attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 12:06 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Mai 28, 2009 9:38 pm        Subiectul mesajului: Ma musca,intarca-l-as!... 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Sa incep cu inceputul: are 8 luni si e un smecher fara pereche,nu e deloc un bebelus apatic care suge la ma-sa in nestire,visator.Din contra....foarte-foarte activ si atent la reactiile mele,expresia fetei,etc,motiv pt care dumnealui a gasit de cuviinta sa se distreze in timp ce suge,ca...de! e plictiseala timp de 10-15 minute cat dureaza masa de lapte,asa ca a inceput cu muscaturi usoare,dupa care imediat ridica ochii sa-mi vada fata,privirea.Greseala mea a fost ca initial m-a amuzat si am izbucnit in ras de fata-i poznasa si de momentul in sine(ce i-a putut trece prin capshor)...
Cand s-a repetat istoria,dupa cateva minute,mai intens de data asta,nu mi-a mai venit sa rad insa,dar lui nici ca-i mai pasa de atunci incoace.Ma musca si ma intinde ca pe guma de mestecat,si faza e ca asta nu se petrece la inceputul suptului sau cand e deja satul,ci...pe nepusa masa.Dintr-o data,cand ii vine sa aiba un pic de fun, hatz! ... si clar ca rade(uneori in hohote) de nemaipomenita isprava.
Mai mentionez ca nu are dinti inca,deci situatia nu e dramatica,nu s-a lasat cu varsare de sange (inca!) ,dar daca pe cand i-or iesi coltii isi pastreaza si naravul,ce ma fac?...
In acelasi timp,cum sa-l atentionez ca e deranjant si ca ma doare?! Are numai 8 luni,degeaba i-as explica pe etape ca ma supara/nu-mi place cand imi face asta...Apoi,nici nu l-as pisca de obraz sau bate cu degetul tot pe obraz sau la fund(asa cum am fost sfatuita de altele...),pentru ca i-as induce sentimente negative legate de supt,pe care vreau sa i-l imprim ca ceva fooooarte bun si pozitiv.Nu vreau sa-l sperii cu suptul legat de durere pe care i-as putea-o provoca cand ma musca,asadar...de aici dilema.

Ce sa fac,sa-l intarc?Eu,sincer,nu as vrea asta,cel putin pana are un an,si atunci daca e chiar musai(nu intru in alte detalii,ca as deschide un nou subiect aici).Astept sfaturi,de care am mare nevoie in perioada asta,ca pe mine nu ma duce capul...


Poza cu "omul de isprava":

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 28, 2009 9:57 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Julia, asa telegrafic :
exista o faza in care toti copiii musca la san. Acuma, prin reactia ta el invata daca e ok sau nu.

Dupa mine asta nu e motiv de intarcare ci mai repede un binevenit conflict in care mama si bebele se pot recalibra unul pe celalalt si cunoaste.

Mult curaj si multa energie! :imbratisare2: e minunat bebele tau!

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 28, 2009 11:26 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Apr 17, 2008 12:12 pm
Mesaje: 278
Yahoo Messenger: vilcearoxana
mi s-a intamplat si mie, cu tudor, am impresia ca tot in perioada asta....exact asa facea, for fun, ca se distra de minune cand scoteam eu cate un AUUU!! si el la 8 luni avea si dinti, ma durea pana in fundul sufletului...prima reactie a fost, cum am zis , cu tipatul..si cand l-am vazut cum rade m-am topit...dupa aceea am incercat sa nu am nici o reactie, sa nu se mai distreze musiu de mama-focului si de cateva ori i-am spus pe un ton serios ca ma doare si l-am luat de la san, lasandu-l cu mihai...nu stiu cat a inteles din cuvinte, dar cred ca a inteles din tonul meu, din atitudine, ca ceva nu e ok si nu a mai repetat figura...cam in 2-3 saptamani a auitat complet...
aa, si inca o chestie, cand il puneam la san si stateam cu "frica" ca iar ma musca se intampla aproape de fiecare data, dupa ce am reusit sa imi scot asta din cap si sa ma astept sa nu ma muste, in loc sa ma astept sa ma muste, s-a oprit si el cu muscatul...
eu cred ca si la voi e o etapa si va renunta curand la distractia asta...


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 29, 2009 8:40 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
si eu am trecut cu amandoi prin faza asta, tot cam in jurul varstei de 8-9 luni. Le am comunicat serios ca ma doare, in 2 saptamani au uitat de muscaturi(David a incercat doar de 3, 4 ori, Toma mai mult)

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 29, 2009 9:00 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Ian 27, 2008 9:47 am
Mesaje: 315
Site web: http://ralucicamamica.com
Localitate: Constanta
Vlad nu a uitat :(
eu am rezistat pana la 11 luni jumate, apoi am renuntat... acuma imi pare rau...
sper cu bebita sa mergem cu alaptarea mult mai mult de atat

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 29, 2009 2:06 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
Si Matteo la fel, exact cand i-a dat primul dintisor, ceva inainte de 8 luni.
Eu n-am ramas foarte traumatizata ca n-a durat prea mult "joaca" asta.
Ce am facut: am fost serioasa si i-am spus NU! unul hotarat (nu rastit), cred ca ii faceam si cu degetul semnul de NU, probabil dadeam si din cap, ceva de genul asta. Adica cu asta nu glumim, jocul asta ma doare. Daca nu inceta opream alaptatul, dar il tineam langa mine, nu-l puneam jos sau il pasam la altcineva, tot de frica sa nu se simta respins. Vroiam sa simta doar ca nu-mi place muscatul si daca se opreste atunci continuam cu suptul.

Rabdare, Julia, el tatoneaza, e si sanul o jucarie pana la urma, nu?
:x

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 29, 2009 4:36 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Am rabdare si ingaduinta,si muuulta dragoste,desi inca suntem in toiul jocului lui... :D

Va tin la curent,multumesc pentru orice parere de pana acum! :imbratisare2:


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 29, 2009 6:51 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Apr 13, 2009 2:55 pm
Mesaje: 25
Localitate: Baia Mare
Subiectul asta mi se potriveste ca o manusa.
Si mititica mea ma musca :( La inceput si eu am ras dar acum de cate ori ma musca ii spun un NU apasat sau cateodata mai spun si AUUu dar nu mai rad. Cred ca isi daa si ea seama ca nu e de joaca. Daca ma musca de mai multe ori opresc alaptatul si o tin in brate in continuare.

Eu am observat ca ma musca daca ii e somn si nu poate sa adoarma(si atunci trebuie sa inventez cine stie cate metode de adormit ) :plang: )

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iul 17, 2010 7:06 pm        Subiectul mesajului: Re: Ma musca,intarca-l-as!... 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 29, 2010 8:24 am
Mesaje: 20
Localitate: Pitesti
Off... aceeasi problema o am si eu acum. De vreo 2 saptamani, de cand s-au ridicat incisivii mediani inferiori, bebelusa ma tot musca... de multe ori pe zi. Am sa incerc ce ati scris aici, cu "NU" si tinut in brate. Sper sa functioneze :(

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 19, 2010 2:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Ma musca,intarca-l-as!... 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:24 pm
Mesaje: 700
Eu am observat ca la iesirea fiecarui dinte apar muscaturile. La anna stiam ca a iesit cand incepea. Ii retrag titi si ii explic ca ma doare. Eu alaptez mai mult culcat. Tocmai a repetat figura :( Nu o sa intarc din cauya asta. Nici nu o sa stau cu frica, desi de doua ori miüa perforat pielea. :-S

_________________
Imagine
Imagine
http://piticiculipici.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 19, 2010 5:31 pm        Subiectul mesajului: Re: Ma musca,intarca-l-as!... 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 29, 2010 8:24 am
Mesaje: 20
Localitate: Pitesti
ralus scrie:
Eu am observat ca la iesirea fiecarui dinte apar muscaturile. La anna stiam ca a iesit cand incepea. Ii retrag titi si ii explic ca ma doare. Eu alaptez mai mult culcat. Tocmai a repetat figura :( Nu o sa intarc din cauya asta. Nici nu o sa stau cu frica, desi de doua ori miüa perforat pielea. :-S

Si eu alaptez in prop. de 90% tot culcat. Cel putin, cand suntem acasa, numai asa papa. Daca suntem in oras sau pe drum, in masina, papa stand in fundulet. Nici eu nu am de gand sa o intarc din cauza asta, insa nu avea rost sa deschid un subiect nou de "muscaturi", din moment ce exista acesta :) Incerc sa zic "nu"... insa nu stiu daca va functiona. Deocamdata nu a strapuns pielea, si sper sa nu se intample, ca nu vreau sa ne reintoarcem iar la perioada in care curgea sange

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 19, 2010 10:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Ma musca,intarca-l-as!... 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 19, 2009 10:01 am
Mesaje: 697
Localitate: Timis
Auci, la mine a curs si sange. Am ceva rani la ambii sani.
E clar ca nu o sa-l intarc pentru atata lucru.
Iannis musca doar cand e satul si se joaca. Am incercat sa fiu ferma si sa ii dau de inteles ca ma doare. De vreo 3 zile nu m-a mai muscat. Sper sa uite de distractia asta ca doare rauuuuu.


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iul 23, 2010 3:19 pm        Subiectul mesajului: Re: Ma musca,intarca-l-as!... 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 14, 2009 10:15 am
Mesaje: 144
Site web: http://fotografiile-roxanei.blogspot.com/
Localitate: Bucuresti via A1
Si noi avem aceeasi problema: de 2 saptamani avem primii dintisori si, de cand acestia s-au mai inaltat, si muscaturile s-au intetit. De ieri, s-a lasat cu sange; m-am si speriat cand am vazut petele de sange pe cearsaf. Insa, mai mult ma sperie muscatura in sine, caci ma ia prin surprindere si-atunci...VAAAI! ce durere! :plang: c cu dintii astia, ma dor ambele sfarcuri si de la supt si de la muscaturi (cred eu ca suge mai intens, nu stiu 8-| )

De intarcat, nici gand! Doar ca nu vad nicio cale sa o fac sa renunte la muscat, mai ales ca nu musca tot timpul, mai mult cand se vede clar ca e foame. Si cand i-or da si dintii de sus...aoleu, sa vezi distractie! :tristuc:

_________________
Imagine

Imagine
____________________________________________________________

| aventuri de Maruntzica |


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Dec 01, 2010 11:10 pm        Subiectul mesajului: Re: Ma musca,intarca-l-as!... 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 10, 2009 12:26 am
Mesaje: 55
Yahoo Messenger: florinaciuperca
Si eu am problema cu muscatul, dar e putin diferita: Gruia are demult dinti, nu m-a muscat cand i-au dat, insa acum suge cu dintii stransi, e o muscatura continua, cand ii retrag sanul (el nu renunta in nici un moment, sanul e suzeta, ar putea sta non-stop) se vad urmele dintilor adanc amprentate, sfarcul doare teribil. Nu stiu cum sa fac, el nu constientizeaza problema, nu o face intentionat, coopereaza cand il rog sa lase sanul si-l repozitionez, ii spun sa deschida larg guritza sa introduc cat mai mult din el, insa tot molfaie si ajunge cu dintii in sfarc repede si ma taie la suflet durerea uneori .. nu stiu daca e vreo solutie ..

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 15, 2011 9:29 pm        Subiectul mesajului: Re: Ma musca,intarca-l-as!... 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
cum mai sunteti cu muscaturile? A intarcat cineva din cauza asta? Sper sa nu fiu io prima :tristuc:

dupa ce am trecut prin toate starile posibile de ma treceau si transpiratiile stiind ca urmeaza sa o alaptez ... Mi-am facut curaj si am zis ca treb sa fie si solutii mi bune decat sa zic Nu. La mine e mai mult un Nu, nu, nu, iubita, iubita, stai putin ca doare - pe ton mai mult soptit ca nu ma lasa sufletelul sa tip la ea si nici nu simt nevoia sa tip. Fiindca o vad ca si ea sufera, nu imi pare sa muste de distractie, ci 1. Ori fiindca are dureri cauzate de dinti, ii ies acum primii 2 deodata sau 2. Cand nu sunt eu suta la suta concentrata pe ea sau merge televizor, radio, gabriel pe langa noi ... Sau 3. Ea a supt cat iii trebuie, da drumul usor si ranjeste la mine si eu incerc sa-i mai dau o data sanul in gura ca deh, sa se sature sau sa termine. Si atunci Pac! Eu tresar, ea se sperie din amorteala aia de dupa supt, plange putin, eu ii dau iar san, chiar il ia fiindca are nevoie sa suga ca sa-i treaca frustrarea, dar ea e de fapt satula si iarasi face Pac!

Noaptea sau cand e semiadormita nu ma musca.

Azi fiindca mi-am facut temele si am analizat asa minutios in ce situatii ma musca, mi-a fost mai clar ce e de facut. Sa fiu mai atenta la ea, revenim la suptul in privat in liniste si cu jaluzele trase daca trebuie. Am mai citit undeva ca Si mai util decat sa zic Nu ar fi sa o imping mai tare spre san. Pare brutal, zici ca vreau sa sufoc copilul dar asa da drumul mai repede si e mai ok pt sfarcuri.

Uf, sper sa treaca si faza asta mai repede.

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 46 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România