attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:05 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Dec 30, 2009 11:14 am        Subiectul mesajului: Rammed House 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
ultima mea iubire, sunt absolut indragostita de aceasta maniera de-a construi case
din pamant, asa ca pica fara urme de regret tot ceea ce visam despre straw bale

cateva fotografii

http://patriciagrayinc.blogspot.com/200 ... walls.html

Imagine

Imagine

http://www.ebaa.asn.au/practitioners/ramtec.html

Imagine

Imagine

http://grandbuild.ashui.com/2008/08/in- ... r-the-ages

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 30, 2009 11:15 am        Subiectul mesajului: Re: Rammed House 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 20, 2009 7:45 am
Mesaje: 824
Localitate: alba iulia
foarte foarte frumos


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 30, 2009 5:25 pm        Subiectul mesajului: Re: Rammed House 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Andreina, si eu ma gandesc de ceva vreme la o casa din pamant. Unde gasesc insa pe cineva care sa stie sa faca asta? Cred ca tehnica nu este straina taranilor nostri, dar nici rezultatele nu sunt in culori ca in pozele postate de tine.
Anul care vine imi doresc o casuta a noastra, fie si cat bojdeuca lui Creanga, sa se faca repede si cu bani putini...


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 30, 2009 5:44 pm        Subiectul mesajului: Re: Rammed House 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
emi, zilele astea o sa citesc mai pe indelete
mi-am prenotat niste carti la biblioteca
eu oricum sunt de parere ca pentru reducerea costurilor de productie se cere multa munca a proprietarilor

si nu cred ca-i vorba despre caramizi de pamant, mie-mi pare turnat pamantul ca si cimentul in cofragi
de asta imi si place foarte mult, pentru liniile extrem de simple

nu cred ca-i o tehnica deja experimentata in tara

uite si aici, se vede cum se toarna pamantul in forme prestabilite
http://www.inti.be/ecotopie/pise.html

si am vazut un reportaj cu o casa construita in Australia (superba), au facut o analiza a pamantului dupa care au adaugat o serie de alte cele pentru a da compusului exact rechizitele necesare ca sa reziste in timp


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 14, 2010 5:07 pm        Subiectul mesajului: Re: Rammed House 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Andreina, am vorbit cu o inginera proiectanta de aici - spune ca la noi nu prea se accepa constructia unor case traditionale, cu materiale ale locului. Normele spun ca trebuie sa reziste la un cutremur de 8 pe scara Richter. Eu sunt convinsa ca taranii romani stiu cum sa construiasca sa fie rezistent si la cutremur. Am fost vara trecuta la o manastire in judetul Caras Severin. Au o bisericuta de lemn superba. Este construita de un mester popular care abioa stie sa scrie. Fara nici un fel de proiect. Proiectul a trebuit sa fie facut ulterior ca sa intre in legalitate. Arhitectul care a facut proiectul a ramas uluit. Nu i-a venit sa creada: era o constructie perfecta, la milimetru, dupa toate canoanele arhitecturii!

Ramane sa ma interesez si la Muzeul satului.
Mie nu imi vine sa cred ca nu pot alege sa traiesc in bordei daca asa mi se nazare. Tehnicile astea vad ca sunt apreciate in Occident, insa aici... Si e nevoie de un diriginte de santier care sa stie de unde incepem si unde terminam etc

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 14, 2010 5:14 pm        Subiectul mesajului: Re: Rammed House 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
sincera sa fiu n-am citoit despre rezistenta acestor cladiri la cutremure, dar tre sa existe pe undeva informatii
m-ai facut curioasa, am sa le caut
foarte probabil sa se poata construi astfel si sa ai si rezistenta la cutremure, altfel nu vad cum una din aceste case a fost premiata la nu stiu ce concurs in domeniul arhitecturii

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România