attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:33 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Oct 17, 2009 2:42 pm        Subiectul mesajului: E posibila o societate fara bebeconsum? 
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
http://www.iley.de/index.php?pageID=200 ... b538e15960

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Oct 17, 2009 4:01 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
Articolul asta e mai mult de Babywearing decat de EC, in ciuda titlului. Il mut.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Oct 18, 2009 9:37 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:24 pm
Mesaje: 700
:tristuc:
nu inteleg!
(nu ca ar fi musai!)

_________________
Imagine
Imagine
http://piticiculipici.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Oct 18, 2009 10:26 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
http://translate.google.ro/translate?hl ... 3D20000000
(tradus in engleza cu google)

si legat de articol, am sa dau copy paste la un comentariu pe care l-am facut la rox pe blog, sper sa nu se supere ca ma autoplagiez :)

"mama secolului XXI naste prin cezariana la clinica particulara (ca doar nu e masochista sa sufere ca idioata 15 ore intr-o vagauna de spital), decoreaza camera copilului cu un buget considerabil (dar cand e vorba de bebe, banii nu conteaza,nu?), cumpara cel mai performant baby phone cu camera video, cel mai sofisticat carusel cu muzica si proiector cu 5 programe, jucarii care dezvolta inteligenta copilului inca de la nastere, achizioneaza "pe comanda" pat si satea de ultima generatie, balansoar cu vibratii si carucior de aluminiu cu suspensii, are cele mai scumpe si "anatomice" biberoane si suzete, e foarte mandra ca bebelusul ei "doarme singur" si "nu s-a obisnuit in brate", se intoarce la job dupa 3 luni ca "si asa nu a avut lapte", e super stresata cu munca si se da de ceasul mortii ca "nu mai gasesti domnule o bona ca lumea in tara asta", pana la urma gaseste o doamna cum se cade pe care o plateste binisor (dar cand e vorba de bebe, banii nu conteaza,nu?) asa ca are timp berechet sa se ocupe de sot, sa se intalneasca cu prietenii si sa-si onoreze programarile saptamanale la coafor si cosmetica. ce frumos e sa fii mama in secolul XXI
....
bebelusul secolului XXI a ramas insa muuuuult "in urma". el are si acum, dupa 2000 de ani de civilizatie, nevoie vitala de mama lui, de trupul ei cald, de bratele ei primitoare, de sanul ei dulce si de lapticul ei fermecat, de vocea ei suava, de surasul molipsitor si de privirea ei plina de iubire. de atat. si NIMIC mai mult."


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Oct 18, 2009 2:17 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:05 pm
Mesaje: 154
Site web: http://greenamalgam.netau.net/blog/
Citesc de obicei cu placere forumul asta, mi-e drag in special datorita celei care a pus bazele lui, am gasit informatii care au fost pe gustul meu, pe sufletul meu si care uneori m-au ajutat.
Sunt insa trista cand gasesc mesaje de genul asta pentru ca ma simt aratata cu degetul si sunt trista...
vanilla_baby, scuze ca iti citez mesajul tau, nu am nimic cu tine personal, ci doar cu acest tip de mesaje.



vanilla_baby scrie:
"mama secolului XXI naste prin cezariana la clinica particulara (ca doar nu e masochista sa sufere ca idioata 15 ore intr-o vagauna de spital),

Am nascut prin cezariana, nu la o clinica privata, ce e drept, la un spital obisnuit, iar asta dupa ce am suferit binisor mai mult de ore ca idioata in acelasi spital. Am avut norocul - sincer spus norocul - sa vina la un moment dat un doctor care sa vrea sa ma taie sa-mi scoata copila la lumina, asta dupa ce la toate controalele se minuna toata lumea la mine ca e mare copilul si nu credea nimeni ca il pot naste natural si cu toate astea nu voia nimeni sa ma taie... Ajunsesem numai sa visez clipa cand nasc in sfarsit, dar prea tarziu, ca sa mai imi pot tine copilul viu in brate... nu are sens sa intru in amanunte, dar nu doresc nimanui asa ceva... si asta nu in Romania. Si sa stiti ca (,) chiar si in Romania doctorii nu sunt tocmai cei mai finuti cu pacientii... am avut si eu partea mea de badaranie. Asa ca decat prin ce-am trecut eu(desi sunt constienta ca se poate si mult mai rau), atunci mai bine o cezariana la o clinica privata.


vanilla_baby scrie:
decoreaza camera copilului cu un buget considerabil (dar cand e vorba de bebe, banii nu conteaza,nu?),

Ei, da... noi ne-am mutat, ca sa avem initial camera pt. bebe, sa avem ce decora si ce bine a fost... Sa nu-mi spuna cineva ca pleaca de la alta premisa decat ca atunci cand e vorba de bebe, banii nu conteaza - oricare ar fi contextul.


vanilla_baby scrie:
cumpara cel mai performant baby phone cu camera video,

Am luat un baby phone, poate nu cel mai performant, dar de unul am avut nevoie. Nu seara de seara, dar m-a ajutat atunci cand am avut musafiri si copilul imi dormea in alta camera, sa aibe parte de liniste. Vrem, nu vrem, nu traim in padure, iar musafirii fac si ei parte din viata sociala care nu cred ca e cazul sa renuntam in totalitate la ea atunci cand vine un bebe - bineinteles, e parerea mea proprie si personala.


vanilla_baby scrie:
cel mai sofisticat carusel cu muzica si proiector cu 5 programe, jucarii care dezvolta inteligenta copilului inca de la nastere,

Am luat 2 carusele - tot pe principiul banii nu conteaza atunci ca e vorba de copilul meu. Cel cu proiector, ca la inceput nu a avut niciun efect asupra copilei mele, dar pe care acum il iubeste de-a dreptul si in fiecare seara ne asezam in pat si ne uitam la stelute inainte de nani. Si inca unul cu cheita, pe care il urmarea fascinata inca de cand a putut sa-l ajunga cu privirea. Ma bucur ca le-am luat pe amandoua si de-ar fi sa o iau de la inceput, tot asa as face.


vanilla_baby scrie:
achizioneaza "pe comanda" pat si satea de ultima generatie, balansoar cu vibratii si carucior de aluminiu cu suspensii,

N-am avut balansoar cu vibratii, ci fara, dar in rest de toate... de... banii nu conteaza ;) . Si ma bucur pentru fiecare in parte, pentru ca toate ne-au ajutat mai mult sau mai putin. Patutul l-am tinut multa vreme fara o margine instalata, lipit de patul mare.... de, cand e vorba de noi, banii conteaza ;) asa ca nu avem decat un pat amarat si ingust, in care abia incapem, asa ca patul copilei a fost un fel de prelungire a patului nostru. Caruciorul ne-a carat de o gramada de ori bagajele... nu stiu, sincer, ce m-as fi facut fara el, pentru ca eu nu conduc, asa ca as fi carat ca eroul altfel.
E.. pe langa astea am mai avut inca multe, nu cred ca vreti sa le enumar, ca stiti si voi cum e in familiile secolului xxi... mai ales cand banii nu conteaza atunci cand e vorba de bebe.


vanilla_baby scrie:
are cele mai scumpe si "anatomice" biberoane si suzete,

A... grea problema... si complicata. Daca vrea cineva amanunte, o sa detaliez alta data. Pana atunci nu pot spune decat ca cele mai bune biberoane de pe piata ne-au ajutat enorm. Suzetele nu, e drept, pentru ca degetul mare a fost si inca e la inaltime la noi. ;)


vanilla_baby scrie:
e foarte mandra ca bebelusul ei "doarme singur" si "nu s-a obisnuit in brate",

E drept ca bebelusul meu nu mai chiar asa bebelus. Dar sunt mandra ca doarme singur, la el in camera... stiti voi... camera aia care am decorat-o frumos, ca doar atunci cand e vorba de bebe, banii nu conteaza.
Usile stau deschisa, asa incat atunci cand vrea sa vina la noi, coboara din pat si vine sau daca vrea, ne striga, iar noi suntem prezenti la ea atunci cand ne striga. Dar doarme singura la ea in camera.


vanilla_baby scrie:
se intoarce la job dupa 3 luni ca "si asa nu a avut lapte",

Ah... nu m-am intors la job dupa 3 luni, dar asta din cauza ca nu am avut la ce ma intoarce... daca as fi avut, cine stie. Dar pentru asta, tot nu am avut lapte. Am incercat, dar pentru ca nimeni nu a reusit sa ma ajute suficient de mult incat sa trecem peste probleme si totusi am insistat sa-mi maresc productia, am ajuns la diferite complicatii... de multe ori ma gandesc ca daca nu as fi insistat, poate aveam mai putine batai de cap. Dar pentru unii nu se vede decat ca "n-am avut" lapte, insa "nu e posibil" sa nu ai lapte.... in fine, fiecare cu propriile credinte.


vanilla_baby scrie:
e super stresata cu munca si se da de ceasul mortii ca "nu mai gasesti domnule o bona ca lumea in tara asta", pana la urma gaseste o doamna cum se cade pe care o plateste binisor (dar cand e vorba de bebe, banii nu conteaza,nu?) asa ca are timp berechet sa se ocupe de sot, sa se intalneasca cu prietenii si sa-si onoreze programarile saptamanale la coafor si cosmetica. ce frumos e sa fii mama in secolul XXI
....

Ziceti-mi mie cate femei nu au nevoie si de un coafor si de o iesire cu prietenele? Cati copii nu au nevoie de ambii parinti impreuna. Impreuna nu doar fizic... iar asta nu stiu cat de mult poate fi pastrat fara ca mama sa-si faca timp si pentru tata.
Si uneori chiar si jobul ajuta psihic femeile. Iar lipsa lui poate duce la un stres la fel de mare, ca si prezenta lui...

Ca sa fii o mama intreaga, intelegatoare si iubitoare pentru puiul tau, uneori poate e nevoie mai mult decat sa fii langa el ca sa ii oferi sanul.
Si unele mame din secolul xxi stiu asta si incearca sa faca tot ce pot, asa cum pot.


vanilla_baby scrie:
bebelusul secolului XXI a ramas insa muuuuult "in urma". el are si acum, dupa 2000 de ani de civilizatie, nevoie vitala de mama lui, de trupul ei cald, de bratele ei primitoare, de sanul ei dulce si de lapticul ei fermecat, de vocea ei suava, de surasul molipsitor si de privirea ei plina de iubire. de atat. si NIMIC mai mult."

Cu asta sunt total de acord. Dar daca o mama mai are nevoie si de o iesire cu prietenele la cafea, de o coafura noua, de una, de alta, lucruri pentru care e pusa la zid, cum poate sa-i ofere copilului trupul ei cald, bratele ei primitoare, sanul ei dulce si lapticul ei fermecat si vocea ei suava... si toate astea calma si linistita?

Poate ca e putin deplasat tot ce-am scris, dar chiar imi par deranjante mesajele de genul asta :(((

_________________
"If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together." ~ African saying.


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Oct 18, 2009 4:11 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
of doamne
draga mea, chiar nu trebuia sa o iei personal. era doar o exagerare voita, o caricatura, daca vrei, si ma ma refeream la societatea in care traim, despre care vorbeste si articolul (l-ai citit??)
Citat:
Anthropologists, biologists, psychologists and other scientists have been dealing intensively with these striking differences. Their research corresponds to the civilized nations in the newly introduced way of dealing with the baby no longer have the basic natural needs of human infants. The babies respond confused because thousands of years old expectations of close, physical contact, as well as motor and sensory stimulation are not met adequately

corporatiile promoveaza 1001 de produse si servicii care, in realitate, nu sunt deloc "indispensabile" copilului. ceea ce am spus are legatura cu ce scrie in articol dar si cu comentariul unei mame de pe blogul lui rox care zicea ca suntem fraiere ca alaptam in loc sa mergem la coafor. evident ca si eu am carusel, jucarii, carucior, zdranganee si saltea de activitati. (e adevarat, caruselul si salteaua de activitati le-am primit cadou, dar nici nu le-am aruncat). si eu merg la manichiura si ies la terasa. that was't the point!!!!

deci imi pare rau daca te simti "aratata cu degetul" si ai senzatia ca tre sa te explici punct cu punct. intentia mea era cu totul si cu totul alta


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Oct 18, 2009 9:26 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:05 pm
Mesaje: 154
Site web: http://greenamalgam.netau.net/blog/
vanilla_baby, nu, nu ma simt aratata cu degetul. In caz ca nu am specificat, atunci spun acum: nu merg la coafor, ma vopsesc singura acasa, in ora aia cand imi doarme copilul la pranz sau daca apuc seara.
Si nici nu ies la terasa, decat daca imi iau si copilul cu mine si mai tot timpul si cu sotul. Si asta pentru ca am preferat sa ne crestem noi copilul, ceea ce pentru noi implica si faptul ca nu avem "liber" deloc. Dar nu ma deranjeaza deloc chestia asta, nu simt prea tare lipsa iesirilor singura la terasa.
Si nu avem bona, din acelasi motiv. Acum incep sa am si eu cateva ore libere, din cauza ca imi trimit copilul la gradi... si incet, incet, chiar sta acolo. Ma deranjeaza ca nu am timp pentru scoala, pentru servici, dar se rezolva si astea cu timpul.
Intre timp ma bucur de timpul care il petrec cu copila mea. Inca stau cu ea tot timpul pana adoarme. La capitolul asta e foarte ciudat. Pe de o parte aud cum ca ar trebui sa o trimit singura la nani, pe de alta parte aud ca ar fi bine sa doarma cu noi in pat. E... am ales calea de mijloc, stau cu ea pana adoarme, apoi o las singura, dar ii stau la dispozitie de cate ori ma cheama. E bine, e rau? Cine e X sau Y sa spuna ca e bine sau rau? Daca asta ne e ok noua, inseamna ca pentru noi e bine.
Si mai am o multime de exemple, dar nu despre asta e vorba. Singurul lucru care vreau sa-l scot in evidenta e faptul ca mi se pare aiurea sa condamni niste femei (chiar daca e numai o exagerare voita) pentru calea pe care au ales-o, cata vreme lor si familiilor lor le e bine. La fel de aiurea mi se pare bineinteles si sa spui ca mai bine mergi la coafor decat sa alaptezi. Dar undeva trebuie sa existe o cale de mijloc. De ce coaforul si alaptatul trebuie sa se excluda reciproc? Intelegi? Nu mi se par femeile de condamnat nici pentru ca merg la coafor, nici pentru ca merg la terasa, nici pentru ca se intorc la servicii, indiferent din ce motive o fac. Asta bineinteles atata vreme cat copilul nu are multe de suferit de pe urma acestor lucruri.
Cu ce e mai castigat un copil tinut la san, de o mama acra, nemultumita de ea insasi, de viata ei? Dar e langa el, pentru ca sa fie altfel, sa arate ca se poate si altfel?

Cat despre lucruri... e ciudat, dar ma uit in casa noastra la lucrurile noastre, nu doar cele pentru copil. Oare cate din ele imi trebuiesc? Cate imi sunt indispensabile? Hmmm... as putea bine-merci sa traiesc si intr-o coliba in varful muntelui daca m-as multumi numai cu ce mi-e strict necesar. Nici de internet si calculator nu am intr-adevar nevoie... si totusi, uite ca sunt pe la calculator si pierd vremea pe net ;)

_________________
"If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together." ~ African saying.


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Oct 18, 2009 9:51 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
nikomiko scrie:
Singurul lucru care vreau sa-l scot in evidenta e faptul ca mi se pare aiurea sa condamni niste femei (chiar daca e numai o exagerare voita) pentru calea pe care au ales-o, cata vreme lor si familiilor lor le e bine.

in primul rand, nu am condamnat pe nimeni. eram doar ironica.
apoi, eu tot nu am inteles daca ai citit articolul sau nu...
pentru ca din text reiese clar ca cel putin bebelusilor, NU le e bine.

daca ne referim strict la topicul de fata, mi se pare inutil sa venim fiecare cu exemplul personal. era vorba despre "bebeconsum", despre parintii occidentali care achitioneaza o carca de obiecte care, de fapt, bebelusului nu ii aduc niciun beneficiu.
este o tematica generala, la care se intampla sa mai fi reflectat la un moment dat. ceea ce am scris nu se refera la nimeni in particular, nici macar la mine si cu atat mai putin la tine.
hai sa privim lucrurile in ansamblu. hai sa ne imaginam cum ar fi viata copiilor nostri fara jucarii sofisticate, scutece de unica folosinta, carucior si tot ce-am mai cumparat cu totii. cred ca asta era scopul discutiei, nu calcatul pe bataturi.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 19, 2009 9:19 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:05 pm
Mesaje: 154
Site web: http://greenamalgam.netau.net/blog/
Era vorba strict despre comentariul asta:


vanilla_baby scrie:
http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=de&tl=en&u=http%3A%2F%2Filey.de%2F%3Farticle%3D00000084%26pageID%3D20000000
(tradus in engleza cu google)

si legat de articol, am sa dau copy paste la un comentariu pe care l-am facut la rox pe blog, sper sa nu se supere ca ma autoplagiez :)

"mama secolului XXI naste prin cezariana la clinica particulara (ca doar nu e masochista sa sufere ca idioata 15 ore intr-o vagauna de spital), decoreaza camera copilului cu un buget considerabil (dar cand e vorba de bebe, banii nu conteaza,nu?), cumpara cel mai performant baby phone cu camera video, cel mai sofisticat carusel cu muzica si proiector cu 5 programe, jucarii care dezvolta inteligenta copilului inca de la nastere, achizioneaza "pe comanda" pat si satea de ultima generatie, balansoar cu vibratii si carucior de aluminiu cu suspensii, are cele mai scumpe si "anatomice" biberoane si suzete, e foarte mandra ca bebelusul ei "doarme singur" si "nu s-a obisnuit in brate", se intoarce la job dupa 3 luni ca "si asa nu a avut lapte", e super stresata cu munca si se da de ceasul mortii ca "nu mai gasesti domnule o bona ca lumea in tara asta", pana la urma gaseste o doamna cum se cade pe care o plateste binisor (dar cand e vorba de bebe, banii nu conteaza,nu?) asa ca are timp berechet sa se ocupe de sot, sa se intalneasca cu prietenii si sa-si onoreze programarile saptamanale la coafor si cosmetica. ce frumos e sa fii mama in secolul XXI
....
bebelusul secolului XXI a ramas insa muuuuult "in urma". el are si acum, dupa 2000 de ani de civilizatie, nevoie vitala de mama lui, de trupul ei cald, de bratele ei primitoare, de sanul ei dulce si de lapticul ei fermecat, de vocea ei suava, de surasul molipsitor si de privirea ei plina de iubire. de atat. si NIMIC mai mult."


Daca asta ti se pare doar o exagerare voita care e ok din punctul tau de vedere, atunci inseamna ca ti se pare ok si exagerarea aceea privind mamele care alapteaza - stii intalnirea aceea de mame care e comparata cu mafia si mai stiu eu ce???
Intelegi? Nicio extrema nu e buna. Nu, nu mi se pare sa lasi copilul deloc fara nimic, fara jucarii, fara ce ofera societatea de consum. Dar fiecare parinte stabileste limita in care copilul le primeste. Nicio exagerare nu e buna, in nicio directie.
Bineinteles ca societatea ofera mult mai multe decat are copilul nevoie. Dar asa se intampla si la oameni. Fiecare trebuie sa hotarasca cat si pana unde.

Daca nu aparea comntariul tau (aici e problema!!!), nici nu ma bagam in seama.
Din pacate sunt multe comentarii de acest gen care nu fac decat sa duca mamele in deriva. Am povestit cum a fost la mine cu alaptatul si alte cele. Nu poti acuza pe cineva ca ofera prea multe copilului ca "doar banii nu conteaza cand e vorba de bebe" - fiecare percepe si aplica altfel acest lucru, dar nu cred ca e cineva care nu aplica acest lucru. Eu ma bucur atunci cand banii astia se duc pe jucarii, chiar si inutile, decat sa se duca pe medicamente, tratamente si altele mult mai rele.

Cred ca m-am lungit suficient cu explicatiile, cine a vrut sa inteleaga, a inteles deja, nu vreau sa transform totul intr-o discutie personala cu tine, am si explicat inca de la inceput, nu e nimic personal, pur si simplu postarea ta, care am citat-o, mi se pare o exagerare inutila si deranjanta.

Daca tie comentariul tau ti se pare la subiect aici, atunci si comentariile mele sunt la fel de la subiect.
Daca nu, inseamna ca atata eu, cat si tu, am fost pe langa subiect, drept urmare imi cer scuze!

_________________
"If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together." ~ African saying.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 19, 2009 9:56 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
Citat:
Daca asta ti se pare doar o exagerare voita care e ok din punctul tau de vedere, atunci inseamna ca ti se pare ok si exagerarea aceea privind mamele care alapteaza - stii intalnirea aceea de mame care e comparata cu mafia si mai stiu eu ce???

exagerarile voite au fiecare scopul ei
daca eu exagerez intr-un context, e cu totul ilogic sa deduci ca "mi se pare ok" orice exagerare facuta de oricine altcineva in orice alt context
Citat:
Nicio extrema nu e buna. Nu, nu mi se pare sa lasi copilul deloc fara nimic

daca ai reciti ce am scris, ai vedea ca am specificat clar jucarii sofisticate. evident ca un copil are nevoie de jucarii. dar e o mare diferenta intre un bat si o sabie laser ultra echipata cu sunete lumini si efete speciale
Citat:
Daca nu aparea comntariul tau (aici e problema!!!), nici nu ma bagam in seama. Din pacate sunt multe comentarii de acest gen care nu fac decat sa duca mamele in deriva.

sunt convinsa ca "mamele" sunt mai stapane pe ele decat atat
Citat:
Daca tie comentariul tau ti se pare la subiect aici, atunci si comentariile mele sunt la fel de la subiect.

pentru ultimama oare te intreb: ai citit articolul? ai citit titlul topicului?
in plus nu era vorba ca nu esti "la suniect" (desi subiectul nu era tocmai comentariul meu), ci era vorba ca exemplele personale nu sunt relevante de vreme ce cu totii suntem "bebeconsumatori".
era un exercitiu de imaginatie pornind de la un text pe care nu eu l-am scris
in fine
ca si tine, consider ca mi-am expus indeajuns punctul de vedere
si imi pare rau (da)ca s-a compromis topicul asta


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 19, 2009 10:42 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:05 pm
Mesaje: 154
Site web: http://greenamalgam.netau.net/blog/
vanilla_baby scrie:
exagerarile voite au fiecare scopul ei

da, tocmai.

vanilla_baby scrie:
daca eu exagerez intr-un context, e cu totul ilogic sa deduci ca "mi se pare ok" orice exagerare facuta de oricine altcineva in orice alt contex

de ce? nu-ti place exagerarea cealalta? atunci poate data viitoare cand faci diferite exagerari ca sa scoti ceva in evidenta, n-ar fi rau sa te gandesti de 2 ori inainte ;)

vanilla_baby scrie:
daca ai reciti ce am scris, ai vedea ca am specificat clar jucarii sofisticate. evident ca un copil are nevoie de jucarii. dar e o mare diferenta intre un bat si o sabie laser ultra echipata cu sunete lumini si efete speciale

In articol nu scrie de nicio jucarie sofisticata. E vorba de jucarii le general, de carucioare, suzete, patuturi, etc.
Categoric e o mare diferenta intre un bat si o sabie ultra echipata cu sunete si lumini, dar produsa de o firma ok (nu chinezarii!!!) special pentru copii. Vecinii mei s-au jucat cu bete pe strada cand erau mici, iar unul dintre ei a ramas fara un ochi :(

vanilla_baby scrie:
sunt convinsa ca "mamele" sunt mai stapane pe ele decat atat

Da, bineinteles ca unele sunt mai stapane pe ele decat atat. Eu n-am fost insa :( Daca recitesti primul meu post, o sa intelegi. Dar daca exemplele personale nu sunt relevante, atunci nu am prea multe de zis aici.

vanilla_baby scrie:
pentru ultimama oare te intreb: ai citit articolul? ai citit titlul topicului?
in plus nu era vorba ca nu esti "la suniect" (desi subiectul nu era tocmai comentariul meu), ci era vorba ca exemplele personale nu sunt relevante de vreme ce cu totii suntem "bebeconsumatori".
era un exercitiu de imaginatie pornind de la un text pe care nu eu l-am scris
in fine

Daca e neaparat sa scriu sus, mare de tot inainte de a posta aici, atunci iti dau scris acum, da, l-am citit ;)
Si daca ai observat finalul, zice ca in Germania trendul e ca mamele sa-si poarte copiii. ;)
Iar titlul topicului daca nu ma insel, e "E posibila o societate fara bebeconsum?" ;) Nu zice niciunde de jucarii sofisticate, ci de babyconsum!!! Ceea ce nu, nu-mi imaginez, am spus inca de la inceput de ce. Daca tu iti imaginezi ca un copil in societatea de azi nu are nevoie de nimic, ft. bine. Eu nu-mi pot imagina asta. Am spus deja in primul post de ce, din nou insa, daca exemplele personale nu sunt relevante, atunci nu am nici aici cum sa-ti explic mai multe...
Hai sa lasam si pe altii sa comenteze, ca e suficient.

_________________
"If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together." ~ African saying.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 19, 2009 10:58 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:05 pm
Mesaje: 154
Site web: http://greenamalgam.netau.net/blog/
A... mai am o intrebare: daca cumperi un babysling, nu se numeste tot babyconsum?
Deci ajungem de unde am pornit. Fiecare stie produsele de care are nevoie, cate si cat e dispus sa cheltuie pentru asta, dar nu exista societate fara babyconsum - eu nu mi-o pot imagina. Daca nu e carucior, poate e un sling, daca nu e patut pentru bebe, e cel putin o saltea mai mare unde sa incapa toata familia, dar care nu ar fi fost necesara daca nu venea bebele pe lume. Daca nu-s scutece de hartie, de unica folosinta, atunci sunt scutece de panza, care si alea se sumpara, plus ca se consuma apa si energie ca sa fie spalate... ca nu cred ca se duce nimeni la rau sa spele cu mana.
Sub o forma sau alta, exista babyconsum si nu cred ca se poate fara.

_________________
"If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together." ~ African saying.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 19, 2009 12:20 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
nikomiko scrie:
vanilla_baby scrie:
daca ai reciti ce am scris, ai vedea ca am specificat clar jucarii sofisticate. evident ca un copil are nevoie de jucarii. dar e o mare diferenta intre un bat si o sabie laser ultra echipata cu sunete lumini si efete speciale

In articol nu scrie de nicio jucarie sofisticata. E vorba de jucarii le general, de carucioare, suzete, patuturi, etc.
Categoric e o mare diferenta intre un bat si o sabie ultra echipata cu sunete si lumini, dar produsa de o firma ok (nu chinezarii!!!) special pentru copii. Vecinii mei s-au jucat cu bete pe strada cand erau mici, iar unul dintre ei a ramas fara un ochi :(.

ceea ce sugeram eu era fix opusul
un bat este preferabil unei sabii cu baterii.
daca nu iti place ex cu batul, pot da altele: un calut de lemn vs ponei Barbie care necheaza, da din coada si merge singur, o popusa simpla (din material textil de pilda) vs Bratz dolls care canta si poarta fuste scurte, sau o masina rosie clasica vs camion care face nino nuno si merge singur.
jucariile sofisticate, complexe, indiferent daca sunt "chinezarii" sau Fisher Prise, concepute "special pentru copii", fac un deserviciu atat parintilor (sunt scumpe) cat si coppilor.
in loc sa le stimuleze inteligenta, ele le-o inlocuiesc.
in loc sa-si impinga calutul cu mana, sa necheze si sa cante, copilul sta in fund si se uita la calutul scump cum merge, necheaza si canta.
de-aia jucariile tre sa fie simple si golite de continut prefabricat tocmai ca cei mici sa-si puna imaginatia in lucru, sa creeze sensuri, povesti, scenarii, caracteristici
iti sugerez sa cauti documentarul Consuming Kids. acolo se explica foarte bine treaba asta.
Citat:
A... mai am o intrebare: daca cumperi un babysling, nu se numeste tot babyconsum?
Deci ajungem de unde am pornit. Fiecare stie produsele de care are nevoie, cate si cat e dispus sa cheltuie pentru asta, dar nu exista societate fara babyconsum - eu nu mi-o pot imagina. Daca nu e carucior, poate e un sling, daca nu e patut pentru bebe, e cel putin o saltea mai mare unde sa incapa toata familia, dar care nu ar fi fost necesara daca nu venea bebele pe lume. Daca nu-s scutece de hartie, de unica folosinta, atunci sunt scutece de panza, care si alea se sumpara, plus ca se consuma apa si energie ca sa fie spalate... ca nu cred ca se duce nimeni la rau sa spele cu mana.
Sub o forma sau alta, exista babyconsum si nu cred ca se poate fara.

"bebeconsum" nu se refera la banii pe care ii cheltui sau nu cu copilul (saltea, energie, apa) ci la achizitionarea unor produse "special concepute" exclusiv pentru copii si care, dupa parerea unora, sunt complet inutile, daca nu cumva chiar nocive

anyway, imi cer scuze, dar chiar n-o sa mai raspund la acest subiect. te rog sa-mi scrii PM in cazul in care consideri ca mai avem ceva de clarificat

viewtopic.php?t=288


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 19, 2009 2:25 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
feteleeeeeee, don't get personal!
Fiecare luam ce stim, nu are rost sa ne condamnam. Daaaar aiurea cum ni se baga consumismul pe sub piele siiiiiiii mai luam si ca avem cu ce! Stiu, ca am luat si eu!
Da, se poate si fara sling, ca avem brate! Problema e de vrut: vreau sa nu sa-l pot in brate, vreau sau nu sa stea sub carusel, vreau sa nu sa am produse super scumpe la copil. Aici e alegerea. Aici nu mai stim, cand noi insine cautam de multe ori satisfactie in ceea ce achizitionam, cuuuum sa mai punem sub semnul intrebarii oferta "pentru copii"? Cine mai "cumpara" continuum, AP si alte de-astea, ca doar "nu-s valoare"? Aici e dilema. Ne asumam responsabilitatea sa nu luam cel mai scump medicament in caz ca se imbolnaveste? Uitam, preocupandu-ne de aceasta intrebare, ca e in puterea noastra sa il crestem sanatos, rezolvandu-ne problemele cele mai intime... pe care nici nu (vrem sa) stim ca le avem. No, mai vb.

_________________
Claudia,
mamica pentru
Imagine
si
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 19, 2009 2:29 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
nu, nu e posibila.
iar de la o anumita varsta incolo e necesar si poneiul roz.
Si eu sunt impotriva jucariilor sofisticate si consumeriste cat sunt f mici, pt ca efectiv le anuleaza anumite functiuni din creier...u stiu cum sa zic mai bine, dar ma intekegeti.
Dupa 4, 5 ani incolo insa....se schimba treaba, e nevoie si de o papusa barbie.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România