attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:14 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Noi 29, 2008 8:47 am        Subiectul mesajului: cine se scoala de dimineata, departe ajunge? 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
am un copil ffff matinal! Pina acum ora obisnuita de trezire era intre 5 si 6, cel mai des pina in 5:30; de 3 zile insa se trezeste la 4:30!!!!!! :plang:
eu ma obisnuisem oarecum cu trezitul intre 5 si 6, dar 4:30 e prea mult; ma culc odata cu ea adica intre 7 si 8 seara; chiar daca se culca dupa 8...trezitul ramine la aceeasi ora matinala
e un cerc vicios: se culca devreme, doar cu san(ca si mancare) si la 4:30 imi cere "papi". mergem in bucatarie si incep ofertele(din ce pot si eu la ora asta matinala), pe toate le refuza, sau poate ia o lingurita si atat

da-ti o idee! la ce sa ma gandesc...? de unde sa incep? ce sa incep?
accept orice parere.... #.-S numai nu imi spuneti sa ma obisnuiesc cu noua ora de trezire

ar mai fi de povestit: se trezeste cu chef de joaca...eu nu pot, sunt irascibila oricat efort a-si depune; mai sunt si frustrata ca daca ma culc asa devreme...nu socializez deloc cu sotul; program de mese nu are....cand imi cere atunci ii dau: tzi sau mancare, depinde ce cere; program de somn la fel: cand imi spune atunci o culc

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Noi 29, 2008 11:21 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
dar peste zi cat doarme?

ai incercat sa o culci la 9?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Noi 29, 2008 3:46 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
peste zi doarme cam adunate vreo 2-3ore; uneori in 2reprize uneori doar una; azi de ex:dupa ce s-a trezit la 4:30 a dormit de la 8 pina la 9, acum de la 3 doarme
nu prea reusesc s-o intind pina la 9...., imi cere san si adoarme; cel mai tarziu a fost pe la 8:20-8:30; dar trezirea a fost la 4:40
sotul a zis ca azi sa incercam sa o culcam cat de tarziu posibil;
poate ar trebui sa intind somnul de prinz; azi, daca a adormit abia la 3 se va trezi nu mai devreme de 4...deci si somnul de noapte va fi pe la 8
o alta idee ce o am in minte e ca gustarea de dupa-amiaza sa fie una mai slabuta(fructe) pentru ca cina sa fie mai consistenta si foamea mai mare(azi ii pregatesc un sufle de legume)

P.S cand va scriu parca vin idei, reusesc sa ma adun putin cate putin

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Noi 29, 2008 9:59 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Stiu ca nu la toti copiii se potriveste insa iti spun ce am aplicat eu, cu riscul de a parea o mama nebuna care a facut program copilului :ranjet1:
Cred ca la tot forumul m-am plans de cat de putin si de prost doarme Alise.
De la 1 an si-o luna, pentru ca devenea din ce in ce mai rau si ea avea nevoie sa atipeasca de 2x pe zi insa aveam treziri noaptea f dese si sculare matinala am hotarat ca trebuie sa o ajut putin in sensul de a-si face un singur somn pe zi (atat cat vrea ea) si s-o culc seara cand aproape cade lata. Asa ca in cateva zile am reusit s-o tin treaza, indiferent la ce ora se trezea dimineata, pana pe la 12-1 si atunci abia ii dadeam suzeta :> (nu, copilul nu a plans si nici nu a fost deranjat de "programul" facut) si apoi o culcam seara cand era f f obosita, uneori mai devreme, alteori mai tarziu.
Cu timpul, am reusit sa ajungem la ora 9 de culcare seara, se trezeste de obicei pe la 7 jumatate (mult mai tarziu decat inainte) si doarme la pranz intre 1-2h, se culca pe la 13, 13:30.

Cu mesele are programul pe care si l-a facut singura si anume: dimineata bea un biberon de lapte, apoi cam peste 2h ii dau micul dejun si o scot afara, cand venim de-afara mai bea daca vrea niste lapte si se culca si masa de pranz cum ar veni e abia dupa somn. Cina, cu vreo 2h inainte de laptele de seara.

Noaptea nu pot sa zic ca s-a imbunatatit prea mult insa nu mai are asa multe treziri si nu mai sta cate 1h-2 treaza asa cum facea. Tot foita e insa e mai bine de cand s-a stabilizat acest program.

Vad ca au aceeasi varsta copiii nostri si poate te ajuta cu ceva ce ti-am spus....


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Noi 29, 2008 11:02 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
uika, dar ce faceti de dimineata pana seara, tu cu ea?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 30, 2008 1:13 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
ieri s-a trezit pe la 16:30, a mancat o para si am iesit la plimbare de la 17 la 18:30; din cina nu a dorit sa manince nimic, iar pe la 20 deja imi zicea si arata tzi-tzi! nani! pe la 20:30 a adormit, dar cam greu, era putin prea obosita....si trezirea la 5:20! deja e mai bine :D :D :D

gazzela, programul nostru e cam asa:
-de la 7 (cand pleaca sotul) facem cate ceva prin bucatarie(spalat vase,maturat, dat cu mopul), prin casa (impaturit hainele aduse de la uscat, pus alte haine la uscat, dat cu aspirator) apoi pregatim prinzul; intre toate acestea(care nu sunt zilnice) desigur ne jucam, citim, dansam si ea ma ajuta la toate treburile
-pe la 10:30-11 plecam afara, in parc sau daca am de platit vreo factura pe la banci, posta, magazin, piata
-pe la 12:30-13 intram in casa, maninca, un pic de joaca si la culcare
-cand se trezeste iesim afara la plimbare 1h si ceva apoi gustarea sau invers mai intai gustare si apoi plimbarea
- intram si pregatim cina + mancat
-baia,daca e zi de baie
- culcarea pt ea

iesirile afara sunt 99,9% respectate, adica fff rar s-a intamplat sa iesim doar odata sau deloc
in casa cand stam tv-ul merge doar dimineata de la 6 la 8 si nu o intereseaza

Jocelyn, multumesc

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 30, 2008 1:36 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
uite nu prea am solutii.
despre asta cu facut program copilului ma intreb si eu cat de ok este si cat de nu. chiar vreau sa deschid un subiect pe tema asta, dar trebuie sa ma mai adun.
vreau sa te intreb ceva, pentru ca inca nu mi-e clara situatia.
scriai mai sus ca a cerut san si a adormit cu greu. ma intrebam daca atunci nu ai fi putut sa o lasi sa se mai joace dupa san.
nu bag mana in foc dar simt solutia pe undeva prin ecuatia nani-san.
si-ti tinem pumnii.

(mi-a fost tare drag de tine cand ai spus sa nu-ti zicem sa te obisnuiesti cu trezirile astea :D) si te inteleg si-mi pare rau pentru tine, orele chiar mi se par imposibile.

despre noi: si delia se trezeste devreme (dupa gustul meu) dar in ultima vreme ma mai lasa sa dorm. acum daca are bunicii as putea sta mai mult, dar culmea este ca acum ma trezesc eu mai devreme ca sa fac cat mai multe pana se trezeste (traduceri, teme la engleza). cat ne trezeam noi doua singure imi mai cerea sa ii dau sa pape, asa ca pana la urma tot ma trezeam si nu mai reuseam sa dorm la loc, dar am de gand sa o invat sa-si ia singura papa :D. si mai am de gand ceva (desi asta o va face probabil sa nu se mai culce deloc in asteptarea diminetii): sa ii las pe masa in sufragerie cate o provocare. ceva gen puzzle, chiar daca improvizat, seturi de obiecte care incep cu o litera anume si cu litera langa ea, daca reusesc sa achizitionez materiale montessori cate o proba de-asta. si atunci chiar ca voi putea dormi linistita, si poate chiar lucra linistita la ce vreau eu, stiindu-mi copilul fericit. doar sa vad cand oare sa le confectionez fara sa le vada ea daca stam tot timpul impreuna ;).

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 30, 2008 4:39 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
adana, probabil, daca a-si mai fi avut rabdare si daca a-si fi fost odihnita ....a-si fi avut si ceva idei de joaca, aseara intre tzi si alt tzi de somn...... :> uneori ma pierd, ma uit si uit ce am de facut, de asta va am pe voi si va astept cu drag postarile
ideea cu programul impus....am respinso de muuult tare si de multe ori cand am primit acest "sfat"
ceea ce caut acum e o cauza(pe care probabil la mine o voi gasi) si abia in final o solutie...avantajoasa pentru noi toti
acum despre san: ea cere des san noaptea, nu stiu de cate ori pt ca nu numar; spre dimineata banuiesc ca se cam termina....altfel nu vad de ce ar cere papi si nu san la trezire
eheeeeee,adana, pai tu ai fetita mare si careia ii place mult sa faca treaba....; eu mai am ceva anisori de asteptat

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 30, 2008 11:10 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Uika, atat timp cat copilul nu sufera in nici un fel din cauza acestui "program", eu am considerat ca avea nevoie de un ajutor pentru ca nu se autoregla cu somnul... ce e atat de rau in asta?


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 01, 2008 9:58 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
jocelyn, in cazul vostru ca si in alte cazuri, un program a fost o solutie fericita; eu m-am referit doar la noi: Matea plinge si e suparata tare daca ii impun o ora de somn...iar de mancare nici nu are rost sa povestesc.
poate a sunat nepotrivit remarca mea din mesajul anterior; nu am vrut nicicum sa insinuez ca tu ai procedat rau,.... nici nu exista reguli valabile pt toata lumea;
apreciez si iti multumesc ca ai impartasit experienta voastra;
au existat si zile cand nu a dormit primul somn si a stat treaza pina la prinz; se culca la 12:30-13:00 si seara se culca pe la 6-7, nu a fost o solutie :tristuc:

acum despre aseara: a dat semne ca i-ar fi somn pe la 8 (cascat, frecat ochisori) dar abia la 8:45 a zis: nani si mi-a aratat patul; a adormit imediat. trezirea: 5:10!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 01, 2008 12:22 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Am inteles, nu e nici un bai.
In zilele in care se culca la 12:30 sau 13, cat dormea la pranz?


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 01, 2008 3:39 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
cam 1h30 maxim 2

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 02, 2008 7:51 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
ieri:
somn de la 9 la 10 dimineata
somn de la 15 la 16:30
apoi a cerut sa o culc la 19:30...era imposibil sa o mai tin treaza, cerea san si nani, deci trezire azi la 5

tot despre ziua de ieri, putin cam incarcata si iesita din tiparul obisnuit: am mers la zoo, apoi in vizita; pe seara(17:30-18:40) am iesit la plimbare, din pacate insa a inceput un foc de artificii exact la cativa metri de noi; Matea s-a speriat

cred ca de asta ora de culcare a fost asa devreme

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 02, 2008 7:55 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
si inca ceva: ultima masa solida a fost la 17; nu am mai apucat sa ii dau alta masa; s-a culcat doar cu san si dimineata cand a deschis ochii a cerut papi; inainte sa se trezeasca de-a binelea se foieste de la un san la altul vreo 15minute
cand a cerut papi, i-am oferit lapte si a baut cam 80ml


P.S ofer toate detaliile pentru ca eu cred ca toate sunt legate intre ele

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 02, 2008 10:54 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
uite,un aspect: ultima masa la 17
eu am observat la Bendis cand are ultima masa devreme ori sta toata noaptea la san ori se scoala devreme ca-i este foame
dar seara dupa ce adoarme voi cum va comportati? faceti liniste absoluta sau va continuati ziua?
Bendis trage de zi, adica refuza sa doarma pentru ca Felix nu doarme, dar pica deseori pe la 7 si eu imi continui ziua cu Felix, adica mai facem si galagie
se trezeste deseori la o ora dupa, mai sta o ora si adoarme peste noapte
ei bine, eu in ora asta tre sa am ceva deja pregatit pentru ea ca sa manance, altfel toata noaptea sta la san sau se trezeste devreme cautand mancare


Citat:
eu am considerat ca avea nevoie de un ajutor pentru ca nu se autoregla cu somnul... ce e atat de rau in asta?

eu cred ca-i deja cat se poate de autoreglata pentru ea copila aceasta, mai putin pentru mama, adica mamei ii e greu sa se trezeasca la 5 dimineata si-o inteleg si pe ea (eu m-am trezit la 10 :D )

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România