attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:09 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Iun 10, 2009 12:12 am        Subiectul mesajului: Parintii AP si o familie numeroasa (!??) 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Deci(asa cum incep lucrurile importante in Romania,cu un DECI profund accentuat!)...am asa multe de spus si de aflat de la voi,iar subiectul este atat de delicat,incat nu stiu de unde sa-l apuc.In principiu,va citesc,dragi mamici AP,va admir pe muuulte dintre voi,incerc sa va caut dincolo de cuvinte,ca sa cunosc persoana reala din spatele monitorului si tastaturii...si ma bucur,ma bucur mult cand vad cu cata bucurie si dragoste vorbiti despre copii,de burtici,de sarcini dorite,si va iubesc pentru starea asta de bine si de armonie pe care o degajati! Copii care se nasc dintr-o dragoste mare-mare si care,dupa nastere,continua acea iubire din care au fost conceputi... E plin forumul de burtici si viitoare burtici,CarlaV,Sandra,Gabman si cate nu mai sunt(stiu ca omit pe cineva acum)...e super asa!
Acum intrebarea mea,scurt si la obiect,dupa atatea fraze lungi:cati copii doreste o familie AP?Unul...e prea putin,nu?Doi?Mai multi?....

Noi de cateva zile am fost sfatuiti(de o matusa debordand de lectii de viata) sa nu mai facem copii,2 ajunge,cica.Oare?!...
Astept parerea voastra,AP,daca se poate asa ceva. :D


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iun 10, 2009 2:34 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
Da clar, 2 ajung...............depinde insa ptr cine, iar eu n-o sa inteleg de ce ceea ce unora le ajunge ar trebui sa-mi ajunga si mie?!?

noi am auzit din toate partile aproape ca in vremurile acestea ajunge 1, si atat am inghitit si priceput la teorii care mai de care, ca imediat incepe sa se vada si o sa se vada din ce in ce mai tare :)

Eu cred ca voi singuri sunteti in masura sa decideti daca mai "merge" si al-3lea.

Dar pot sa-ti spun ca am o persoana apropiata cu 3 copii, diferenta de 1 an intre ei si sunt o familie de vis.

Apoi, sambata am avut toata ziua la noi copiii unei prietene si la pranz m-am umplut de emotii pozitive de aproape n-am putut manca cu 3 copii la masa : eu imi ajutam puiul, S il ajuta pe baietel si amandoi daca era nevoie pe fetita care e cea mai mare si in principiu se descurca singura in toate.
Mie personal mi s-a parut fantastic sa fie 3 copii in casa.

si, de multe ori ma uit pe strada la familii cu 3-4 chiar 5 copii si mi se pare fara cuvinte de frumos.

La magazinul de unde fac oarece cumparaturi de papa am o negresa preferata care are 9 copii, e bunica de muuuulti nepoti si arata superb.Nu la trup ci ochii si zambetul. E de nedescris de "plina". O data mi-a spus : imagineaza-ti Craciunul in familia mea..................
:x :x :x

ea a fost cea care m-a incurajat cel mai tare ptr bebe 2
" no baby yet? you've got until January, ok? no pressure!" :))

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iun 10, 2009 7:42 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 20, 2009 7:45 am
Mesaje: 824
Localitate: alba iulia
mie imi cam pare rau ca n-au fost tripleti - aveam 3 copii si o singura nastere :D

da poate data viitoare o sa fie gemeni 8-}

eu 3 imi doresc - doi baieti si o fetita. daca-s numai 2 atunci inca o fetita. ca de nascut mai nasc o singura data. (asta desi in spital in primele zile urlam tare adoooooptie!!!)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iun 10, 2009 10:28 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
Gand la gand cu bucurie - si eu mi-as fi dorit tripleti iar acum imi doresc ca urmatoarea sarcina sa fie gemelara (trecand peste zambetele si remarcile ironice si intelepte ale celor din jur). Daca stiti retete de a face gemeni, nu ezitati sa mi le trimiteti.
De cand ma stiu mi-am dorit 3-4 copii. Sotul isi doreste doar 2 si a zis ca singura sansa sa am 3 e sa fac gemeni data viitoare.

Aveam eu candva o teorie ca daca as castiga la loto as face de la 6 copii in sus, ca as avea cu ce sa-i intretin.
Si tot in eventualitatea ca as castiga la loto (daca se intampla minuni, ca de jucat nu joc) mi-as deschide o gradinita. Una mica, unde sa dau si sa primesc energie din cea mai curata.

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 22, 2009 1:41 am        Subiectul mesajului: Re: Parintii AP si o familie numeroasa (!??) 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Ei,tot eu sunt.Insarcinata cu al treilea bebelus al nostru,care se va naste candva la vara.Uuuuh,abia astept sa-l am in brate...sa simt iar mirosul acela de piele fina,muiata in laptic,sa ciulesc urechea pt a auzi respiratia fina ca a batailor de aripi ale unui fluture! Iar am emotii,o iau de la capat cu recitirea cartii pentru mamici gravide,de parca am uitat tot ce am experimentat la celelalte doua sarcini si ,implicit,nasteri... Noi,parintii,ne framantam,fiecare in patratica lui,sa gasim un nume cat mai ... bun pentru bebele nostru,pentru ca apoi,prin luna a opta,sa inceapa disputa,competitia argumentelor,negocierile si,in final,marea decizie! :)
Intre tiiiimp...mare distractie,mare in familia noastra de 4! Nu e usor,da-i fain.In concluzie,judecand momentul de acum si cel pe care-l anticipam la vara,in mod sigur mai facem fata cel putin inca unui bebelus. B-)

Pozi. :D

Imagine

Imagine

Adaos,potrivit si altui subiect,dar merge si aici,ca suntem in mediu AP.Inca il alaptez pe Mark,are un an si trei luni,si din toata inima imi doresc sa continui asta pe tot parcursul sarcinii cu bb3.Azi am aflat o chestie care m-a dat pe spate,fiind argumentul de care aveam nevoie,pentru a-mi intari decizia:o mami din Romania a alaptat 3 copii in tandem:cel mare de 3,mijlociul de aproape 2 si pe bebe nou-nascut.Daca ea a putut cu 3,eu n-oi putea cu doi?! :)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 22, 2009 7:11 am        Subiectul mesajului: Re: Parintii AP si o familie numeroasa (!??) 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
Vai, deja mi s-a redeschis pofta de o a doua sarcina. Mai vreau un copil. Dar Cata nu vrea inca. Abia se descurca cu unul si Imi tine lectii despre finante si despre greutatea pe care ar trebui s-o am inainte de o alta sarcina. :tristuc:
Inca negociem


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 22, 2009 8:09 am        Subiectul mesajului: Re: Parintii AP si o familie numeroasa (!??) 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
Ce fain! Felicitari si sarcina usoara!


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 22, 2009 10:39 am        Subiectul mesajului: Re: Parintii AP si o familie numeroasa (!??) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
wow! al treilea

o sarcina frumoasa si muult, muult bine va doresc

sunteti tare frumosi! :imbratisare2:


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 22, 2009 1:17 pm        Subiectul mesajului: Re: Parintii AP si o familie numeroasa (!??) 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Multumim! Deocamdata sunt la inceput de drum cu no.3,dar am informat-o amandoi pe Sarah intr-o seara(ea are 2 ani si 8 luni acum) si ea a inceput sa topaie de bucurie,ca o sa mai avem un bebelus! Il iubeste pe Mark,il pupa peste tot,pe rand,in izbucnirile ei de dragoste,iar bursucul sta la pupaaaat... Asadar,sa dea Dumnezeu sa fie bine,chiar daca omeneste vorbind lipsuri sunt(desi cred ca intotdeauna vor fi...).De fapt nici nu cred ca vreau sa-mi cresc copiii total lipsiti de griji. ;)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 22, 2009 5:24 pm        Subiectul mesajului: Re: Parintii AP si o familie numeroasa (!??) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
ooo, felicitari!!! Sarcina usoara si frumoasa! :x


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 22, 2009 11:55 pm        Subiectul mesajului: Re: Parintii AP si o familie numeroasa (!??) 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 15, 2008 1:29 pm
Mesaje: 406
Localitate: Cluj-Napoca
Felicitari Julia! Ma bucur mult pentru tine si as vrea sa avem si noi curajul vostru! Eu il am, brabatu'mio insa ii obosit :D


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 23, 2009 10:42 am        Subiectul mesajului: Re: Parintii AP si o familie numeroasa (!??) 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 19, 2009 10:01 am
Mesaje: 697
Localitate: Timis
Buna fetelor
Si eu mi-as mai dori inca un copil. E tare fain sa ai casa plina. La noi ar fi doar o problema de spatiu, dar, cine stie, poate se rezolva si asta. Sotul nu e inca foarte incantat de idee, dar eu sper in sufletul meu ca voi avea si o fetita. :iubire1:
Bineinteles ca soacra cand a auzit ca mi-as dori inca un copil a sarit ca arsa si a zis "Ba 2 ajung!". Parca i-ar creste ea. Ce ma enerveaza si pe mine oamenii astia care iti planuiesc viata! :capdezid:


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 23, 2009 1:11 pm        Subiectul mesajului: Re: Parintii AP si o familie numeroasa (!??) 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
ana_bela scrie:
Buna fetelor
Si eu mi-as mai dori inca un copil. E tare fain sa ai casa plina. La noi ar fi doar o problema de spatiu, dar, cine stie, poate se rezolva si asta. Sotul nu e inca foarte incantat de idee, dar eu sper in sufletul meu ca voi avea si o fetita. :iubire1:
Bineinteles ca soacra cand a auzit ca mi-as dori inca un copil a sarit ca arsa si a zis "Ba 2 ajung!". Parca i-ar creste ea. Ce ma enerveaza si pe mine oamenii astia care iti planuiesc viata! :capdezid:

eu i-am zis lui cata ca facem pana iese fata :D


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 23, 2009 1:20 pm        Subiectul mesajului: Re: Parintii AP si o familie numeroasa (!??) 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Asa or fi hotarat si unchii mei,doar ca la ei a fost cu faza "pana iese baiat",asa incat au avut 10 fete si abia al 11-lea a fost baiat.Pe bune,vin cu poze de nu credeti.Si nu-s oameni simpli de la tara ori tigani(nu am nimic nici cu unii ,nici cu altii,doar ca numai in asemenea familii se mai intalnesc asa multi copii),matusa mea e asistenta medicala pe chirurgie si unchiul mare businessman.
Asa ca...mare atentie ce-ti pui in plan,daca se implineste?!:))


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România