attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:46 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Feb 21, 2008 2:24 am        Subiectul mesajului: Cum va adormiti copiii? 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
Al meu adoarme de cateva luni bune, in 90% din cazuri, la san. Se intampla sa fie destul de satul sau fooarte obosit si atunci nu-mi mai cauta sub tricou.
Dar nu asta e problema mea (slava D-lui ca adoarme in pat langa mine si nu trebuie sa-l tin in brate sau sa-l legan) ci faptul ca nu-i prea ghicesc-intuiesc momentele cand ar fi ideal sa-l pun in pat. Caci stiti si voi ca exista asa numitele cicluri de somn care vin si trec si daca ratez acum, mai vrea sa doarme peste vreo 40 de min. Si uite asa mi se intampla sa-l duc la culcare si de 4 ori pana sa vrea sa adoarma efectiv (sau sa-i vina sa adoarma). Ca altfel se da jos din pat si ma lasa acolo cu ochii pe tavan; sau suge mai intai, pe urma zice da-ta! (adica gata) si pleaca!
Bineinteles ca nu exista orare de dormit, nici in timpul zilei, nici seara.
Sunt zile in care doarme de 2 ori si atunci normal ca seara il apuca 11 noaptea. Si alte zile cand doarme doar o data pe la 1-2 si atunci la 9 seara e frant.
Deci nu asta e scopul meu, sa-i fac program, vreau doar sa ma plang ca nu stiu cand sa-l pun la culcare!!

La voi in "dormitor" cum se intampla? Sunt curioasa mai ales la copiii mai maricei un pic, sa vad ce ma asteapta :P 8-| ...[/b]

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 21, 2008 12:52 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
si la noi e cam la fel, poate doar in loc de 90% e 100%. adoarme numai la san. si programul e identic si la fel :D are zile cu un somn pe zi (de obicei daca facem o activitate foarte solicitanta si antrenanta dimineata, gen iesit in parc cu muuulta lume sau dat cu aspiratorul :D ) sau 2 daca nu. eu, cand vad ca incepe sa caste sau da semne de oboseala, incerc sa facem activitati mai linistite. ne uitam la un cantecel cu videoclip, ne jucam cu cartile, spunem povesti...asta il baga cumva in atmosfera. si de obicei cere singur tzi. eventual il las si pe el la un film si un popcorn :D (adica un filmulet scurt, max 10 min si tzi) de cele mai multe ori il ia somnul si mergem in dormitor atarnati de tzi :D daca nu il ia atunci nu mai incerc si schimbam genul de activitati. consider ca s-a odihnit un pic, si-a incarcat bateriile si ma pregatesc moral pt un singur somn :D

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 21, 2008 3:51 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
micky, Elouan tot la sin adormea, apoi cu biberonul in gura
bebe, sieste ziua nu facea, au inceput abia cind a inceput sa se deplaseze si oboseala de peste zi era mult prea mare ca sa mai reziste
iar somnul de noapte....in primele luni, abia pe la 23-24h, caci, la fel, mi-a luat timp sa invat sa reperez semnele de oboseala; apoi, incet, pe la 21h, iar de pe la 6-7 luni, seara la 19h30-20h pica frint de oboseala, in ciuda somnului de peste zi
oarecum, si-a facut singur program....la care noi ne adaptam
acum, sint zile in care mai face doua sieste ziua (ca azi de exemplu, una dimineata pe la 10h si alta dupa-amiaza pe la 14h), alte zile in care face doar una
si seara tot asa adoarme
doar ca la noi cum nu mai e sinul, avem un oarecare ritual, stie bine ca e seara, baia, pijamaua, biberonul, pupici lui V si tot tacimul, ne mai jucam putin, dar in calm, in camera lui, cu lumina difuza, sau o poveste (depinde de cheful lui si....al nostru)
cit despre semne....intr-o vreme isi freca ochisorii si casca, atunci era aproape evident
sau isi ia o perna de pe canapea si se tiriie cu ea pe jos, se aseaza ca pentru culcat
alteori, e atit de agitat, un soi de energie care il submerge, pe care nu stie sa o stapineasca, incit alearga fara incetare, face o gramada de prostii, isi pierde echilibrul si cade des (desi in mod normal nu are probleme de acest gen)
in schimb, in ceea ce priveste ciclurile de somn, la noi e tare adevarat...daca am ratat momentul potrivit fie si cu citeva minute, adio somn, bonjour plinsete si suparari
duminica de exemplu l-a perturbat ceva, nu stiu ce o fi fost, nu a reusit sa adoarma repede ca de obicei dupa-amiaza, asadar nu a mai reusit sa doarma deloc si nici noi sa il alinam :tristuc:
seara insa, e alta poveste...mister pentru mine (ai sa intelegi de ce): daca depasim ora de culcare, ii e greu sa adoarma; dar ramine cu ochii inchisi, cu capul pe umarul meu, si se agita, si isi cauta locul, si ma gidila si cite si mai cite....;dupa ceva vreme, uneori, il pun in patutul lui si ies....il aud miscindu-se, jucindu-se cu ursuletii, uneori gingurind, niciodata plingind, si adoarme asa incet incet, linistit, fara nici o problema
de ce zic ca e un mister? pentru ca niciodata nu l-am obisnuit sa faca asta, nu l-am lasat sa plinga in pat, mai mereu adoarme in bratele mele, doar de cind e mai mare am mai inceput sa il las in pat singur in felul acesta....si inca, e foarte rar totusi


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 21, 2008 5:05 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
diana scrie:
de cele mai multe ori il ia somnul si mergem in dormitor atarnati de tzi :


:rofl: :rofl:
sigur nu se cunosc? ;D

Micky, la noi e destul de simplu
adica in general doarme/adoarme pe la 2
dar daca inainte de 2 ne suim in masina adoarme acolo si pana seara la 8 nu mai doarme
sau daca suntem acasa eu nu prea stau dupa ea, adica la noi e mult cu autoservire
vine la mine si cere tzitzi, are si preferinte, imi arata "a(s)ta" sau "a(s)ta" :D , sta cat sta, acopera si pleaca
mai intai spune "gata", dupa "(in)chis" in timp ce lasa tricoul jos :imbratisare:

si daca e obosita si se gandeste ca vrea sa doarma, imi impinge mainile sa-si faca loc pe genunchi mei in timp ce spune "b(r)atze"

si adoarme asa pana cand imi intepeneste umarul
daca-i seara o transfer simplu in pat si...gata

uneori se trezeste in timpul transferului, adica de la calculator la pat si atunci se agata repede de tzitzi si n-are treaba
pot si sa plec in vecini cu ea asa :bucurie:

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 21, 2008 5:24 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
Sofia adormea numai la tzitzi, dupa aia cu povesti...
Asta micu kla san, evident, dar de trei nopti, dupa ce a supt bine de tot l-am bagat in patut(de noapte) si a adormit singur!! pur si simplu!
sincer, sper sa-l tina, ca nu duce el lipsa de dragaleala in timpul zilei :D

Diana, D se uita la TV? ca pe Sofia n-am lasat-o pana la 2 ani jumate, mie mi se pare f nociv.Am citit niste chestii de m-au terminat

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 21, 2008 5:34 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
mei, la tv nu se uita, dar se mai uita la cate un cantecel la calc. eu ii zic movie&popcorn, sau dinner&movie :D. chestii simple, un baby einstein, un cantecel, ceva cu imagini simple, curate. si 2-3 reprize de max 10 min/zi

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 21, 2008 5:39 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
diana scrie:
mei, la tv nu se uita, dar se mai uita la cate un cantecel la calc. eu ii zic movie&popcorn, sau dinner&movie :D. chestii simple, un baby einstein, un cantecel, ceva cu imagini simple, curate. si 2-3 reprize de max 10 min/zi

aha. nu stiu ce sa zic....eu nici la calc n-am lasat-o pana la 2 ani si 2 luni....

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 21, 2008 5:55 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
e..pe undeva stiu si eu ca nu e cea mai buna chestie. dar insist pe treaba asta, ca nu-i prea muilta informatie deodata...no, ma duc sa ma mai depresionez un pic si revin :)

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Feb 22, 2008 1:24 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
Noh, ma bucur sa vad ca pruncii vostri (a)dorm cand au chef si cum apuca... :biggthumpup:
Ca nu sunt singura care "n-a fost in stare sa-i faca program copilului" :disperat: , dar nu-mi vine sa rad caci din pacate citez din prelegerile partenerului... 8-| . Eee, noi sa fim sanatosi! >:)

Totusi, in ceea ce ma priveste, nu pot sa trec senina peste faptul ca imi ia o gramada de timp culcatul, sau mai bine zis incercarile de a-l culca. Concret: ne trezim dimineata pe la 8, mancam, de obicei nu iesim afara decat dupa-masa, ca inca e frig, ne jucam, facem curatenie, spalam vasele de ieri, fiecare ce are chef... Si se apropie ora 11 si eu ma gandesc "ar trebui sa i se faca somn" si incep sa-l cam urmaresc, daca e marait, daca se freaca de mine sau e vioi si n-are nici o treaba, ca m-as apuca sa pregatesc mancarea de pranz... dar n-o fac pana nu stiu sigur daca va dormi sau nu, caci odata pusa la foc trebuie sa stau langa ea, nu? Si uite asa se face 12, nici mancare n-am facut (inca!) nici copil n-am culcat (probabil am incercat cel putin o data sa-l duc in pat) si ma invart prin casa cautandu-mi ceva concret de facut, dar sa termin repede " ca imediat i se face somn lui Matteo". De ce reactionez asa? Pt ca ma obsedeaza gandul ca dupa ce-l culc pot sa-mi fac linistita toata treaba si daca am noroc mai prind si timp la calculator! Si asa ca tot astept sa-l culc!
E foarte ispititoare ora aia pt mine, ca simt asa o libertate in care in sfarsit pot decide ce vreau sau am nevoie sa fac fara sa tin cont de copil. E un lucru pe care de cand am nascut, de foarte putine ori am prilejul sa-l gust, sau ma rog, simt eu ca e putin, probabil in comparatie cu "inainte"...

Si mai sunt constienta ca il supun unei anumite presiuni, dar nu ma pot abtine. Ba nu, mint, sunt zile foarte rare cand sunt relaxata si totul decurge lin, Matteo adoarme fara sa-mi dau seama cand, nu am vase de spalat, nici mancare de facut, nici dus... si atunci nu mai pot de bucurie, caci forumul e al meu!!

@-)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Feb 22, 2008 11:54 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
of, micky, atat de bine te inteleg ;( si eu am momente din astea. urmate de cele in care ma urasc, pt cat de proasta sunt ;( timpul pe care eu mi-l aloc mie (care mie oricum nu exista decat prin prisma lui d- NU ASTA MA DERANJEAZA ) se traduce in forumit (despre copil, nu despre altceva..) si vb la tel, pe aceeasi tema. si, inca o data, nu asta ma deranjeaza..doar ca, cateodata, simt nevoia sa ..nu stiu...macar acele 10 min pe care le petrec la telefon sau la calculator ..sa nu stiu...sa fie macar alea..sa ma pot gandi un pic la ce fac, ce citesc, ce spun...

sunt momente in care imi dau seama ca efectiv astept sa adoarma. si cel mai dureros este ca el simte : ( . isi da seama ca nu sunt a lui atunci. iar cand realizez ma doare foarte tare.

da, si la noi sunt zile in care totul decurge lin. daca eu am starea si rabdarea necesara, atunci totul e ok. eventual baga niste niste tzii si pleaca din pat...mai facem un joc, se intoarce, dar, cel mai important, face totul in ritmul sau. si zile in care...nu stiu..simt ca il fortez un pic. si nu imi dau seama pe moment, dar si cand imi dau seama..imi vine sa ma bat. mi se pare ca sunt atat de rea, de egoista...

cred ca cumva am gasit un echilibru (sa nu ma intrebi cum, ca nu stiu), si de cele mai multe ori, totul se intampla in ritmul lui, totul e dictat de el. dar inca mai avem momente. si totul se transforma intr-un cerc vicios. care pleaca de la mine :( eu nu mai am rabdare cu el, el simte, devine mai agitat, mai nervos. eu incep sa realizez ca e doar vina mea si incep sa ma invinovatesc. deci devin mai bleaga, mai lasa, nu reusesc sa il scot din starea aia de agitatie, imi pierd puterile, devin neincrezatoare in mine. el dinnou simte, eu il simt pe el...si pana nu reusesc sa gasesc undeva o ora in plus in care sa stau si sa imi fac ordine in cap nu o scot la mal.

e..apoi cu ora asta..de cele mai multe ori imi ramane seara, undeva dupa 12 (ca deh, daca il pisez, face 2 somnuri pe zi si se culca seara f tarziu..) moment in care sunt prea obosita sa mai judec, sa mai calculez...

unde voiam sa ajung? nu stiu..solutii n-am..poate totusi te consoleaza cumva faptul ca intr-o oarecare masura e normal ceea ce ti se intampla, ca (si imi e f greu sa recunosc) cu totii avem limite. depinde totusi daca si cum incercam sa le depasim

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 28, 2008 5:34 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Dum Ian 20, 2008 5:35 pm
Mesaje: 228
Localitate: bucuresti
Karo cu 10 min inainte sa-i fie somn isi duce mana la ureche; se mai poate povesti cu ea umpic, apoi incepe sa planga si pana n-o mufez nu tace
si adoarme in 3 secunde
ziua doarme cu tzi in gura, mai luand cate o gura, de m-a luat capul :ja:
n-are niciun program
noaptea, uneori doarme toata noaptea, uneori se trezeste, si nu adoarme decat tot cu tzi

_________________
Karolina (10.06.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 12, 2008 8:29 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 1:26 pm
Mesaje: 189
Yahoo Messenger: dara_mar
Localitate: Bucuresti
Sabina scrie:
aha. nu stiu ce sa zic....eu nici la calc n-am lasat-o pana la 2 ani si 2 luni....


Sabina, pai si daca locuieshti intr-o garsoniera, ca in cazul meu, ce faci? Sistezi tot? (io fara tv ma descurc, barbate'miu insa, nu prea. Fara calculator, insa, ma chiar apuca depresia). Am citit si eu despre efectele nocive ale tv/calculatorului asupra copiilor mici insa nu tot timpul reusim sa fim perfecti....nu pe perioade atat de indelungate - ani!

_________________
Loredana cu Dara-i (30 noiembrie 2005)


Ultima oară modificat Mie Mar 12, 2008 8:39 pm de către Loredana, modificat 1 dată în total.

Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 12, 2008 8:38 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 1:26 pm
Mesaje: 189
Yahoo Messenger: dara_mar
Localitate: Bucuresti
Dara-mi adoarme numa' cu tzâtza-n gura si, de multe ori, daca o scot pe furis pe motiv de molfaiala dureroasa se scandalizeaza si urla de scoala tot blocul. Nashpa treaba! Se culca foarte tarziu (in jur de 11 noaptea, chiar 11.30) fiindca tot timpul il asteapta pe taica'su care vine tarziu acasa (in jur de 9 pm) si vrea portie serioasa de joaca cu el. Noroc ca se trezeshte pe la 10 dimineatza, insa tot nu mi se pare-n regula ca se culca aproape de miezul noptii. Dar, ce sa-i faci, spatiu limitat de locuit, conditii speciale!
Astept momentul in care va adormi doar cu poveshti - deshi parca nu mai cred ca se va intampla si asta tinand cont ca e atat de dependenta de sân. Stau si ma intreb daca va dormi vreodata la gradinitza fiindca si la prânz, procedura-i aceeashi.

_________________
Loredana cu Dara-i (30 noiembrie 2005)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 12, 2008 9:00 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Loredana scrie:
Stau si ma intreb daca va dormi vreodata la gradinitza fiindca si la prânz, procedura-i aceeashi.

Din experienta Monei si a mea de pana acum iti pot spune ca e posibil, desi la inceput a fost foarte greu, educatoarele se plimbau cu ea in brate si cate o jumatate de ora pana adormea. :D Dupa aceea m-au rugat sa nu o mai alaptez in incinta cresei, pentru ca asa sperau sa se rezolve si problema somnului, si nu stiu daca a fost doar o coincidenta, insa dupa aceea s-a rezolvat. Ca mai cere si acum uneori san cand ma duc dupa ea la ora 14 si eu tre' sa o consolez sa astepte pana acasa (stam la 2 minute de mers pe jos, deci nu e asa tragedie, zic eu) e altceva, insa in mare functioneaza. Am lasat-o si la bunici peste pranz de doua ori, si acolo s-a culcat socru-meu cu ea si si acolo a adormit, deci se poate. ;) Acasa insa tot numai la san adoarme.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 12, 2008 9:37 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 1:26 pm
Mesaje: 189
Yahoo Messenger: dara_mar
Localitate: Bucuresti
Christa, stii care-i treaba nasoala? Io locuiesc cam departe de gradinitza si am ales-o p-asta doar fiindca e Waldorf. Ash prefera program scurt pentru ca in felul asta Dara ar sta mai mult timp cu mine, insa cand ma gandesc ca somnul si-l va face pe drum, in mashina, incep sa am indoieli asupra acestui tip de program. Daca ar accepta sa doarma acolo, macar ash lua-o imediat dupa somn si nu mi-ash mai face atatea griji ca nu doarme cat/cum trebuie. Nu vreau s-o fortzez sa stea acolo si dupa pranz, vreau sa vad ca vine de la ea dorintza de a dormi cu ceilalti copii (evident, o sa-i ia timp sa ajunga la aceasta dorintza insa io tot sper ca va ajunge singura si la nivelul asta). Sper sa primeasca intelegere din partea personalului, ca doar d'aia am dat-o la Waldorf ;)

_________________
Loredana cu Dara-i (30 noiembrie 2005)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România