attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:45 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Sep 07, 2012 4:09 pm        Subiectul mesajului: clasa pregatitoare 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Am terminat prima parte a cursului. Este minunat! Eu care nu aveam deloc incredere in aceasta alegere, acum, dupa ce am inteles despre ce e vorba de fapt, sunt atat de incantata! Este ceea ce am sperat de atata timp! Este schimbarea din invatamantul romanesc la care visam cu totii: intanirea de dimineata cum este ea in step by step sau in orice alta modalitate se cere necesara, invatare prin joc, educatia centrata pe copil, proiecte in functie de interesele copilului, libertatea de alegere a activitatilor, activitati integrate unde matematica este doar un ajutor in descoperirea si explorarea mediului, adios comentarii invatate pe de rost caci accentul cade acum pe dezvoltarea comunicarii, a exprimarii libere, a dialogului dintre copii, pe cunoasterea propriei persoane, aprecierea propriilor posibilitati, gasirea propriilor solutii la probleme.
Forma de organizare e aleasa de invatator: in semicerc, pe pernute, in banci asezate in orice ordine, frontal, pe grupuri, individual.
Fara teme obligatorii, fara pedepse de orice fel, fara NU-uri adresate copiilor sau colturi de rusine sau alte minunatii din acestea care inca se mai practicau pe ici pe colo. Se pune accentul pe increderea in capacitatile copilului, pe convingerea ca el simte de ce are nevoie intr-un anumit moment si ca pt el e poate important sa deseneze cerul verde si iarba albastra intr-o zi chiar daca stie ce culori au ele.
Este un fel de step by step amestecat cu putin din invatamantul de pana acum cu putin Montessori si cu o totul alta atitudine fata de elevii clasei (nu ca asta s-ar putea schimba chiar peste noapte).
Azi, ultima zi, a fost rezervata celor care cunosteam sisteme alternative de invatamant pentru a le prezenta. Eu am vorbit de Montessori si i-am uimit pe toti cei de fata care tocmai vazusera aseara cica a doua parte dintr-un documentar despre Maria Montessori. A fost o zi atat de emotionanta!
Si scoala la care predau e la 10 minute de casa mea si de gradinita Dianei- una step by step. Clasa mea are parchet si e foarte frumoasa, gata aranjata. Mai asteptam inca masutele si scaunelele care nu stiu cat de repede vor sosi. Materiale nu cred ca vom primi, desi teoretic... Voi incerca sa le fac eu pt ca n-am voie sa le cer parintilor nimic. E suficient ca trebuie sa le arat ca avem clasa spre rasarit si ca nu avem draperii. In plus ar fi fost faine niste dulapioare. Daca ar avea fiecare cate unul mic, nu ar trebui sa care nicio gentuta cu carioci sau carti de colorat. Nu au manuale, nu sunt adepta auxiliarelor deloc si am liberatate de a decide sa nu le folosesc. Incoveniente mai sunt dar avem norocul ca este o scoala din centru foarte bine cotata si sponsorizata si s-au pus si toalete la nivelul lor... la noi. In alte scoli e dezastru inca. Din ce am vazut toata lumea se agita, da telefoane, se cauta mesteri... se lucreaza de zor peste tot.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 07, 2012 4:27 pm        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Spuneti-mi daca stiti carticele care s-ar potrivi copiilor de 5 ani. Am gasit cate ceva pe piata si le-am luat. Nu sunt adepta povestilor lui Creanga, sincera sa fiu. M-am orientat catre carti de genul: Murdarici, SOra cea mica/mare -Ken Brown, Bobita si Buburuza, Barza si vulpea, Balul florilor (foarte interesanta), inca o carte cu un soricel care-si cauta un prieten... Alte idei? Carti cu poze mari si scris putin unde ei pot sa ghiceasca ce urmeaza sa se intample... ceva de genul.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 07, 2012 5:08 pm        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
alexxya, legat de dulapioare, aici copiii isi iau cartile si caietele acasa doar in week, dar nu exista dulapioare separate, ci doar dulapuri cu rafturi pe o latura a clasei. Acolo sunt asezate toate materialale, de ex toti copiii isi pun cartea de mate in acelasi loc, caietele la fel (teanc separat ptr italiana, stiinte, desen etc). Pentru a le fi mai usor in cls 1 toti au coperti galbene la italiana, albastre la mate etc . Totul e personalizat, scris numele pe penar, etichete mici pe linie, fiecare creion in parte.
multa bafta, deocamdata suna bine :)

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 07, 2012 5:52 pm        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Frumos ce spui, Alexia!
Dar ce ai cu povestile lui Creanga?

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 07, 2012 6:56 pm        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
tare fain ce povestesti despre scoala (sau e gradi?! ) din tara! si la cum te-am citit pe aici, mi-as dori ca edi sa iti fie elev :)
eu (care deocamdata stiu ca primele povesti si carti or sa fie din literatura finlandeza) mi-as dori ca edi sa cunoasca ce a scris creanga, slavici, rebreanu ... normal ca o sa incerc sa aduc din carti pe aici, si i le citesc eu, sau le citeste el daca vrea.
ore cat mai armonioase si copii frumosi! si multa distractie :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 07, 2012 9:09 pm        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
ariciul si iepurasul. o serie de 3 sau 4 carticele. bulgaras de primavara, ce-ti aduci aminte si pe restul nu mi le mai amintesc :)

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Sep 08, 2012 5:50 am        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Diana, o sa caut carticelele de care mi-ai spus. Multumesc!
Alenaid, eu n-am avut deloc incredere cand am auzit ca se muta grupa pregatitoare de la gradi la scoala cu schimbarea educatorului cu invatatorul. Mi s-a parut ca exagereaza, ca vor veni cu propuneri exagerate, dar mi-a placut foarte mult cursul pt pregatire... si nu numai mie. Am intalnit o gramada de invatatoare deschise si incantate. E un fel de gradinita la scoala. Ideea e ca face mult mai usor tranzitia de la gradi la scoala si are timp si invatatorul sa recupereze cu cei care nu au frecventat gradinita si nu stiu lucrurile de baza, fara sa grabeasca pe cineva sau sa-i opreasca in loc pe ceilalti. Nu exista calificative, note, nu s-a vorbit deloc despre buline sau alte stimulente ci numai despre dorinta copilului de a afla lucruri interesante, nu exista deocamdata alte instrumente de evaluare in afara de grilele de observare pe care le face invatatorul pe foaia lui si nici asa nu e un model standard.
Emi, am eu o retinere fata de invataturile desprinse din aceste povesti. Copiii simt textul, sunt critici, se identifica cu personaje... mie nu-mi plac povestile dure de genul: lupul mananca iezii, capra ii razbuna si apoi traiesc fericiti pana la adanci batraneti. Nu as putea sa pun intrebari pe marginea acestei povesti. Unii vor spune ca lupul a fost rau si a meritat sa moara, altii ca iezii au fost mancati pentru ca au fost obraznici. Mie mi se ridica parul pe maini numai cand imi amintesc ce teama simteam cand auzeam povestea acesta in copilarie si mai imi spunea bunica-mea si poezia aceea cu un lup din crang care cauta copii sa-i fure. Mi-a fost o asa frica de lupi! Sunt copii foarte sensibili si receptivi, care analizeaza in mintea lor acolo, in taina, orice detaliu. Nu, eu nu pot sa le citesc astfel de povesti...desi nici Barza si vulpea nu e despre prieteni dar are un inteles, tot raul e spre bine in aceasta poveste si mi se pare interesanta. Cum e raul spre bine in Capra cu trei iezi? Nu are, oricum ai lua-o, un final fericit.
Alinutza, ieri am sunat-o pe directoare care mi se pare exagerat de draguta si amabila si corecta. Vom vedea daca am dreptate. Nu m-a lasat sa fac sedinta cu parintii inainte de inceputul scolii desi majoritatea invatatorilor si educatorilor din oras au facut deja. Mi-a spus ca trebuie sa facem intai un proces verbal ...ma rog, hartogaraie pt primirea clasei. Mi-a spus ca-mi da ea tot ce-mi lipseste... A facut rost de niste dulapuri noi pe care vrea sa le puna in clasa noastra, iar draperii o sa cautam pt ca "e imposibil sa nu gasim". La fel imi va da de la niste clase mai mari niste mese late ramase in plus pt a face sectoarele de activitate din spatele clasei (am o clasa foarte spatioasa) si eu o sa aduc casuta Dianei pe care o tinem in curte dar care va trebui stransa odata cu venirea frigului. Sotul meu mi-a facut rost de un calculator si va veni sa imi aranjeze prizele. Avem un retroproiector pt clasele mici pe care il putem lua oricand. Asa ca voi avea o clasa foarte bine aranjata fara sa le sugerez parintilor ca ar mai fi nevoie de ceva. Ei nu vor avea caiete sau ghiozdan. Am auzit ca prin oras se practica moda asta cu auxiliarele pe care sa le plimbe cu ei ca sa nu creada parintii ca stau degeaba, dar mie nu-mi place sa fiu conditionata de un caiet cu exercitii gandite de altcineva. Ma gandeam la o ora vinerea, ultima ora, un fel de activitate comuna cu parintii. Ceva de genul> copiii spun ce le-a placut cel mai mult in sapt respectiva/ ce i-a impresionat/ ce au confectionat etc. ceva, orice. Parintii vor sta pe jos (treaba lor daca-si aduc paturi sau stau direct pe parchet) sa fie la nivelul lor. E doar asa, un gand. Dulapioare pt fiecare copil sunt ncesare pt ca as vrea sa isi tina acolo... acum imi dau seama ca nu sunt chiar asa de importante. Chiar deloc! Ai dreptate. Parca acum ma incanta mai mult ideea de a sta toate rechizitele la un loc.Nici macar etichetele nu vad sa fie importante daca le luam la fel. Luni ma duc in clasa sa vad ce mai e de facut.
Incepand cu clasa intai, cand vor avea caiete si manuale as vedea benefic sa aiba fiecare dulapiorul lui pe care sa si-l organizeze cum va vrea si sa fie responsabil pentru ce are si ce nu are acolo.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Sep 08, 2012 9:07 pm        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 11, 2011 4:40 pm
Mesaje: 325
Site web: http://maruntisuri-aiurite.blogspot.ro/
Localitate: Bucuresti
Apropo de povesti:
- ceea ce nu-mi plac la anumite povesti, cum e chiar Capra cu trei iezi, prezenta elementului negativ: moartea... pai cum ii explici unui copil de 4-6 ani ce este moartea?
Scufita Rosie la fel si multe altele

Sincer eu as scoate si desfiinta povestile in care este prezenta moartea. chiar si cenusareasa.
Creanga e scris de fapt pentru adulti... si eu am ceva cu bietul Creanga: limbajul greoi folosit, deformarea limbii romane,
Sa citesti carti editate la 1800 apoi din zilele noastre, pai om te faci la neuroni... praf te faci.

Harry potter si spiderman, sincer exclus total pentru copii pana la varsta de 14-16 ani chiar
as mai scrie dar sunt mufata

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Sep 09, 2012 9:04 am        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
eu il ador pe Creanga tocmai pt limbaj :) l-as putea citi la infinit. dar la povesti, ce-i drept, l-as lasa pe mai tarziu.

pare tare fain ce se povesteste aici. incerc sa-mi tin in frau pesimismul...fiindca stiu ca multa reticenta exista in cadrele didactice, luate la gramada. si pt cei mai trecuti e destul de incomod sa se reinventeze. sigur ca la noi, cei tineri, macar teoretic, schimbarile trezesc entuziasm...

dar ma bucur de orice experienta de genul asta, pas cu pas tot se schimba cate ceva, chiar daca uneori ai senzatia ca inoti exclusiv contra valului :)

ma calmez deci, grupa zero nu e bau bau :)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Sep 09, 2012 12:35 pm        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
nu stiu de ce ar fi interzis Harry Potter pana la 14 ani,. Sofia le-a citit toate 7 volumele la 8 ani si 9 luni pana la 8 ani si 11 luni :D si a fost super incantata.

Alexxya, sper din inima ca toate scolile sa organizeze astfel de cursuri si sa nu fie ceva singular, iar lectiile sa se desfasoare peste tot asa cum ai povestit tu.
pana la proba contrarie, eu raman cu teama pt Ghe, in 2013....

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 10, 2012 7:15 am        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Carmen, de ce să scoţi poveştile în care apare moartea? Până la urmă copilul vede un gândac mort, pune întrebări, chiar dacă nu îi citeşti tu Cenuşăreasa în care moare tatăl fetei.
Eu am discuţii cu Alise despre moarte de când avea 3 ani şi a înţeles ce se întâmplă, chiar dacă nu de la început. Tot la 3 ani am fost la o înmormântare cu ea, deşi nu a văzut moarta, era o persoană cunoscută, mama bonei, care îi făcea ei din când în când tot felul de bunătăţi.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 10, 2012 8:27 am        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
Nu, nu sa scoti moartea din povesti, ci dozat, exista atatea povesti inofensive, sa le zic asa, mai ale pt primii ani. Despre moarte....cred ca e momentul potrivit cand incep ei sa puna intrebari :) Probabil ca asa voi proceda, inca nici nu m-am gandit la aspectul asta. Pana acum nu a dat semn ca ar fi curioasa...si la drept vorbind n-are nici 3 ani...are timp sa devina.

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 10, 2012 3:34 pm        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Mie imi place Creanga! Si nu cred ca este nociv.
Mai nociv mi se pare Harry Potter. Detaliez cand voi avea mai multa vreeme. Scuze!

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 10, 2012 3:55 pm        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
apoi daca ma pui sa aleg intre cei doi...jur ca nici nu ma uit inspre harry potter :)) io am scuza, prin natura meseriei :P desi literatura universala e totusi preferata cei locale, nu de alta, dar am de unde alege mai multe. cu cativa autori romani bine plasati in suflet, nu multi, dar creaNGA sigur e printre ei :) cu re-re-relecturi, ca de fiecare data e tot mai fain....

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 10, 2012 4:12 pm        Subiectul mesajului: Re: clasa pregatitoare 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Apropo de Harry Potter, pe mine ma ingrijoreaza si indigneaza curentul asta cu Hexerei aici. Toate fetitele vor costum de Hexe la carnaval, motivele astea cu vrajitoare si vraji sunt des intalnite pe obiecte de papetarie, haine, jocuri, nu mai vorbesc de literatura. De unde pana unde?? Inteleg ca si povestile noastre romanesti au cate o vraja pe ici-colo, dar niciodata nu a fost asta punct de atractie si fascinatie pentru copiii cititori, nici mass media nu a batut moneda pe asta, prin marketing agresiv cu asa subiecte. Fabulatie si imaginatie, ok, pricep, dar de ce impactul asa puternic in societatea moderna?

p.s. Asta asa, fara prea multe implicatii spirituale si duhovnicesti, pentru ca demult nu-mi mai discut parerile de genul asta in public, avand in vedere experientele anterioare. O:-)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România