attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 8:54 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Iun 25, 2008 9:46 pm        Subiectul mesajului: As vrea sa fii mama mea 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
De ceva timp ne intalnim in parc cu o dulceata de fata, nicol. are 9 ani. si s-a lipit de noi (adica de mine) instant. eu ma joc cu toti copiii, stau de vorba cu fiecare (dupa cum spuneam la alt subiect, cateodata lasandu-i lui d impresia ca il nejlijez :( ), iar ea..pur si simplu s-a lipit. si se vede ca ar vrea sa povesteasca, ne cauta zilnic, se joaca numai cu noi cand venim (d are 1,5 ani si ea 9, da? ). intr-o zi am zis ca plecam pana la piata sa luam fructe si ne intoarcem si s-a oferit sa vina cu noi sa ne ajute :). ei, si printre picaturi, pe drum, prin parc, tot imi povesteste. e evident ca are nevoie sa fie ascultata, ca vrea sa vorbeasca, ca vrea sa i se vorbeasca.

tot ce va voi spune despre ea e ceea ce mi-a povestit ea din proprie initiativa.


treceam odata pe langa o pisica cu ochii verzi. si mi-a spus ca asa are si mama ei ochii, verzi verzi. mama ei naturala, nu mama asta de acum. aia e mama adevarata, asta e mama falsa. a fost, cred, prima incercare. de a imi spune ceva.

parintii sunt divortati, mama plecata in spania, tatal are o prietena de 21 de ani care o pedepseste mereu si o bate. :( cred ca prima oara cand m-a remarcat (dupa cateva ture facute de d cu trotineta ei ) era cand eram in parc si pusesem pe o banca o cutie de pepsi desfacuta. in 2 min d a vazut-o, s-a dus la ea, a studiat-o un pic si a varsat-o. eu am luat-o, am dus-o la gunoi, am sters banca, si gata. si ea s-a uitat uimita la mine si a zis ceva de genul ca multi parinti isi bat copiii pt asa ceva. dar nu a parut deloc uimita de reactia mea, adica nu a zis ca de ce nu l-am certat sau ceva... (am observat la multi copii bruscati ca adopta acelasi comportament. multi il corecteaza pe d, sau tipa la el ca nu e bine, sau sterg desenul daca e prost..:( )


cand desenam cu creta vinesi ea cu noi, mereu imi spune ca desenez frumos, si tatal ei deseneaza frumos, a invatat-o cum sa faca un soare galben cu ochi albastri si buze roz :)


de cele mai multe ori prefera compania mea, in defavoarea celor de varsta ei. cu care e prietena. si sunt destui.


efectiv se aciueaza pe langa noi de fiecare data si asteapta sa prinda un mom liber (in general copiii sunt ciorchine pe langa noi...)

intr-o zi mancau cipsuri. ea impreuna cu un prieten. d i-a vazut si a vrut si el . nu a fost chip sa renunte (daca erau oricare alticopii nu ar fi vrut, dar si el s-a atasat mult de ea), asa ca, ca sa schimb un pic atmosfera (aka d mancand cipsuri @-) ) le-am zis ca le fac cinste cu pufuleti , sa mergem la piata sa luam. toata lumea a fost incantata, si am plecat spre piata. la dus, mi-a povestit de mama ei. ca tatal i-a spus cate ceva dar a zis ca e prea mica sa inteleaga niste lucruri, asa ca i-a spus doar o parte. am scris initial, apoi mi-am dat seama ca e totusi prea personal si nu o sa redau aici. cert e ca astepta de la mine o interpretare. si sincer, nu am stiut ce sa spun. i-am zis ca mama ei e mama ei, ca daca nu se mai vad mult timp de acum inainte sa incerce sa isi aminteasca partile bune. nici nu stiu daca am facut bine sau nu.

iar cireasa de pe tort a fost la drumul de intors. cand, la un pufulete :), mi-a povestit ceva. ca ea l-a intrebat pe mihai, daca parintii s-ar desparti si el ar avea de ales cu cine sa stea, cu tatal lui, sau cu mama lui david, ce ar alege? si el a zis cu tata. ce prost :)


si ma uit la fetita asta, pe care efectiv imi vine sa o iau acasa :), cat e de dulce, cat s-a lipit de mine, si cata nevoie are sa vorbim. cat ii lipseste acea prezenta feminia. ca sa nu zic mama. si imi e atat de teama sa nu fac ceva gresit. nu stiu, chiar nu stiu cum ar trebui sa ma comport cu un copil de 9 ani. mi-e teama sa nu spun ceva gresit. nu vreau sa o indepartez de mine dar nici sa ii ofer un fals sentiment de siguranta. nici nu stiu ce vreau de la acest subiect..orice aveti, o idee, o parere...daca va amintit vreo situatie similara din copilarie...nu stiu..orice.

a, pe 3 e ziua ei :).

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iun 25, 2008 10:51 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 8:20 pm
Mesaje: 897
Yahoo Messenger: inaioana
Localitate: Ploiesti
Imi pare rau ca nu am timp sa raspund pe larg cum as vrea. Pe mine m-a impresionat tare povestea asta si as vrea sa-ti spun, foarte pe scurt, ca in locul tau m-as apropia cat pot de fetita. Are nevoie de asta, nu e un sentiment fals de siguranta e ceva...mai mult decat nimic. Orice gest si vorba o ajuta, eu asa cred.
(Revin pe larg duminica.)

:pupic:


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iun 25, 2008 11:01 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
of ioana, si eu sunt asa emotionata... mai ca m-apuca plasul cateoadata numai gandindu-ma la asta. iti multumesc mult pt raspuns, chiar astept duminica :). am asa multe de povestit despre ea...si ma simt cumva f responsabila pt ca copila asta mi se deschide toata fara ca eu sa fi facut nimic, si simt ca o influentez foarte tare si n-as vrea sa fac nici un.. nu stiu...n-as vrea sa fac nimic mai prejos decat tot ceea ce face ea

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iun 25, 2008 11:05 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
eu cred ca i-as face o bucurie de ziua ei, sa o inseninezi putin cu o surpriza (nu stiu pana unde esti dispusa sa mergi...).

si daca as prinde drag de ea ( mai mult decat compasiune si instinct de mama care te mana sa ocrotesti) atunci as lasa lucrurile sa curga. adica mai mult din partea ta. si ai zis ca si D se impaca bine cu fetita, nu?
atunci??

pe langa presupusa dezamagire si suferinta la care ne gandim noi ca ar veni, Nicol traieste intre timp multe momente fericite cu tine (voi) si la safrsit doar astea vor ramane in capusorul - inimioara - ei.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iun 26, 2008 9:19 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Ian 24, 2008 3:50 pm
Mesaje: 424
Localitate: Cluj-Napoca
Si eu cred ca de pe urma relatiei voastre, indiferent cum va evolua ea si cat va putea fi de consistenta ca sa zic asa, fetita va avea numai de castigat: niste prieteni, care sa-i mareasca increderea in ea, cu care sa se simta bine, langa care sa se descarce putin. E foarte mult pt ea. Lasa lucrurile sa curga, ajut-o cat poti si cred ca si david va "profita" putin de compania unui copil mai mare, de la care are de invatat. Sa ne mai scrii despre asta.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iun 26, 2008 4:33 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 10:52 pm
Mesaje: 450
Localitate: Bucuresti
Diana, cred ca n-ai cum sa gresesti daca te lasi sa te atasezi de ea si pe ea sa se ataseze de tine (ea a si facut-o, de fapt, natural si fara intrebari). Mie mi se pare ca astia mici se orienteaza spre bine ca floarea soarelui dupa lumina. Las-o sa ia cat ii trebuie si lasa-te si pe tine sa te bucuri de intalnirea asta.
Au fost momente in care relatia cu ai mei, mai ales cu taica-miu, n-a fost una fericita si cand intalneam oameni care-mi simteam necazul mi se incalzea sufletul si ma raportam la ei ca la niste oaze multa vreme dupa aceea. Niciodata n-am sarit calul si nu mi-am facut iluzii dureroase.

Sa-i spui ca ai niste prietene (noi ;) ) cu care-ti scrii din cand in cand si le-ai povestit putin despre ea si ca-i ureaza "La multi ani!" bucurosi si sa aiba parte de multi, multi prieteni dragi.


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iun 26, 2008 8:14 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Leeloo scrie:
Sa-i spui ca ai niste prietene (noi ;) ) cu care-ti scrii din cand in cand si le-ai povestit putin despre ea si ca-i ureaza "La multi ani!" bucurosi si sa aiba parte de multi, multi prieteni dragi.

astazi nu ne-am intalnit, noi am iesit f putin, cred ca la ora la care ei meregau in alt parc. dar sigur se va bucura tare mult de urari :) azi voiam sa o intreb daca vrea sa vina maine pe la noi, sa il intrebe si pe tata daca o lasa. ma gandeam sa facem briose impreuna :). dar se pare ca vom pleca si noi in we, astept din tot sufletul sa vina sapt viitoare :)

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 01, 2008 12:00 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
tare mult mi-a placut subiectul asta :)
m-ai facut sa-mi fie tare drag de tine, de copilita.
si sa-mi amintesc.

dar mai intai am o intrebare. cuvintele din titlu au fost rostite?

am intalnit doi ionuti care m-au facut sa simt ceva asemanator, in timpi diferiti. si au fost si in copilaria mea persoane la care am visat despre cum ar fi sa-mi fie mame.

am sa-ti povestesc atata cat imi amintesc. sper sa fie dintre lucrurile despre care ai vrea sa auzi.
primul ionut l-am intalnit cand eram in facultate. am fost la un fel de practica (neorganizata) intr-un camin de copii. acolo l-am intalnit si am fost fermecata de el. era tare inventiv si istet. cand a venit timpul sa plec mi-a spus cu o voce adanca, care forte tare m-a rascolit: vreau sa ma iei la tine acasa. era atata vointa in vocea lui micuta. si am fantasmat despre asta. despre salvarea lui. in final nu am mai putut ajunge acolo. am simtit cumva ca rascolesc fara sa am ce oferi. acum imi dau seama ca nu e chiar asa. as fi putut sa-i ofer multe, fara sa-l iau acasa.

al doilea ionut era dintr-un grup de copii de clasa a 7-a. cumva la varsta asta era ceva combinatie intre un dor de mama lui si indragostire de-aia ca de profesoara de desen. a fost pentru el o perioada tare infloritoare. invata bine, era vesel tare, cum nu prea obisnuia. la un moment dat l-am dezamagit. nu mai tin minte, dar era ceva minor si neintentionat. si din momentul ala l-am pierdut, ca sa zic asa. era, desigur, foarte usor de "dezamagit", mi-am spus atunci. acum ma intreb totusi: chiar sa fi fost asa? poate ca totusi poti fi omul care nu dezamageste. si totusi e greu de vorbit despre asta acum, pentru ca nici nu mai stiu ce anume se intamplase exact. stiu doar ca am contribuit la dezamagirea lui generala despre oameni. :(.

cand eram mica tot vedeam femei frumoase, nu musai mamele cuiva*, despre care imi imaginam cum ar fi fost sa-mi fie mame sau de care ma indragosteam cumva, asa cum o facusem si cu mama mea proprie. acum, din scrisorile bunicilor catre mama am aflat ca inclusiv unei verisoare mai mare (nu stiu cu cat, dar cred ca aproximativ 8 ani) ii ziceam mama, in joaca probabil, dar cred ca facea parte din ACEL joc al meu.
poate o sa radeti de mine, dar chiar si atunci cand invatam pentru facultate mi-am imaginat (sau mi-ar fi placut) ca profesoara de genetica sa fi fost mama mea. si am invatat cu o placere genetica. o auzeam si vedeam aproape real derulandu-se in fata mea, in imagini, ce-mi explica. a fost tare fain atunci.
ma intreb insa cand si cum a incetat mama mea sa fie mama pe care mi-am dorit-o :(.
acum a redevenit, dar a fost un drum lung pana acolo. lung de tot, si in mare parte parcurs si muncit de mine.

imi amintesc foarte clar despre o vecina, de altfel sora mai mare a unei colege de-a fratelui meu, o tipa inalta si care imi parea tare frumoasa, de care ma indragostisem in acest fel.

acum daca stau sa ma gandesc imi imaginez o lume in care chiar daca suntem mamele cuiva, sau copiii cuiva, ar fi minunat sa dispara distanta asta mare pe care am simtit-o eu intre copii si adulti si sa putem sa invatam, sa putem sa iubim si sa putem sa ne lasam influentati de tot felul de oameni minunati, sau sa-i lasam sa ne influenteze ei pe noi :).

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 01, 2008 12:38 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
Adana, eu nu rad deloc caci si acum mai intalnesc persoane, doamne, cu care o compar pe mama mea si mi-as dori sa fie si ea asa :(
sunt constienta de faptul ca n-o pot accepta pe mama exact asa cum este sau mai bine zis cum a devenit.
insa mi-am dorit de cand ma stiu eu o mama eleganta, care se ingrijeste, care ramane moderna, intr-un cuvant cu care sa ma mandresc ! si de fiecare data cand intalnesc cate o doamna de genul asta ma coplesesc durerile si ma intreb de ce nu a putut sa fie si ea asa?

inutil sa mai spun ca exact asa imi doresc sa fiu eu pentru Matteo, mama tanara, frumoasa si moderna, de care sa fie mandru cand o creste mare. acum, ca el n-o avea nevoie (numai) de asa ceva de la mine, e si asta adevarat si nu ma dau in laturi de la celelate aspecte, insa a ramas obsesia ca vreau sa fiu intr-un anume fel in ochii lui...

sper sa am intelepciunea si deschiderea sa nu pic in extrema cealalta ;) .

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 01, 2008 10:08 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
eu am niste mustrari de constiinta pt ca inainte de nicol, ca prietena mare a lui d, a fost bianca. cea cu trotineta...gan-ga...ziceam pe la capodopere de ea. in fine, e una din prietenele ei, nu din cele mai bune :) ei, si de multe ori ii zic din greseala bianca, mai ales ca d mai nou le zice amandurora ganga...si de multe ori am vazut-o dezamagita de asta :(. si eram la fel. si mereu imi ceream scuze mult, dar...tot imi mai scapa...

asa...azi am fost sa ii caut cadou. si dupa ce am capiat gandindu-ma ce sa-i iau, am hotarat sa ii iau un set de creioane colorate, dar un set din ala maaaare, de 80/120 de bucati. ma gandeam poate la un sevalet din ala simpatc si simplu din ikea, dar acolo nu ajung sub nici o forma pana la ziua z, plus ca nu stiu daca are loc de el in casa.... voiam ceva prin care sa ii spun ca eu am incredere in ea, trebuie doar sa aiba si ea si sa faca cu placere. si aveam mereu in minte soarele ei cu ochi albastri si buze roz de care era atat de mandra :inimi:. si am purces la drum. vreo 4h in magazine, in doua reprize, o data doar cu d, o data si cu alex. nu am gasit! si doamne cat m-am enervat...si consumat...si alex imi tot zicea sa iau un set simplu, de 12 creioane, sau 24...si mie imi parea ceva atat de meschin si nu reuseam sa il fac sa inteleaga de ce nu e ok asa... aveau la set mare doar carioci dar astea sunt pt copii mici... am mai vazut apoi un set de facut bratari, cu niste margeluse, elastice, snururi, chestii care sigur i-ar fi placut. dar mi-a parut asa impersonal ... nu stiu..daca ii faceam eu cateva cutiute cu margele (din tonele pe care le am la slatina...) era altceva...si iar enerveaza-te ca nu e timp. apoi am cazut in extrema cealalta, ma gandeam ca o sa ii iau ceva ce e pt copii mai mici, ea e mai mare decat atat...ma rog..m-am consumat teribil, inca nu am luat nimic, maine e ultima zi...ooooofffffffffffff

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 01, 2008 10:19 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Parerea mea e ca nu-s pentru copii chiar mici cariocile. Cred ca varsta de 9 ani e potrivita. Hai ca pana maine te mai gandesti tu cumva, gasesti tu o solutie care sa te multumeasca si pe tine. :)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 01, 2008 10:25 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
astept idei :)

si ioana, te-am asteptat duminica :D

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 01, 2008 10:33 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 8:20 pm
Mesaje: 897
Yahoo Messenger: inaioana
Localitate: Ploiesti
Cariocile sunt numai bune, multe se pot face cu ele, inclusiv desen in "acuarela". Desenezi pe hartie cu carioca si apoi creezi efecte speciale cu apa simpla, cu vata imbibata in apa, cu pensula...eeee..ce ma mai jucam cu carioci. :D
Nu stiu ce idee sa-ti dau, ma gandesc pana maine. Depinde si ce ii place sa faca, ce buget ai pt asta...

Pardon ca nu am aparut duminica :oops: , acum nu am timp sa dezvolt dar promit solemn in public ca maine intru si spun tot. (nu ca ar fi mare lucru dar, am promis!)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 01, 2008 10:37 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
ma tot gandesc daca la 10 ani nu e prea mare pt carioci. ....?

buget...nu stiu...initial m agandisem pe la 50 ron dar cred ca e cam putin pt ce vreau. setul de carioci era 100. pe de alta parte nici nu as vrea ca parintii sa se simta prost, nu le cunosc situatia materiala, nu as vrea sa isi puna intrebari...nu stiu...:( sunt varza :( asa mi se intampla mereu cand e vorba de cineva f drag ...

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iul 03, 2008 5:12 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Mai 26, 2008 8:30 pm
Mesaje: 143
Ei, ei? Hai ca la voi e 3, ce i-ai luat?


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România