attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 12:26 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Iun 14, 2012 7:20 pm        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Andreea este proaspata mamica si nu prea mai are timp de calculator.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iun 14, 2012 8:02 pm        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 14, 2012 9:47 am
Mesaje: 2
MaMitza scrie:
Andreea este proaspata mamica si nu prea mai are timp de calculator.


N-am stiut.
Poate alta data...vom relua acest subiect.

Cami


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Iun 17, 2012 11:17 pm        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Am avut ocazia sa cunosc niste americani veniti in Constanta...probabil stabiliti pentru o perioada, nu am intrebat. Atentia mi-a fost retinuta de alte aspecte. Au 5 copii (unii luati in plasament) si fac HS. Au cumparat foarte mult teren si le-au facut un spatiu imens de joaca. De mama lor mi-a placut enorm. O persoana deschisa, cu foarte multe cunostinte despre alaptare (in Constanta se cunosc foarte putin despre) ca de fapt asta a fost motivul pentru care ne-am intalnit... dar cred ca, in general, era bine informata. Ne-am intalnit acum vreo saptamana dar mi-a ramas gandul la ei. Copiii stateau in jurul nostru si vorbeau destul de bine si romana.
Ma tot framant cum am putea face sa schimbam ceva. Nu-mi place ideea sa o duc la toamna la gradinita daca ea nu vrea... nici sa ma intorc eu la scoala in conditiile actuale. Salariul ar fi de 1000 de lei maxim... 250 de lei o sa dau la gradinita. Sincer... nu cred ca merita banii ramasi sa o stresez pe ea. Dar nici sa mai stau acasa nu-mi permit.

Cei cu HM pot calatori in toata lumea? Adica acei americani puteau sa-si duca oriunde copiii? Se dau niste examene sau teste la anumite intervale?
In Romania nu se accepta HM. Insa daca un copil are alta cetatenie si traieste in Romania, este permis? Daca are dubla cetatenie printre care si romana, este acceptat HS?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 18, 2012 6:01 pm        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
alexxya scrie:
Cei cu HM pot calatori in toata lumea?


Oricine poate călători oriunde (dacă-și rezolvă vizele și are finanțele necesare). Faptul că te educi acasă sau altundeva nu afectează în nici un fel posibilitățile de călătorie a cuiva.


alexxya scrie:
Adica acei americani puteau sa-si duca oriunde copiii?


De ce nu-i întrebi pe ei?


alexxya scrie:
Se dau niste examene sau teste la anumite intervale?


Dacă urmează reglementările unei anumite legislații, depinde de ce spune respectiva legislație. La americani (canadieni deasemenea) educația este o arie legislată la nivel statal (provincial). Asta-nseamnă că legile ce gurvernează mersul la școală-n California sunt altcele decât cele din Nevada, Florida, etc., etc. Fiecare stat cu propria-i pălărie. Deci depinde din ce stat (american) au plecat și dacă sau nu aleg să urmeze legislația respectivului stat. (Că dacă-și bagă picioarele, cred că e puțin mai complicat să le trimită americanii serviciile sociale pe cap în Constanța.)



alexxya scrie:
In Romania nu se accepta HM. Insa daca un copil are alta cetatenie si traieste in Romania, este permis? Daca are dubla cetatenie printre care si romana, este acceptat HS?


Întreabă-ți parlamentarul care te reprezintă-n Parlament. Ar trebui să știe. (Măcar cineva din staff ar trebui să știe... asta și presupunând că li se pare suficient de important să-ți și răspundă la-ntrebare... în caz că nu, știi pe cine să nu votezi la proxima ocazie.)

La modul general însă (deci nu neapărat legat de HS), când ai cetățenie multiplă și te afli pe teritoriul unuia din statele a cărui cetățenie o ai, se răsfrâng asupră-ți toate drepturile ȘI îndatoririle care decurg din calitatea de cetățean a respectivului stat. Deci cel mai probabil că dubla cetățenie nu ți-ar rezolva problema. Schimbatul rezidenței (cu sau fără altă cetățenie) s-ar putea să da, însă. Ceea ce nu-i neapărat simplu sau ușor.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 18, 2012 10:41 pm        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Da... e mai complicat decat credeam. Multumesc, Amoga!
Nu-i intreb pe ei pentru ca nu ma mai intalnesc cu ei. Am fost la ei pentru ca avea proaspata mamica niste intrebari despre alaptare, desi mama ei alaptase 5 copii pana tarziu, dupa 3 ani. Stiau foarte multe lucruri, dar fetita-mamica avea nevoie sa ii fie confirmat acest fapt. Asa ca am vorbit doar despre asta, apoi a trebuit sa plecam repede. Nu am avut timp de alte discutii.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 15, 2013 10:24 pm        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
http://www.attachmentparenting.ro/forum/viewtopic.php?f=2&t=2654&p=80561&sid=4278fcf09c6a090fcbd4157ca6e820fa#p80561
E urgent!!!!!!!!!!!

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 16, 2013 10:20 am        Subiectul mesajului: Re: forum despre homeschooling si unschooling 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
Emi, dar e blogul Andreei, cea care a deschis sub asta, are o gramada de articole despre HS si US, traduceri etc

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România