attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:11 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Mar 04, 2008 9:16 am        Subiectul mesajului: Asa s-a nascut Alise 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Vad ca nu a inaugurat nimeni acest forum si indraznesc eu, am scris povestea cand Alise a implinit 3 luni.

Si intrasem in saptamana 40 de sarcina si nici un semn ca printesa Alise ar avea vreun gand de-a ne cunoaste. Am inceput sa stresez pe toata lumea, eu care fusesem convinsa ca va veni mai devreme dupa agitatia din burta… La doctor, colul inchis, lung, ce sa mai, deja ma vedeam la cezariana si ma plangeam in dreapta si stanga ca eu nu vreau sa ajung la taiat (am eu un fix cu taiatul ca nici epiziotomie nu am vrut si am cautat doctorul ideal, adica ala care sa-mi spuna ca se poate si fara si ca nu face decat daca e intr-adevar necesar)…in fine, i-am exasperat pe toti cu fixurile mele. Am facut plimbari lungi prin parc, poate poate s-o misca ceva. Se misca doar ea in burta si eu tot incercam s-o conving. Nu si nu. De pe atunci avea personalitate.

Dr. mi-a zis ca daca pana pe 15 iulie seara nu se intampla nimic, sa beau la 5 dimineata ulei de ricin si pe urma sa ma duc la control sa vedem daca facem inducere (termenul il aveam pe 10iulie) Eu, si mai panicata si ma tot rugam sa nu ajung la ulei de ricin.

In bunatatea Lui, Dumnezeu s-a indurat de mine… (stia El ca nici nu-mi cumparasem ulei de ricin) si la ora 4:35 dimineata pe 15 mi s-au rupt membranele. M-am dus la baie repede, nu a apucat sa curga mult in pat, il trezesc pe sot foarte fericita si ii strig cam tare ca nasc si ma distram nevoie mare. I-am zis sa deschida calculatorul sa scriu pe forum ca ma duc sa nasc. Asta era important acum… Si dupa veselia mea extrema de la inceput, pac, au inceput contractiile. Dureroase, nu gluma. Am zis sa ma grabesc sa ajung la spital ca daca e pe-asa, nu prea mai am chef de distractie. La inceput au fost din 6 in 6 minute. Deja mi se pareau durerile destul de nasoale. Incepeam sa ma ingrijorez… si ma intrebam cum o fi la dilatatie mare daca acum ma doare asa. Ma spal, ma-mbrac, sotul la fel, luam bagajele (pregatite constiincios din sapt 37) si coboram la masina. Numai bine, dupa ce m-am urcat, alt val de lichid, cu tot tamponul always night, am udat tot in jur… i-am zis sa ma duca mai repede ca deja nu-mi mai ardea de ras. Am ajuns foarte repede la spital, la CFR2, normal, duminica la 5 dimineata e si prin Bucuresti liber. Tot timpul imi dorisem sa nasc dimineata, sa ajung la spital repede. Ce frumos, imi zic, toate dorintele mi se implinesc. Mai speram si la o nastere foarte rapida. Ei, era culmea sa se implineasca si asta.

Ajungem la spital, il las pe sotul meu sa rezolve partea administrativa, eu ajung rapid pe masa la control si vestea buna: dilatatie 0, mai e de asteptat… aoleu, contractiile erau deja la 5 minute, din ce in ce mai nasoale si eu care speram sa nasc fara epidurala… . Am sunat-o pe dna. dr. Si am informat-o de toate cele. Pana pe la ora 9 am zis ca-mi dau duhul, desi nu trecusera decat 4 ore. La ora 9, aveam dilatatie 4, ura am zis eu, sa vina anestezistul cu epidurala. Eu nu binevoisem sa-mi cumpar ca ma credeam viteaza asa ca am fost fericita ca aveau ei in dotare, altfel….. Apare anestezista, o doamna foarte draguta, nu stiu nici acum cum o cheama. Ma pozitionez cum mi se spune si asteptam pauza dintre contractii sa-mi monteze cateterul. La 9:30 eram fresh, stateam pe scaunel si ma monitorizau. Asistenta se uita la aparatul ala si deodata se schimba la fata. Mi-am dat seama ca ceva nu e in regula si am intrebat-o ce e, dar nu vroia sa spuna. Am insistat si intre timp a chemat un doctor, bebe intrase in brahicardie. S-au tot foit, au tot monitorizat, vreo 10 minute erau cam palizi la fata, eu ma rugam intre timp, pana la urma si-a revenit la normal. Am rasuflat usurati dar nu am mai scapat de monitorizare continua pana m-am urcat pe masa.

Tot la 9:30 a ajuns si dna doctor care a stat in continuu langa mine si m-a incurajat. Anestezia nu a fost in masura sa-mi anihileze total durerea, dar oricum mi-am mai recapatat puterile. Am vorbit la telefon cu sotul si cu parintii care ajunsesera deja in Bucuresti.

Pe la ora 12:00 ajunsesem aproape la dilatatie 10. Fericire mare ca o s-o vad pe Alise, ma gandeam eu ca in cateva minute se termina, impingi de cate ori si gata, ca asa citisem constiincioasa din alte povesti. Deja anestezicul nu mai avea efect, simteam tot si a zis ca nu-mi mai baga altul, ca sa cooperez. Si uite-asa am inceput sa coo-imping. De 3x pe fiecare contractie mi-a spus doamna doctor. Ea imi facea masaj intre timp. Ma intreaba cand sa vina sotul, eu stabilisem cu el sa intre imediat dupa ce am nascut ca sa faca poze la gargarita. Dar o vad ca dispare putin si apare cu… EL! Nu mai aveam putere sa spun ca de fapt… eu nu tineam (chiar nu prea vroiam) sa participe si el activ la nastere. In fine, ce sa mai zic, si-asa imi era un somn ingrozitor, adormeam de-a binelea cate 1 min intre contractii. M-a luat si sotul de o mana si striga alaturi de lumea dimprejur: "Hai Anca! Inca o data!, impinge" iar asistenta, care ma intrebase cum o cheama pe fetita, striga tot timpul "Hai Alise!" si continua, "vai ce-mi place numele asta". Mi se parea ca a trecut foarte mult timp si bebe nu iesea. O intreb pe doamna doctor (apoi am aflat ca am vorbit intr-una….) daca mai e mult. Si imi spune ca mai e…. Ah, ce incurajare. Eu nu mai vroiam deloc sa stau pe masa aia si am inceput sa spun ca eu vreau sa ma dau jos. Dar doamna doctor nu si nu, ce sa caut eu la plimbare! Copilul trebuie sa iasa si daca n-am de gand sa-mping mai ca lumea, o sa ajungem la cezariana. Aoleu…. cand am auzit acest cuvant de care am fugit cat am putut, da- si-mpinge, Alise nu si nu. Ca sa mai scurtez din poveste, am nascut la 12:45…. dupa trei sferturi de ora de impins epuizant. Alisel a iesit in fuga, de nici n-am simtit. Nu a plans prea tare, sau n-o mai auzeam eu… Si in loc sa intreb daca e sanatoasa, am intrebat ce culoare de ochi are. Au curatat-o si infasat-o repejor si mi-au dat-o la pupat, cel mai dulce moment din viata mea. Apoi doamna doctor mi-a spus ca mai trebuie sa stau putintel pe masa ca sa ma coase, ma rupsesem un picut, nu a fost nici o problema.

Dupa acel moment, mi s-a rupt filmul pentru cateva minute (probabil am intrat intr-un somn foarte profund) dupa care m-am trezit direct pe patul din salon cu scumpul meu sot langa mine, cu ochii in lacrimi, privindu-ma atat de fericit… abia atunci am intrebat cum e si cand mi-o aduce, ardeam de nerabdarea unei analize adevarate. Asistenta a adus gheata si mi-a zis sa ma frec pe burta doua ore si sa nu adorm cu nici un chip. Sotul mi-a facut masaj o ora si pe urma a trecut mama mea la aparat… tot ce-mi doream era sa dorm, o senzatie atat de puternica de abandonare, dar am reusit sa ma controlez. Dupa cele doua ore, mi-au adus-o din nou si nu-mi venea sa cred ca era a mea, ca in sfarsit nascusem, ca e perfecta, o fetisoara asa curata si alba… am pus-o la san si a inceput sa manance lacom de parca asta facuse toata viata.

Apoi a urmat calvarul celor 5 zile de spitalizare in loc de 2, din cauza tratamentului pe care a trebuit sa-l facem amandoua, cu branule, plus caldura infernala de 40 de grade, ma durea sufletul cand o vedeam asa. Dar cele mai grele momente au trecut si astazi, cand Alise implineste 3 luni, ii fac cadou aceasta poveste de dragoste cum numai o mama poate simti pentru puiul ei.

Sa cresti mare, draga mea fetita!


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 04, 2008 11:20 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Feb 22, 2008 9:49 pm
Mesaje: 461
Sa fiti iubite! :)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 04, 2008 11:28 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Multumim Iulia :-h


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 04, 2008 1:49 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Sa va bucurati de fiecare clipa impreuna!

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 05, 2008 8:03 pm        Subiectul mesajului: Re: Asa s-a nascut Alise 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Faina poveste. :-) Amintirile parintilor de la nasterile pruncilor sunt intotdeauna atit de puternice si de personale incit impresioneaza de fiecare data.

In alta ordine de idei...

Jocelyn scrie:
[...] Am vorbit la telefon cu sotul [...] Ma intreaba cand sa vina sotul, eu stabilisem cu el sa intre imediat dupa ce am nascut ca sa faca poze la gargarita. Dar o vad ca dispare putin si apare cu… EL! Nu mai aveam putere sa spun ca de fapt… eu nu tineam (chiar nu prea vroiam) sa participe si el activ la nastere.


La noi a fost oarecum pe dos: am convenit ca eu (adica "sotu'") sa fiu implicat cit mai mult de la un capet pin' la cel'lalt al evenimentului. Nici n-as fi suportat orice alta varianta de plan :-). Ba chiar eram desemnat taietoru' de cordon ombilical, ceea ce insa --din pacate :-(-- nu s-a mai intimplat, dat fiind ca lucrurile s-au precipitat putin pe final.

Si apropo, si la noi deznodamintul s-a-ntimplat tot intr-o duminica dupa-masa. Doar ca primele contractii au aparut mai devreme, in noaptea de vineri spre simbata...

Jocelyn scrie:
Sa cresti mare, draga mea fetita!


... si vesela, si fericita! :-)

A.M.


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 05, 2008 8:35 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
jocelyn sa va traiasca! :inimi:

amoga, ar fi o experienta deosbita, pt mine cel putin, sa aud povestea nasterii spusa de un tatic :floarealbastra:

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 05, 2008 8:48 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
diana scrie:
amoga, ar fi o experienta deosbita, pt mine cel putin, sa aud povestea nasterii spusa de un tatic :floarealbastra:


Ehee, dac-ai stii de cind imi tot spun c-ar trebui s-o scriu... o sa vina si ziua aia; sper ca nu la pensie :-)...

A.M.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 06, 2008 8:43 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
amoga el saracu' ar fi vrut sa participe da io eram aia cu gargauni in cap de genul ca nu as vrea sa ma vada cum ma chinui pentru ca el e foarte sensibil si bland si ma gandeam ca poate l-ar marca prea tare o asemenea experienta.
Insa el s-a bucurat enorm ca a putut asista la nastere si felicitarea pe care mi-a adus-o dupa a raspuns tuturor intrebarilor mele nerostite, peste asteptari.


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 08, 2008 9:22 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 7:34 pm
Mesaje: 32
Yahoo Messenger: iman2903
Localitate: mereu intre 2 lumi
O poveste frumoasa si taaaaaaaaare frumos spusa. sa iti traiasca si sa va bucurati una de cealalta.


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 12, 2008 10:25 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Jocelyn, abia acum am reusit sa citesc povestea nasterii lui Alise :oops: si am fost miscata

n-am inteles de ce au trebuit 5 zile de spitalizare in loc de 2, din cauza tratamentului pe care a trebuit sa-l faceti amandoua, cu branule
despre ce tratament era vorba?
si in tot acest timp unde era Alise?
adica ti se permitea s-o ai langa tine? cum s-au desfasurat aceste 5 zile? :)

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 12, 2008 1:27 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Am urmat amandoua un tratament cu antibiotic, penicilina :( din cauza unui nenorocit de streptococ care s-a dezvoltat la mine in timpul sarcinii si nascand natural, l-a luat si ea si a fost nevoie de 5 zile de tratament.
Din fericire insa, am luat-o cu mine imediat ce am fost capabila sa merg bine, adica la cateva ore (la 2h mi-au adus-o la san si a papat), eram singura nebuna pe-acolo care si-a luat copilul de la neonato fara sa spuna nimanui nimic pentru ca....nu era nimeni in zona. Si a ramas cu mine pana am plecat. Orice mama putea avea copilul langa ea daca dorea si am nascut in Romania, la Bucuresti, intr-o maternitate de stat, nu privata.


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 12, 2008 1:36 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
Jocelyn scrie:
Orice mama putea avea copilul langa ea daca dorea si am nascut in Romania, la Bucuresti, intr-o maternitate de stat, nu privata.

hé hé...asta vine in contradictie cu ce spun multe mame, cum ca in ro e inca aproape imposibil sa ai copilul linga tine dupa nastere, in zilele petrecute la maternitate....
si cred ca sint multe care nu fac acest efort :tristuc:


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 12, 2008 1:42 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Am nascut la cfr2 in Bucuresti mai exact. Nu toate mamele si-au luat copiii din prima zi dar pe urma le obligau ei fiindca nu era loc la neonato pentru toti si erau pastrati doar cei proaspat nascuti sau cei cu probleme.

Era o mama cu mine in salon care ii era atat de teama, nu stia ce sa faca cu bebelusul, m-a chemat s-o ajut sa-l schimbe, copilul tipa, ea se uita la el si era pierduta...m-am tot intrebat ce o fi facut dup-aia cu bebelusul acasa. Mi-a fost si mila de ea dar nu pricepeam de ce nu stie sa-l schimbe, etc fiindca nici eu nu mai schimbasem vreun bebelus si totusi am simtit totul ca venind natural. Poate ca la unele persoane instinctul se declanseaza mai tarziu.


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 12, 2008 1:57 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
:) si :tristuc: pentru cealalta mamica
eu una am preferat sa ma informez pe timpul sarcinii cu privire la toate detaliile
desigur, cind te "trezesti" cu bebe in brate, teoria se cam duce si adaptezi totul, insa un minimum eu consider ca e necesar sa il cunosti de dinainte, astfel incit sa nu fii complet perduta
ce sa mai zic....aici, neonatologia e doar pentru cei cu probleme
ah, si daca nu vrei sa stai 24/24 cu bebelusul, il poti lasa pe etaj, la pouponière....insa adeseori daca nu ai motive bine fondate, te cam iau la rost asistentele
cu atit mai mult cu cit ele se perinda mai toata ziua prin saloane, sa iti arate, sa verifice, sa te sfatuiasca, le poti chema la orice ora cind ti se pare ceva in neregula


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 12, 2008 4:00 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
ah, si gazzella, la noi e normal spitalizarea 5 zile dupa nastere, chiar daca nu sint nici un fel de probleme
poti insa sa pleci acasa dupa 2-3 zile la cerere...


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România