attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:37 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Mai 31, 2008 11:30 am        Subiectul mesajului: cum s-a nascut acest spatiu 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
au trecut aproape 2 ani de cand pentru prima oara s-a infiripat dorinta de-a da nastere acestui spatiu

am incercat sa reparcurg un trecut in acest sens si am gasit niste discutii consumate acum 2 ani

spatiu pentru utopii concrete...suna asa bine :)

Pe mine aceasta situatia dusa la nesfarsit ma oboseste, imi conmsuma energiile, nu-mi da satisfactie. Caut sa ma regasesc intr-o comunitatea virtuala romaneasca care sa adopte o cale AP fara a fi pusa in permanenta in pozitia de a ma justifica, explica.

Nu stiu daca este posibil pe acest forum, cum am mai spus in alte postari AP nu se reduce la tinutul copilului in brate, AP nu se practica doar la 6 luni, se practica chiar si cand copilul a devenit adolescent, tanar, adult. AP inseama totul de la somn, tinutul in brate, alimentatie, evacuare, joc, responsabilitatea, etc.

Daca gasiti un acest spatiu virtual am sa ma alatur mamelor AP.
Pana atunci la buna vedere si va urez satisfactii si impliniri indiferent de modelul genitorial adoptat.

[...]

Referitor la utopia unui spatiu dedicat doar unei anumite comunitati care se regrupeaza in jurul acelorasi valori, nu este tocmai o utopie.
Practic functioneaza ca si cu intrarea musafirului in casa, se intra in acest spatiu declarat, orientat inspre AP sau orice altceva vreti voi. Se intra in respect fata de acele valori, din curiozitate, se accepta ceaiul, dupa care musafirul e liber sa urmareasca discutiile manat de interes, curiozitate, perplexitate, etc. In foarte putine cazuri am vazut situatii in care se discuta atat de categoric acesti PRO si CONTRA.
Exiata foarte multe discutii animate in interiorul grupului, se vin cu completari, se cauta sustineri, etc.
Cui nu-i place casa in care a intrat e liber sa se orienteze inspre alta, cine se regaseste in ceal spatiu virtual e intampinat cu caldura.
E ca si cu un forum dedicat artelor martiale, cei interesati il vor frecventa, cei neinteresati nu se vor obosi probabil nici sa deschida o pagina.
Sper ca in viitorul apropiat acest spatiu AP sa se creeze pentru a putea sa ne purtam in sfanta pace discutiile.


iunie 2006 forumul DC, topic: attachement parenting - opinii


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iul 10, 2008 12:55 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Si iata ca dupa 2 ani s-a concretizat!Si cat de util este!Si ce calda e atmosfera aici!
Multumim , Gazzella! :iubire1: :pupic1:

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 19, 2009 9:25 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 19, 2009 5:00 pm
Mesaje: 111
Localitate: Bucuresti
>:D< Da, Gazzella, multumim!

am intrat pe mai multe forumuri de mamici.
si pot sa spun ca aici ma simt ca acasa. in sfarsit, exista un forum in care gasesc oameni cu care pot impartasi mai multe, respectandu-ne reciproc parerile, atitudinile, etc.
atitudinile pro/contra nu fac bine nimanui, chiar dauneaza in comunicare, daca sunt duse la extrem. daca cuiva nu ii place ceva, se poate indrepta spre ceea ce i se potriveste, fara sa-i atace pe altii.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 09, 2009 6:45 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Mar 08, 2009 9:07 pm
Mesaje: 27
Nu e utopie! Ideea acestei comunitati e la fel de buna si de reala ca si conceptul de "attachment parenting" care in State e arhi-cunoscut. Intamplarea face ca asa v-am descoperit eu. Cautam lucruri care, din pacate, nu se gasesc in limba romana (...inca) si de la una la alta am gasit acest forum. Inca mai am multe de citit... inca mai caut despre "early stimulation" si gasesc foarte putine info :( .
Pe scurt, FELICITARI!


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 30, 2012 8:44 pm        Subiectul mesajului: Re: cum s-a nascut acest spatiu 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 30, 2012 1:30 am
Mesaje: 4
Site web: http://cunostinta.wordpress.com/
Super!

_________________
Poporul meu piere din lipsa de cunostinta? http://cunostinta.wordpress.com


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România