attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:14 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Dec 09, 2008 2:45 pm        Subiectul mesajului: Hand-made 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Titlu-l schimb cand imi vine o idee mai stralucita :D

Dar pana atunci...help. Dragosh (care-i jumatatea visatoare a familiei) mi-a propus sa ne "mutam" la primavara la casuta noastra si s-o finisam noi. (inspirat, desigur, de Travel&Living). Eu m-am gandit rapid la doua-trei argumente contra si-am zis ca nu-i cazul (de, picioarele pe pamant).
Dar... parca acuma mi s-a stranit spiritul de aventura.
Asa ca help: dati-mi argumente pro si/sau contra :)) (alea contra le gasesc si eu usor...da' poate-mi scapa din vedere chestii importante pentru Alla, de ex.).
Uffff....

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 09, 2008 6:51 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 10:52 pm
Mesaje: 450
Localitate: Bucuresti
Noi ne-am zugravit doi pereti intr-un fel de care suntem tare mandri. Iti spun secretul si-ti trimit poze daca vrei. Ne-am facut si ceva decoratiuni (etajere si o masuta) din drugi de lemn pe care i-am dat apoi cu bait sau cum i-o zice chestiei aleia maronii.

Am si un truc cu bucatele de faianta, ca un fel de mozaic, dar in relief. L-am folosit la baie, dar se poate adapta.

Intre 2 camere care aveau suprafete diferite (parchet si gresie), pentru ca am spart peretele despartitor, am asezat pietricele de rau in ciment si le-am lacuit. Arata tare bine.

Una peste alta, ne-a facut mare placere sa mesterim si ne-am si distrat pe cinste. Poate ca e bine sa aveti si ceva ajutoare, ca daca finisati toata casa, e destul de mult...


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Dec 14, 2008 10:02 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
absolut pentru.
de bani
de calitate
de timp (nu l pierzi cu supraveghere de santier si reparatii ci faci tu cu mana ta )
de suflet :)
pt alla
pt voi

spor! >:D<
a, si indicatii tehnice...orice, cu drag


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Dec 14, 2008 10:29 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
@Leeloo: ce fain ca voi ati mesterit deja! Dar lucrarile voastre au avut loc pre- sau post-Peshishor? :P Daca aud ca au mai facut si altii chestii...parca imi vine mai usor sa ma gandesc. (aici ma gandesc si la Christa ;) ).

@Diana: argumentele de timp/bani/suflet conteaza si pentru noi mult. Problemele mele incep cand ma gandesc la Alla (si ai vazut cum nu sta deloc :P) si cutiile cu adezivi, lavabile, teracota, pietricele, nisip, patratele de mozaic... :-S
Apoi, ma intreb daca suntem noi oare in stare sa punem de exemplu teracota pe vreo 40 de mp (care-i o singura incapere), astfel incat sa fie dreapta? Ca sa nu mai zic de gresie si faianta...
Dar daca oferi sprijin emotional si tehnic... :-* (oricum dupa cum arata lucrurile alta solutie nu prea avem...daca vrem sa ne mutam anul viitor :().

>:D<

Sa va zic cum arata lucrurile acuma: casa-i acoperita, izolata exterior, mai trebuie doar tencuita si vopsita afara. Geamurile sunt in lucru - asta o sa dureze macar 3 luni, asa ca inainte de primavara nu se poate face oricum nimic.
Inauntru, sunt facute instalatiile de apa, curent si caldura (ma rog, fara robinete, becuri si calorifere - dar sunt trase toate tevile. O sa mai trebuiasca montata centrala - acolo clar firma, si candva panourile solare). Ce ar trebui sa facem noi: tencuit, gletuit, vopsit pereti, pus pardoseli (teracota, gresie in bai, parchet, construit mozaic - asta era oricum prevazut sa-l facem noi). De zugravit am mai zugravit, dar atat :D.
Asa, nu suna mult si greu :P, insa cine stie ce-o iesi? :)

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Dec 14, 2008 11:31 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Apoi daca am fost pomenita, sa iau si cuvantul. :P

Ralu', in casa noastra sunt multe de facut, sa nu uitam ca a fost construita in 1857! Dar ce a fost important pentru noi: are suprafata destul de mare, astfel incat putem locui intr-o parte din ea in timp ce alta parte e santier. Si eu personal ti-as recomanda si tie asta: sa aveti gata macar bucataria, o baie si loc de dormit INAINTE sa va mutati in ea. Restul se face mai simplu fiind la fata locului decat daca ati face voi stand inca in alta parte. Si eu sunt pro la facut cat se poate singur, chiar si daca nu iese totul perfect drept. ;) Dar de ex. stiu ca pentru faianta exista niste chestii ajutatoare, ma gandesc ca exista ceva asemanator si pentru gresie. Asta desigur in cazul in care, nefiind stangaci, nici nu ai doua maini stangi. :D

Tencuit si gletuit: eu personal as chema pe cineva sa faca asta, mai ales la casa noua, din partea mea nu musai sa fie firma, dar macar cineva care a mai facut asa ceva si se pricepe. Zugravitul chiar nu-i problema, tot asa si parchetul (ma rog, depinde si ce parchet va luati, exista din ala gen laminat care e chiar f. usor de pus).

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 15, 2008 9:50 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Daca le faceti voi doi: tu si Dragos, de Alla are grija altcineva? :D Sau sa faceti cu randul?

E o emisiune pe Travel and Living cu o familie care are 8 copii (eu ma uit cu drag la ei!) si un episod a fost cu amenajarea camerelor copiilor (2 cam. mari), locuind in aceeasi casa, dar mama statea cu copii care tot il doreau pe tata, simteau ca atentia lui nu mai este asupra lor si il cautau, iar tata cu cumnatul lucrau.
Deci s-ar putea si cu copil in casa! :)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 15, 2008 10:00 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Neaparat centrala? De care, pe lemne? Va scriam mai demult despre panouri din alea ca niste tablouri, intre timp o buna prietena si-a construit casa si si-a achizitionat asemenea tablouri. Initial imi faceam reprosuri ca i-am sugerat tablourile astea, desi a fost decizia ei sa si le achizitioneze (in casa nu se ridicase temperatura dupa 2 zile decat pe la 16 grade). In timp s-a incalzit, acum au 20-21 de grade.
A dat 105 milioane pentru panouri care sa incalzeasca o casa de aprox. 60 mp. Cam mult as zice eu, la banii pe care nu-i am. :D
Si eu ti-as sugera sa faci singura treaba, mai ales ca aveti amandoi si gust si talent (imi aduc aminte de o oglinda pictata de voi cu maci, care imi e tare-tare draga).


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 15, 2008 1:31 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
eu insist ca se poate :D
depinde doar cum abordati problema. daca vreti sa mergeti luni de la 8 la 4 si s faceti x mp de gresie, probabil ca va fi un esec total.

daca mergeti relaxati, toti 3, fara limita de timp, sa faceti...chestii..impreuna..cred ca o puteti face si sa va iasa si ceva f fain.

in timp alla se va obisnui, [probabil primele 2-3 zile unul din voi va sta numai cu ea, sa i explice, sa se plimbe cu ea...

apoi, cu geamurile, eu as incerca sa fac pe bucati. adica sa am o camera gata si sa ma apuc de restul acolo. dupa ce o finisati,, sau va apropiati de..., sa grabiti si al doilea geam. si tot asa.

cu peretii e ceva mai nasol, era mai simplu daca erau cu rigips ca macar erau drepti si nu aveati ce sa buliti :D, cu gresia, teracota, parchetul, eu zic ca se poate, mai ales daca nu va stresati si, cum ziceam mai sus, alegeti abordarea potrivita.

mai vin..


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 15, 2008 1:51 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
diana scrie:
apoi, cu geamurile, eu as incerca sa fac pe bucati. adica sa am o camera gata si sa ma apuc de restul acolo. dupa ce o finisati,, sau va apropiati de..., sa grabiti si al doilea geam. si tot asa.

Apoi io nu m-as apuca de interioare inainte sa aiba casa toate ferestrele ... Sa nu mai spun ca Ralu' zicea sa se mute acolo si s-o finiseze. Pai numai de frica si n-as sta acolo. :P

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 15, 2008 2:12 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
:))
Ce faine sunteti! >:D< Stiam eu!

@Somnorici: am studiat un pic si "tablourile" de care ai spus tu; noua ne trebuie pentru suprafata tripla :D, deci costurile ar fi :ranjet1: Pe langa asta, Dragosh imi tot spune ca nu se potrivesc cu stilul casei (no, aici ii dau dreptate, am incercat sa facem chestiile tehnice cat de ascunse, ori cate-un tablou alb sau negru pe perete, printre picturi&stuf... :-S ). La parter punem incalzire prin pardoseala ca sa n-avem nici macar calorifere vizibile. In timp, poate o sa reusim sa inlocuim centrala pe gaz cu o pompa de caldura (dupa ce castigam la loto) si panouri solare suplimentare.

Cu geamurile povestea sta asa: sunt date in lucru la un tamplar (n-am reusit sa gasim o firma care sa ni le poata face, asa ca tamplarul o sa le "croiasca" si Dragosh o sa se ocupe impreuna cu el de impregnare/impermeabilizare/lacuire; sticla ca atare o sa o luam de la o firma de termopane). Dar toata treaba asta o sa dureze mult si bine (ziceam eu ca macar pana in primavara).

La ce-a zis Christa ma gandisem si eu: sa ne mutam cand avem bucataria, baia si o camera in care sa putem dormi (desi la o adica putem si-n bucatarie, la ditamai locul). Pana atunci, ma gandeam ca am putea merge dimi acolo, sa facem ce putem, pe la pranz eventual sa o aduc pe Alla acasa pentru somn, daca nu gasim o varianta acolo...si sa revenim. Inca nu stiu cat de fezabil e si asa.

Avem o varianta de ajutor la tencuit - un tigan care ii ajuta pe socrii de ani de zile la treburile de pe langa casa si care in ultimii ani a lucrat si pe diverse santiere, la tencuit&stuff. Mai putem capata consultanta de la niste prieteni constructori...(sper :D).

Va mai astept cu idei si sugestii :)

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 15, 2008 9:43 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 10:52 pm
Mesaje: 450
Localitate: Bucuresti
V-ati gandit sa nu faceti chiar netezi peretii interioarelor? Adica sa fie asa...ca o tencuiala facuta de incepatori. Ia mai putin timp, nu exista defecte, nu mai trebuie gletuit si arata foarte bine (pentru unii, cel putin, si eu ma numar printre ei). Sau faceti asa peretii si neteziti doar tavanul.

La tencuiala poate va ajuta omul de care ziceai, ca-i cam greu, iti spun din experienta. Da' de vopsit si desenat peretii va puteti ocupa voi, toti trei :)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 15, 2008 11:12 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
allamarine scrie:
La ce-a zis Christa ma gandisem si eu: sa ne mutam cand avem bucataria, baia si o camera in care sa putem dormi (desi la o adica putem si-n bucatarie, la ditamai locul).


Bre, eu special am zis loc de dormit si nu dormitor, daca voi dormiti in bucatarie, feel free to do it. :D

Leeloo, asa ceva zici? ;)
Imagine

Ma rog, acolo tencuiala e de chirpici, Ralu' cre' ca nu vrea asa ceva, dar ... who knows!

Nu se vede chiar asa bine, dar in camera Monei nici macar tavanul nu e neted, e ca si peretii:
Imagine

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 15, 2008 11:40 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
ati auzit de programul casa verde? ofera cam 6900 euro pt panouri solare, ori pompe de caldura, ori eoliene.

http://www.mmediu.ro/ghid_energie_regenerabila.pdf
mai vezi pe site la ei.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 15, 2008 11:51 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 10:52 pm
Mesaje: 450
Localitate: Bucuresti
E chiar mai frumos decat ce aveam eu in minte, Christa. Pentru ca imi aduce aminte de chirpicii pe care-i facea bunica mea ca sa lipeasca fisurile de la cuptorul de paine sau cotetul gainilor. :) Ce vremuri frumoase, ce ma mai mozoleam impreuna cu ea, ce buna era painea din cuptorul ala...sau biscuitii...sau pesmetii.
Ca veni vorba, sa va dau reteta ei de cozonac, amintiti-mi. E cel mai bun cozonac din lume, nu va pacalesc. Si - Ralu' - scuzati ca scriu aici de asta, da' se incadreaza cumva la "hand made".


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 15, 2008 11:56 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Ralu, cu tencuitu' prima incapere merge greu dupa ti-ai format mana
dar eu l-as lua si pe omul acela sa ma ajute, o mana in plus de ajutor nu strica

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România