attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:52 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Dec 02, 2009 7:26 am        Subiectul mesajului: cine, cum, de ce, pentru ce a fost banat? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Si au existat trei persoane pe acest forum care acum nu mai exista, am sa vorbesc despre ultima din acestea doar pentru simplul fapt ca ma obliga

aici este ceea ce am scris la 23 nov 2009, iar acum reiau cuvintele Sandrei

Ce ma enerveaza clar e litania cu attatchment parenting, cu simbioza mama bebe etc. evident ca o fac, ca imi port, alaptez etc. copilul, dar mereu aceeasi esoterisme si constiinta rabdarii de mama ma scot din sarite. (24nov 2009)

La acest punct eu i-am blocat accesul.

Acum va rog sa va reintoarceti la netiquette, de unde cine a avut rabdare sa citeasca a putut sa inteleaga ca nu sta nimeni sa tolereze la nesfarsit, adica procesul care duce la banarea unei persoane e relativ simplu: trei sau patru incalcari ale regulamentului.

Sandra a avut ceva mai mult de trei sau patru si unele foarte grave (unele au fost mici teribilisme, de ex uzul unui limbaj vulgar pe forum)

M-a cautat in privat ca sa-mi spuna ca-i sub demnitatea mea faptul ca am banat-o, "cum se poate sa ma banezi pentru ca m-am bucurat pentru tine si Felix!" (vedeti ultima ei postare) c-o falsa naivitate incredibila.

Spun falsa naivitate pentru ca ea stie (sau ar trebui sa stie, lungile mail-uri unde ii raspundeam punctual) cat m-am luptat pentru ea pentru a ramane pe acest forum cand marea majoritate o vroiau afara pentru ca era provocatoare, lansase unele subiecte doar pentru a se informa, a cunoaste, a-si creea experienta de presupus consilier.

A spus multe inadvertente numai pe acest forum, inadvertente care ne-a facut nu o data sa suspectam faptul ca este un personaj construit. Da, un troll.

Si chiar isi permisese candva sa intre pe acest forum cu mai multe identitati, am somat-o sa renunte la una si sa accepte sa scrie doar in numele uneia.

A acceptat, si-a gandit un joc dublu in masura in care si-a permis (adica pana cand ne-am prins noi ca doi useri au acelasi ip) sa se introduca in discutii cu aceasi alta persoana continuand sa puna paie pe foc.

Ok, io zic ca lucrurile sa se opreasca aici, pentru tot ceea ce am scris am situatiile la indemana.

Sandra candva m-a rugat sa-i respect identitatea, cea adevarata, asta dupa ce eu impreuna cu alte fete (nu le amintesc pentru ca nu siu daca ele vor sa fie amintite) reusisem sa dezlegam ghemul situatiilor de viata fals create, identitati inventate.

Si atunci am avut o intelegere simpla cu Sandra "iti dau credit, te accept pe forum pana in momentul in care ori ma vei minti, ori vei folosi acesta comunitate pe post de cobai"

Adica ii solicitam respectul pentru aceasta comunitate in conditiile in care ea continua sa fie tolerata cand dovedise anterior ca a intrat fara respect fata de aceasta comunitate.

Toleranta s-a terminat, acum sa-si caute alte forumuri care sa o tolereze, unde are sa-si construiasca alte 2-3-4 identitati pe acelasi forum si de unde are sa scrie diverse chiar contrastante despre acele n identitati in raport cu una persoana onesta, care chiar se expune, isi expune viata intr-o maniera reala, autentica, lipsita de voaluri.


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Dec 17, 2009 9:25 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
ralus scrie:
curiozitatea a omorat pisica...
pot intreba nemora de ce are cartonas rosu?
:>

poţi întreba, sunt curioasa daca si mai aminteste cineva :)) a fost acum vreun an :D

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Dec 17, 2009 11:30 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
uitati-va la profilul ei si apoi la mesaje, ultimele au fost cireasa de pe tort.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 18, 2009 9:58 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
exact

in schimb, plus, eu le-am propus ceva fetelor de la moderare, dupa o perioada de cine isi asuma responsabilitatea pentru una din aceste persoane banate poate sa ridice banul
eu aproape un an mi-am zis ca stau bine cu nemora doar pe messenger, dupa i-am propus sa-i ridic banul, mie mi-e foarte draga, dar a refuzat

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 18, 2009 12:03 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:24 pm
Mesaje: 700
pricipit. curiozitate satisfacuta!

_________________
Imagine
Imagine
http://piticiculipici.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 18, 2009 7:01 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Si mie mi-a devenit draga Nemora (de unde la inceput imi era teribil de nesuferita!:D ), pe alt forum ne mai scriem pe mp.

:)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 22, 2009 7:16 pm        Subiectul mesajului: Re: cine, cum, de ce, pentru ce a fost banat? 
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
Eu cred ca brishtarei i-a scapat titlul subiectului ... asa ca voi muta partea subiectului incepand cu primul mesaj al brishtarei la opinii divergente, nu isi are locul aici, nici mesajul, nici discutia care a urmat!

Revin, am constatat ca mai sunt si alte discutii mai devreme care nu tin direct de subiect, asa ca ... se vor muta si ele.


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 26, 2010 2:53 pm        Subiectul mesajului: Re: cine, cum, de ce, pentru ce a fost banat? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
vanilla_baby

si incep cu a reda un pasaj din netiquette

3. Discuţiile sunt acceptate cât timp se înscriu în termeni respectuoşi. Confruntarea de opinii este întotdeauna o sursă de îmbogăţire interioară reciprocă, însă confruntarea a două persoane nu mai reprezintă o modalitate constructivă de cunoaştere. Astfel, rog toţi participanţii la discuţii să se adreseze respectuos interlocutorilor, asta însemnând a fi dispuşi să-şi asculte interlocutorul chiar dacă nu este în mod neapărat de acord cu opiniile sale, cu nevoile şi sentimentele sale, să evite judecăţile de valoare impuse ca universale şi să propună, deci nu să impună, propriul punct de vedere.

e exact ceea ce n-a facut dupa ce de mult prea multe ori ii explicasem
eu continuam sa-i spun ca ma irita interventiile ei in sfera alimentara, interventii in care facea mai in toate toate apologia carnii, in special dieta paleo
se stie ca sunt vegetariana, dar niciodata pe acest forum nu-mi rezulta sa fi facut apologia legumei
sau sa enunt adevaruri absolute "vegetarianismul e cea mai sanatoasa modalitate de alimentare si a fi omnivor e crima pentru sanatatea unei persoane", fapt pe care ea l-a facut si nu as vrea sa fiu nevoita sa revin cu quote

am intervenit in privat si i-am cerut sa inceteze cu toate aceste interventii, mi-a spus ca-i limitez libertatea de exprimare
o fi, pe acest forum da, i-o limitez, dar la modul general eu nu pot chiar vroind sa limitez libartatea personala a nimanui
poate sa se exprime cat se poate de liber pe alte forumuri

i-am explicat ca eu nu cred in toate balariile (dupa mine) expuse de ea, cum ca dieta paleo e cea mai sanatoasa si am rugat-o sa nu transforme forumul care nu are o tematica unica, specifica (dieta) in camp de confruntari pe tema alimentatiei, suprematiei unei diete asupra celeilalte

a enuntat foarte multe in sfera alimentatiei cu nota de adevar, aducand, facand avertismente diverselor mame, sugerand ca in afara acestor provedimente alimentare/de suplinire copilul va avea de suferit (vezi si fara vitamina D in suplimente unde "nu se creste mare si sanatos fara")
eu nu am timp ca sa intervin punctual la fiecare introducere de a ei, nu am timp sa intervin punctual in astfel in discutii de unde continuam, iarasi, sa-i cer sa se retraga

toata acesta situatie continua sa degenereze, ii comunicam clar, concis ca ma irita interventiile sale, atat pe forum cat si in privat, iar ea continua sa-mi serveasca "cat ma distrez cu interventiile tale"

eh, aici s-a terminat cu distractia

ar fi putut chiar sa continue in timp, daca observam din partea ei un moment de reflexie foarte probail la cum ma cunosc ma obligam sa o tolerez doar pentru a-mi demonstra ca pot sa fiu nobila, cu sentimente inalte
dar cand cineva continua sa ma sfideze in timp ce eu ii spun, comunic "ma deranjeaza mult astfel de raportari la mine" apoi solutia cea de mai bun simt pentru mine, persoana fara inclinatii masochiste e sa stau departe de cei care imi provoaca suferinta

acum, eu de pe acest forum nu vreau sa plec, ma gandeam si la asta, sa o las pe ea aici, pentru ca eu cu vanilla in aceasi casa e imposibil sa stau, azi am facut pana si eritema dupa mesajul ei
la psiholog nu-mi permit sa merg pentru mai grele, pentru vanilla chiar nu merg
am incercat in toate manierele la indemana mea, n-am reusit, ma declar incapabila, declar un faliment al meu, asta e!

dar acum vreau sa raman pe acest forum pe care eu l-am visat, gandit, pentru care am muncit si mi-am sacrificat familia, inclusiv copiii
da, asta era, nu ma simteam capabila sa continui sa-mi sacrific familia, copiii pentru a face salturi mortale pentru a fi diplomatica cu ea
am fost directa, a devenit sfidanta
s-a terminat
as minti daca as spune din pacate

nu stiu, poate vanilla nu cunoaste exact istoria acestui forum, cum spuneam l-am gandit, visat, am adunat in jurul meu zeci de persoane cu care colaboram, am inceract sa aduc unul langa alta persoane aparent incompatibile, mediam neintelegeri pana la 2 noaptea si ma trezeam la cinci dimineata, e intr-un fel copilul meu si a-l lasa acum nu pot, a trai impreuna cu ea nu mai puteam deci am taiat craca

mai intai am deschis grup pe yahoo, dupa am apelat la christa ca ma depasea cam orice era pe linie tehnica, christa a preluat toata partea tehnica si impreuna am a/sudat pentru acest forum

cam atat... pe parcurs daca mai aveti neintelegeri sunt aici

p.s. candva adana mi-a spus asa: cand cineva iti spune "ma ranesti" chiar daca ai dreptate te opresti
eu candva am ranit-o pe adana si nu intelegeam unde si de ce, si a facut un apel la mine in favoarea ei pe linia a ceea ce simteam pentru ea, mi-e draga, mult draga
abia atunci am inteles si m-am retras, am renuntat la adevarul meu
acelasi apel il facusem eu la vanilla, se pare ca ea nu ma iubea suficient de mult

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 26, 2010 7:25 am        Subiectul mesajului: Re: cine, cum, de ce, pentru ce a fost banat? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
vanillei_ baby i s-a ridicat banul de catre Christa
am fost de acord

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Oct 09, 2010 8:43 am        Subiectul mesajului: Re: cine, cum, de ce, pentru ce a fost banat? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
touchy
vanilla_baby

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România