attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 12:12 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 173 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Sep 19, 2011 9:12 pm        Subiectul mesajului: La scoala 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Pana acum a avut o singura tema, 5 randuri de liniute oblice, plus invatarea Imnului Romaniei. A luat un FB, despre care a crezut ca e Insuficient, (F-ul i s-a parut I, iar b-ul i s-a parut S). Pana acum e relaxat in privinta clasei intai, insa a auzit ca in clasa a XII-a e mult mai greu. :D Domnul invatator mi-a spus in singura discutie de 2 minute pe care am avut-o, ca are perioade de visare, semn ca uneori nu-l preocupa ce-i pe-acolo. Eu am fost destul de crispata in prima saptamana, insa vad ca incep sa ma relaxez, mai ales cand il vad pe el ca e senin.
La voi cum e?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 19, 2011 9:29 pm        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
:) eu mi-as dori sa nu fie :)) pana pe la 'optispe =)) dar nu cred ca e posibil asa ca ne uitam la voi si invatam, si mai avem berechet timp, sa fugim din tara :D

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 19, 2011 9:31 pm        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
somnorici scrie:
.... are perioade de visare, semn ca uneori nu-l preocupa ce-i pe-acolo
:D ce dragutz, parca il vad gandindu-se la jucariile lui sau la pasarile de afara :D
me: S A D, but it's just me :(
Eu abia asteptam pauza sa mananc, si cum nu venea cand aveam eu chef mancam in ora si primeam lovituri la palma cu linia .....

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 19, 2011 10:06 pm        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
La noi dificil, nasol, cu drame. Cand pot o sa dezvolt....Un bun inceput de drum scolar fiecarui pui!

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 19, 2011 10:18 pm        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
Si Sasha e relaxat. Astazi a primit prima tema ... serioasa: 4 randuri de liniute oblice (restul le facuse in clasa). Vineri a avut sa deseneze camera (super tare) si de colorat un ciorchine de strugure (greuuuuuu).Nu-i place deloc sa coloreze; dar desenul liber e altceva. Eu nu-l stiam asa. Acasa nu desena, la gradi ... nu prea, dar, uite ca mai aflu lucruri noi. Doamna e draguta, simpatica. Are 39 ani, un pusti simpatic de 5 ani.
Miercuri sper sa vb cu Doamna.

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 20, 2011 11:22 am        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
Andreina scrie:
La noi dificil, nasol, cu drame. Cand pot o sa dezvolt....Un bun inceput de drum scolar fiecarui pui!

Sa ne tii la curent. Vrem sa stim si sa invatam. Bafta tuturor!

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 20, 2011 11:52 am        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Si aici e greu. Parca incepe totusi sa-si revina, insa prima saptamana a fost nasoala din punct de vedere a comportamentului... parca se refula.

Vad ca dupa 2 zile din a doua saptamana, parca e mai bine. A inceput sa povesteasca de colegi, in special de colega ei de banca.
De scris au scris chiar din a doua zi, insa fara teme efectiv, doar poezii de invatat.
Ieri a venit cu 4 randuri tema...
... azi... sa termine ce au inceput in clasa... adica o pagina la matematica (mai are vreo 3 randuri ) , si mai are de terminat inca un rand de liniute oblice din caietul special, respectiv inca o pagina intreaga de liniute oblice in caietul de tip I.
Se pare ca baga puternic.

E aiurita, parca sunt prea multe informatii... ieri a venit spunandu-mi ca trebuie sa duca la scoala ceva... nu mai stie ce... ceva cu Romania. Pun'te Ade si fa presupuneri: atlas cu Romania? vederi? sa invete imnul Romaniei? N-a stiut. Azi dimineata l-am intrebat pe domnul invatator ce-a cerut, scuzandu-ma totodata... caietul de ROMANA!!! Il avea, ca doar a primit orar si are grija ma-sa sa-i puna totul in ghiozdan.

Sunt insa incantata ca stie sa lucreze cu copiii stangaci, chiar a venit cu explicatii foarte faine pentru pozitionarea caietului, stiloului. In clasa se scrie cu stiloul, doar cand e vorba de incercuit, bifat, scriu cu creion.

Dar... e greu. E inceput in forta, e colectiv 100% nou, adaptarea copilei inca mai scartaie...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 20, 2011 3:57 pm        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Fetelor, lamuriti-ma si pe mine, ca-s varza. De la ce varsta e grupa obligatorie? D va avea, la inceputul anului scolar viitor, 5 ani si 9 luni. Tre' sa intre la pregatitoare, sau mai am inca un an de cautat solutii?

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 20, 2011 4:50 pm        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
diana scrie:
Fetelor, lamuriti-ma si pe mine, ca-s varza. De la ce varsta e grupa obligatorie? D va avea, la inceputul anului scolar viitor, 5 ani si 9 luni. Tre' sa intre la pregatitoare, sau mai am inca un an de cautat solutii?


Mai ai un an de cautat solutii. La 6 ani si 9 luni va intra in clasa 0 = grupa pregatitoare, iar la 7 ani si 9 luni va intra in clasa I.

Daca vrei neaparat sa-l dai inainte de 6 ani in clasa 0, ai putea-o face, cu conditia sa faca 6 ani inainte de terminarea anului calendaristic 2012 si cu cerere din partea ta (si cred ca si in limita locurilor disponibile)

Nu recomand s-o faci :(
E brambureala mare... Teodora face 6 ani si o luna in 15 septembrie si e obligatoriu sa intre in clasa 0. Am avut ieri sedinta cu parintii... nu se stie nimic sigur. Se presupune ca se va face la scoala, insa nimic sigur. Ar trebui facute inscrieri la scoala... merg maine/poimaine sa intreb si la secretariatul scolii, insa invatatorul Dianei zicea ca inca nu se stie nici la scoala... Invatatorii "buni" sunt luati deja de catre cei care intra in clasa I....

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 20, 2011 9:06 pm        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Mie astazi mi-au spus ca, conform legii noi, Alexei (face 6 ani in iulie) intra in clasa 0= pregatitoare la anul. Nu am cum sa il mai tin acasa decat cu hartie etc.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 20, 2011 9:54 pm        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Adelia, eu ma gandeam ca, daca nu reusesc, macar sa il dau cat mai tarziu. In nici un caz mai devreme. Deci mai am doi ani. e bine :)

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 20, 2011 10:11 pm        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
adelia scrie:
... azi... sa termine ce au inceput in clasa... adica o pagina la matematica (mai are vreo 3 randuri ) , si mai are de terminat inca un rand de liniute oblice din caietul special, respectiv inca o pagina intreaga de liniute oblice in caietul de tip I.
Se pare ca baga puternic.

Mie mi se pare tare mult.
Citat:
ieri a venit spunandu-mi ca trebuie sa duca la scoala ceva... nu mai stie ce... ceva cu Romania. Pun'te Ade si fa presupuneri: atlas cu Romania? vederi? sa invete imnul Romaniei? N-a stiut. Azi dimineata l-am intrebat pe domnul invatator ce-a cerut, scuzandu-ma totodata... caietul de ROMANA!!! Il avea, ca doar a primit orar si are grija ma-sa sa-i puna totul in ghiozdan.

:)) :))
La noi invatatorul le spune de caiet tip I sau caiet de scriere.
Andreina, ma ingrijoreaza ce spui. :(

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Sep 21, 2011 6:55 am        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
si la noi se duce relaxarea :(
trebuie sa se culce mai devreme,sa se trezeasca mai devreme ceea ce duce la frustrari. temele nu sunt multe deloc dar trebuie facute. dupa ce termina zice " nu a fost greu, dar DE CE trebuie sa fie?" stiu ca sunt copii care fac si suplimentar, eu (inca) nu vreau sa se sature deja.
Sasha nu stie (sau nu vrea) inca sa isi lege sireturile :> . ieri a rugat-o pe doamna de engleza si "aceasta a refuzat. dupa ce eu am fost bun si am repetat si spus ce vroia, ea a fost rea si nu m-a ajutat" :-S clar, inca nu s-a desprins de gradinita :tristuc:

diana cat mai tarziu la scoala. eu l-am dat pt ca isi dorea f tare. cand i-am propus sa mai copilarim l-a gradi 1 an a plans si mi-a spus multe chestii cum ca vrea la scoala.

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Sep 21, 2011 8:39 am        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
dodosasha scrie:
Sasha nu stie (sau nu vrea) inca sa isi lege sireturile :> . ieri a rugat-o pe doamna de engleza si "aceasta a refuzat.
mi-a venit sa scriu ceva foarte urat despre DOAMNA asta......jeeeeeeeeez!
Eu as sta sa ii leg pe toti (la sireturi, evident), le-as spune povesti despre extraterestrii, le-as desena personaje care nu exista decat in mintea mea =)) as fi o invatatoare super :))

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Sep 21, 2011 9:50 am        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Flo, nu ai fi decat pentru copii fiindca parintii au ditai pretentiile, copiii lor sa fie destepti in termenii impusi de parinti si sa invete inmul Romaniei, ce atata imaginatie :D


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 173 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România