attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:34 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Aug 10, 2011 11:01 am        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
hei, Flori, si al meu se joaca mult la gradinita (cel mai fain imi pare cind pregatesc diverse sarbatori, fac clatite in culoar, fac prajitura pentru gustare etc; si-mi place ca au o educatoare tinara, inclinata spre tot ce e arta, deci "fac" multa muzica, pictura, le da cunostinte in domeniu))
cind zic "fise", nu-s deloc ce stim noi din ro :D
a facut un desen de primavara si-a scris PRINTEMPS pe el; a lipit bucatele de hirtie in ordine, ca un puzzle pentru ca le-a citit educatoarea Micul Print samd
dar bine, e drept ca, atunci cind te uiti la programa de gradinita, accentul e pus pe dezvoltarea limbajului, inclusiv a limbajului scris

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 10, 2011 11:48 am        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Teo, mie mi se pare ca stie foarte multe pentru 5 ani. Se va sedimenta in capul lui imediat si treaba cu silabele si cuvintele. E excelent ca dupa povestea de seara mai frunzareste singur cartile.
Matei are niste carti speciale pentru copiii care invata sa citeasca, sigur vei gasi si acolo. (sunt scrise cu litere de mana ale lui) Dar nu datorita acestor carti a invatat sa citeasca sau sa-si perfectioneze cititul, ci asta a venit in timp, incepand inca de pe la 3 ani si ceva si pana pe la 5 ani jumate (l-a atras foarte mult sa citeasca etichetele de pe orice borcan sau punga si numele strazilor in plimbarile noastre). Sincer, eu nu am facut eforturi pentru asta, doar ii raspundeam intrebarilor cand mi se puneau. Am ramas foarte surprinsa cand l-am vazut citind, compunand cuvinte din litere, dezlegand cuvintele in litere.
Astea sunt cartile:
Citesc si privesc

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 10, 2011 12:01 pm        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
fain, somnorici :imbratisare2:
la noi cam tot asa a inceput, cu "ce scrie acolo", ba acum cunoaste si panourile de circulatie, plus semnificatia marcajelor la sol (cind ai voie sa depasesti o alta masina, cind e interzis sa stationezi etc) :D
nu-i vorba doar de litere, de scriere, ci mai degraba de tot ce e... semnificant

eu nu vreau sa il imping spre, ci doar ma intreb daca ii pot da o mina de ajutor

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 10, 2011 6:16 pm        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Flori scrie:
uauuu, ce gradinita aveti .... ce multe stie! cate interese are

numai in germania doar se joaca copiii la gradinita? ca al meu n-o venit veci pururi cu fise acasa. sa vedem cum va fi acum din septembrie. banuiesc ca altfel pentru ca e anul prescolar si au ceva activitati separat de restul lumii de doua ori pe saptamana cate o ora.

scuze de offtopic


ooo, io va citesc doar
ai mei o tin tot asa, intr-o dulce nepasare

cunosc literele de cand s-au nascut, asa-mi pare, bine, hai sa fie cam de la un an jumate, dar ii intereseaza pe ei sa citeasca cam cat il intereseaza si pe puffo
eu da aia da, eu tre sa le citesc

saltuar citesc amandoi, adica i-am surprins ca is capabili sa citesca unele cuvinte, dar saltuar

flori, felix facea la scoala cifra 1 toata ziua, mare frumoasa si cu sclipici
venea acasa nervos ca el se plictiseste
primea teme foarte rar, doar de vreo trei ori in trei luni sa scrie trei randuri de a, trei de b, trei de c
le facea in 5 minute rapid si o taia la joaca, nu fara sa ma intrebe "pentru asta ma trimititi la scoala ?????" foarte deranjat ca i se fura din pretiosul timp sa scrie asa ceva cand pe el nu-l intereseaza catusi de putin O:-)

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Aug 12, 2011 1:52 pm        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Teo, si eu ceream tot aici, acum ceva vreme, niste sfaturi asemenatoare.
viewtopic.php?f=9&t=1695&start=15

Concluzia: lasat in libertatea lui, va veni singurel sa te caute sa ii explici lucrurile care il preocupa. Va inutui chestii pe care tu ti te imaginezi ca ar trebui sa i le explici si deja constati ca a ars o etapa. Sa-i fii aproape, atata tot, cand te vrea partener, iar provocarea vine uneori singura.

Vladimir are deja 1 an de cand citeste pe silabe, dar nu e dispus la mai mult acum (nu mai e asa interesat, dar are perioade). Prefera lectura mea. Am inteles si de ce. Vrea cantitati mari de informatii, nu obtinute agale, prin puterea lui. Iar faptul ca poate oricand sa scrie, citeasca(in felul in care o face) sunt sigurantele lui pentru provocari viitoare.
Asa simt eu

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 24, 2011 1:47 pm        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 13, 2011 3:22 pm
Mesaje: 46
Yahoo Messenger: madymadiy@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Dupa parerea mea Elouan stie foarte multe pt varsta lui, dar daca te preocupa trebuie sa integrezi scrisul si cititul in joaca lui.
Ca idee... poti crea un joc unde sa scrii tu cuvinte sau silabe pe care trebuie sa le puna cap la cap si sa formeze o propozitie.
Doar ca treaba asta plictisitoare poti sa o transformi intr-o urmarire cu pirati sau ce ii place lui, sa ascunzi diferitele biletele unde notezi tu cuvintele.
La finalul aventurii sa puneti impreuna cap la cap propozitia/ ghicitoarea si sa descoperiti ceva (un obiect important) sa dezlegati misterul.
Il poti provoca sa scrie el propozitia finala pt ca altfel nu puteti dezlega misterul.
Mult succes.

_________________
http://madalinamihai.wordpress.com/

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 30, 2011 7:44 am        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
literele noastre-s coca de faina cu apa si sare, mestesugite de el si coapte in cuptor, litere din plastelina sau din asa ceva
http://www.amazon.com/Charles-Leonard-C ... 871&sr=8-5 (asta ptr prosperitatea lui Amoga :) )

m-am gandit la un moment dat sa-i iau un Scrabble tot din nevoia mai multor litere de acelasi fel dar m-am luat cu joaca si-am uitat.

Daca i se nazare de scris cu manuta lui isi face lista pentru Mos Craciun, copiaza diverse de pe cutii de jucarii , ii scrie bilete lui S, scrie denumirile diverselor reptile sau ganganii care-i plac tare si lipim in dreptul pozei. Acum lucram la un album, colectie ,o treaba :D despre lucruri care-i plac pe lumea asta fie ca-i inghetata , masina sau iguana - le punem pe toata gramada pe masura ce-i vine o idee si le selectam pe parcurs . Adica le selecteaza el cand sesizeaza ca iguana merge mai bine langa cameleon si sarpe decat laga piscina si inghetata; buburuza parca-i de pe langa paianjen nu piersica si cal.

Astea toate daca are chef. Acum nu are. Acum sta pe covor si construieste din piesele Lego tot felul si ma uimeste rabdarea, pasiunea si imaginatia cu care-si faureste jucarii . Iar treaba mea e sa stau langa el si sa-i citesc fara oprire.

Tudor se integreaza si el el de minune caci ii da non stop de lucru: desface bucatica cu bucatica absolut tot ce-si construieste Radu. Vecinii stiu preeeeeea bine .....

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 28, 2012 4:49 pm        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
=))
Primul cuvant scris de fiica-mea afara, in nisip: AUR!
A venit in fuga in casa sa-mi zica: "mama, stii cum se ecrie aur? a, u, r!".
E primul cuvant pe care-l leaga, literele le stie de muuult, dar nu le-a legat in cuvinte pana acum. Si fix cu asta a inceput... =))

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 28, 2012 5:01 pm        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
allamarine scrie:
E primul cuvant pe care-l leaga, literele le stie de muuult, dar nu le-a legat in cuvinte pana acum. Si fix cu asta a inceput... =))


Are simțul propriei valori :-).


ps/ De fapt, se subestimează, totuși ;-)...

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] și 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România