attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 1:04 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 202 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Noi 27, 2008 8:57 pm        Subiectul mesajului: La un ceai (7) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
(1)(2)(3)(4)(5)(6)

Imagine

Toma (20.01.2007) - Alinutza
Bia Veselia (14.03.2006) - Noemi
Vladimir (21.03.2007) - Cris
George Matei (23.04.2004) - somnorici
David (11.05.2004) - Alinutza
Alexandra (05.07.2007) -Raluca
Mona (13.07.2006) - Christa
Alisu' (15.07.07) - Jocelyn
Delia (17.07.2005) - Adana
Aditu (09.08.2005) - raluve
Gheorghe fomilu (6.09.2007) - Sabina
Sofia Galagia (11.09.2002) - Sabina
Alla mica (22.09.07) - Allamarine
Elouan (16.10.2006) - Teodora
Sasha Theodor (29.10.2004) - dodosasha
Matteo (04.11.2006) - micky_creanga
Bendis (06.11.2006) - gazzella
Darie (08.11.2006) - Rox
Felix (23.11.2004) - gazzella
david (03.12.2006) - diana
?

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 27, 2008 9:41 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
tare multumesc pentru gandurile bune :).
e bine sa ai asa un acasa.

vreau sa va spun ca azi a pus delia prima oara patine de gheata in picioare. cum a fost? nu prea stiu. nimeni nu prea stie din cei prezenti. profesorul de patinaj era cel care m-a invatat pe mine sa patinez cand eram mica, si pe fratele meu...cel care m-a facut sa renunt la patinaj pentru ca atunci cand cei mari treceau la o grupa de avansati pe mine nu m-a ales printre piticii care participau la spectacolul de absolvire al celor mari. desi erau si asa mai mult de 7 pitici alesi. asta ca amintire. iar acum? am pus-o pe patine pe cauciucul de dinainte de intrarea pe gheata, a mers de manute. fain. apoi a intrat pe gheata cu profesorul si a luat-o de maini si a mers cu ea. foarte incet. intre timp explica la altii cum sa faca iar pe ea o mai incuraja sa mearga ca un mosulet, sa paseasca. eu nu as fi stiut cum. dupa ce au mers un pic a pus-o pe matinela iar ea mi-a zis ca ii este frica un pic. i-am spus ca si mie mi-a fost cand am inceput sa merg. am incercat cumva sa-i validez sentimentele si sa o sprijin sa vada ca e ok sa-ti fie frica un pic, si ca poti totusi incerca asa. dar apoi a luat-o iar si cumva nu era atent la ea. el inalt, dand indicatii, ea micuta, vorbind probabil incet. si mai aluneca si o ridica de o manuta din cadere. au fost trei astfel de serii. la ultima avea o fatuca ca de plans, desi nu plangea, si mi-au adus-o. statea pe matinela. mi-a zis ca ii era frica. eu deja eram gata sa intru pe gheata si sa merg eu cu ea. ezitasem pentru ca nu stiam cum sa o invat si pentru ca, ma gandeam, uneori cand sunt acolo, la activitatile unde merge, nu se aventureaza parca ca atunci cand nu-s. se culcuseste cumva ca langa closca. dar atunci simteam sa fiu langa ea. si mi-am pus patinele si am intrat. era sus. am intrebat-o ce vrea sa faca. am incercat sa o conduc eu la matinela pe patine, dar profesorul mi-a atras atentia ca are deja piciorusele obosite. am luat-o in brate si am intrebat-o daca vrea sa o duc in brate o tura. a vrut. am mers repede si imi zicea ca ii este frica. dar cu vocea aia de frica si incantare de data asta. am dus-o la matinela si a mai vrut sa se uite la mine cum merg, am mai luat-o. nu a mai vrut sa o pun pe gheata. a mai zis ca nu vrea sa mergem maine, cand profesorul ne-a propus sa-i dea niste patine. si am amanat sa mai incercam. cand sa plecam a vrut sa-si ia la revedere de la profesor. si sa-l aseptam desi era departe cu o tipa care era la prima zi de initiere. i-a dat nasucul sa i-l pupe prin gard. deci nu stiu cum o sa fie. cand sa ajungem acasa i-am zis ca si mie mi-a fost frica dar apoi mi-am dat drumul. si ea a zis ca si ei i-a fost frica pe gheata dar acum stie. si facea tot felul de figuri ca pe gheata.

cand am vorbit cu profesorul, care nici el nu stia daca va merge sau nu, mi-a zis ca auzea ca e frica, dar e facea ca nu aude. nici nu stiu...pe de alta parte o lasa totusi destul de des, deci cred ca tinea cumva cont. nu-mi dau seama prea bine cum sa integrez experienta asta. daca cineva are sugesti,pareri, cunostinte despre m-as bucura. oricum, data viitoare daca nu vrea sa intre nu intra, evident. dar imi dau seama ca este cumva asa...in echilibru intre frica si dorinta de a invata, putand sa o ia in orice directie. si ma intreb daca am cum inclina balanta spre dorinta.

a...si ma intreb daca totusi nu-i mai bine cu patine de piele. eu am luat din alea de plastic si parca nu mai simteam deloc gheata. imi pierdusem toata eleganta.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 27, 2008 11:48 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
adana, pai, ascult-o mult... cum faci oricum..poate iti mai da ea informatii/semnale si in alte discutii. Poate si mutrita de plans o ajuta de fapt sa integreze frica, s-o prelucreze si s-o depaseasca. Si fata ta deja cam are mijloacele... si sustinerea ta, sti tu, stie si ea.

_________________
Claudia,
mamica pentru
Imagine
si
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 28, 2008 9:58 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
adana, referitor la prof nu iti pot spune nimic, ca eu nu am de gand sa o las sa invete cu profesor, cel putin nu la varsta asta, si la urma urmei am invatat si eu tot fara profesor. :P

Iar despre patine ...
adana scrie:
a...si ma intreb daca totusi nu-i mai bine cu patine de piele. eu am luat din alea de plastic si parca nu mai simteam deloc gheata. imi pierdusem toata eleganta.

... parca iti aratasem ce vreau eu sa ii cumpar, de fapt nu-s patine, dar se zice ca-s pentru gheata SI zapada (in aceasta ordine), asa ca ma gandesc ca la cei nici 2,5 ani pe care ii are, pentru ea sunt ok. Insa m-am documentat putin si in privinta patinelor, si am gasit o pagina la ebay cu un text destul de fain, unde se explica si de ce nu sunt recomandate patinele acelea pentru mai multe marimi, si tot acolo parca am citit si faptul ca recomanda patinele "de hockey" si nu cele de "patinaj artistic" (adica cele de piele la care te referi tu, ma rog, exista si din piele sintetica), deoarece cele din urma au zimtii aia in fata, si un copil mic s-ar tot impiedica de ei si ar cadea in nas. Stiu ca patinele alea de piele pe langa ca au zimtii aia in fata, mai au si un zimt orientat in jos, eu din cauza aluia tot cadeam in nas pana m-am dus sa mi-l pileasca. Dar imi pot imagina ca pentru un copil mic si ceilalti zimti sunt problematici. Ar fi fain daca ar exista patine de piele in genul celor de hockey, fara zimti, dar nu am vazut decat din alea de plastic de hockey. :(

Ah, inca ceva: am citit ca se recomanda atat casca de protectie cat si protectoarele alea pentru coate si genunchi.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 28, 2008 1:50 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
si acum imi dau seama de ce am simtit nevoia sa va cer ajutorul. ca de fiecare data cand vin de la slatina, am nevoie de o perioada de acomodare. acolo sunt mereu cu treaba, am chestii de facut, am capul plin de idei, d e mereu cu ai mei, innebunit, cu mama, tata, pisicul, un apartament urias plin de chestii noi, un atelier la fel, mereu preocupat. iar cand ajungem acasa, eu trebuie cumva sa fac fatza singura intr un mediu nu la fel de provocant. plus ca mereu am nevoie de cateva zile sa imi golesc mintea, sa imi dau doua palme si sa realizez ca nimic din ce mi-as propune nu poate fi mai important decat copilul asta minunat. cred ca de asta am simtit si nevoia sa va povestesc de toate lucrurile extraordinare pe care le face, sa imi reamintesc mie ce copil extraordinar e si cum nimic nu poate fi mai important decat el. si odata ce vad clar lucrul asta gasesc si acele jocuri,acele informatii care il pot interesa, care ii fac placere. dinnou, totul era la mine, nu le el....

adana nu, nu e nevoie sa o impingi de la spate. e suficient sa ii spui ca esti alaturi. daca inca ii e prea teama, mai asteapta. nu trebuie sa iti fie teama ca nu va reactiona bine daca o persoana nu e la fel de intelegatoare ca si tine. asta nu o va face sa se inchida. sau daca va face asta, va fi doar pe moment. daca intr adevar patinatul o va incanta, la un mom dat, va mai dori sa faca o incercare. eu zic ca daca zice ca nu mai vrea sa o lasi, iar peste un timp fie sa ii arati patinatori la tv, fie sa mergeti doar sa vedeti. s ar putea sa vrea sa mai incerce. sau nu. iar tu va trebui sa accepti decizia ei, fara sa te invinovatesti intr un fel sau altul >:D<


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 28, 2008 5:12 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Adana din experientza mea. Las-o sa priveasca mult, sa vada miscarile altora, sa vrea sa simta acea alunecare pe care o vede la ceilalti. Si daca ea va vrea sigur va cere. E posibil ca primul contact cu gheatza sa fie aiurea, dar a doua oara sa fie situatia de asa natura incat sa nu mai vrea sa iasa de pe gheatza.
Eu cand mi-am pus prima oara in picioare patinele (si nu la o varsta asa frageda ci la una..........tarzie, sa zic) simteam o placere si o teama in acelasi timp. Sotzu ' ma incuraja zicandu-mi ca ma descurc de minune avand pt prima oara patinele in picioare. :D Teama, provenea mai mult din cauza celor din jur (sa nu ma impinga, sa nu ma loveasca etc).
Acum sunt tot la stadiul de a aluneca pe gheata fara figuri exceptionale.
De Craciun , D. va primi cu sigurantza patine (Christa, bune si observatiile tale in alegerea patinelor!multu'!) asa ca de abia astept sa iesim toti 3 pe ghetza.
Iar de mos Nicolae primeste clapari si ski-uri. :D
Asa ca de abia astept iarna, io care nu sunt asa fan! :D


Diana
ai o minune de copil! :x :x :x
Si pe mine ma zapacesc "aglomerarile" (bine ca sunt rare) din jurul lui D.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Noi 29, 2008 8:29 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
mei fetelor, nesuferita asta de noe mi-a bagat un ghimpe-n inima acum vreo doua luni cand a pus siteul de la UGG. sidupa ce m-am invartit nu stiucat pe langa ele si abia imi pierise entuziasmul..au adus si la noi. cu 5 milioane :((. asa ca am inceput sa caut ca nebuna alternative :D (dupa ce am trecut peste procesele de constinta ca aia omoara capra :( ) si tot sapand si sapand,am dat de o tipa care le aduce direct din fabrica (noh, ce bine mi a prins luna aia cat am lucrat in lohn :D) asa ca..i m back in biznis :D. adica pana ma urnesc cu siteul ala (de fapt m am urnit de mult, numa' ca e muult de munca) sunt in biznis cu ugg-uri. si nu e de pus la afacerile noastre, ca n are nici cea mai mica legatura cu AP-ul, da' m am gandit io ca ar fi frumos sa stiti. frumos pt mine :)) si pt care oti mai fi interesate :D


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 30, 2008 1:08 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
si cu cat le putem cumpara?
eu inca sunt in cautare de cineva care imi poate aduce crocsi cu blana pt mine (pana in ian cand pot eu sa-mi iau). cand am vazut UGG-urile nu m-am entuziasmat asa tare pt ca dupa crocsi plang si acum si ... deci cat costa?

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 30, 2008 1:11 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
si LA MULTI ANI pentru sarbatoritii zilei! :x

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 30, 2008 1:32 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
cand oi avea picioare subitiri si fundu mic, o sa port si io Uggsi :ranjet1:
la multi anui Andrei si Andree!
Si bagati va rog majoretele pt mine, ca mai am 5 pagini din referat, si sunt varza....senchiu:D

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 30, 2008 2:47 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Sabina scrie:
cand oi avea picioare subitiri si fundu mic, o sa port si io Uggsi :ranjet1:

=)) sunt pe jos..moor...
fata, tu ai o problema :D. da-le n colo de kilograme-n plus, ce, e musai sa te imbraci ca o pipitza? :D stii ce fain vin cu niste fuste crete, gen tiganesti, dar putin sub genunchi. iar la conformatia ta ar veni super, ca esti micutza in sus, tzatzele mari (omulet rosu de invidie :D), fix cat sa acopere fundul si sa atraga atentia de la el. :) nu ca vreau sa te conving sa ti iei cizme :)), da' tre sa-ti iasa din cap ca esti grasa si ca nimic nu ti vine bine. hai, cand te fac o sedinta de golit dulapul? si apoi una de umplut :))


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 30, 2008 11:53 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
diana scrie:
ce, e musai sa te imbraci ca o pipitza?


=)) =)) =)) =))

(ce o fi aia? :D )

La multi ani si din partea noastra celor ce poarta numele de Andrei si Andreea!

(am si eu 2 Andrei dragi, dragi - atachmentul meu de vreo 2 ani si un pic de zile si fratele meu!!!)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 01, 2008 12:54 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
e frig, frig, un frig sec, toata zapada s-a dus, si-as avea nevoie de un bun ceai de Noel, cald bine.... :)

trebuie sa ma duc la coafor, parul mi-e ra-pla-pla, nu ma mai inteleg cu el defel; si cum ultima data cind m-am tuns nu prea mi-a placut, trebuie sa caut un alt salon de coafura....hm

am avut primele doua vizite ale unui comercial maison Phénix, luam in calcul si posibilitatea construirii unei case noi
ok....prima, informare, a doua, dosarul cu toata hirtogaraia
el ne da sperante, ne vinde vise, am facut si planul casutei cum am vrea-o....ba ar fi si terenuri prin apropiere, nu departe de aici
pe de o parte, refuz sa cred, caci stiu cit de greu se obttin creditele si ca ale noastre conturi sint....nu prea bine (sint tot in mentalitatea de acum ceva vreme, cind eram in dezastru din puctul acesta de vedere si mi-e greu sa integrez ideea ca gata, s-a terminat, recuperam incet-incet si devenim normali in planul financiar :-S )
pe de alta parte...ma trezesc ca visez, visez la acea curte de vreo 600 de metri patrati, cu arbori, la acea casa micuta, dar luminoasa, unde am fi "la noi acasa"
caci adac totul ar merge bine, pe la sfirsitul verii am putea sa o avem deja :)

si deocamdata astept cu infrigurare sarbatorile, una dupa alta, defileul de Sf. Nicolae, bradul, marché de Noel la Strasbourg, festivitatile pe ici pe colo, goana dupa cadouri si dupa retete speciale, caldura din casa si luminarile...daca ar fi si zapada, ar fi si mai bine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 01, 2008 5:42 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mai 06, 2008 3:27 pm
Mesaje: 175
Yahoo Messenger: ionelaiordan
Localitate: Constanta
Sabina scrie:
cand oi avea picioare subitiri si fundu mic,


asta e saga mea :plang: :plang: :plang:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 02, 2008 10:14 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Sâm Feb 23, 2008 8:06 pm
Mesaje: 772
Rox, uite ce e pipitza: http://pitzipoanca.org/ :))))


Ne-am intors de la British School, imi plaaaace :iubire1: Si Bia s-a simtit excelent 1 h cat am tot vizitat/discutat. Suntem 99% hotarati, ccred ca o sa inceapa in ianuarie...Sper sa fie ok...

Am fugit
va pup mult de tot!


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 202 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România