attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 11:24 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Noi 02, 2012 2:16 pm        Subiectul mesajului: Re: Colțul rușinii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
eu stiu la ce se refera Andreina, cumva cum sunt englezii politicosi, nemti perfectionisti asa-s si romanii 'dau cu cutitu'n piatra' cumva.... numa ca e discutabil pana la ce nivel facem generalizarile astea.
nu cred ca-i ceva in sange, in adn-ul nostru, ci mai degraba o mantra auzita de jde mii de ori si care se fixeaza colea unde [nu] trebuie.... ca si aia cu 'curentu' [ca tot am o treaba] .
atitudinea functionarasului atot puternic ma scoate din sarite de mor, de fiecare data cand vin in romania. ultima oara mi-o tinut mama o predica de cum am fost 'necunviincioasa' cu doamna de la banca [nu o cunosteam si n-aveam chef de vorbaraie ieftina despre viata mea in uk, cat castig , unde stau, ce mananc la cina etc]....

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 02, 2012 2:27 pm        Subiectul mesajului: Re: Colțul rușinii 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
da, soricel, asa-i
m-ai 'citit' bine....
iar eu cand ma refeream la sange era o figura de stil, mavromati era roman (corcit cu sange de grec, dar nu asta e important ci faptul ca era cap mavromati , batranul, care l-a salvat) si el.....

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 02, 2012 2:31 pm        Subiectul mesajului: Re: Colțul rușinii 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
nici eu nu vreau sa cred ca asta e tara absurdului, nepasarii nascatoare de nesimtire, si totusi, cu ce sa incep? cu geamul crapat de la usa scarii care sta sa cada? cu liftul stricat de 2 luni? cu jegul de care ma lovesc de cum ies din scara? cu tupeul cumplit al femeii care imi spune cum e cu caciula copilului, sau al politicienilor care traiesc senini furand zilnic bani din buzunarul altora? Nu stiu daca majoritatea romanilor sunt setati sa fie neamuri proaste, sa nu simta respect si compasiune, dar stiu sigur ca suntem, eu una sunt, oarba. Daca am vedea mai bine ce se intampla in jurul nostru, si nu poti vedea asta decat daca iei distanta, respectiv mergi intr-o alta tara, probabil ca ne-am da seama ce defecti suntem... Dar asa, ca traim in the swamp, nu prea sunt limpezi lucrurile, si mergem pe refrenul "las-o ma ca merge-asa". Asa o lasa si parintii aia care nu ies sa-i rupa capul caracatitei. Doi parinti din .... AAAhhh, ma opresc! Una e ca nu ma duc sa cumpar eu geam la scara, alta e sa-ti lasi copilul sa fie nenorocit de o psihopata!! :(

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 02, 2012 2:51 pm        Subiectul mesajului: Re: Colțul rușinii 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
revin ca simt ca-i important sa revin
eu am amintit nu intamplator de alice miller, eu cred in teoria ei
eu sunt diversa pentru ca am crescut intre oameni mai 'altfel' decat ceea ce cunosc eu din filmele extrem de realiste romanesti
mama mea avea un singur mare defect (pe restul, in timp, nu le mai consider defecte), s-a intamplat ca la nervi pe care eu ii provocam constient, dupa ce o chinuiam sistematic saptamani in sir pentru ca n-a murit, eu imi uram mama, o detestam si i-o urlam zilnic de cate 3-4 ori sa ma prinda si sa-mi traga doua salbatic, nu la fund, nu 'educational', ci ca un animal chinuit (trei ori astfel de descarcari)
in afara astora mamei mele tre sa i se ridice statuie

si l-am avut pe bunicul patern, am trait in casa lui de cand ma stiu, zi de zi
bunicul meu imi trata prietenele cu dvs si o singura data a aruncat cu un borcan gol dupa bunica (care oricum merita sa fie belita)
in rest copilaria mea a fost ca-n ciresarii, doar ca fara iesiri din oras
veci n-am stiut ce-s lipsurile materiale, ce-i violenta constanta, denigrarea constanta
eu am fost o mica mare regina pentru mama mea, iar bunicul ma trata ca-n cartile lui juul si gordon :)

eu de aceea am aceasta deschidere si aceasta capacitate de-a fi eu, eu de aceea pot sa aleg, am puterea sa aleg pentru ca eu am putut sa cresc altfel, sa cunosc ca se poate si altfel
cei care n-au crescut ca si mine (adica cu persoane martori, in acceptiunea lui Alice Miller), nu au cum sa aleaga, de unde sa aleaga, practic ei sunt destinati distrugerii, autodistrugerii

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 02, 2012 3:52 pm        Subiectul mesajului: Re: Colțul rușinii 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
mira scrie:
v-as trimite de-as putea chestionare completate de parinti, in privinta relatiei cu copilul, sa vedeti cati au bifat "copilul trebuie sa stie de frica"...sau se plang ca "acum nu mai merge cu palme, ca atunci cand erau mici", cand e vorba de rezolvarea problemelor ce apar intre parinti si copii...


cand a trebuit sa le interpretez ca sa pot da mai departe, mi s-a facut rau citind.


http://www.alice-miller.com/articles_fr ... =86&grp=17

o fi oare acel segment la care se refera autoarea, inca cateva zone din Europa, unde educatia cu bata e la mare pret, patriarhala
inca in anumite zone ale Romaniei (sunt blanda, da?) a-ti bate nevasta e doar fragezirea necesara, darul pe care fiecare barbat tre sa-l faca nevestei cand si cand cat sa stie aceasta unde ii e locul
nu-i vorba, ca violenta conjugala au si altii, abuz au si nemtii si italienii si francezi, cu totii
diferenta e acolo unde la noi, la romani e cu nota de mandrie, 'creste', 'unde da mama creste', si 'femeia nebatuta si ....nu-i femeie', toate atat de impamantanite incat nici nu le mai observi, razi la ele ca la bancuri (din pacate) pe cand in tari ca si Quebec, unde exista violenta domestica, de toate felurile, copilul inca de la maternelle e invatat sa spuna daca mamica cu taticul acasa il caftesc cat sa stie daca sa se sesizeze serviciile sociale au ba
este vorba despre acceptabilitatea violentei, care in Romania 'numai boul nu-si bate pruncul', sau cum zicea domnul acela ref la copii de 7 ani, ca-s 'copii de tarfe si trebuie batuti', aici (in quebec) un asa comentariu cum ai vazut amoga intr-un spatiu public nu exista

deci nu exista ca in Quebec dupa o inregistrare in care sa nu se vada fata educatoarei, doar silueta si sa se poata atribui indiscutabil ei vocea, cuvintele si mesajul directorul scopii sa ceara timp sa investigheze
mama ei de treaba, chem instant protectia copilului, care stiu ca-mi vine cu masina politiei si jubilez cum o ia pe sus pe doamna educatoare

cat timp va exista acceptarea violentei pe o astfel de scara in romania, romania tot in rahat va ramane, din pacate
iar procesul de non acceptare al violentei e lung si anevoios pentru ca in tara exista, au ramas putin martori salvatori, oameni capabili sa lupte
mirei nu pot sa-i cer nimic, deja ca-si salveaza familia eu consider ca-i mult

(gata, dispar, acum spuneti ce vreti, si ca-s rasista, merg sa ma hodinesc ca dupa citesc berne ca am eu de iesit dintr-un rahat, sunt 'recunoscatoare' frumoasei scoli educationale romanesti, sa-mi bag ...in ea, nah, ca am devenit ca si ei, ca eu eram fata finuta, eleganta, diplomata chiar, acum simt ca as pune bombe pe undeva...)

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 02, 2012 4:51 pm        Subiectul mesajului: Re: Colțul rușinii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
andreina io rad cu gura pana la urechi cand aud 'mandria de a fi roman' . mi se pare asa un paradox. [chit ca toata mandria asta de a fi un neam sau altul o gasesc ridicola, da macar intelg pana la un punct anumite 'mandrii'].
vorbeam cu o matusa zilele trecute si ii povesteam cat e Bu de independenta acum si cum cauta raspunsuri nu se multumeste cu 'stai acolo ca ti-am zis eu' [nu ca as face-o da' pricepi tu la ce ma refer] si ea ma intreaba entuziasmata' si te certi cu ea? ' si am ramas asa un pic in dodii. si i-am zis ca 'nu, noi nu ajungem pana in puntcul ala'. si nu a vrut sa zica de rau, nici macar n-a remarcat nuanta proprii intrebarii. adica e ok, e dezirabil ca un copil sa 'raspunda' pana la cearta , ca asa isi defineste independenta. subtilitatile astea lipsesc cred eu multora.
si nu e vb de educatie, nu cred. bunica mea care m-a crescut a avut 4 clase si zic clar ca ne-ar fi dat la toate peste nas, cat de AP a fost cu mine, ea, bunicul, fara sa citeasca carti, fara sa studieze.

_________________
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România