attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 2:05 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Dum Mai 15, 2011 4:08 pm        Subiectul mesajului: Un sfat pentru o mamica stresata va rog 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 04, 2008 11:25 am
Mesaje: 132
Site web: http://allynews.blogspot.com/
Yahoo Messenger: mayaerin
Localitate: Hong Kong
N-am mai scris de muuult si probabil am fost uitata dar iata ca am nevoie de un sfat. Ma simt incapabila sa iau o decizie care stiu ca ii va afecta viitorul copilului meu iar eu stiu din experienta ca imi bazez alegerile pe cele mai aiurite motive. Si scriu la Educatie pentru ca despre asta e vorba. Sa-mi dau copilul a o gradinita normala sau la Montessori?

Problema mea e urmatoarea Ne-am mutat intr-o tara noua si incercam sa ne gasim locul. Matei a fost intr-o gradinita Montessori de care am fost foarte multumita. Si el s-a dezvoltat extrem de frumos in perioada aia, si imi era greu sa-l tin acasa in weekend cand el vroia la gradinita. Deci am plecat si am venit aici si in graba l-am inscris la o gradinita normala/ traditionala. Dupa ce am fost si am vizitat-o nu mi-a placut, mi s-a parut prea galagioasa, prea obositoare, cu prea multe culori, dezorganizata, cu desene si opere de arta atarnate din tavan, cu multe jucarii de toate felurile, cu calculator, le dau suc de baut la pranz, au program in care toti copii fac aceleasi activitati. Dezastru dupa parerea mea, ce sa zic. Matei plange dimineata in autobuz dar de la gradinita mi-au zis ca e ok, ca se joaca cu toti copii, dar ca nu ii place sa schimbe activitatile cand e timpul si ca tre sa-l convinga sa faca altceva. Deci o gradininta normala.
Asa ca am inceput sa caut si Montessori si am gasit una care pare ok, online. Atata doar ca inca nu am fost sa o vad si imi cer sa fac un curs de 8 ore, o zi intreaga de parenting Montessori banuiesc. Si de abia pe urma e un Trial Class pentru Matei si probabil atunci vad si gradinita. In mod normal nu ar fi o problema sa fac un astfel de curs pe un subiect care ma intereseaza, dar am si o fetita de 7 luni, pe care o alaptez si care e foarte obisnuita numai cu mine. Deci ar fi o zi foarte dificila, sa las ambii copii cu sora mea care ne viziteaza si care nu a stat niciodata cu amandoi. Ar mai fi si alte gradinite Montessori dar sunt si mai departe, greu de ajuns si destul de pline, inca nu stiu daca ar avea locuri pentru el.

Partea a doua e ca in functie de gradinita ne stabilim undeva. Acum locuim temporar destul de aproape de gradinita normala, unde se duce luna asta. Avem plaja si piscina, multe locuri de joaca, sala de fitness pt adulti, un mic complex cu magazine si restaurante( ceva gen Mamaia in anii '90 ca look) dar e destul de departe. Dar e placut si comod, sotul meu are colegi in blocul de alaturi, merg cu masina la servici, poate sa plece cu bicicleta in weekend sa se plimbe. Dar daca e sa locuim aici si il vreau pe Matei in Montessori neaparat ar fi o calatorie de cel putin 30-40 de min in fiecare zi, dus intors inseamna ca pierdem aproape 2 ore in masina sau in autobuz.

Daca aleg sa-l duc la Montessori deci, ne vom muta in alta parte mai aproape de gradinita. Adica apartament mai mic probabil, cu mult mai putin spatiu afara, sotul meu nu va putea sa bicicleze, am fi mai in buricul targului, am merge in parc dar ar fi masini in jur.

Ne e mult mai bine unde suntem acum dar ma simt ca o mama foarte egoista daca pun comfortul nostru inaintea beneficiului educational al copilului. Chiar am incredere in Montessori si-mi doresc foarte mult sa-i ofer tot ce pot eu. Dar in acelasi timp ma gandesc ca poate e ok si la o gradinita normala si poate cand mai creste va merge la o scoala montessori.

Ce e mai important, scoala sau gradinita? Sunt egoista daca aleg sa ramanem aici sau e gradinita mai importanta? De adaptat ne adaptam oriunde, caldura e peste tot, aerul e poluat cam peste tot, apartamentele sunt mici peste tot.

Sper ca n-am batut campii prea mult, sunt cam obosita si azi am observat si doua fire albe de m-a bufnit plansul spre socul copilului

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 15, 2011 4:40 pm        Subiectul mesajului: Re: Un sfat pentru o mamica stresata va rog 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
eu cred ca sunt importante si gradinita si mediul de acasa. pentru ca la gradinita va petrece un timp, acasa muuult mai mult timp si conteaza si unde veti putea iesi etc.
poti sa astepti putin sa vezi luna asta cum e la gradinita asta normala. pentru ca "normala" nu inseamna neaparat diferita de ce iti doresti sau de Monetssori.

strict din punctul de vedere al copilului, unde i-ar fi mai bine... unde locuiti, cu plaja, piscina sau unde ar fi sa va mutati?

si mie imi place ideea de Montessori dar nu am avut acces asa ca poate sunt mamici care stiu mai bine despre ce e vorbasi te pot sfatui.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mai 16, 2011 3:30 am        Subiectul mesajului: Re: Un sfat pentru o mamica stresata va rog 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 04, 2008 11:25 am
Mesaje: 132
Site web: http://allynews.blogspot.com/
Yahoo Messenger: mayaerin
Localitate: Hong Kong
Cristine, multumesc de raspuns. Cred ca Matei ar fi ok oriunde, probabil mai bine aici insa, ca e mai usor sa iesim afara. Am stat o luna in oras si, desi era usor sa ne trambalam de colo colo tot ajunsese sa petreaca mult timp in fata televizorului. Ma gandesc ca daca nu am avea atatea facilitati la indemana as ceda eu mai des si l-as lasa la televizor.
Dar in acelasi timp vreau sa-i placa si la scoala si sa creasca interesat si iubind invatatura, nu ca mine, care am urat scoala din toti rarunchii pt ca nu se potrivea felului meu de a fi. Mie mi-ar fi trebuit scoala Waldorf de exemplu, si Matei pare sa semene mult cu mine, asa ca am dubii in privinta educatiei traditionale. Binenteles ca pot sa ma si insel si lui sa-i fie bine oriunde si sa se distreze.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mai 16, 2011 9:55 am        Subiectul mesajului: Re: Un sfat pentru o mamica stresata va rog 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Buna! ma bucur sa aud de voi, nu mai stiam nimic
Acum despre aceasta decizie. Ar putea fi o solutie sa ramaneti unde sunteti si sa-l dai la Montessori? Cat ar sta Matei la Montessori, pana la cat e programul? Nu ofera ei transport, trebuie sa te duci tu sa-l iei? Cat de greu iti este sa-l iei cu Alya?

In privinta zilei de 8h, spune-le efectiv ca nu poti lasa un bebe care suge si un copil mic in grija unei persoane care nu e familiarizata suficient cu ambii si viceversa si vezi ce solutii propun ei. Eventual 4h intr-o zi, 4h in alta, ca n-o fi foc, zic si eu, e bine sa le dai un telefon.

Din pdv-ul meu este absolut necesar ca sa-i placa gradinita si sa fie lasat in ritmul lui, am avut si eu un subiect despre asta recent si am schimbat gradinita tocmai pentru ca nu agrea sistemul, educatoarea, graba, alinierea, etc etc. Daca trece printr-o experienta neplacuta la gradi, nu se va indrepta catre scoala cu mare placere.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mai 16, 2011 3:08 pm        Subiectul mesajului: Re: Un sfat pentru o mamica stresata va rog 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 04, 2008 11:25 am
Mesaje: 132
Site web: http://allynews.blogspot.com/
Yahoo Messenger: mayaerin
Localitate: Hong Kong
Buna Joce! Sorry ca n-am mai scris demult, nu mai apuc sa ma organizez. Doar ce mai citesc dar de raspuns sunt groaznica!

Daca ramanem unde suntem ar avea de mers cam 30-40 de min pana la montessori. Nu au autobuz pana aici si oricum, nu imi vine sa-l trimit cu autobuzul la drum lung in fiecare zi la varsta asta. Si programul la gradinita e de numai 3 ore. Mai mult sta in masina decat la grdininta. Imi tot piere avantul, azi cand i-am intrebat daca pot sa vizitez gradinita inainte au zis ca din motive de securitate nu se poate( ha?!?!). Masina nu avem si preferam sa nu ne luam deocamdata, sa vedem cum ne descurcam fara.

La gradinta pare ok, invatatoarele mi-au zis ca e bine, ca se joaca cu toti copii, ca s-a adaptat usor, ca nu mai e suparat. Plange doar dimineata cand il sui in autobuz dar se linisteste pana ajunge acolo. La montessori in Dubai a plans o luna in fiecare dimineata, urland dupa mine, plangeam amandoi cand il lasam acolo. Si intr-o zi a urlat si ziua urmatoare s-a trezit de dimineata si a zis ca el vrea la scoala si de atunci aveam probleme sa-l tin acasa. Ca sa nu mai spun ca mai stateam inca juma de ora in fata gradinitei sa se mai joace si acolo putin inainte sa plecam acasa( cu aceasi prieteni cu care se juca si in clasa). Deci cred ca el e ok oriunde in momentul in care isi face prieteni si incepe sa se ataseze de oameni.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 18, 2011 10:00 am        Subiectul mesajului: Re: Un sfat pentru o mamica stresata va rog 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
Zic si eu: n-ar fi o solutie sa-l inscri la Montessori, dar sa nu-l duci in fiecare zi? sa va faceti un program lejer, de 2-3 ori pe saptamana, in rest acasa? daca il poti tine acasa cu tine...

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 18, 2011 10:38 am        Subiectul mesajului: Re: Un sfat pentru o mamica stresata va rog 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
fianna, si Toma avea 8 luni cand David a inceput gradinita, locuiam la 10 min de gradi si tot era greu sa l duc (greu ptr toma, mi era mila sa l trezesc, sa l intrerup din joaca, sa l scot cand nu avea efectiv chef de iesit) la ora fixa/sa l aduc...la 30/40 min cu autobuzul eu cred ca e irealizabil caci ptr bb inseamna de fapt 4 drumuri pe zi cu autobuzul #.-S ...sau te gandesti sa l astepti pe Matei prin zona cele 3 ore? Nu stiu cum e vremea pe acolo, dar si asa cred ca va fi f obositor ptr bb..

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Ultima oară modificat Mie Mai 18, 2011 10:48 am de către alinutza, modificat 1 dată în total.

Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 18, 2011 10:45 am        Subiectul mesajului: Re: Un sfat pentru o mamica stresata va rog 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
aa, scuze, n am fost atenta, de fapt si tu ai exclus naveta :)

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 18, 2011 4:12 pm        Subiectul mesajului: Re: Un sfat pentru o mamica stresata va rog 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 04, 2008 11:25 am
Mesaje: 132
Site web: http://allynews.blogspot.com/
Yahoo Messenger: mayaerin
Localitate: Hong Kong
Multumesc mult de sustinere! Cred ca faptul ca am scris m-a ajutat mult sa-mi clarific situatia, sa ma linistesc si sa iau o decizie. Montessori e frumos dar nu e cel mai important lucru in viata si depinde mult de profesor. Gradinita era de numai 3 ore pe zi si nu ofereau transport si nici nu ma lasau sa ma duc in vizita inainte,asa ca am decis ca e mai bine sa avem spatiu mult, si posibilitatea sa stam pe afara decat inghesuiti in oras, printre blocuri si masini.

alinutza naveta la mine e exclusa, daca aveam masina si pe cineva cu care sa o las pe Alya ar fi fost ok dar altfel in nici un caz. Am avut o perioada in Dubai in care calculasem ca petrec o ora jumate pe zi in masina doar cu drumul la gradinita asa ca am gasit o alta gradinita la coltul strazii( cea Montessori dupa care plang acum si mi-e dor pana si de directoarea "spaima parintilor"). Acum merge cu school bus si eu nu trebuie decat sa-l duc la usa lui si sa-l preiau la intoarcere. M-as fi simtit mai bine sa-l duc eu cu masina dar....

Azi am fost si am vazut o alta gradinita in zona in care suntem, ceva mai dezorganizata decat actuala dar mi-a placut. Au doar doua sali de clasa, iar copii zbordau liberi printre rafturi si cutii de diverse, unii pictau, alti incercau sa construiasca niste nave spatiale din cutii de carton, altii se jucau. Mi s-a parut foarte ok. La actuala gradinita nu-mi place nici faptul ca toate activitatile sunt cu program si ca poarta uniforme.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 18, 2011 4:15 pm        Subiectul mesajului: Re: Un sfat pentru o mamica stresata va rog 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
mie imi place ideea de uniforma pt ca am observat ca se creeaza o concurenta, chiar de la vasrtse mici, in ceea ce priveste hainele
fiica-mea e cooperanta si se imbraca asa cum ii zic eu (drept rasplata o imbrac si cum stiu ca vrea ea, ca sa aiba incredere in mine in continuare), insa vin fetele imbracate precum cutare... bietii vor adidasi dintr-aceia
si au doar cinci ani si nu imi place chestia asta

ma bucur ca v-ati hotarat la ceva ce va multumeste pe toti.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 19, 2011 8:58 am        Subiectul mesajului: Re: Un sfat pentru o mamica stresata va rog 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
cristine, depinde de copil, unora nu le pasa de haine, ai mei nu sunt interesati absolut deloc, verisoara lor de 5 ani la fel (iar maica sa are un magazin de haine copii pe care l a pus la dispozitia ei, o tot imbie cu rochii, fustite...iar alexia nu se desparte de colanti simpli si tricou :ranjet1: ) . Eu urasc uniformizarea asta, juma din scolile din milano au uniforme, a noastra nu din fericire, sa fim seriosi ...iti creeaza doar o falsa impresie ca esti mai protejat de uniforma (pantofii oricum sunt la libera alegere). Pe aici chiar nu am intalnit concurenta sau vreun interes deosebit al copiilor spre haine....iar cine poarta armani sau mai stiu eu ce si e mandru de asta...pai i se citeste clar in atitudine, nu i-o acoperi cu uniforma. Plus, in Italia de ex se impune un halat albastru sau negru...dar unele mama il iau din centru comercial cu 8 euro, iar altele din magazinul de fitze la 40 si mai mult..deci, ce ai rezolvat :D .

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 19, 2011 9:12 am        Subiectul mesajului: Re: Un sfat pentru o mamica stresata va rog 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
mmm-.. eu am purtat uniforma in liceu, nu mi-a displacut decat cand purtam pantaloni de stofa ca nu imi stea mai bine decat in blugi
dar, eu spun ce vad aici... toate fetitele de la ceza vin cu rochii, alte rochii in fiecare zi, cu sal, cu top... si se iau unele dupa altele

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 19, 2011 1:47 pm        Subiectul mesajului: Re: Un sfat pentru o mamica stresata va rog 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 04, 2008 11:25 am
Mesaje: 132
Site web: http://allynews.blogspot.com/
Yahoo Messenger: mayaerin
Localitate: Hong Kong
Aici am vazut copii in pijama in parc la joaca... Nu am observat nici aici si nici in Dubai tendinta asta a copiilor sa se copieze la haine. Deocamdata doar in Romania am auzit sa se intample la varste atat de mici si mi se pare foarte trist. M-am intrebat daca nu cumva sunt parintii care comenteaza si se lauda cu ce sunt imbacatii copii care apoi preiau vorbele parintilor si le repeat celorlalti colegi, care poate initial nici nu observasera asemenea detalii. Nu stiu, altfel nu vad de unde sa apara competitivitatea asta, eu personal nu am intalnit-o si sper sa ramana asa. Mie imi place idea de uniforme dar mai incolo, nu la gradinita.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România