu paypal pentru Germania (care iar difera intre ele), si pentru ca a raspuns si Augustin intre timp, cre' ca nu e nici acelasi cu paypal Canada :D, asa ca nu te poate ajuta decat cineva din Romania, dar ce-ti pot spune e ca de cand si-a facut Ralu' contul de ex. s-au "inrautatit" conditiile. Parca MaMitza si-a facut cont relativ recent (sau doar a vrut? :-S :>).

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 06, 2010 10:12 pm        Subiectul mesajului: Re: Pay pal 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Eu mi-am facut ca sa dau bani, nu am citit cum e sa iti faci ca sa primesti. Procedura ca sa dai e absolut banala intri pe site-ul lor cauti Romania si de acolo te duce valul. Apoi astepti extrasul de cont sau dai fuga la banca sa il ceri sau il citesti de pe online banking, completezi si gata contul. Al meu este legat de un cont pe care am si un card de credit.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 06, 2010 10:24 pm        Subiectul mesajului: Re: Pay pal 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
aha, incep sa ma luminez. saru'mana

cu valuta nu ar trebui sa fie o problema, de cateva luni incoace si la noi se fac carduri intr o singura moneda si se schimba moneda automat.

ca idee de super schema :D
inainte aveam un cont de euro, unul de lei si unul de usd @-) la alea de valuta nu puteai sa ti faci card si/sau sa cumperi on line decat dupa 6 luni...dupa cateva luni peste alea 6 (ca am uitat sa numar) am mers la banca sa mi fac card in usd pt shopping. si deja nu se mai putea face card in usd pt ca facusera chestia cu o singura moneda si converteau ei. problema era ca [] cardul meu de lei era facut dupa modelul vechi, deci nu mergea pt usd/euro. asa ca m-am dus la banca si a trebuit sa dau cardul de lei si sa astept o saptamana sa mi l schimbe pe altul tot in lei, dar care face conversia automat @-)

nu poa' sa fie mai greu de atat sai dau de cap lu' paypal :D

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 06, 2010 11:16 pm        Subiectul mesajului: Re: Pay pal 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
admin scrie:
dupa cum am constatat, paypal pentru Romania nu e totuna cu paypal pentru Italia si nici cu paypal pentru Germania (care iar difera intre ele), si pentru ca a raspuns si Augustin intre timp, cre' ca nu e nici acelasi cu paypal Canada :D, asa ca nu te poate ajuta decat cineva din Romania, [...]


Măi, să fie! De unde atâta varietate? Modelul de business trebuie să fie acelaşi (cont bancă <-> cont PayPal). Diferenţele trebuie să vină de la interfaţa PayPal cu banca, plus eventuale condiţii legislative locale. Nu m-aş aştepta să fie chiar aşa mari diferenţe de la o ţară la alta.

admin scrie:
[...] dar ce-ti pot spune e ca de cand si-a facut Ralu' contul de ex. s-au "inrautatit" conditiile.


Ce s-a mai introdus? Promisiunea solemnă că trebuie să cumperi un kil de măsline pe lună, pentru ca astfel să ajuţi la redresarea economiei greceşti? :-)

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Ultima oară modificat Joi Mai 06, 2010 11:39 pm de către amoga, modificat 1 dată în total.

Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 06, 2010 11:38 pm        Subiectul mesajului: Re: Pay pal 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
diana scrie:
inainte aveam un cont de euro, unul de lei si unul de usd @-) la alea de valuta nu puteai sa ti faci card si/sau sa cumperi on line decat dupa 6 luni...


Ce regulă aiurea! Ce se-ntâmpla în alea şase luni? Se coceau biţii care stocau valoare banilor pe hard-discurile băncii?


diana scrie:
dupa cateva luni peste alea 6 (ca am uitat sa numar) am mers la banca sa mi fac card in usd pt shopping.


Pentru ce altceva poţi să-ţi faci card, dacă nu pentru shopping (i.e. posibilitatea de a face cumpărături)? Sper să nu-mi spui că-n România ai şapte carduri pentru acelaşi cont: cu unul depui bani la automat, cu altul scoţi bani de la automat, cu altul plăteşti în magazinele vopsite-n dungi, etc.


diana scrie:
si deja nu se mai putea face card in usd pt ca facusera chestia cu o singura moneda si converteau ei. problema era ca [] cardul meu de lei era facut dupa modelul vechi, deci nu mergea pt usd/euro. asa ca m-am dus la banca si a trebuit sa dau cardul de lei si sa astept o saptamana sa mi l schimbe pe altul tot in lei, dar care face conversia automat @-)


Un card e un ID, nu un container de bani. Ce e în spatele ID-ului (conturi, facilităţi de plată, etc.) depinde de bucătăria internă a băncii sau instituţiei emitente (Visa,...), n-are nici o legătură cu forma fizică a cardului. Nu cardul în sine face conversia de valute, ci ceva progrămaşe rulând prin subsolurile vreunei bănci... Pare aiurea să-ţi ceară schimbarea unui ID cu alt ID, când fix tot aia faci cu ambele -- autorizezi tranzacţii pe un cont. Dar nah, parcă te poţi pune cu birocraţia (fie ea de Stat, de bănci, de companii de asigurare, etc.)...


diana scrie:
nu poa' sa fie mai greu de atat sai dau de cap lu' paypal :D


Indeed :-).

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 5:13 am        Subiectul mesajului: Re: Pay pal 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
nu-mi iese sa anulez mesajul asa ca sterg ce-am scris.
cer intai voie Andreinei sa pun un link.

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 7:14 am        Subiectul mesajului: Re: Pay pal 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
sigur, sigur!
inca o data, cat timp ne este util noua tuturor sau doar unora din noi (diana) nu consider ca-s spam astfel de link-uri si nu avem forumuri "concurente"
as considera inoportune interventiile cuiva atunci cand lasa link-uri cand multe ar converge intr-o singura directie, cand multe ar fi date fara solicitarile exprese ale cuiva ci doar servite obsesiv "ca eu stiu si aceasta este calea"
nu cred ca-i cazul.

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 7:22 am        Subiectul mesajului: Re: Pay pal 
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
amoga scrie:
Măi, să fie! De unde atâta varietate? Modelul de business trebuie să fie acelaşi (cont bancă <-> cont PayPal). Diferenţele trebuie să vină de la interfaţa PayPal cu banca, plus eventuale condiţii legislative locale. Nu m-aş aştepta să fie chiar aşa mari diferenţe de la o ţară la alta.

Diferentele constau din tipurile de cont oferite, de care tip de cont depind si taxele pe care trebuie sa le platesti cand primesti bani.
In Germania sunt doua tipuri de cont:
1. Pentru cumparatori si pentru vanzatori particulari
2. Pentru vanzatori online "de meserie".
Cand transferi bani de pe contul paypal pe contul tau bancar o faci gratis. In Italia costa un euro pentru transferatul sumelor sub 99,99 EUR daca o faci pe un cont legat de un credit card. La nemti nu se face aceasta diferenta.

Paypal Italia diferentiaza intre transfer de bani pentru cumparaturi (taxe intre 1,8%-3,4%+35 centi) si transfer de bani catre alti membri de familie sau prieteni (taxe de 3,4%+35 centi). Paypal Germania diferentiaza intre trasfer in cadrul UE+Norvegia, Islanda, Liechtenstein (1,9%+35 centi) si transfer in alte tari (3,9%+35 centi), plus ca vanzatorii profesionisti primesc rabat la taxe in functie de banii incasati (taxe intre 1,2-1,7%+35 centi in cadrul UE respectiv 3,2-3,7+35 centi pentru restul).

amoga scrie:
Ce s-a mai introdus? Promisiunea solemnă că trebuie să cumperi un kil de măsline pe lună, pentru ca astfel să ajuţi la redresarea economiei greceşti? :-)

:D Nu mai stiu exact, dar stiu ca se modificase ceva, poate stie Ralu'.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 8:05 am        Subiectul mesajului: Re: Pay pal 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Diana, mi-am facut eu recent, insa doar am trimis bani. De primit inca nu am primit.

Am intrat pe site, am completat datele (e simplu), am dat nr de card (VISA ELECTRON am eu, deci nimic special)... ciu-ciu; nu mergea ca e cardul blocat bla-bla. Am sunat la banca, aia mi-au spus ca am cardul blocat pentru tranzactii electronice, le-am cerut sa mi-l debolocheze (am dat si o valoare limita - 200 de eur). Cei de la banca au fost draguti si mi-au trimis formularul prin mail, l-am semnat, scanat si trimis inapoi pe mail. In aprox 3 ore de la ajungerea mailului la ei mi-au dat deblocat cardul.

Am reintrat pe site, am dat nr de card, a mers. Am putut face plati pana in 100 de eur pana la verificarea cardului de catre ei. Verificarea cardului = scot ei (adica cei de la paypal) de pe card 1.5 EUR si dau un nr de 4 cifre la numele tranzactiei. Nr acela de 4 cifre il specifici tu dupa aia la ei pe site. Numarul l-am putut vedea cu extrasul de cont bancar. Ce 1.5 eur au iesit cam in 3 zile. Nu mi-au venit inapoi, ci figurau ca-i am in contul lor si la urmatoarea trimitere de bani am putut sa-i folosesc.

In rest mi s-a parut simplu. Am trimis bani prin specificarea unei adrese de mail (o data am calculat eu de nebuna comisionul, urmatoarea data mi l-au calculat ei si am putut alege daca sa trimit banii cu comision inclus sau nu) si dupa cateva zile mi-au iesit banii din contul acela din spatele cardului VISA electron.

Ca idee, am trimis 20 de EUR si a costat toata tarasenia aprox 90 de RON (89 RON si ceva)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 1:36 pm        Subiectul mesajului: Re: Pay pal 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
adelia scrie:
Verificarea cardului = scot ei (adica cei de la paypal) de pe card 1.5 EUR si dau un nr de 4 cifre la numele tranzactiei. Nr acela de 4 cifre il specifici tu dupa aia la ei pe site. Numarul l-am putut vedea cu extrasul de cont bancar.


Cam așa ceva-mi amintesc și eu c-am făcut (în Canada, acu' fo' cinci-șase ani), doar că parcă nu-mi scoteau din cont, ci-mi puneau; și parcă erau două tranzacții, iar eu trebuia să confirm pe situ' lor sumele exacte (gen $1,54 și $0,81), nu ID-ul tranzacției.


adelia scrie:
In rest mi s-a parut simplu. Am trimis bani prin specificarea unei adrese de mail [...]


Nah, aici îs curios -- destinatarul nu avea cont PayPal? Iar dacă nu, cum a primit banii? Cum i-au ajuns în mână?

A.M.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 1:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Pay pal 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
admin scrie:
Diferentele constau din tipurile de cont oferite, de care tip de cont depind si taxele pe care trebuie sa le platesti cand primesti bani.
In Germania sunt doua tipuri de cont:
1. Pentru cumparatori si pentru vanzatori particulari
2. Pentru vanzatori online "de meserie".
Cand transferi bani de pe contul paypal pe contul tau bancar o faci gratis. In Italia costa un euro pentru transferatul sumelor sub 99,99 EUR daca o faci pe un cont legat de un credit card. La nemti nu se face aceasta diferenta.

Paypal Italia diferentiaza intre transfer de bani pentru cumparaturi (taxe intre 1,8%-3,4%+35 centi) si transfer de bani catre alti membri de familie sau prieteni (taxe de 3,4%+35 centi). Paypal Germania diferentiaza intre trasfer in cadrul UE+Norvegia, Islanda, Liechtenstein (1,9%+35 centi) si transfer in alte tari (3,9%+35 centi), plus ca vanzatorii profesionisti primesc rabat la taxe in functie de banii incasati (taxe intre 1,2-1,7%+35 centi in cadrul UE respectiv 3,2-3,7+35 centi pentru restul).


Uau! Sunt mic copil :-), habar n-am ce complicățiuni colcăie pe continentul european în materie de băncărie... Ca să nu mai zic că probabil PayPal Somalia face tranzacțiile cu nuci de cocos...

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România