attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Mar Mar 19, 2024 8:54 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 283 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Noi 12, 2009 2:22 pm        Subiectul mesajului: Despre gradini 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Am descoperit nu de mult serialul asta, super, super! Despre gradini, despre oameni, despre cultura si cum se amesteca toate.
Azi am vazut episodul despre India si mi/a mers la suflet o gradina de piatra inceputa de un singur om care a folosit acolo tot felul de gunoaie adunate cu bicicleta. A inceput sa construiasca gradina in padure, un fel de lume-fantezie a lui, pana au descoperit-o autoritatile si era s-o darame, noroc ca si-au dat seama ce chestie faina poate fi.

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 13, 2009 3:14 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
fain, unde putem vedea serialul?

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 13, 2009 3:23 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Cred ca se putea vedea candva pe Discovery, habar n-am. Noi l-am gasit bantuind pe net, da' nu pot intra in detalii :D

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Apr 22, 2010 3:15 pm        Subiectul mesajului: Re: de maine ..... 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
no ca invadez topicu femeii si vorbesc numa de gradina.
:>
gradina mea, e cam asa: o parcela de pamant de 250mp ca io stau la bloc si n-am curtea mea. da'i aproape ca o vad de pe geam. si sunt mai mult parcele din astea pt cei care n-au casa, sau au da vor inca ceva in plus. si fiecare isi cultiva pe portiunea lui colea. si cand am luat-o in functiune, numa broaste n-am gasit in ea ca in rest avea de toate. ne-am construit o magazie, am vopsit-o albastra :D si am sapat cam jumate din parcela. si mai sapam si mai stam. si tot asa. pana i-om da de cap. 8-} da-i buna miscarea si faina tare. si mai ales ca e soare si frumos , nu ma mai dau dusa. ;)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Apr 22, 2010 4:12 pm        Subiectul mesajului: Re: de maine ..... 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
bon,, ce-ar fi de-ar muta cineva bucatile astea despre gradina intr-un alt subiect? daca exista unul deja, sau daca nu, un nou subiect despre gradinarit
:imbratisare:
ca si eu is sedusa de cind sintem aici :>
si inainte era bine, dar cum era departe, nu ma puteam duce oricind (de exemplu in timpul siestei lui Elouan); acum pot
si inainte aveam 400 m², n-am reusit sa-i facem in intregime in nici un an
acum avem cam 1000m² :D si nu-i facem cu siguranta in intregime, vreau loc de flori (dar si asta inseamna sapat), vreau loc de joaca pentru prunc (am gasit un patrat maricel care convine bine), de facut un gratar pina o fi gata terasa aia de o visez eu linga cava (dar si aici trebuie tunsa iarba peste tot)
ah, de magazie n-avem nevoie, linga casa e o dependenta de.... vreo 100 m² :D , la fel, de transformat, de amenajat corect, pina una alta, toate uneltele stau bine acolo :D

bon, acu' fug, ca tot vorbim de sport, ma duc cu pruncul la echitatie :D

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Apr 22, 2010 4:48 pm        Subiectul mesajului: Re: de maine ..... 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
Teodora scrie:
bon,, ce-ar fi de-ar muta cineva bucatile astea despre gradina intr-un alt subiect? daca exista unul deja, sau daca nu, un nou subiect despre gradinarit


subscriu!

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Apr 22, 2010 4:50 pm        Subiectul mesajului: Re: de maine ..... 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
soricel, vreau poze cu parcela ta
azi toata ziua m-am uitat la gradini si visam 8-}

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Apr 22, 2010 4:53 pm        Subiectul mesajului: Re: de maine ..... 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
ah stii cat e de frumoasa ? :imbratisare2:
fac poze cu camera promit , chiar azi de ajung... si mai ales cu magazia mea albastra pe care mi-o lauda toti copii :) si la care se uita cu suspiciune toti mosnegii.... 8-} ah si nu v-am zis ca am o stropitoare roz roz si l-am trimis pe sotu' meu sa aduca apa cu ea de la pompa comuna. ne stiu toti de'amu.... 8-}

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Apr 22, 2010 9:53 pm        Subiectul mesajului: Re: de maine ..... 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
=)) =))
eh, io-s mai clasica asa
adica stropitorile-s verzi, doar ale pruncului is rosii; magazia-i doar cu piatra si cu acoperis subred si neterminat intr-un colt.....bun, admin sau altcineva, puteti muta subiectul???
ca de ne apucam si de pus poze, nu mai are nici o treaba cu sportul :> :>

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Apr 23, 2010 5:57 pm        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
pana apuc sa-mi fac poze la gradina, iote niste roade de anu' trecut

Imagine

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Apr 23, 2010 10:11 pm        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
ce-am reusit sa fac pina acum
terasa (balcon)
Imagine
stiu, nu-mi place chestia aia verde, trebuie s-o dau jos
Imagine

prin gradina, in fata ferestrei noastre, dorm niste crini, gladiole, anemone
Imagine
pietroaiele ce le recuperez din pamint si de pe linga casa le folosesc ca un fel de delimitare a zonelor unde-s flori, Elouan adora "jocul" acesta :)

si gradina toata asta e, un nuc intr-o parte, un cires amar tinerel si-un prun, inca vreo doi arbori inca neidentificati
Imagine

Imagine

felinele si-au gasit repede loc de explorat
Imagine

deocamdata am reusit abia sa plantez niste salade, am inceput sa sap pentru morcovi si ridichi...ah, asa le-am pus anul trecut, impreuna si le-a mers foarte bine, rinduri alternate de morcovi si ridichi; ideea e ca ridichile cresc foarte repede si le culegi rapid, morcovii au nevoie de mai mult timp, si dupa ce ai cules ridichile, le ramine spatiu suficient
plus capsunii (???) pe care i-am recuperat din gradina de dinainte (ii plantasem anul trecut) si menta

mda, hai rideti, eu m-am repezit sa fac loc pentru flori si abia poi pentru legume :D

"gazonul" =)) e plin de papadii, l-as vedea bine si cu niste floricele de cimp prin el (am vazut niste amestecuri la Point Vert)

si totul e plin de viata
in prima seara ne-a intimpinat un broscoi, voia sa treaca strada, Elouan l-a mingiiat, l-ar fi luat cu el in pat
prin arbori, stoluri de pasari ciripitoare, vrem sa le facem casute
o casuta de furnici prin mijlocul gradinii si albine deja
n-am vazut melci....
dar seara zboara lilieci
si prin peretii exteriori ai cavei, din piatra buna, veche, gaurita, isi au culcusul multe sopirlite(hihi, nici macar nu-mi mai e frica, le e lor teama de noi)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 24, 2010 8:31 am        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
doamne, ce ai tu acolo, Teo
foarte fain, in timp ai putea crea Paradisul
fain

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 24, 2010 9:59 am        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
e mult de munca pina acolo, Andreina
visez o gradina nu prea ordonata, cu diverse spatii razletite
gradina propriu-zisa, de legume, o incepuram in josul nucului, in partea de sus a terenului
de fapt exista niste vechi separatii, se vad vag in poze, niste placi din beton si niste urme de arbori taiati ce separau diverse "parcele"; noi vrem sa le scoatem toate, ne jeneaza, pruncul uita de ele si mai cade
spre vecini sint doar garduri de sirma, as planta diverse care inchid oarecum gradina, gen aluni de padure, zmeura etc

visez la trandafiri, o cupola de trandafiri dintr-aia ce urca chiar peste scara cu citeva trepte ce duce la teren
locul de joaca pentru copii va ramine patratul din spatele cavei, e cel mai drept si suficient de larg, am pus deja ieri o scoica plina de nisip, Elouan a chemat fata vecinilor (trec amindoi gardul unul spre altul, ma gindesc sa le fac o portita sa fie mai usor =)) ), o Marie buclata si blonda si-au cautat comori de pirati in nisip

am ales loc de terasa jos, la iesirea dintr-o incapere ce azi e in ruina, inconjurata de pereti de piatra (al cavei, al incaperii respective si peretele mic ce sustine terenul pe o parte
si acolo as face un soi de.... incapere de vara si incapere de intilniri, sint o multime de copii de virsta lui Elouan in sat, ne-am putea intilni la o joaca si la o cafea (parintii)

gradina de legume, sapam incetul cu incetul, zicindu-ne ca anul acesta facem atit cit putem
dar vreau totusi sa maninc macar citeva legume si fructe de la mine :D

si plecam la drum cu ideea ca oricum va fi lung sa facem tot ce vrem din casa si gradina asta, asa macar vreo cinci ani (nu din alte motive decit esential financiare, caci chiar de punem noi mina si facem, materialele costa si ele, si-apoi sint chestii pe care nu le putem face singuri, ne trebuie o mina de ajutor de artizan)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 24, 2010 1:09 pm        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
chiar ca-i de vis ce ai tu acolo teo! :imbratisare2:
eu pana acum m-am chinuit cu balconul si am tot plantat prin ghivece cam de toate. anul trecut am scot vreo 10kg de rosii din 3 plante si anul asta de cand am parcela de pamant sper sa am mai multe. acum imi termin de baut cafeaua si merg la sapat [fac si poze].
anul asta am asa: fasole [broad beans nu stiu exact cum sa le traduc pe romaneste, ideea e ca nu sunt fasole din alea cataratoare ci niste plante mai pitice, iar leguma finala e o boaba mai mare http://cityfoodgardens.files.wordpress. ... ooking.jpg] , am ceapa verde , ceapa alba si ceapa rosie, morcovi, pastarnac, usturoi [e bine de plantat intre morcovi in strat de ceapa/ustoroi ca tine la distanta daunatoarele] si am niste vii de vita , vreo 12 da sper sa facem un pahar de vin din ele :) ca visu lu' s e sa aiba vinaria lui, pe undeva prin franta/italia da' pana atunci ne multumim si cu asta. astea sunt deja in pamant. mai am flori, niste frezii, dalii si altele colorate, nu le stiu numele si un gazon de iarba pe care abia am plantat-o. si am floarea soarelui, multe si colorate pe care le-am pus pe marginea parcelei cumva imi delimiteaza teritoriul 8-}
apoi in casa, in unul de dormitoare pe care l-am transformat in 'green house' unde cresc io din seminte am : rosii, conopida, brocoli, telina verde, dovlecei, chilli. pe balcon ca mi-e mai convenabil imi tin toate verdeturile: planta de foi de dafin, marar, patrunjel , thyme [? nu-l stiu pe romaneste] , am un lamai , am multe flori.
cam asta .

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 24, 2010 1:18 pm        Subiectul mesajului: Re: Despre gradini 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
soricel in ce ai pus conopida si broccoli?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 283 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România