attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 12:15 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Feb 20, 2010 12:21 pm        Subiectul mesajului: Frati fara rivalitate 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
ftp://lluci.dnsdojo.com/Siblings%20With ... ivalry.pdf

este gazduita temporar acolo, asa ca va rog sa o luati iute :)
merge greu, si doar cand e computerul care gazduieste deschis.
dar merge.

autoarele sunt Adele Faber si Elaine Mazlish
au traduse cel putin doua carti si in ro.
am aflat fix dupa ce am terminat de citit in en una din ele :D.
pe a doua din cele la care va duce linkul.

e foarte usor de citit, chiar si in engleza, si are poze :D.
foarte aplicativa.
am un pic rezerve legate de folosirea consecintelor, desi in exemplele date acolo pare ok.
un tata care nu-si mai imprumuta sculele fiului pentru ca, in mod repetat, i le rataceste si deterioreaza.
adica: nu ti le pot da daca nu ai grija de ele pare ok.
si totusi cred ca nu se ajunge acolo daca se intampla tot chestii pline de consideratie, intre parinte si copil, pana acolo.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Feb 21, 2010 8:08 am        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Multumesc, adana! Am si eu cele doua carti traduse in romana. Asta cu fratii ma intereseaza foarte mult. Daca ai descarcat-o, ai putea sa mi-o trimiti, te rog, prin e-mail?

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Feb 21, 2010 11:15 am        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
nu reusesti sa o descarci?
motivul pentru care a fost pusa pe acel site de unde poate fi descarcata este marimea ei.
nu o pot trimite prin email, din acest motiv.
dar eu am incercat de mai multe ori si am reusit sa o descarc.
se poate intampla sa incerci cand nu-i computerul gazda deschis, desi am inteles ca sta cam toata ziua.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 22, 2010 8:24 am        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:24 pm
Mesaje: 700
trec 10 minute pana sa se deschida dar se deschide.
emi, in ce format ai cartile traduse? hartie :)) ?

_________________
Imagine
Imagine
http://piticiculipici.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 22, 2010 11:18 am        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
presupun ca, oricum, va fi mai usor de luat in timpul saptamanii decat in week-end, cand oamenii mai isi inchid computerele, mai vad muntii :).

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 22, 2010 3:10 pm        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Am reusit! Multumesc mult! TAre voiam sa o citesc.

da, format-hartie le am! :D

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 23, 2010 12:40 am        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
Adana, multumesc. am reusit si eu s-o iau . Abia ce mi-o comandasem pe cea in engleza, insa eram tare nerabdatoare pana vine si ma bucur mult s-o pot citi deja. :-*

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 23, 2010 10:51 am        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
cu placere :)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 02, 2010 2:02 pm        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 08, 2008 8:11 am
Mesaje: 127
Am reusit! Merci.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 02, 2010 4:15 pm        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
ma bucur tare :).

cartea "cum sa vorbesti cu copiii pentru ca ei sa te asculte, cum sa-i asculti ca sa-ti vorbeasca" este, nu stiu de ce, retrasa din librarii de teora.
cel putin din cea unde am incercat sa o iau. o retrageau, impreuna cu alte carti.
iar pe site-ul unde am incercat sa o iau online, desi inca apare ca disponibila, nu e.
oare ce-o fi?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 02, 2010 5:31 pm        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
si eu am comandat-o pe site, dar mi-au spus ca o cauta in retea. Am reusit sa o gasesc in Bucuresti undeva pe langa Piata Romana de unde am cumparat ultimele doua exemplare. Daca vrea cineva xerox, o pot trimite.

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 8:52 pm        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 15, 2008 1:29 pm
Mesaje: 406
Localitate: Cluj-Napoca
Si mie mi-a placut cartea. O am cumparata, daca o vrea cineva, trimit cu placere, prin posta.

_________________
Imagine
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 10:20 pm        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 29, 2010 8:24 am
Mesaje: 20
Localitate: Pitesti
Vad ca nu mai merge pagina... La mine da eroare :(

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 08, 2010 8:38 am        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
pai nu stiu ce sa spun.am rugat o colega sa o puna pe site, si a pus-o pe site-ul sotului ei.
acum ea e plecat din tara si vine intr-o saptamana doua. ei e in ro.
deci eu zic sa mai incerci in diferite momente ale zilei, si daca nu merge, cand vine colega mea vorbesc cu ea si ne programam :).
cel mai fain ar fi daca ar pune-o cineva dintre noi pe site-ul lui, sa o putem lua si de acolo.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 09, 2010 3:49 pm        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 10, 2008 11:57 am
Mesaje: 472
Adana, saru'mana de mii de ori! La mine a mers descarcarea mai demult. Am scos-o la imprimanta si am citit-o deja de doua ori. Aveam mare nevoie de informatia de-acolo. Chiar ieri, mergeam prin parc cu copiii. Claruta il asezase pe Vic in caruciorul ei de papusi si il plimba. Amandoi erau entuziasmati.
Eu, cu gandul la ce citisem in "Siblings without rivalry" si stiind cat de non-incantata e C de aparitia lui Vic in viata ei, am incercat sa o fac atenta la momentele placute pe care le petrec impreuna: "Uneori e distractiv sa ai un fratior, nu-i asa?"
C, cu gura pana la urechi: "Daaaaaa."
Seara, la baita, il mangaie pe pitic si-i spune pentru prima oara in viata lor: "Victorasule, te iubesc!"

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România