attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:16 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Dum Sep 16, 2012 9:37 am        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
de 2 ori am scris, de 2 ori am pierdut mesajul (cu ajutorul mandrei)...

pe scurt: alexxia, mie mi-ar parea rau sa pleci dintr-un motiv de genul asta...suntem in aceeasi barca, daca vrei, dar sustinerea de cxare avem nevoie nu aici trebuie cautata (eu insami am avut si mai am momente in care ma intreb ce caut in invatamant pt ca luat in intregime il gasesc gaunos, chiar de l-ar reforma la nivelul europei, sa zicem. si totusi inca nu-s atat de satula incat sa iau in calcul alta varianta, se poate ca cei cativa elevi care sunt mai...altfe, sa-mi dea acel sambure de energie necesara, sa ma faca sa-mi doresc in continuare sa fiu in sistem. dar nu majoritatea.....ei, saracii, sunt atat de "setati" incat nu prea mai pot/nu-si permit sa gandeasca, sa provoace, sa incite, iar daca tu esti altfel, nu le ceri sa reproduca ceea ce le dictezi ora de ora se sperie!! apoi, binenteles, s esperie si parintii, ca doar "ce-or face la bac?". ca atare eu mi-am gasit calea de mijloc, dictez minimul necesar (nu au umplut elevii mei niciodata un caiet intr-un an) dar le dau pe fise ce e pt bac sa fie facut cat mai inteligibil, sa fie scris la calculator fiindca unii scriu atat de ilizibil si pe sarite incat nu mai inteleg ce-i acolo. in rest, timpul meu de suflet e in activitati care ma provoaca si pe mine si pe unii dintre ei, cercurile de lectura vor fi anul asta pt ca am elevi care citesc serios. is putini, dar un cerc de lectura nici nu preesupune masa elevilor, ci acea nisa pasionata cu care sa te simti...altfel.


aaa, voiam sa mai zic: numai pt ca exista un aspect care ne depsarte de majoritatea fetelor de pe Ap, nicidecum nu inseamna ca nu mai avem nimic de impartit ;) ba eu indraznesc sa spun ca ne unesc mai multe decat ne despart, mult mai multe :)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Sep 16, 2012 9:57 am        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
sa stii ca nu e totul in zadar, chiar daca asa pare uneori...in trecut am avut momente in care ma intrebam daca n-ar fi mai bine sa fac si eu ca ceilalti colegi, ca mi-ar fi mai usor, muult mai usor (dar atunci ar fi trebuit sa anulez o parte din mine, aia care empatizeaza profund cu ei si-i intelege ca scoala, asa cum e, e tare greu sa fie iubita), dar e suficient sa ma intalnesc cu cineva pe care nu l-am vazut in viata mea (de ex femeia la care am mers sa-mi coase fata da masa pt catedra, lucreaza la un magazin de perdele si acolo se si coase daca doresti) sa ma intrebe "dvs sunteti x?" "da.."..sa zambeasca si apoi sa-mi spuna "tare mult va iubesc copiii! nu stiu ce faceti cu ei, eu nu v-am cunoscut pana acum, dar de auzit am tot auzit si mi-0as dori ca fiica mea sa faca romana cu dvs" (a intrat in clasa a 9-a la limbi, dar cum sunt doua clase si nu stia in care e nici eu nu am stiut sa-i spun daca predau sau nu, ca am doar una).

te rog sa ma crezi ca am venit acasa cu un zambet tamp si inima cat roata carului si mi-am dat seama ca...pt asta muncesc, asta ma motiveaza p[ana la urma, bucuria din ochii lor si uneori multumirea din partea parintilor :)

asta nu inseamna ca nu am parte de momente chiar nasoale: sefa de catedra m=-a luat la 3 pazeste in sala profesorala pt ca la competente lingvistice, in vara, am dat prea putin "avansat", in conditiile in care ni s-a spus din start sa nu le dam mediu si avansat decat daca e chiar culmea culmilor (doar experimentat)... ma rog, nu discut aspectul asta ca e prea mult de dezbatut si nu e cazul. a iesit clasa mea mai "desteapta" decat clasa ei (am dat doar 2 avansat in conditiile in care ea a dat 3 :D foarte mare diferenta 8-} ), ca atare m-a luat ca-s inconstienta, ca nu asa se lucreaza cu elevii, ca ce-i asta sa te comporti cu ei asa bland, ca nimeni n-o sa-mi stie de frica niciodata (ah, ce-mi vine sa plang :D ), sa nu am impresia ca ma respecta mai mult...etc" (ba nu am impresia, e o certitudine, ma respecta cel putin atat cat o respecta pe ea, dar fara sa tremure in fata mea si asta e cel mai important aspect pt mine)

si te asigur ca au mai fost momente nasoale destule, dar cele mai multe cu ...adultii..ca ei sunt cei mai afectati de obtuzitate, desi declara sus si tare ca predau modern si centrat pe elev (iar in discutii particulare ii injura printre dinti cand aud de idei de genul "demersul cutare sa fie facut asa incat sa implice cat mai putin stres din partea elevului cand e evaluat..." spunand "da, sigur, el sa ma streseze pe mine, iar el sa-l iau cu frumuselul, mama lor de nesimtiti" (asta-i faza recenta, de la consfatuiri...mai toti profesorii au impresia ca elevii sunt dusmanii lor, ca atare trebuie sa le inabusi din fasa orice iesiri ca sa nu ti se "urce-n cap". nu pot intelege ca exista si o alta cale decat frica, doamne pazeste, respect care sa nu implice frica nici atat, ce-i aia?!

m-am lungit cam mult, ma opresc acum...si te rog, asa cum zice sabina, nu le lua personal, vor mai fi destule momente de genul din pacate...totul e sa nu te opresti asupora lor, ci asupra celor luminoase :imbratisare:

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Sep 16, 2012 2:24 pm        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
Sabina scrie:
daca tu la niste mici opinii politicoase in contradoctoriu te-ai suparat. ce-o sa faci un an de zile cu parintii ?
Ar fi f bine sa nu le iei personal, sa te concentrezi pe copii si pe parinti sa ii iei usor usor si cand nu merge le pui programa in fata.

ma bag si eu :D
sincer comentariile care au fost mi s-au parut similare cu cele care s-ar face atunci cand copilul incepe sa mearga, si cei din jurul lui incep sa ii spuna cum ca o sa cada, ca drumul nu e drept, o sa fie nu stiu ce craca de care el o sa se impiedice, ca o sa vina vreun alt copil care o sa il impinga etc.
incurajarea a cam lipsit :( ....
si da, sunt si eu de acord cu faptul ca este o treaba foarte comlexa si dificila, ce vrea sa faca alexxya, dar asta nu inseamna ca e 100% imposibila. eu una sunt foarte uimita ca inca mai sunt oameni care sunt capabili sa dea atat de mult, in mod altruist! si mai ales sa intre intr-un sistem, despre care toti cred ca avem cam aceeasi parere, dar din pacate (pentru cel mai multi) este indispensabil. si cum sa nu te bucuri ca totusi, pe ici-colo, pot fi niste schimbari, mici, mari, cum or fi, dar in bine.
poate cand o sa am timp am sa vorbesc si eu putin despre mult-laudatul sistem de invataamnt finlandez...care mie mi se pare tare aiurea

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Sep 16, 2012 3:51 pm        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
nu, comentariile mele au fost ca sa se explice ca exista si parinti doritori de metode noi si prietenoase carora le repugna totusi activitate in scoala cu copilul lor.
Sa nu se creada ca toti parintii care nu vor joaca in scoala cu profesoara sunt dezinteresati.
pe mine ma intereseaza fff mult educatia copiiilor mei, dar nu sunt genu sa merg la scoala mai mult de 3, 4 ori pe an.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 17, 2012 3:15 am        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Ursuzelor!
Mie mi-ar placea sa ma joc! Si as facea-o chiar daca 90 % din parinti nu ar vrea.
Mergi inainte, Alexia! Sa nu crezi ca totul va fi perfect, vei face si greseli, dar din ele vei invata multe. Ai grija insa la atitudinea asta de retragere, atunci cand intalnesti dezacord. Cred ca toti o avem mai mult sau mai putin, dar crede-ma ca de noi chiar nu ai de ce sa fugi. NE-am adunat sa ne vaietam una pe umarul celorlalte, sa ne impartasim bucuriile, sa ne sustinem reciproc si sa ne situam pe o scala a normalului prin raportare la celelalte. De fapt cred ca suntem o adunatura de „ciudate” fata de majoritatea mamelor pe care le cunosc.(o indulcesc: din anumite puncte de vedere:D )

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Ultima oară modificat Lun Sep 17, 2012 12:26 pm de către Emi, modificat 1 dată în total.

Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 17, 2012 9:01 am        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 21, 2010 8:17 am
Mesaje: 94
Alexia, nu ai de ce sa pleci, e bine sa stim ca mai sunt si persoane dispuse, pe timpul si pe banii lor sa schimbe ceva. Da, e adevarat, nu ne place sistemul de invatamant din momentul acesta, dar atata timp cat nu putem sa renuntam la el, din diverse motive la fiecare,( inclusiv faptul ca este obligatoriu si va mai trece muult timp pana sa se renunte la aceasta obligativitate), nu pot decat sa ma bucur ca mai sunt unii ca tine, ca Mira care sunt dispusi sa schimbe ceva. In conditiile in care mult mai simplu ar fi sa mergeti si voi duse de val in aceeasi directie cu toti.
Multumirea Alexia trebuie sa o cauti si sa o gasesti langa copiii tai din clasa, ei iti pot arata cel mai bine ca faci ceea ce trebuie

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Sep 20, 2012 4:48 pm        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 11, 2011 4:40 pm
Mesaje: 325
Site web: http://maruntisuri-aiurite.blogspot.ro/
Localitate: Bucuresti
Vlad e tare incantat de scoala-clasa 0
De data asta are un domn invatator destul de calm si linistit fata de doamna de la gradi care tipa la ei, ii smucea si ii certa mereu.
Mi-a zis ca se bucura ca a scapat de gradinita si de doamna. Cred ca a ramas marcat de gradinita.
Clasa e destul de frumos organizata cu masuta fiecare in forma de U sunt asezate.
Vlad mi-a zis ca ii lase sa faca ce vor ei desene, colorat, construit la alegere.
Nu stiu la ora de sport ce a facut ca nu a vrut deloc sa povesteasca e clar ca nu i-a placut de domnul de sport... nu am reusit sa-l cunosc indeaproape sa vorbesc cu dansul sa vad care e treaba ce nu i-a convenit lui vlad.

Sper de data asta sa fie mai cu noroc pentru vladut cu educatia si scoala, colegii si indrumarile.
Dupa 4 zile de scoala si vlad parca e mai linistit un pic decat de la gradi. Zi de zi de la gradi venea mai agitat decat il lasam.
Atmosfera linistita din jurul lui cred ca il va mai autoeduca autoinstrui...si acasa a inceput sa fie altfel
Azi cand i-am spus domnului invatator: nu am cum sa vin la sedinta pentru ca sunt cu bebe, vlad nu a intarziat sa-i explice ca mami trebuie sa-i dea san sa pape de aia nu vine... asadar... am un baiat minunat.
Pe printesica o alinta scumpica mea... frumusica mea

Sper sa nu avem peripetii prea multe de-a lungul anului.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Sep 20, 2012 10:25 pm        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Ma bucur pentru Vlad! Sa fie tot asa! E un copil iubitor din cate povestesti. Mi-e drag.

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 21, 2012 10:28 am        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Si eu ma bucur mult pentru Vlad! Apropo de sedinta, noi am avut aseara. Am fost cu domnisoara. :) Adica sotul meu s-a invartit cu ea pe afara pana n-a mai rabdat de foame, mi-a dat SMS sa ies si a intrat el in locul meu. Eu am intrat intr-o clasa alaturata si am alaptat-o. Pentru noi a fost ok asa, ca trebuie sa fiu prezenta si la Matei la scoala cand e nevoie. Dar daca nu era el acasa, o luam cu mine in clasa, as fi stat in ultima banca. :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România