attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 1:02 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Iun 22, 2012 10:15 pm        Subiectul mesajului: Re: adolescentii si educatia sexuala 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
faptul ca fata ti-a spus in confidenta e ok, insa tu ai [si] calitatea de dascal si atunci ai datoria sa anunti autoritatile, directorul scolii, corpul profesoral, politia. cu atat mai mult cu cat incidentul s-a intamplat in scoala.
eu sunt cu amoga, cred ca tergiversarea cu discutiile cu parintii/baietii o sa le dea impresia ca ce au facut a fost rau da' nu-i draq asa de negru ca il cearta ai lui. da' daca apare nenea politist cu carnetelul in brate cu siguranta ii va face sa-si ude izmenele si sa se gandeasca de doua ori inainte de a ataca/abuza o alta persoana.
in cazuri din astea eu as face totul ca la carte. parerea mea.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 22, 2012 11:01 pm        Subiectul mesajului: Re: adolescentii si educatia sexuala 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
mai, e mult si teribilism la varsta lor, poate parintii chiar ar vrea sa intervina
nu stiu in Romania, dar aici un astfel de incident ar da urat ani multi in dosar...
mira, vezi cu parintii, nu colaboreaza, mergi mai departe...

L.E. ar vrea sa intervina nu ca-i cearta parintii de ochii vecinilor, ci chiar se implica serios, responsabil speriati si ei de panta pe care pot sa le alunece odraslele.

adica eu ca si mama de baiet, ca pana cum au fost doar mame de fete :P, asa as face

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 23, 2012 4:15 am        Subiectul mesajului: Re: adolescentii si educatia sexuala 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
mira scrie:
Mi-e teama ca daca apelam din prima la politie, am compromis pe viitor ceva din relatia lor, in calitate de colegi, dar si cu mine, fiindca am empatizat cu ea, mai putin cu ei.


Care relatie? Sau ce s-a intamplat nu -i de natura sa fi compromis relatia asta minunat - colegiala?!?
Cat despre relatia cu tine cred ca ar fi mai util sa nu te stie moale ci morala. Poate au mai mult de invatat de la tine daca iei atitudine si esti hotarata. Atat baietii buclucasi cat si fata.

zic si eu.....

Daca implici doar parintii ( nu si politia) ce asteptari ai? Ce te-ar face sa simti ca s-a luat atitudine?
Astepti pana in toamna sa vorbesti cu parintii?
Se prescrie dreptul de a face plangere oficiala de considerati ca ar fi fost totusi cazul?

Potrivit art. 284 alin. (1), in cazul infractiunilor pentru care legea prevede ca este necesara o plangere prealabila, aceasta trebuie sa fie introdusa in termen de doua luni, din ziua in care persoana vatamata a stiut cine este faptuitorul.


Termenul de doua luni se calculeaza potrivit dispozitiilor art. 186 - 187 C. proc. pen., exceptie facand, potrivit art. 188, doar termenele privitoare la luarea, mentinerea sau revocarea masurilor preventive.


apoi mai exista varianta in care se depune plangere iar apoi partile se impaca - astfel baietii smecheri scapa basma curata dupa ce totusi au tras o sperietura asematoare celei pe care va fi trebuit s-o simta biata fata in momentele acelea....

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 23, 2012 7:19 am        Subiectul mesajului: Re: adolescentii si educatia sexuala 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
nu vorbesc dupa vacanta, ii sun. i-am zis de plangere...nu vrea. ii e frica de marginalizare, tot ei...nevinovata. acceptat sa discut cu ei, cu parintii, dar politie nu vrea, spunea ca a vorbit si cu mama ei si au cazut de acord in acest sens. din pacate, nu e suficient sa fim cativa deschisi la minte, atitudinea generala nu-i da dreptate si asta ma revolta in primul rand. faza nu s-a intamplat izolat, erau multi in clasa, dintre care evident multi au ras. am discutat cu o colega aseara si am ramas masca auzind ca "ei, asta a fost in joaca, cate faze din astea nu se intampla, ar trebui sa te agiti numai daca nu ar fi fost nimeni in afara de ei in clasa. cu cat acorzi mai multa importanta fazelor de genul, persista". sigur ca nu-i dau dreptate, daca nu ma agit defel cum naiba sa nu treaca astfel de comportamente normale?!

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 23, 2012 4:22 pm        Subiectul mesajului: Re: adolescentii si educatia sexuala 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
eu tot aud despre astfel de povesti, mai vad si pe strada cum se poarta cum se imbraca.... si ma simt o baba din aia care se uita si se mira: uite maica, asa fusta scurta??
si nu pot spune ca adolescenta mea e chiar asa dearte ( :D ) , dar chiar mi se pare ca cei de acum sunt muuuuult mai diferiti decat noi, si destul de greu de abordat, mai ales datorita anturajului.
si cateodata ma sperii ca poate nici buna edcatie si vorba deschisa nu ajuta.... adolescenta este perioada cand prietenii cam iau locul parintilor (nu in toate caZurile, dar cred ca sunt )
hi, ma gandeam ca eu o sa fiu prietena lui, si o sa mergem la birt impreuna :D, si daca vrea o sa bem bere impreuna, si analizam pustoaicele :P
eu cred ca trebuie sa ai muuuult tact, sa stii cum sa pui problema, iar lucrurile astea mi se pare ca trebuie sa le ai in sange, sa fii persuasiv ... cam greu de deprind..

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 23, 2012 7:42 pm        Subiectul mesajului: Re: adolescentii si educatia sexuala 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
aleinad scrie:
eu tot aud despre astfel de povesti, mai vad si pe strada cum se poarta cum se imbraca.... si ma simt o baba din aia care se uita si se mira: uite maica, asa fusta scurta??
si nu pot spune ca adolescenta mea e chiar asa dearte ( :D ) , dar chiar mi se pare ca cei de acum sunt muuuuult mai diferiti decat noi, si destul de greu de abordat, mai ales datorita anturajului.
si cateodata ma sperii ca poate nici buna edcatie si vorba deschisa nu ajuta.... adolescenta este perioada cand prietenii cam iau locul parintilor (nu in toate caZurile, dar cred ca sunt )
hi, ma gandeam ca eu o sa fiu prietena lui, si o sa mergem la birt impreuna :D, si daca vrea o sa bem bere impreuna, si analizam pustoaicele :P
eu cred ca trebuie sa ai muuuult tact, sa stii cum sa pui problema, iar lucrurile astea mi se pare ca trebuie sa le ai in sange, sa fii persuasiv ... cam greu de deprind..
daniela, unele lucruri se invata, asa credeam si eu, ca n-am tact. insa am descoperit ca elevii chiar ma asculta (sigur ca nu in toate, sigur ca ma gasesc absente care inseamna fuga de la ore, dar per ansamblu clasa mea a facut cele mai putine absente fata de cele de a 9-a, desi am o fata cu probleme, numai ea a adunat 130 pe an. insa acum 5 ani parintii au pierdut o sora de a ei si problemele ei sunt sigura ca isi au radacina aici. sper ca la anul sa pot colabora mai mult cu ea, a ramas in clasa numai pt ca mi-a promis ca lucrurile nu vor sta la fel anul viitor, m-a implorat sa nu o alung din clasa, ca aici are sanse sa se indrepte, e clasa de copii buni, cei mai multi bine educati, buni la invatatura, tot tacamul) desi pot parea indulgenta celor din cancelarie....insa fara nicio modestie, cu toata aparenta mea indulgenta am facut mai multe cu ei, exclusiv vorbind, cred ca de 2 ori tot anul am ridicat tonul la ei, cat sa se simta ca sunt dezamagita de anumite comportamente, pe care nu le-au repetat. din ce mai ajunge la urechile mele, le e jena sa faca una alta pt ca nu vor sa ma supere, ca-i inteleg cand e de inteles, ca-i cert numai daca am motiv....copiii sunt foarte recunoscatori pentru aspectele astea si te asculta mult mai usor. nu-i problema ca ii dezaprobi, ca le arati clar faptul ca nu tolerezi anumite comportamente, singura problema e abordarea "in turma", cand face unul ceva toti o apa si-un pamant, certat tot cei care-s de fata, nu cei absenti etc.

si uite ca tot apar probleme....

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 25, 2012 7:42 pm        Subiectul mesajului: Re: adolescentii si educatia sexuala 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
daca tot am venit cuc azul, sa vin si cu ceea ce a urmat.,

parintii agresorului, cel care a actionat initial au fost bineinteles ssocati, fiindca ei nbu asa si-au crescut copilul. baiatul s-a pus sa planga, dupa ce a tot intrebat "ce faza, cand, unde, nu tin minte" si altele din aceeasi categorie....mama-sa imi spune ca e socata, ca baiatul ei nu se uita dupa fete si nu vrea sa aiba de-a face cu ele....eu ca diriginta am constata altceva, pot spune ca daca era sa aleg un coleg care ar face asa ceva pe el l-as fi nominalizat primul (l-am auzit de mai multe ori vorbind aluziv intre colegi, cand nu stiau ca-s in zona).

mama fetei a abordat atitudinea impaciuitoare, ca nu vrea ca fata sa fie luata in ochi rai de clasa. eu am asigurat-o ca nu se va intampla asta, dar trebuie sa ma asigur ca fapta este dezvaluita fiindca altfel data viitoare, daca indraznesc sa merg intr-o excursie de 2-3 zile pot sa ma astept la altele, mai grave.

mai devreme parintii baiatului cu initiativa au mers acasa la fata si astept sa vad ce s-a discutat. mama vrea sa-si ceara scuze baiatul, de aceea au mers amandoi cu el. cica el nu s-a oprit din plans. asta e, sa zica merci ca scapa probabil numai cu atat, fiindca ceea ce inteleg ei părin joaca se incadreaza perfect la "hartuire sexuala".

mama celuilalt baiat a fost si ea mai mult decat socata, dar cand a auzit cine a fost impolicat nu s-a mai mirat asa fiindca se pare ca a mai existat un conflict in care au fost implicati cei doi, cu urmari (declaratii) la politie, doar ca nu pentru asa ceva, ci pentru bataie, cel care a tinut-o pe fata a fost martor la o altercatie a celuilalt cu un coleg....iar parintii nu mai vor sa auda ce numele colegului care s epare ca initiaza tot felul de situatii conflictuale.

ambele mi-au multumit ca le-am spus. asta e, nu-mi place sa am astfel de probleme, iar ca sa ma asigur ca pe viitor nu avem parte de asa ceva trebuia sa vorbesc, chit ca mama fetei nu a vrut sa se ajunga aici. ea s-a rezumat la a nu o lasa in excursie si a ignora problema ca sa nu i se acorde prea multa importanta. or, din pozitia in care ma aflu, asa ceva nu pot ignora. mai ales ca stiu, asta e atitudinea generala, politica strutului cand vine vorba de astfel de faze, iar acum ma refer la colegii mei, care multi sunt "dracu gol" la oraa, dar cand aud asa ceva zambesc condescendent si spun ca e doar joaca. asta-i in Romania, din pacate...si ma opresc aici.

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 25, 2012 10:03 pm        Subiectul mesajului: Re: adolescentii si educatia sexuala 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
mira scrie:
mama fetei a abordat atitudinea impaciuitoare, ca nu vrea ca fata sa fie luata in ochi rai de clasa.


Și n-are nici o problemă cu faptul că fata-i este abuzată de alții? Eu nu pot să-nțeleg linia asta de raționament, cum că ar fi mai important să salvezi nu știu ce relații sociale decât să te protejezi împotriva violenței.

(Ca să nu mai zic că-mi pare fals pusă problema: de ce apelul la dreptate înseamnă să-ți pierzi prietenia altora? Dacă cei pe care-i consideri prieteni au un pic de minte ar trebui să-ți sară-n ajutor și să te sprijine, nu să se delimiteze de tine.)


mira scrie:
mai devreme parintii baiatului cu initiativa au mers acasa la fata si astept sa vad ce s-a discutat. mama vrea sa-si ceara scuze baiatul, de aceea au mers amandoi cu el.


Deci, tipul și-a atacat colega-n public (la școală, da?) și-și cere scuze în particular (acasă la ea)? Nu pare echilibrată balanța. O variantă mai potrivită, în opinia mea, de a-și cere scuze ar fi s-o facă public, în fața tuturor celor care au fost martori la incident. Poate cu ocazia asta îi face și pe alții să se simtă prost că n-au intervenit atunci, când ar fi putut s-o facă.

Dar marele câștig ar fi c-ar transmite clar mesajul că astfel de cazuri nu sunt okay, nu pot fi tratate ca o „joacă nevinovată” de copii. Cu puțin noroc, ar putea descuraja fapte similare pe viitor, ceea ce ar fi un câștig. Și-ar mai putea servi ca încurajare pentru alții de a povesti de situații similare, în caz că acestea au existat și nu au avut curajul de a vorbi despre ele până acuma.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 25, 2012 10:30 pm        Subiectul mesajului: Re: adolescentii si educatia sexuala 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
amoga, in lumea asta in care traim noi, normalul devine anormal. mama fetei nici macar nu voia sa mearga nimeni sa-si ceara scuze, ci sa ramana totul asa. eu i-am zis punctul meu de vedere, dar ea tot cu frica sa nu fie evitata fata a ramas. nu se schimba usor mentalitatea oamenilor, cel putin atata lucru mi-e clar, de aceea abordarea cu politia direct ar fi fost radicala si se pare total nedorita aici, mai ales ca in urma discutiei se pare ca toata lumea se intelege iar cu toata lumea. eu cu atat mai putin nu aveam ce sa ma bag in numele altei persoane daca ea nu considera ca i s-a facut un prejudiciu asa cum vad eu.

scuze in public nu e tocmai posibil, nu in compania tuturor celor care au fost, erau amestecati din 3 clase acolo, plus ca suntem in vacanta. mama a considerat cand a auzit ca asa e firesc sa faca, sa-si duca plodul acasa sa ceara scuze, nu sa lasam pana in toamna sa se estompeze totul. bineinteles, memoria mea nu se sterge asa usor, ca atare in toamna se va discuta cu siguranta si in clasa.

pe scurt: parintii fetei sunt foarte incantati de atitudinea celor care au mers sa le ceara scuze cu baiat cu tot, fata la fel, chiar in timp ce scriu aici m-a abordat sa-mi zica si ea ce s-a intamplat si ca a apreciat atitudinea lor. de mergeam direct la politie sunt 100% sigura ca ieseam singura vinovata din situatie, cu atat mai mult cu cat mama fetei mi-a spus in mod repetat ca nu vor discutii pe marginea subiectului. no, ce faci in situatia asta, cand esti prins la mijloc?! si totusi vrei sa fie dat un semnal de alarma? eu am considerat ca ceea ce am facut era ce tinea de mine, restul tine de cei implicati.

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România