attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 7:11 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Mai 06, 2009 11:41 am        Subiectul mesajului: Doula 
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Ma gandesc sa "angajez" pe langa moasa mea si o Doula pentru perioada sarcinii si mai ales si pentru nastere (planuiesc din nou o nastere acasa).

Aveti experiente cu Doulas? Puteti sa imi povestiti daca s-a meritat pentru voi?


Deocamdata caut una...

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 06, 2009 11:52 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Scuza-mi ignoranta, ce e "doula"?

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 06, 2009 12:06 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Doula este "femeia care serveste" adica cea care o mameste pe viitoarea mama. Nu e moasa insa.

Aici am gasit in engleza explicat ce e o doula:


http://www.doula.org.uk/content/duk/about/default.asp

Scuze, nu m-am gandit sa definesc doula

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 06, 2009 12:12 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
http://en.wikipedia.org/wiki/Doula

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 06, 2009 12:21 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Acum o intrebare prosteasca a mea :

Sunt in Romania doula ?

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 06, 2009 2:03 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Asa ma umfla rasul,Sandra,mai mult cu amar decat de haz...si nu la adresa ta,ci a situatiei din Romania,unde abia se zbate lumea sa caute o moasa pentru nastere la domiciliu sau consilieri,cursuri pentru viitoare mamici.Doula este un serviciu,la urma urmei,la care majoritatea romancelor ar clatina din cap,spunand ca o au aproape pe mama,bunica sau alta babuta care se pricep la copii,ca doar au avut n-shpe la vremea lor si stiu ele cum e cu sarcina si eventual nasterile acasa.Apoi,tot majoritatea ar spune ca sunt bani risipiti in conditii de criza si ca e doar un moft aceasta doula.

Personal am citit despre doula in ceva carti in engleza,pt femei insarcinate,si am auzit in Viena de asa posibilitate,insa si acolo preturile consultantei sunt destul de mari,pentru a putea fi acceptate de cele mai multe dintre mamici. :>


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 06, 2009 2:07 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Tocmai am vorbit cu sotul meu despre doula si i-am povestit de intrebarea ta,daca sunt doula in Romania.La care el zice "cum sa nu?eu am vazut pe strada azi,gramada...ca pe romani daca ii intrebi 'stii sa faci aia?,mai toti(toate,in cazul nostru) ar spune 'daaa,cum sa nu?e usor'..."
Asadar,concluzia e ca Romania e plina de doula. :D


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 06, 2009 3:07 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Sâm Sep 13, 2008 2:25 pm
Mesaje: 250
Sandra da, eu am avut o doula, o irlandeza de la care am invatat enorm de multe si careia ii datorez tot atat de mult cat ii datorez si mamei mele; acestei doamne, eu la randul meu i-am fost au pair pe vremea studentiei si pe cand ea era moasa si avea doi copii mici (si-a rupt umarul, avea nevoie de ajutor cu copiii foarte mici si a dat de mine printr-un anunt). mi-a spus de atunci (cand inca nu eram nici macar casatorita) ca va avea grija de mine si familia mea cand va veni timpul.
de la ea am invatat ce presupune AP, nu cum il vad acuma ca nou trend, ci ca stil de viata, acum ...cca 15 ani.
Sandra, mie si sotului meu ne-a fost un extraordinar sprijin, moral, emotional, practic; sotul meu a fost langa mine tot timpul indiscutabil, dar momentul nasterii a fost si pt el ceva inedit pt care nu era pregatit indiferent cata teorie a citit impreuna cu mine. venind acasa de la spital, a stat la noi 7 zile pana s-a convins ca stim ce trebuie ca parinti; nu-ti spun ca m-am simtit atat de in largul meu cerandu-i sa stea ea cu copiii ca sa pot dormi si eu o ora. (treaba pe care daca am cerut-o soacrei mele, m-a stiut apoi tot bucurestiul drept o persoana lenesa).


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 06, 2009 4:25 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
eu stiu 3 doule in Bucuresti. Certificate.
Chiar azi vorbeam cu Amanda, una dintre ele, despre formarea de noi doule. Se face si asta in curand.

Cel mai greu este ca nu are unde sa-si faca meseria. Nu poate sa-si implineasca scopul, unul dintre ele: sa sustina mama, parintii in a lua propriile hotarari, in a-si urma planul ales pt nastere. Pentru ca un sistem intreg face altfel, intervine si anuleaza deciziile mamei, perturba, invadeaza toata intimitatea, toata experienta nasterii.

http://www.hagarprojectromania.com/journal.html

Aici este Amanda Perkins

http://www.gimnastica-gravide.ro/

iar aici Ramona Rosu.

Si mai stiam pe cineva, dar nu vad pe site-ul ei, asa ca mai bine intreb.

_________________
Imagine
Imagine

http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 06, 2009 4:35 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Julia scrie:
Tocmai am vorbit cu sotul meu despre doula si i-am povestit de intrebarea ta,daca sunt doula in Romania.La care el zice "cum sa nu?eu am vazut pe strada azi,gramada...ca pe romani daca ii intrebi 'stii sa faci aia?,mai toti(toate,in cazul nostru) ar spune 'daaa,cum sa nu?e usor'..."
Asadar,concluzia e ca Romania e plina de doula. :D


Ce fain! Daca stiu sa faca si masaj, e perfect ;)

Pe bune. Mie mi-ar plati-o asigurarea privata (80 %).

Costa pe undeva la 400 € (la nivelul de salarii de aici, e o patrime din salariu). Mi se pare un "lux" fain pentru ca nu am nici bunici, nici mamici, nici rude nici pe nimeni dispus mereu la cheremul meu.

Ai mare dreptate, si asta oglindeste o societate (nu m-am gandit la aspectul asta, cat de pervers este, sa platesti pe cineva sa te mangaie sau sa te asculte daca ai nervi in timpul sarcinii...)

Dar asta e! O sa mi-o "cumpar" (imi faci asa o mustrare de constiinta, explicandu-mi cat de nenatural e, incat simt ca as angaja o prostituata)

La intorsura asta in fir nu ma gandeam..

Mersi de perspectiva Julia!

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 06, 2009 4:40 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
immaculee scrie:
Sandra da, eu am avut o doula, o irlandeza de la care am invatat enorm de multe si careia ii datorez tot atat de mult cat ii datorez si mamei mele; acestei doamne, eu la randul meu i-am fost au pair pe vremea studentiei si pe cand ea era moasa si avea doi copii mici (si-a rupt umarul, avea nevoie de ajutor cu copiii foarte mici si a dat de mine printr-un anunt). mi-a spus de atunci (cand inca nu eram nici macar casatorita) ca va avea grija de mine si familia mea cand va veni timpul.
de la ea am invatat ce presupune AP, nu cum il vad acuma ca nou trend, ci ca stil de viata, acum ...cca 15 ani.
Sandra, mie si sotului meu ne-a fost un extraordinar sprijin, moral, emotional, practic; sotul meu a fost langa mine tot timpul indiscutabil, dar momentul nasterii a fost si pt el ceva inedit pt care nu era pregatit indiferent cata teorie a citit impreuna cu mine. venind acasa de la spital, a stat la noi 7 zile pana s-a convins ca stim ce trebuie ca parinti; nu-ti spun ca m-am simtit atat de in largul meu cerandu-i sa stea ea cu copiii ca sa pot dormi si eu o ora. (treaba pe care daca am cerut-o soacrei mele, m-a stiut apoi tot bucurestiul drept o persoana lenesa).



Imaculee, exact la suportul asta ma gandeam (si am nevoie de el, prenatal de fapt si in timpul travaliului, pentur ca vreau sa nasc acasa)

Pe moasa o cunosc deja si am o legatura foarte speciala cu ea. Dar ea e moasa, e foarte "ceruta" aici si pentru chichite ma gandesc iar la o doula.

Si nu mi-o imaginez pe mama mea, sau pe socra, (care oricum gaseste ca sunt dusa, nealegand cea mai sofisticata clinica privata in plus si stil Laura Ashley din Viena ci nascand acasa) ca stau cu asta mica si eu urlu in dureri din camerea cealalta.

Eu consider ca o persoana neutra e mai adecvata decat cineva cu care am legaturi emotionale (si nu e vorba de calitatea lagaturii, cu bunicile fetei ma inteleg f bine, as avea prieteni etc. care sa participe)-

Si fetita mea ,daca vrea sa fie prezenta la nastere, atunci nu am gust bun sa o trimit. Cu doula in preajma sa simt sigura.

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 06, 2009 4:58 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Sandra scrie:
Costa pe undeva la 400 € (la nivelul de salarii de aici, e o patrime din salariu). Mi se pare un "lux" fain pentru ca nu am nici bunici, nici mamici, nici rude nici pe nimeni dispus mereu la cheremul meu.

Ai mare dreptate, si asta oglindeste o societate (nu m-am gandit la aspectul asta, cat de pervers este, sa platesti pe cineva sa te mangaie sau sa te asculte daca ai nervi in timpul sarcinii...)

Dar asta e! O sa mi-o "cumpar" (imi faci asa o mustrare de constiinta, explicandu-mi cat de nenatural e, incat simt ca as angaja o prostituata)

La intorsura asta in fir nu ma gandeam..

Mersi de perspectiva Julia!


Sandra,din mesajul tau reiese o anume amaraciune pe care ti-as fi provocat-o prin ceea ce ti-am scris si imi pare rau daca e asa.Mi-am spus parerea,si nici macar nu e parerea mea proprie si personala,ci e felul in care gandesc majoritatea romancelor.Trebuie sa fim realiste si sa recunoastem ca statutul femeii in Romania nu e asa inalt,nici social,nici cultural-chiar daca toate fetele fac facultati peste facultati,diplomele nu arata cat sunt de emancipate sunt.
E drept,sunt femei destepte si open-minded in tara,insa cea mai mare parte sunt femei care muncesc mult si pe bani putini,prin fabrici,vanzatoare,in fine-clasa de mijloc.Si cand banii sunt numarati tare in amanunt si timpul petrecut cu copiii e foarte scurt si de regula nefolosit eficient sau asa cum e cel mai bine pentru copil,nu cred ca macar una la mie ar accepta serviciile unei doula,din considerentele pe care le-am atins pe scurt mai sus-atat financiar,cat si de ordin psihic,psihologic(la ce e nevoie de o doula,ca ma descurc singura sau o am pe mama,soacra,bunica,eventual vecina,ca in Romania se poarta?!).Aceasta e realitatea care ma inconjoara,locuiesc in Satu Mare,resedinta de judet din Ardeal,care cica nu e chiar la nivelul Moldovei...si oamenii sunt saraci si tare simpli.De aceea multi (atat barbati,cat si sotiile lor insarcinate) ar spune ca doula e un moft si se poate trai si fara ca acesta sa fie implinit.

Pe de alta parte, dupa cum ti-am pomenit nu demult,am trait cativa ani buni si in Viena,intre femei austriece care sunt atat de diferite de cele din Romania,indiferent ce nivel de varsta ai compara.Si de vina(sau avantajul) e societatea in care au fost nascute,educate.Emanciparea pe care austriecii o au natural,in Romania se capata prin eforturi de a lupta contra unui sistem invechit si comunist,chiar si dupa 20 de ani de democratie.

Iarta-ma inca o data pt intristare,nu am vrut a aduce vreo mustrare faptului ca te gandesti la o doula sau ca ti-ai permite una si doresti sa epatezi,departe de mine gandul....nu suntem copii.Ai intrebat de Romania si de doula si ti-am raspuns cum se vad lucrurile din cealalta parte a zidului.Pentru ca asta simt ca e intre societatile in care traim fiecare din noi doua.


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 06, 2009 5:22 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
Julia, chiar mi-ai dat o idee; poate ar fi util un chestionar, pus in cat mai multe locuri unde sunt mame din Ro, sa vedem cum e treaba cu doula la romance. Mie chiar mi-ar fi de folos, ca tot vreau acum sa ma scolesc si in asta.
Poate eu ma uit din alta parte, dar eu cred ca, odata ce se intampla mai multe naseri unde participa o doula, se strang dovezi catre utilitatea ei. Si nu cred ca va fi vazuta ca pe un moft, ci ca o optiune ce ar putea aduce beneficii majore in noua familie.

_________________
Imagine

Imagine



http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 06, 2009 5:26 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Si eu cred asta,ca e de folos,si mi-ar fi fost si mie de mare ajutor,atat timp cat la ambele nasteri si perioade post-natale nu am fost decat singura cu sotul,nici tu picior de mama,soacra sau alt ajutor din partea nimanui.
Cred,totusi,ca atat timp cand serviciile unei doula nu sunt acoperite de vreo schema de asigurare de sanatate(macar partial),ar fi prea putin interes in Romania,tocmai din considerentul financiar.


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 06, 2009 9:40 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Citat:

Sandra,din mesajul tau reiese o anume amaraciune pe care ti-as fi provocat-o prin ceea ce ti-am scris si imi pare rau daca e asa.Mi-am spus parerea,si nici macar nu e parerea mea proprie si personala,ci e felul in care gandesc majoritatea romancelor.Trebuie sa fim realiste si sa recunoastem ca statutul femeii in Romania nu e asa inalt,nici social,nici cultural-chiar daca toate fetele fac facultati peste facultati,diplomele nu arata cat sunt de emancipate sunt.
E drept,sunt femei destepte si open-minded in tara,insa cea mai mare parte sunt femei care muncesc mult si pe bani putini,prin fabrici,vanzatoare,in fine-clasa de mijloc.Si cand banii sunt numarati tare in amanunt si timpul petrecut cu copiii e foarte scurt si de regula nefolosit eficient sau asa cum e cel mai bine pentru copil,nu cred ca macar una la mie ar accepta serviciile unei doula,din considerentele pe care le-am atins pe scurt mai sus-atat financiar,cat si de ordin psihic,psihologic(la ce e nevoie de o doula,ca ma descurc singura sau o am pe mama,soacra,bunica,eventual vecina,ca in Romania se poarta?!).Aceasta e realitatea care ma inconjoara,locuiesc in Satu Mare,resedinta de judet din Ardeal,care cica nu e chiar la nivelul Moldovei...si oamenii sunt saraci si tare simpli.De aceea multi (atat barbati,cat si sotiile lor insarcinate) ar spune ca doula e un moft si se poate trai si fara ca acesta sa fie implinit.

Pe de alta parte, dupa cum ti-am pomenit nu demult,am trait cativa ani buni si in Viena,intre femei austriece care sunt atat de diferite de cele din Romania,indiferent ce nivel de varsta ai compara.Si de vina(sau avantajul) e societatea in care au fost nascute,educate.Emanciparea pe care austriecii o au natural,in Romania se capata prin eforturi de a lupta contra unui sistem invechit si comunist,chiar si dupa 20 de ani de democratie.

Iarta-ma inca o data pt intristare,nu am vrut a aduce vreo mustrare faptului ca te gandesti la o doula sau ca ti-ai permite una si doresti sa epatezi,departe de mine gandul....nu suntem copii.Ai intrebat de Romania si de doula si ti-am raspuns cum se vad lucrurile din cealalta parte a zidului.Pentru ca asta simt ca e intre societatile in care traim fiecare din noi doua


Draga Julia,


:imbratisare: nu trebuie sa te justifici nici o silaba!

Nu m-ai intristat (desi recunosc, ca inca o data, am scris cu atata naivitate, si ca lucru de la sine inteles, ceea ce ma intristeaza, pentru ca e ignoranta sau lipsa de conectarea a mea...)

Ma gandeam, ca da, din punctul de vedere pe care mi l-ai descris atat de frumos, par multe lucruri "civilizate" ca sunt "pervertite" normalitatii. Si mi-am dat seama, ca, desi la originea mea romanca, sunt atat de alien... Si nu stiu daca sa plang sau sa rad. Ma intelegi?

Sunt multe lucruri pe care societatea de aici le-a pierdut (dobandind altele) si una din ele este acea "mare familie" adica cu bunici, tante, unchi etc. Nu stiu daca mi-as dori asta sau idilizez ceva, cert e ca diferentele pe care tu le mentionezi sunt prezente!

Eu recunosc asta in emanciparea (mai repede zic eu "constiinta")feminina (si asta nu exista asa per se, ci merge mana in mana cu o constiinta a barbatilor!).

Nu vreau acuma sa derulez clisee si sa generalizez, dar exista intr-adevar diferentele despre care vorbesti tu. Si e momentul sa imi ies cumva din cochilia asta de puf...Asta pentru mine zis.

Si da, cu doula, imi place sa ma gandesc la un rasfat total, la a ma lasa purtata (vorbeam in alt thread despre ce simt eu ca e un suport al sotului meu, ceva de genul asta).

Multumesc pentru perspectiva asta inca o data, Julia! Te rog sa nu te scuzi!

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România