attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:58 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Apr 12, 2010 5:06 pm        Subiectul mesajului: de la sot la tatic 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
No bine, tinand cont de faptul ca ne apropiem de dday cu pasi marunti da sigur [prin iunie, avem noi un gand de bebe] si pt ca déjà toate conversatiile mele , incep si se termina cu ‘ bebe’ incerc sa-mi inteleg sotul, sa-l ajut sa intre in relatia asta in care vom fi 3 [sau poate 4 doamne ajuta!] . e foarte probabil ca toate nesigurantele mele in ceea ce-l privesc sa fie complet puerile si la primul contact cu un pampers sa-I spun ‘ grow up man’ da vreau sa traiesc in paradisul, inca, pe care il avem in care ne purtam de grija reciproc si totul se discuta, se diseaca, se analizeaza dupa preferinte.
Il simt si el imi confirma, putin in defensiva, cand vine vorba de cum o sa fie viata de ‘ dupa’. Cand n-o sa mai fim doar noi doi. Ca nici o pisica sau catel nu avem, eu am o aversiune la pisici el nu suporta cateii decat in ograda. Si cand imi spune cu mana pe inima, ca are un mare defect, nu poate minti, sub nici o forma si daca o face, se balbaie si rade necontrolat deci nu poate trece neobservat si in nici un caz n-ar putea deveni un 007 al reginii, imi spune deci ‘ tu o sa iubesti copilu’/copii mai mult ca pe mine’ eu aprob si el continua ‘ eu stiu ca pe tine o sa te iubesc cel mai mult’. Si eu ma supar. Acum inteleg diferentele dintre noi doi, inteleg ca el nu poate simti ,cel putin nu ca mine ceea ce simt cand vad un copil [ma dor sanii, burta, am un nod in gat si cam 99% din zi ma gandesc cum o sa fie atunci cand o sa fiu si io mamica]. Este un sot extradordinar [citeam ce scrieti pe la ‘ ce ne facem cu barbatii’ si imi fac cruce cu limba’n gura de fiecare data ca al meu sot e taman al ‘ mai bun intre cei mai buni] , extrem de atent la dorintele mele si prietenul meu cel mai bun.
Si totusi , el spune ca ar putea sa traiasca doar cu mine. Adica fara copii, asta in cazul in care nu am putea, doamne fereste, pt ca eu sunt tot ce are el nevoie. Eu nici macar nu ma pot gandi la asta.
Acum, ceea ce vreau eu, ca nu pot sa ma clonez in varianta masculina din punctul asta de vedere si sa ma iau de nevasta, este sa-l ajut sa faca tranzactia asta de la sot la tata cat mai lina cu putina. Asa cum ma documentez de o bucata de vreme despre ceea ce inseamna un copil , v-am devorat site-ul , m-am oprit la un moment dat si acum sunt din nou aici, de data asta sa raman, asa vreau sa ma documentez si in privinta jumatatii mele.

Ps: scriu mult si aiurea , stiu, tre sa o trageti de urechi pe christa , ea mi-a dat ‘ verde’. :D

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 12, 2010 5:56 pm        Subiectul mesajului: Re: de la sot la tatic 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
Incredibil, asta-i cumva frate cu al meu??? :o

Stai ca linistesc eu acus:

El, sotul, prietenul, iubitul...eu sotia, prietena, iubita...si aspiranta la statutul de mamica. El "facem cand vrei tu, stii ca eu nu-mi doresc in mod deosebit". Eu "si daca pana la 40 de ani nu zic hai sa facem copil tu nici atunci n-o sa vrei?" El razand "euuu?? nici vorba!"

Raman gravida...toata sarcina asta mi-a cantat in cap: ca el tot pe mine o sa ma iubeasca mai mult, ca ea o sa fie pe locul 2, orice-ar face 8-}

Stii ce-mi spunea la vreo luna dupa nastere, cand discutam despre reluarea activitatilor de....intelegi tu :P ? ca inca nu se simte pregatit pt ca nu se gandeste decat la ea :o Si asta dupa ce-mi indrugase exact inversul situatiei...De atunci recunoaste fatis ca Iulia e pe locul I, nici vorba de "locul 2", ca nu exista ceva mai frumos pe lumea asta, ca ma iubeste mult, dar niciodata n-ar fi crezut ca o va iubi atat de mult pe ea :iubire1:

Barbatii astia, nu stiu ce mania lu' peste mai ii si asta cu comparatul iubirii X-( Pt mine e simplu: o iubire o potenteaza pe cealalta! la ei nuuuu, totul e competitie >:P

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 12, 2010 6:48 pm        Subiectul mesajului: Re: de la sot la tatic 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
facusi ceva in mod special pt asta sau tranzactia a facut-o el , natural?

banuiesc ca nu i-ai pus copchila sub nas ' iubeste-o' , da ma gandesc daca ati discutat si dupa nastere si ai incercat tu sa-i clarifici situatia sau o venit de la el putere?

sar'mana pt raspuns, cam ce ma gandeam/speram eu ca o sa se intample si la noi...

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 12, 2010 9:28 pm        Subiectul mesajului: Re: de la sot la tatic 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
n-am facut nimic.

in prima saptamana ma intreba daca tot asa rosie e pe fata si spunea ca inca nici nu stii cum arata. in a doua deja spunea ca e frumoasa, iar in a 3-a aproba ca fata lui e mai frumoasa decat alti bebelusi :))

dupa o luna declara sus sitare si mandru ca ea e cea mai tare femeie din viata lui :o

iar acum ii trage asta mica niste chiote cand il vede de nu mai stie cum il cheama =))

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 9:38 am        Subiectul mesajului: Re: de la sot la tatic 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
soricel scrie:
Este un sot extradordinar [citeam ce scrieti pe la ‘ ce ne facem cu barbatii’ si imi fac cruce cu limba’n gura de fiecare data ca al meu sot e taman al ‘ mai bun intre cei mai buni] , extrem de atent la dorintele mele si prietenul meu cel mai bun.
Si totusi , el spune ca ar putea sa traiasca doar cu mine. Adica fara copii, asta in cazul in care nu am putea, doamne fereste, pt ca eu sunt tot ce are el nevoie. Eu nici macar nu ma pot gandi la asta.
Acum, ceea ce vreau eu, ca nu pot sa ma clonez in varianta masculina din punctul asta de vedere si sa ma iau de nevasta, este sa-l ajut sa faca tranzactia asta de la sot la tata cat mai lina cu putina. :D


Un sot extraordinar cred ca are toate sansele sa se transforme intr tata la fel de extraordinar...:)
Eu sunt una dintre cele ce au scris pe la "ce facem cu barbatii" , al meu nu e al " mai bun intre cei mai buni" , dar in viata nimic nu i alb sau negru. La noi lucrurile au stat invers, eu eram nepregatita si speriata cand il auzeam cum vorbea de 2 copii inainte de 30 ani, am intrat efectiv in panica cand am aflat ca sunt insarcinata, au inceput sa mi se invarta atunci prin cap cele mai groaznice ganduri, printre care...tb sa admit cu rusine acum ...si intreruperea sarcinii (desi imi promisesem ca nu voi face niciodata asta). El abia implinise 26 de ani, situatia noastra nu era roz, la o saptamana dupa ce am ajuns aici...test pozitiv. Asa imperfect cum e.. a luptat pentru copil cu toate fortele. "Nu voi putea trece niciodata peste o intrerupere, va tb sa divortam" "te iubesc, nu divortam, dar vreau sa te gandesti bine" etc. Am plecat in Romania sa ma gandesc, el ingrijorat, zeci de teleefoane zilnic, s a dat peste cap sa cumparam o garsoniera, pentru ca atunci eu nu suportam ideea ca vom avea un copil iar noi stam in chirie.
Nu a schimbat pampersul pana la 1 an, dar facea schimb cu mine de cum intra in casa la tinut in brate David (plangea daca il puneam jos...il tineam numai brate, si cand dormea), m a ajutat sa trec peste reticentele mele in a l alapta pe afara, nu a avut minima problema in a l aduce pe David in patul nostru. Nu are rabdare sa se joace ore in sir cu ei, dar a luptat pentru a creste profesional, astfel incat sa ne permitem ca eu sa stau acasa cu ei pana la gradi. Si cum a venit si bb 2....sunt acasa de 6 ani, nu am auzit niciodata reprosuri ca eu nu contribui la bugetul familiei....le raspunde ferm tuturor (caci intrebari au fost din toate partile...eu cand ma intorc la serv..?) ca si eu muncesc, dar o fac de acasa. Se simte aiurea in parc, mai mult de 2 ore nu rezista, dar nu a plecat niciodata de acasa cand avea de facut vreun comision in week fara cel putin unul dintre copii dupa el. Se supara cand piticii se cearta, bat , strica jucariile....dar intoarce imediat masina din drum cand Toma sau David isi dau seama ca au uitat jucaria preferata in acel moment acasa. Se trezeste noaptea sa i inveleasca de n ori, le cere scuze atunci cand greseste, cand e la serv nu termina nici o conversatie cu mine fara a mi spune sa fiu atenta la ei cand trecem strada. Am obiceiul de a uita mereu telefonul acasa (sau e descarcat)...cand nu reuseste sa dea de noi ajunge galben si tremurand de teama sa nu se fi intamplat ceva...
Si totusi sunt atat de multe...pe care nu le face, sau nu reactioneaza asa cum as vrea eu....dar..pe de alta parte...macar se lupta cu el sa devina un tata mai bun.

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 11:05 am        Subiectul mesajului: Re: de la sot la tatic 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
Apoi eu nu ma tem ca el nu o sa ma ajute ca-mi este de nadejde si acum si ideile pe care le aspre despre copii mi se par foarte ok. este AP fara sa stie. ;)
Numa ca il simt un pic temator si poate pe buna dreptate, pe cand eu ma simt pregatita si sunt cu bratele deschise si as vrea sa-l ajut si pe el sa se deschida din punctul asta de vedere. Din ce povestiti mare lucru n-am ce face amu, tre sa astept pan’ i-oi pune pruncu/pruncii in brate[ca tot zic de prunci, eu mereu zic ca vreau doi, el are 2 surori gemene , io doi veri si am ramas putin mirata prima data cand mi-a confirmat ca si el si-ar dori doi ‘ daca si cand o fi ‘ si motivul lui a fost ‘ sa avem fiecare cate unul sa ne jucam cu el/ea si si sa nu tragem de un singur copil , bietul de el’ ….] :D

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 11:42 am        Subiectul mesajului: Re: de la sot la tatic 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 28, 2008 9:05 pm
Mesaje: 448
Site web: http://educatiedetranzitie.blogspot.com/
Localitate: Baia Mare (deocamdata)
soricel, stai linistita, lucrurile se schimba. el nu are cum sa simta ce simti tu, in corpul tau e o "furtuna" de hormoni care te pregatesc sa devii mama, pentru el e ceva deocamdata teoretic, nimic concret. nu te teme si nu pune presiuni asupra lui. o sa vezi ca si tu vei avea o surpriza, copilul imaginar pe care il astepti acum nu are nimic in comun cu cel care va veni in realitate, dar asa nu conteaza pentru ca vei invata repede sa il iubesti pe cel real! si la fel va invata si sotul tau.

cel mai bun mod de a-l ajuta sa se deschida e sa ii spui ce tare il iubesti si ce fericita esti. daca simte copilul ca pe o implinire a relatiei voastre, nu ca pe o piedica, va fi deschis si va invata sa devina tata.
nu e bine sa-i spui ca pe copil il iubesti mai mult decat pe el. pe copil o sa-l iubesti altfel decat pe el, e alt gen de sentiment si alt gen de relatie, iar asta o va intelege singur cand va devani tata. deocamdata tu iubesti un copil virtual, pe cel din burta o sa-l cunosti abia cand va iesi, cu minunatiile dar si cu defectele lui de copil...

Chiar daca acum te simti pe deplin pregatita, o sa constati peste vreun an ca nu erai deloc pregatita pentru ce te astepta dar, cumva, ai supravietuit. Si la fel si sotul tau.

In mod inevitabil dupa ce nasti multe lucruri se vor schimba in rau. nu veti mai avea timp pentru voi ca inainte, va trebui sa luati in calcul programul copilului, vor fi nopti nedormite, colici, pampers sau EC si tot tacamul. Dar daca le infruntati impreuna nu vor fi o catastrofa ci doar un fenomen normal de maturizare, in care invatati sa deveniti parinti.

_________________
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic el se transforma in punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!" David Hilbert

Imagine

http://educatiedetranzitie.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 12:49 pm        Subiectul mesajului: Re: de la sot la tatic 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
faza cu altfel de iubire incercam sa i-o explic si eu. nu stiu de ce simte atat de mult nevoia sa compare iubirea..sa afirme acum ca ea e locul 1 si tot restul vine dupa ea, asa cum in timpul sarcinii imi teoretiza ca nimeni si nimic nu ma poate inlocui...recunosc, m-a deranjat teribil afirmatia facuta cam la o luna dupa nastere....si e de inteles ca pe fondul hormonilor urcatori si coboratori :D nu ai cum sa nu fii afectat de asa ceva...dar acest lucru nu m-a facut s-o privesc, doamne feri, pe ea ca fiind cea care imi ia locul, ci sa ma comport cat mai natural cu amandoi, comportament din care sa vada ca sufletul unui om e suficient de incapator...iar cele 2 iubiri nu se bat cap in cap, ci se completeaza, se intregesc, devin un tot.

iar despre schimbarile care apar...asa e...cei doi, parintii, fie si inconstient pun in spate ideea de cuplu, exista o regresiune, cel putin in cazul nostru, fizica...in timp ce sufleteste il simt mai aproape ca niciodata, fizic parca inca nu ne putem regasi pe deplin 8-| norocul nostru e ca niciunul nu face presiuni, astfel incat sa fim intr-o permanenta tensiune. amandoi, cel putin teoretic, am inteles natura lucrurilor si simtim ca totul se asaza la locul menit cu conditia sa nu fortezi lucrurile ;)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 1:31 pm        Subiectul mesajului: Re: de la sot la tatic 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
probabil ca toate temerile lui vin tocmai din schimbarile viitoare, schimbari care ne vor face sa nu mai fim ' noi' asa cum suntem acum. o schimbare, buna sau rea, e o schimbare si lui ii trebuie timp si o intelegere deplina a situatiei ca sa o inteleaga si sa o accepte.
da cred ca suntem pe drumul al bun ;)


ps: nu merge faza cu o ' altfel de iubire' la el. cand avea vreo 3 ani mama lui s-a recasatorit si el isi aminteste ca intr-o dimineata s-a dus la ea in dormitor si a intrebat-o direct ' pe cine iubesti mai mult? pe el sau pe noi [copii]? ' si mama lui i-a spus ' va iubesc pe toti altfel, pe el altfel si pe voi altfel' si el a trait mereu cu impresia ca 'altfelu' asta inseamna ' pe el mai mult, pe noi mai putin' ; asa a perceput el ca si copil fiind si a ramas cu ideea asta. si el mi-a spus , daca te intreaba vreodata copii chestia asta le spui clar ' pe voi'!

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 1:40 pm        Subiectul mesajului: Re: de la sot la tatic 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
grele tare cu iubirea asta 8-}

iar al meu are impregnata, stampilata, cusuta, cum vrei sa-i spui :D , in memorie ideea ca o mama oricum isi iubeste cel mai mult copilul, nu partenerul (iarasi ideea de competitie X-( ) poate ca atitudinea lui vine inconstient tocmai ca o replica la ideea asta cu care am fost multi crescuuti...
fiecare cu fricile, durerile, limitele sale...daca pe el l-a afectat acel "altfel" de iubire, e normal sa reactioneze asa ;)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 1:42 pm        Subiectul mesajului: Re: de la sot la tatic 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
dap. numa ca pe al meu sot l-a afectat in bine, daca pot zice asa ' o alfel de iubire' pt ca el vrea ca eu sa-mi iubesc copii cel mai mult. el a suferit tare mult din cauza lipsei afectiunii materne , da' asta e o alta discutie.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 1:46 pm        Subiectul mesajului: Re: de la sot la tatic 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 28, 2008 9:05 pm
Mesaje: 448
Site web: http://educatiedetranzitie.blogspot.com/
Localitate: Baia Mare (deocamdata)
soricel, sotul tau nu mai e copil, e adult, o sa fie tatic. Iar tu nu esti mama lui. Sentimentele dintre o femeie si un barbat chiar sunt diferite de cele dintre o mama si un copil. E vorba de iubire pasionala vs iubire si daruire completa. Sigur ca nu te poti dedica unui barbat asa cum o faci pentru un copil. Dar el nici nu are nevoie sa faci asta. Pe de alta parte nici copilul nu iti e tovaras de drum in viata, nici partener sexual, nici multe alte lucruri. Asta e rolul sotului.
Cred ca acum e o buna ocazie pentru sotul tau sa inteleaga asta: IUBIREA NU SE IMPARTE, SE INMULTESTE. Cand iubesti cu adevarat pe cineva lumina acelui sentiment te face sa fii mai fericit, mai bun si mai deschis in relatie cu altii. Sunt 2 trairi diferite care se potenteaza reciproc.
O mama poate sa renunte sau sa puna pe planul 2 relatia cu sotul imediat dupa nasterea copilului si e natural sa faca asa. DAR daca situatia se prelungeste atunci sotul nu mai are o partenera si trebuie sa se multumeasca numai cu rolul de tata. Pe termen lung asta nu face bine nimanui. Iar sotul tau nu vrea cu adevarat ca tu sa-ti iubesti mai mult copilul, spera doar ca tu sa faci ceea ce mama lui nu a facut, sa gasesti acel echilibru pe care ea nu l-a gasit.
Un copil are darul de a accentua si de a aduce in fata toate problemele ascunse ale unei relatii. Dar tot el poate sa te ajute sa le si rezolvi.

_________________
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic el se transforma in punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!" David Hilbert

Imagine

http://educatiedetranzitie.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 1:53 pm        Subiectul mesajului: Re: de la sot la tatic 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
ananda scrie:
Iar sotul tau nu vrea cu adevarat ca tu sa-ti iubesti mai mult copilul, spera doar ca tu sa faci ceea ce mama lui nu a facut, sa gasesti acel echilibru pe care ea nu l-a gasit.
[/color]


foarte adevarat!
multumesc pt ce ati scris!

ps: nu inchid subiectul, numa ca-s respectuoasa. :>

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 1:56 pm        Subiectul mesajului: Re: de la sot la tatic 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 28, 2008 9:05 pm
Mesaje: 448
Site web: http://educatiedetranzitie.blogspot.com/
Localitate: Baia Mare (deocamdata)
soricel scrie:
ps: nu inchid subiectul, numa ca-s respectuoasa. :>
=)) =))

_________________
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic el se transforma in punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!" David Hilbert

Imagine

http://educatiedetranzitie.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 3:06 pm        Subiectul mesajului: Re: de la sot la tatic 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
:>

_________________
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România