attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 11:56 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Noi 18, 2011 10:28 am        Subiectul mesajului: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 27, 2008 4:20 pm
Mesaje: 60
Site web: http://www.temepentruacasa.wordpress.com
Yahoo Messenger: andreeaursu85
Localitate: București
Buna tuturor!

Primesc in ultima vreme destule mailuri sau comentarii de la parinti interesati de HS/US incat cred ca un forum dedicat ar putea fi de ajutor. Ar putea da mai multa incredere celor care cocheteaza cu ideea. Problema e ca nu ma pricep deloc la toata treaba cu forumitul. Tips and tricks aveti de dat? :) Iar daca sunt printre voi cativa doritori sa se implice, ar fi super.

In other news:
1. I-am contactat pe cei de la West River Academy si am schimbat cateva mailuri foarte faine cu directoarea. Peggy Webb. Mi-a propus sa devin un fel de agent al scolii si sa intermediez inscrieri. Tot de la ea am aflat care e procedura pentru a scapa copiii din mainile autoritatilor. De data asta de la o familie care chiar practica HS aici sub umbrela WRA.

2. Am vorbit la Itsy Bitsy despre HS si Us. Emisiunea va fi difuzata pe 1 decembrie, voi anunta orele mai pe-aproape.

Deci cum va suna ideea unui forum despre HS si US?

_________________
”We have no reason to be discouraged about the future of education. We just must realize that real reform is not going to occur within the established school system. It will continue to occur outside of that system. The gradual change that will occur is that more and more people will opt out of conventional schooling.” - Peter Gray Why Schools are What They Are

Un alt fel de educatie

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 18, 2011 3:45 pm        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
andreea_u scrie:
Deci cum va suna ideea unui forum despre HS si US?


Excelent! Eu unul aș urmări un astfel de forum și, dac-aș avea cu ce, aș contribui la discuții.


ps/ Itsy-Bitsy au și-nregistrări?

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 18, 2011 3:54 pm        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 27, 2008 4:20 pm
Mesaje: 60
Site web: http://www.temepentruacasa.wordpress.com
Yahoo Messenger: andreeaursu85
Localitate: București
Ma bucur ca-ti surade ideea. Oricum ramasesem cu impresia asta dupa intalnirea noastra din mai. Deocamdata am facut un grup pe facebook. Se numeste "Viata fara scoala" si vreau sa vad daca chiar exista un interes pentru treaba asta.


O sa cer podcast-ul de la Itsy Bitsy. Dar se poate asculta si online, din cate stiu.

_________________
”We have no reason to be discouraged about the future of education. We just must realize that real reform is not going to occur within the established school system. It will continue to occur outside of that system. The gradual change that will occur is that more and more people will opt out of conventional schooling.” - Peter Gray Why Schools are What They Are

Un alt fel de educatie

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 18, 2011 6:01 pm        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
eu daca mai citesc multe pe tema asta nu mai pot sa-mi fac treaba :tristuc: mi-e inca foarte greu la scoala, cred ca nu ma mai acomodez in veci, dupa atata lectura anti-scoala din ultimii doi ani...

insa stiu sigur ca daca se creeaza asa ceva nu ma pot abtine, voi urmari cu interes discutiile! chit ca ma sabotez eu pe mine :-S

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 18, 2011 8:36 pm        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
mira scrie:
eu daca mai citesc multe pe tema asta nu mai pot sa-mi fac treaba :tristuc: mi-e inca foarte greu la scoala, cred ca nu ma mai acomodez in veci, dupa atata lectura anti-scoala din ultimii doi ani...


Nu știu alții cum privesc treaba dar pentru mine unul HS/US nu e anti-școală, ci e pro-educație. Cum ar veni, mă interesează mai mult ce se poate construi via HS/US (o educație), nu ce se poate dărâma (un sistem).



ps/ Ceea ce nu-nseamnă că nu apreciez vorba de duh a lui Mark Twain: I never let my schooling intefere with my education. :-)

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 20, 2011 10:46 am        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Sunt interesata si eu.

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 20, 2011 11:17 am        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 11, 2011 4:40 pm
Mesaje: 325
Site web: http://maruntisuri-aiurite.blogspot.ro/
Localitate: Bucuresti
Ce bine suna: viata fara scoala
ma pot alatura si eu?
nu pentru mine personal ci pentru viitorul lui vladut...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 20, 2011 1:13 pm        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
mira scrie:
eu daca mai citesc multe pe tema asta nu mai pot sa-mi fac treaba :tristuc: mi-e inca foarte greu la scoala, cred ca nu ma mai acomodez in veci, dupa atata lectura anti-scoala din ultimii doi ani...

insa stiu sigur ca daca se creeaza asa ceva nu ma pot abtine, voi urmari cu interes discutiile! chit ca ma sabotez eu pe mine :-S

pai daca tu esti altfel in scoala, tot e bine, nu? HS nu e ceva pentru toata lumea cum e scoala, asa ca avem nevoie de oameni ca tine pentru copiii nostri
pe mine m-a salvat o persoana ca tine ;-) fii o floare intre buruieni!

DA! si pe mine ma intereseaza un forum de HS, mai avem pana face Sasha patru ani si va intra in sistem sau poate nu va intra :D

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Noi 21, 2011 12:56 am        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 26, 2008 12:05 am
Mesaje: 108
Localitate: USA
Am facut si eu cerere de join pe FB..
Cred ca ar fi excelent un forum special pe problema HS romanesc.

_________________
C/9,8, O/8 , L/5,5 si N/1,5


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Noi 21, 2011 2:23 am        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
si eu sunt interesata :)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Noi 21, 2011 11:02 pm        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
Flo scrie:
mira scrie:
eu daca mai citesc multe pe tema asta nu mai pot sa-mi fac treaba :tristuc: mi-e inca foarte greu la scoala, cred ca nu ma mai acomodez in veci, dupa atata lectura anti-scoala din ultimii doi ani...

insa stiu sigur ca daca se creeaza asa ceva nu ma pot abtine, voi urmari cu interes discutiile! chit ca ma sabotez eu pe mine :-S

pai daca tu esti altfel in scoala, tot e bine, nu? HS nu e ceva pentru toata lumea cum e scoala, asa ca avem nevoie de oameni ca tine pentru copiii nostri
pe mine m-a salvat o persoana ca tine ;-) fii o floare intre buruieni!

DA! si pe mine ma intereseaza un forum de HS, mai avem pana face Sasha patru ani si va intra in sistem sau poate nu va intra :D

stii vorba aia, daca te pui contra valului te mana apa? ei, pe mine ma seaca de energie tot ce inseamna scoala, mai rau ca inainte. mai ales pentru ca am citit mult prea multe articole legate de HS sau US. si ce spune amoga, sa separi una de alta mie una mi-e imposibil pentru ca-s conditionata de multe tampenii, sa nu le spun altcumva. anul asta ne-au ingropat in hartii, nu-mi vad nasul de treaba si-mi vine sa mor de ciuda ca stau intr-un oras mic cu sanse MINIME de reprofilare. de mutat nu ma pot muta, aici am casa, la salariile din Ro statul in chirie mi.-ar mai lipsi 8-}

una peste alta copiii se simt bine cu mine, au grija sa-mi (de fapt sa ne) spuna lucrul asta des...adica sa nu ne schimbam pentru ca "va iubim". pare ciudat, dar daca te comporti uman deja primesti declaratii deschise. si eu raman siderata...oare cum o fi la restul orelor daca simt nevoia sa ne repete lucrul asta atat de des?!

si tot sunt sleita de puteri, pe zi ce trece mi se scurge si mie cheful, energia, disponibilitatea...pentru ca prea putin pot face ce vreau eu X-(

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 22, 2011 3:23 am        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
mira scrie:

una peste alta copiii se simt bine cu mine, au grija sa-mi (de fapt sa ne) spuna lucrul asta des...adica sa nu ne schimbam pentru ca "va iubim". pare ciudat, dar daca te comporti uman deja primesti declaratii deschise. si eu raman siderata...oare cum o fi la restul orelor daca simt nevoia sa ne repete lucrul asta atat de des?!

si tot sunt sleita de puteri, pe zi ce trece mi se scurge si mie cheful, energia, disponibilitatea...pentru ca prea putin pot face ce vreau eu X-(


si daca ti-ai deschide un club, un club de literatura, un club de drag de carte, nu stiu. Sa poti lucra cu copiii, sa poti avea un venit, dar s-o faci in ritmul tau, cu elanul si pasiunea ta , sa poti fi langa copi si sa faci ce-ti place dar fara constrangeri care te epuizeaza?

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 22, 2011 3:33 pm        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 27, 2008 4:20 pm
Mesaje: 60
Site web: http://www.temepentruacasa.wordpress.com
Yahoo Messenger: andreeaursu85
Localitate: București
Ma bucur mult ca s-au strans atatea raspunsuri. Oricine vrea sa vada ce se discuta pe grupul de facebook poate cauta "Viata fara scoala" si poate cere sa fie inscris. Acolo sunt deja 50+ de mame interesate, iar prima discutie s-a infiripat pe marginea scolii-umbrela si posibilitatii de face HS/US legal la noi.

Sper sa nu mai fie asa mult pana facem fprumul, pentru ca grupul mi se pare greu de folosit si n-are nicio posibilitate de organizare a postarilor.

In alta ordine de idei, si eu sunt de aceeasi parere cu Amoga: US nu e anti-scoala, ci pro-educatie. Noi am face US chiar daca scolile ar fi ok, pentru ca nu vad de ce as institutionaliza copilul ca sa invete.

_________________
”We have no reason to be discouraged about the future of education. We just must realize that real reform is not going to occur within the established school system. It will continue to occur outside of that system. The gradual change that will occur is that more and more people will opt out of conventional schooling.” - Peter Gray Why Schools are What They Are

Un alt fel de educatie

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 22, 2011 3:39 pm        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 27, 2008 4:20 pm
Mesaje: 60
Site web: http://www.temepentruacasa.wordpress.com
Yahoo Messenger: andreeaursu85
Localitate: București
mira scrie:
Flo scrie:
mira scrie:
eu daca mai citesc multe pe tema asta nu mai pot sa-mi fac treaba :tristuc: mi-e inca foarte greu la scoala, cred ca nu ma mai acomodez in veci, dupa atata lectura anti-scoala din ultimii doi ani...

insa stiu sigur ca daca se creeaza asa ceva nu ma pot abtine, voi urmari cu interes discutiile! chit ca ma sabotez eu pe mine :-S

pai daca tu esti altfel in scoala, tot e bine, nu? HS nu e ceva pentru toata lumea cum e scoala, asa ca avem nevoie de oameni ca tine pentru copiii nostri
pe mine m-a salvat o persoana ca tine ;-) fii o floare intre buruieni!

DA! si pe mine ma intereseaza un forum de HS, mai avem pana face Sasha patru ani si va intra in sistem sau poate nu va intra :D

stii vorba aia, daca te pui contra valului te mana apa? ei, pe mine ma seaca de energie tot ce inseamna scoala, mai rau ca inainte. mai ales pentru ca am citit mult prea multe articole legate de HS sau US. si ce spune amoga, sa separi una de alta mie una mi-e imposibil pentru ca-s conditionata de multe tampenii, sa nu le spun altcumva. anul asta ne-au ingropat in hartii, nu-mi vad nasul de treaba si-mi vine sa mor de ciuda ca stau intr-un oras mic cu sanse MINIME de reprofilare. de mutat nu ma pot muta, aici am casa, la salariile din Ro statul in chirie mi.-ar mai lipsi 8-}

una peste alta copiii se simt bine cu mine, au grija sa-mi (de fapt sa ne) spuna lucrul asta des...adica sa nu ne schimbam pentru ca "va iubim". pare ciudat, dar daca te comporti uman deja primesti declaratii deschise. si eu raman siderata...oare cum o fi la restul orelor daca simt nevoia sa ne repete lucrul asta atat de des?!

si tot sunt sleita de puteri, pe zi ce trece mi se scurge si mie cheful, energia, disponibilitatea...pentru ca prea putin pot face ce vreau eu X-(



Mira, din suflet iti spun ca te inteleg. Iti inteleg teama si ezitarile. Am fost la catedra, am cunoscut copiii, am lucrat cu ei. Primeam biletele colorate de la fetele din clasa in care-mi scriau ce mult le plac orele si cat ma iubesc. Si eu ma intrebam cum o fi la celelate ore, ca eu nu eram deloc multumita de ce faceam. Ma stresa ca nu pot face mai mult pentru ei, ca nu-i pot elibera de presiune si constrangeri. Si ei, saracutii, erau probabil multumiti asa cum eram eu, mai calma, mai ingaduitoare, mai putin stresanta.

Eu n-am avut puterea sa raman in sistem. Aveam cosmaruri si am cazut intr-o depresie nasoala rau. Dar ii admir pe cei care rezista si lupta dinauntru. Care aduc zambete pe fata copiilor si le mai insenineaza zilele. Eu n-am putut rezista. Nu regret nimic, mi-e mult mai bine de cand am renuntat. Dar daca simti ca predatul iti aduce satisfactii si nu te vezi renuntand, ramai si nu-ti mai face mustrari de constiinta. Do your best si copiii vor aprecia.

_________________
”We have no reason to be discouraged about the future of education. We just must realize that real reform is not going to occur within the established school system. It will continue to occur outside of that system. The gradual change that will occur is that more and more people will opt out of conventional schooling.” - Peter Gray Why Schools are What They Are

Un alt fel de educatie

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mai 21, 2012 10:17 am        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 10, 2008 10:20 pm
Mesaje: 133
Site web: http://oglinzi.blogspot.ro/
Localitate: Suceava
andreea_u scrie:
Ma bucur mult ca s-au strans atatea raspunsuri. Oricine vrea sa vada ce se discuta pe grupul de facebook poate cauta "Viata fara scoala" si poate cere sa fie inscris. Acolo sunt deja 50+ de mame interesate, iar prima discutie s-a infiripat pe marginea scolii-umbrela si posibilitatii de face HS/US legal la noi.


Mai exista cumva grupul acesta de discutii sau m-am dezmeticit eu tarziu? Am rascolit pe fb, dar n-am gasit nimic...

_________________
Andru
Șotron
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România