attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:31 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Feb 14, 2008 2:39 pm        Subiectul mesajului: Incaltaminte 
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Ma aflu inca sub influenta episodului la cumparare de incaltaminte :D care m-a epuizat psihic, dar si fizic, si asta numai pentru ca am realizat ca habar nu am ce trebuie sa-i iau lui Vladimir. :(

Teoretic, stiam ce trebuie sa urmaresc la un pantof(il numim generic pantof), dar, in fata standului, am clacat. Sa tina glezna corect, sa nu fie totusi foarte rigizi, sa aiba talonet, sa intre usor, sa fie simplu de manevrat, toate astea au fost compromise. Evident, nicio vanzatoare nu se pricepea la nimic. Nici macar la a aduce numarul cerut. ;(

Vladimir se agita continuu, se zbatea sa scape, nu puteam sa probez niciun pantof. Se enervase, eu ca o consecinta, il urmam :D , val il tinea cu forta. Aveam de ales intre multe perechi si nu mai tinea nimic de design-ul lor, ci de cum ar fi trebuit sa-i vina. Soseta era prea groasa, apoi era prea subtire. ;D Era cald si in magazin, dar agitatia crestea temperatura interna.

Am vrut sa plec fara sa iau nimic, intr-un final am ales o pereche, care nici macar nu stiu daca ii vin prea bine, daca sunt comozi, daca sunt potriviti. Mi-as fi dorit sa-l las descult sau macar sa fi fost vara, ca atunci parca era mai simplu. Bine, nici pretul nu e tocmai de neglijat :D

Poate unora va suna macar putin cunoscut si imi impartasiti "calea" pentru a nu mai da gres data viitoare(care sper sa fie mai incolo, spre vara ;( .
Altfel reformulat: cum procedati cand alegeti incaltaminte copiilor?

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 14, 2008 3:04 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
Mai intai o intrebare: Umbla deja bine in picioare (adica mai mult de 2-3 pasi), sau de ce i-ai cumparat incaltaminte?


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 14, 2008 3:05 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
eu ma refer in primul rand la mine. asa cum nu mi-a placut sa merg cu senile (alea cu talpa inalta, la moda in liceu..stim cu toatele despre ce vorba, da? :D) nici nu d nu va pupa incaltari cu talpa tare. sau cel putin pana nu va vrea sa fie la moda, care o mai fi si aia cand o fi :D

ca e pe glezna sau nu..asta iar nu ma intereseaa atat timp cat partea cea mai de sus e moale. adica nu se termina umflat, ca la adidasi (se intelege ceva? :dianabeuta: )

cu talonetele..discutia e ampla...eu prefer fara (daca gasesc). ideea e ca da, sustin bolta, dar numai atunci cand sunt purtate. in rest nu au nici un efect. asa ca prefer sa si-o formeze singur cand va merge pe pietris si nisip si coclauri la vara, decat sa caut musai ceva cu talonete. plus ca pot fi si incomode in prima faza. ceea ce, dinnou, nu ma coafeaza.

la d, pt care piciorusul f gros (a se citi gras :D dar lui nu-i spunem , sa nu creasca cu impresia ca e gras :D desi e :D) trebuie neaparat sa fie si cu siret si cu fermoar. plus ca sunt mult mai usor de incaltat si de potrivit, plus ca ii place la nebunie sa mestereasca si la una si la alta. deci e si fun.

neaparat sa nu fie chinezisme din alea in care ti se incinge piciorul. si eu sunt iubitoare mare de animale si fac pe cat posibil sa nu fiu un consumator de, dar la capitolul asta ma recunosc doborata de comercial. adica vreau sa fie neaparat piele. pt ca, sincer, altceva nu imi permit. adica altceva decat piele si care sa fie mai bun e si cam de 2-3 ori mai scump. si la varsta asta, cand le schimba ca pe sosete..efectiv nu pot :(

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 14, 2008 3:44 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
diana scrie:
ca e pe glezna sau nu..asta iar nu ma intereseaa atat timp cat partea cea mai de sus e moale. adica nu se termina umflat, ca la adidasi (se intelege ceva? :dianabeuta: )(


Adica la adidas partea aia de sus nu e moale?! :D
Stai, ca asta nu am verificat

Ok, e relativ moale. Deci e de bine, nu? @-)

Mai departe: talonetul. Pai nu are rolul lui? Tu zici "ideea e ca da, sustin bolta, dar numai atunci cand sunt purtate". Cum adica atunci cand sunt purtate? Ca nu inteleg. Pai de aia i le iau. Ca merge :D Am zis si eu cu vara, dar pana atunci ce fac?

Nici noi nu-i zicem ca are piciorul gros/gras :P (din aceleasi motive) :lach:

Sunt de piele, ok

Multumesc de sfaturi, dar Diana, tot nu m-am lamurit ;( :oops: :oops: :oops:
Concret, cum stiu eu ca i-am luat pantoful potrivit?
Si cum il determini sa-l probeze?
Cat timp ai la dispozitie pentru asta?
Cati plecati la cumparaturi? :D

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 14, 2008 3:54 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:49 pm
Mesaje: 363
Localitate: Loulé
exact asa pateam si eu, mergeam cu lectia invatata...si tot imi era tare greu sa ma hotarasc......
ce mi-a mers cel mai bine ( pe langa moi, usori, sa merga bine cu ei -indiferent de inalti, josi, talonet, netalonet- incercati amandoi acolo de bebe.....etc) e sa imi pun eu degetul intre calcaiul lui si cel al pantofului, si daca intra un deget eram sigura ca e marimea ok.
si tot i-am luat in toamna neste sandale de si acum ii sunt bune....cum n-am vazut ca ii erau asa mari atunci :/ ...... cred ca prea m-am ocosit sa vad posibile chestii ce i-ar putea ranii pielea...

am mai primit sfaturi cu dus una bucata carton cu desenul piciorului...dar io tot cred ca numai cu posesorul la fata locului e mai bine. :)

cu probatul..noi nu am avut pb.... lui ii placea sa incalte altii...doar ca nu are rabdare la prea multe perechi o data......
incearca cand nu e multa lume in magazin....sau dupa somnic si papat...sa fie mai odihnit...nu stiu... ceva ar trebuii sa functioneze....zic io :D

_________________
aditu implineste 6 ani in 9 august 2011

http://deko-ra.blogspot.com/
http://electric--skies.blogspot.com


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 14, 2008 4:11 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
ideea era ca acolo sus, unde se termina, sa fie moi, sa nu fie deloc rigide. sunt unele intarite sus care fac rana imediat pt ca portiunea aia se misca mult (ma rog, nu la cizme, dar nu de alea vorbeam acum...)

cu talonetul...pai da, tine bolta cand merge incaltat, dar bolta aia ar trebui sa se formeze singura, nu sa fie sustinuta. si in casa il lasi descult, nu? eu una prefer fara talonete pt ca mi se pare ca fac mai mult rau (sunt incomode) decat bine (tin bolta, nu o formeaza) parerile sunt impartite aici, eu asta am ales.

ca se le probeze...conteaza tonul. uau!!! ce chestie..ia sa vedem. moooa...genul asta :D oricum si d se satura repede. iarna asta am facut cateva zeci de drumuri pt o pereche :D

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 14, 2008 4:12 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
raluve, sa stii ca acum imi amintesc ca si mama facea proba asta cu degetul intre calcai si pantof.
Mda, buna idee :licht: Multumesc
Stiam eu ca voi invata cumva ce trebuie sa fac :)

Da, si aia cu hartia imi e cunoscuta. Atunci nu se gaseau pantofiori draguti si avea forma piciorului permanent la ea,desenata, sperand ca va gasi ceva vreodata si eu nu as fi cu ea. ;D

Oricum, consolarea majora e: "creste el si-mi spune cum se simte". Pana atunci... :D

Da, poate era si putin obosit, dar cu siguranta inversunarea l-a consumat si mai tare. Si starea noastra :(

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 14, 2008 4:23 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Diana, da, il tin descult in casa. numai descult (ca nici nu prea aveam ce sa-i pun :oops: )
Stii ceva? Astea nu au talonet propriu-zis. E o vaga ridicatura :silly:

Tot farmecul meu s-a dus azi. Nici nu mai puteam fi, in conditiile alea. Sa stii ca epuizasem trucurile mici(mini cantecele, cuvinte"magice" :D ), dar voi tine seama data viitoare.
Multumesc mult :inimi:

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 14, 2008 9:41 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
admin scrie:
Mai intai o intrebare: Umbla deja bine in picioare (adica mai mult de 2-3 pasi), sau de ce i-ai cumparat incaltaminte?


Te rog sa ma scuzi Christa, nu vazusem mesajul tau :silly:

Da, da, a inceput binisor sa mearga. Are zile si zile de fapt. Merge uneori si cate 4-5 metri singurel in casa. Afara nu ma inteleg cu el. Ma tine de-un deget si asa mergem pana la piata(200m) si inapoi.
Deci tinut de-o manuta merge foarte bine, foarte legat.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Feb 15, 2008 1:21 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Ian 24, 2008 3:50 pm
Mesaje: 424
Localitate: Cluj-Napoca
Si mie mi-a spus ortopeda ca dupa ce-i pun ghetutele in picioare (a specificat ghete, nu cizme, nu stiu de ce) sa-i imping piciorul in fata si sa bag degetul sa vad ca intra. A mea e pasionata de pantofi (si Vladimir ii considera gustosi, nu? doar are poza mancand din ei) asa ca e o placere pt ea sa probeze incaltaminte. Oricum si eu ii spun: uau, ce frumosi sunt, hai sa-i probam si pe astia. La noi merge treaba.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Feb 15, 2008 3:41 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
mariana scrie:
. A mea e pasionata de pantofi (si Vladimir ii considera gustosi, nu? doar are poza mancand din ei) asa ca e o placere pt ea sa probeze incaltaminte.


Pai da, e o placere sa-i ...guste, nu sa-i si probeze :D :lach: :lach:

Ce crezi, ca astia au scapat? :D Neeeeee

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Feb 16, 2008 2:11 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
eu ma duc cam de 5 ori pana cumpar ceva :D

pruncul meu se teme de chestia de masurat picioarele, nu vrea nici mort sa puna picioarele acolo sa i le masor.

deci o solutie pentru a fi sigura ca ai cumparat marimea buna este sa masori picioarele copilului. ambele picioare.

la noi se masoara si pe latime, gabriel are marimea cea mai ingusta posibila.

nu vrea nici in ruptul capului sa probeze alti pantofi decat cei vechi.

saptamana trecuta, ultima data cand am cumparat pantofi, dupa rugaminti si insistente fara rezultat, m-a salvat o domnisoara draguta care i-a daruit baloane si fluierase. fascinat fiind de suflatul in fluier, am reusit sa-i masuram picioarele, sa-i probam o pereche si a facut cativa pasi. fluierand, bineinteles. :)

cu acea pereche am si plecat acasa, a vrut domnisoara sa-mi mai arate si alte modele si culori dar eram deja transpirati si nu mai aveam chef ...

a mai fost de ajutor si faptul ca la un moment dat a mai venit un copil mai mare si a probat si el ceva ghete.

insa a durat o saptamana si a fost nevoie sa ascund pantofii vechi pana cand a acceptat sa poarte pe cei noi. eu nu tineam neaparat sa-i schimb pantofii mai ales ca s-a atasat asa de tare de ei, dar tot el zicea mereu "Mami, au au tueee" (au au = doare, tue = schue = pantofi)

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Feb 16, 2008 2:18 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
uite cum arata un dispozitiv de masurat picioarele:

http://www.amazon.de/Mir-992497-Fussme% ... 923&sr=8-1

http://www.dreiweitensystem.de/detail.p ... 767&shid=1

dar asta nu te scuteste de proba, oricum

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 04, 2008 10:13 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Noi va trebui sa-i luam prima pereche adevarata cat de curand si din pacate, aici unde ne-am mutat, nu cunosc magazinele, nu stiu ce si unde sa caut, o sa fie frumos tare...


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 04, 2008 5:22 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
sa va zic una tare. in we am fost sa-i cautam incaltari de primavara. am intrat in primul magazin, s-a uitat pe acolo...eu am gasit ceva, am rugat-o pe vanzatoare sa ne arate, si el..dragul de el..a vazut pantofiorul, s-a asezat in fund, si incerca sa-l bage in picior peste ghetutze :)

in al doilea magazin, care era numai de incaltaminte, cum am intrat a sutit o ghetutza :), s-a dus in capat (era ca un culoar lung), s-a asezat, si iar se chinuia sa se incalte :D

deci am reusit super usor, am avut noroc ca am si gasit repede ce cautam. uf ce drag imi e de el..

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România