attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:25 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Mar 19, 2008 5:33 pm        Subiectul mesajului: Bendis 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Asa cum v-a spus Romelia duminica seara la ora 11 mi s-au rupt apele. Am inceput sa am contractii regulare mai intai din 15 in 15 minute, dupa din 10 in 10. Si cum nu erau foarte dureroase mi-am permis sa raman pe forum cu voi pana pe la 3 noaptea. Incerc sa ma intind pentru ca-mi spun ca poate reusesc sa intarziu travaliul pentru a nu-l trezi pe Felix cu noaptea in cap, dar planurile mi se dau peste cap cand realizez ca lichidul devenea tot mai murdar.
La 4 ma hotarasc sa mergem la spital, ajungem la 4 si 20 cu dilatatie 4. Ma introduc de urgenta in sala travaliu, de aici imediat in sala nasteri deoarece ma dilatam foarte repede. Am fost constransa sa-mi fac travaliu imobilizata pe un pat fara posibilitatea de a ma misca datorita faptului ca trebuia monitorizata fetita. Era pregatita o echipa de interventie pentru cezariana in cazul unei suferinte fetale, spre marea mea multumire nu s-a ajuns acolo. La 6.35 se naste Bendis cu scor 9 ca la 10 minute sa fie 10. Este aspirata, totul se desfasoara foarte repede de unde mi-o iau pentru a o pune in incubator pentru supravegherea adaptariii la viata extrauterina pentru 2 ore.
Cu toate insistentele mele nu-mi dau fetita, la 2 ore iese din incubator deoarece se considera ca are o buna evolutie.
Intre timp s-au pregatit actele pentru dimisiunea mea de la sectia de obstetrica, mai ramanea sa semnam actele pentru fetita. Intre timp se schimba turele, noua pediatra de la neonatologie cere sa vada fetita, o declara si ea sanatoasa, dar ne face un lung discurs despre importanta ramanerii fetei in spital. Cand vede ca suntem decisi este de acord sa pregateasca actele, dar intre timp mai cere sa-i fac un control de unde incepe sa suspecteze o broncho polmonite in curs. Se misca cu repeziciune, chiama radiografia, vin cu aparatul, ii fac o radiografie, interpreteaza radiografia de unde diagnostic stabilit: broncho polmonite, tratament antibiotic plus supraveghere incubator. Intre timp mai cere examene complete de sange, tampoane pentru streptococul lui peste. Fetita este intoarsa pe toate partile, perfuzie, incubator iar eu plangeam ca o descreierata langa ea.
Intr-un tarziu ma linistesc, imi spun ca in 10 zile trece totul, ne resemnam. Vine seara, trebuie culcat Felix de unde inteleg ca copilul nu are voie sa doarma in spital. Este inutila orice incercare de a noastra de a le explica ca copilul nu doarme fara mine, ca-i capabil sa urle toata noaptea... Sunt inflexibili, ajunsi in acest punct semnez actele de dimisie pentru mine si venim cu Felix acasa. Intre timp o sun pe maica-mea sa lase totul balta si sa ne astepte acasa la usa ca ne intoarcem sa-l culcam pe Felix dupa care trebuie sa mergem iarasi la spital sa alaptez fata.
Zis si facut, venim acasa, culc feciorul si iesim pe usa. La 11 seara eram acolo, ne intoarcem la 1noaptea, la 4 jumate iarasi pe drum pentru o noua masa. Intre timp avem ocazia sa discutam cu asistenta de la neopatologie care ne spune ca ei nu-i rezulta bolnava fetita, ca intre timp au sosit si rezultatele de sange si tampoanele ca totul e ok. Ne recomanda sa discutam cu seful de pe sectia de neopatologie a doua zi dimineata. Il cautam asa cum ne-a sugerat ea, iar acesta ne confirma ca fetita e sanatoasa nu are broncho polmonite, ca radiografia, din pacate, a fost interpretata gresit, dar ca antibioticul a fost inceput si ne recomanda ca un minim de 5 zile sa continuam cu el. Eram rupta intre satisfactia de a-mi sti fetita sanatoasa si mania care ma cuprindea gandindu-ma la acea doctorita cretina care dintr-un exces de zel ne-a creat toate temerile posibile. In fine, cerem sa ni se dea fetita acasa, explicam ca-l avem si pe Felix, ca eu in arcul a 36 de ore am reusit sa dorm doar 3. Ne intelege, pregateste actele, ne recomanda sa nu uitam sa ne intoarcem pentru o alta evaluare vineri dimineata si pentru un screening neonatal.
Ajungem acasa, incep sa ma relaxez si eu si fata care se demonstreaza o mare somnoroasa. Singura problema pe care o avem e ca nu reusea sa prinda sanul, intre timp am trecut si peste asta, iar acum mananca bine si se odihneste. Vineri am fost la control, medicul ne confirma ca este totul ok, nu a facut icterul neonatal...
Cam asta este, am ramas cu-n gust amar, inca sunt oarecum amortita, nu reusesc sa procesez tot ce s-a intamplat.
Abia acum recuperam acel spatiu care ar fi trebuit sa fie numai al nostru. Incep sa-mi cunosc fetita, sa-i cunosc mirosul, ochii, zambetul, privirea. Chiar, are un zambet superb, m-a impresionat profund cand inca din prima zi printre nenumaratele investigatii medicale cand mi-o mai dadeau si mie fetita zambea cand ii vorbeam. Are o privire curioasa, deja isi tine caputul bine, iar daca-l aude pe tatal sau vorbind isi intoarce incet privirea pentru a-l fixa.

13.11.2006

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 19, 2008 5:46 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
cunosteam povestea :)
si tot sint impresionata, miscata, emotionata.... :)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 19, 2008 5:52 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
acum am recitit ce am scris acum mai bine de un an
credeam ca i-am iertat si totusi nu i-am iertat
mi-au spus ca daca nu o las in incubator in zece zile va muri, fara indoiala
eram distrusa, plangeam in timp ce priveam cum o manipulau ea continuand sa planga
simteam impulsul s-o iau, s-o duc departe, dar eram terorizata de gandul ca are sa-mi moara astfel...
si, totusi, fata era sanatoasa....
si nu-i iert

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 19, 2008 6:00 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
oare trebuia sa ierti?
oare e necesar sa iertam pentru a merge mai departe?
personal, nu cred
cu atit mai mult cu cit durerea unor asemenea zile, clipe nu cred ca se sterge...


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 19, 2008 6:12 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
plangea pana cand adormea epuizata
fotografiile i le-a facut Andrei, eu nu stiu daca as fi avut vointa sa le fac
si le-am vazut oricum la o saptamana
cand mergeam la ea o gaseam adormita
am inteles a doua zi ca adormea intotdeauna epuizata de plans :(
mi-a spus o asistenta, aceasi asistenta care ne-a sugerat sa vorbim cu seful sectie de neopatologie, ca plangea pana la epuizare inainte de-a adormi


la 36 de ore de la nastere, cand am adus-o acasa, aveam deja copilul "ideal"
nu mai plangea, ii dadeam putin san, adormea, o puneam in culla ei si era "ok"

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 19, 2008 6:15 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
imi dai fiori....
eu am refuzat cu indaratnicie orice fotografie de-a lui Elouan in incubator, asa ca V doua zile si-a "uitat" aparatul foto in masina

desigur ca acasa....s-a regasit, te-a regasit, a regasit puterea de viata si fericirea...


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 19, 2008 11:53 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 04, 2008 11:25 am
Mesaje: 132
Site web: http://allynews.blogspot.com/
Yahoo Messenger: mayaerin
Localitate: Hong Kong
uffff ce de emotii! Eu cred ca o strangeam de gat pe doctorita aia!

Bine insa ca era sanatoasa si nu au fost alte probleme. E o dulce! Mie imi plac tare mult bbi in primele zile! Ma topesc!


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 20, 2008 8:55 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
gazzella, stii cum se spune, totul e bine cand se termina cu bine si iata ca Bendis e mare, sanatoasa, o fetita minunata!

ai trecut prin clipe grele dar eu cred ca iertarea e necesara, nu pentru acei oameni ci pentru sufletul tau :trandafir:
dar tu stii mai bine.


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 20, 2008 9:04 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Ian 24, 2008 3:50 pm
Mesaje: 424
Localitate: Cluj-Napoca
Eu dadeam medicul respectiv in judecata. Asta a fost prima reactie a mea cand am citit, poate totusi n-o faceam , dar nu stiu, ceva faceam, cel putin ii spuneam in fata niste chestii sa nu ma uite si sa nu mai faca asa ceva. Uneori credeam ca mai bine sa fii prea meticulos decat superficial, acum nu stiu ce sa zic , depinde de profesie. In fine, nu cred c-a fost intentionat, vorba fetelor, bine ca s-a terminat cu bine.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iul 25, 2008 7:41 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 19, 2008 11:54 am
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Incet, incet recuperez ce n-am citit si incep sa va cunosc povestile. Cand am citit ce ai scris am trecut prin toate emotiile posibile dar si prin furie la gandul ca se poate intampla asa ceva. Cand am vazut pozele m-a apucat plansul. Un pui mic sa planga pana adoarme de epuizare? Asa ceva nu trebuie sa se intample niciodata. Poate sunt prea inflexibila dar nici eu nu i-as fi iertat, te inteleg.
Felicitari pentru copiii tai minunati, sunt perfecti.


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Noi 08, 2008 12:11 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
plansul e una dintre modalitatile sanatoase ale copilului de-a semnala nevoi, disfunctii
cand nu se raspunde acestuia, ca in cazul CIO, copilul isi anuleaza aceasta capacitate de-a plange, uneori riscand sa-si unuleze nevoia
sau, in cazul lui Bendis, ea a invatat sa nu mai planga (a plans pana la epuizare in spital), dar adopta un comportament pe care l-am inteles tarziu
cand o puneam jos nu plagea, era linistita
in schimb vomita violent
a incetat sa aiba episoade violente de-a vomita (pe la 4 luni de viata) cand am inteles ce s-a intamplat, practic fata mea n-a mai vomitat de la o zi la alta dupa ce eu am inteles ca nu-i o fata care nu vrea in brate ci careia ii este blocat undeva plansul atunci cand ea mai vroia in brate

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România